1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Zvjezdana Prašina

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Elvenstar, 1. Studeni 2007..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

Duboko u engleskoj provinciji, davno prije dana naših djedova, stajalo je spokojno seoce Zid. Zvalo se Zid zato što je kroz njega doista i prolazio Zid: Zid između nama znanog svijeta i onoga s druge strane. A s druge strane Zida ležali su svi oni krajevi koje su neustrašivost istraživača i pregalaštvo znanstvenika istjerali s važećih zemljovida svijeta. Ondje je još počivao Vilindom, a žitelji Vilindoma svakih su devet godina u Zidu priređivali sajam. Na takvom je sajmu pošteni seoski momak Dunstan Thorn stekao sina Tristrana. Tristran Thorn je, pak, nastavio živjeti kao pošteni seoski momak sve dok se nije zaljubio u seosku ljepoticu Victoriju Forester i obećao joj – pa, prvo što mu je palo na pamet: da će joj, eto, donijeti onu zvijezdu koja je upravo pala s druge strane Zida. Jer Victorija je Tristranu bila sve na svijetu. A tko ne bi za Žudnjom Srca Svoga otišao bilo kamo, pa čak i u posve drugi svijet?

Neil Gaiman

Ovaj pisac osebujnog prezimena rođen je 10. studenog 1960. u Engleskoj, a potomak je obitelji poljskih Židova. Iako ga smatraju engleskim piscem, živi SAD-u sa suprugom i troje djece. Piše uglavnom SF i fantasy, a neki od njegovh uzora u žanru su Ursula K. Le Guin, Harlan Ellison, H. P. Lovecraft i Roger Zelazny, kojem je posvetio svoj roman Američki bogovi. Piše romane, scenarije za filmove i stripove, novele i poeziju. Njegovi maštoviti svjetovi imaju jaku vizualnu komponentu, pa nije ni čudo što mu se romani ekraniziraju.

Njegov literarni prvijenac bila je biografija grupe Duran Duran, a slijedila je knjiga citata Ghastly Beyond Belief. Ipak, na literarnu kartu svijeta ucrtala su ga neka druga djela.

Dobrim predznacima (Good Omens) Gaiman je, u suradnji s neprikosnovenim Terryjem Pratchettom, dobro nasmijao publiku.

Nakon uspjeha Dobrih predznaka najavljen je i nastavak koji se trebao zvati 688 - The Neighbur of the Beast, ali zbog odlaska Gaimana iz Britanije Pratchett je izjavio kako je nastavak, najblaže rečeno, malo vjerojatan.

Najzapaženiji Gaimanov roman, nagrađen tonom nagrada (među kojima i Hugo i Nebula), su Američki bogovi (kod nas u izdanju Algoritma). Zanimljiva mješavina fantasyja s referencama na mitologiju mnogih naroda događa se u suvremenom svijetu koji, kako i sami znamo, nije pretjerano idiličan. Američki bogovi tako spadaju u neku vrstu oporijeg, tvrdo kuhanog fantasyja.

Dok je Gaiman radio na Američkim bogovima njegov je izdavač pokrenuo promotivni site s blogom na kojem je Gaiman opisivao proces pisanja, redakcije i objave romana. Nakon izdavanja Bogova taj je site izrastao u službene Gaimanove stranice na kojima još uvijek piše svoj blog.

Prema jednom od likova iz Američkih bogova, gospodinu Nancyju, Gaiman je napisao i zaseban roman Anansy Boys. Također, autor je bajke Koralina o djevojčici koja u svojoj kući pronalazi zazidana vrata koja vode u drugi svijet. Koralina bi uskoro trebala oživjeti i na filmskom platnu u obliku animiranog filma čijim će likovima glasove posuditi, između ostalih, Teri Hatcher i Dakota Fanning.

Gaiman ima popriličnog iskustva i kao scenarist. Koscenarist je Zemeckisova Beowulfa i autor BBC-jeve fantasy serije Neverwhere koju je kasnije uobličio u roman. Ove godine Gaiman je najavio da će nakon deset godina rada na projektu započeti snimanje filma Death: The High Cost of Living za koji je napisao scenarij i kojeg će sam režirati. Prema japanskom originalu napisao je američku verziju scenarija anime-hita Princeza Mononoke.

Filmovi trenutno Gaimanu donose najveću popularnost. Otkad je u kina došla raskošno producirana Zvjezdana prašina naglo je skočilo zanimanje za istoimenu Gaimanovu knjigu po kojoj je film i snimljen.
    Zvjezdana prašina / Stardust (službeni trailer)

Iako je Gaimanov romaneskni opus čitan i cijenjen mnogi smatraju da je njegovo životno djelo strip-serija Sandman. Nakon rada na nekim uspješnim i manje uspješnim strip izdanjima, Gaiman se napokon prihvatio pisanja scenarija za strip koji je postao klasik.

Osnovna priča serijala Sandman vrti se oko Morpheusa, antropomorfne personifikacije sna. Tijekom vremena razvila se poprilično kompleksna i začudna fabula, a serijal Sandman okarakteriziran je kao strip za intelektualce. Smatra se jednim od najoriginalnijih, najsofisticiranijih i ambicioznijih predstavnika žanra. Do kraja objavljivanja, Sandman je doprinio umjetničkom sazrijevanju stripova na engleskom jeziku i ostavio dubok trag u pop-kulturi. Dokazao je da i stripovi bez super junaka mogu postati iznimno popularni. Ovim stripom u kojem miješa horor, fantasy i kontroverzne suvremene teme Gaiman je uspio u potpunosti opčiniti publiku.

Više o Gaimanu ovdje.

Knjigu u ruke book club :lol: .

2. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

stigao sam negdje do pola. za sada 3.5/5

3. Elvenstar

Elvenstar missing

Mene je isto malo razočarala, možda sam očekivala previše :belj: .

4. Velena

Velena vintage queen

Ja jako volim Gaimana, pa mi se i ova knjiga svidjela iako je kratka - to ne volim kod knjiga, i iako je to više bajka za djecu. Duhovita je, iako sam čitala i puno smješnijih stvari od njega, sve štima, ali.... Čim vidim knjigu na čijoj je naslovnici crtež ili fotka iz filma koji je po njoj napravljen odmah imam osjećaj da je to prepričani film ili malo izmijenjen scenarij. Dok čitaš, točno vidiš kako to može bit zgodan film (nisam gledala).
    Kad dođeš do kraja - htio bi još i nisi zadovoljan što to sve tako završi (di sad oni kvragu lutaju, tko će sad bit vladar na dvoru, je li to kraj postojanja Vilinske zemlje, ima li koji bastard od nekog od braće,...).

5. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

nešto malo bolja postaje pri kraju, duhovitija.

puh :happy:

6. Alis Wronsky

Alis Wronsky Kič-magičar, Lažni prorok, Čuvar Oltara tajni

jučer sam baš gledala film.slatka bajka za djecu.

7. Freya

Freya goddess of eydis

Meni je knjiga onak....... nije loša, zgodna bajka, iako mi nedostaje neki point....... mislim ono čemu i zašto sve to?

Htjela bih vidjeti film ali nikako da ga počnu prikazivati tu u Osijeku!!! :tired:

8. Sammael

Sammael Knjižničar

ono sto vam svima fali su ilustracije.
    U originalu knjiga je izdana kao bajka sa ilustracijama, tek kasnije je izdana samo tekstualno.

9. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

Baš fali ilustracija. Knjižica je dječija, ali svejedno ok... Jedino što sam cijelo vrijeme zamišljala one likove iz filma pa mi je ono...

10. Anria

Anria Aktivan Član

Knjiga me pomalo razočarala, mislim da sam previše očekivala :nice:

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  11. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

Mislim da smo svi previše očekivali... A i film me naživcirao jer su neke djelove radili na svoju ruku a ne po knjizi :whistle:

12. Rin

Rin essjaydubya

No, eto, Američki bogovi je zaista jako dobra knjiga. Glavni lik ima možda malo neoriginalno ime, no u globalu je cool. Knjiga na kraju ima jedan od neočekivanih završetaka, a i ideja knjige je odlična i daje ti materijala za razmišljati. Možda jedna od najboljih osobina je to što je lako čitljiva i debela. :think:

13. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

Rin ovo je topic gdje komentiramo Zvjezdanu prašinu :cry:

14. Rin

Rin essjaydubya

Ma znam, ali kad je topic umro (relativno), a Neil Gaiman je stvarno faca i nemamo njegov topic :cry:
    Sorry 'bout it - evo, da ne budem off-topic - Stardust je super pričica, slažem se sa tvrdnjom da je za djecu, ali u današnjem svijetu može i odrasle naučiti ponešto :cocky:

15. BlackSnake

BlackSnake DragónA

Knjigu sam pročitala odavno, a film upravo pogledala.
    Kao i uviejk - bez usporedbe, no ipak dobra realizacija!

Gaiman je po meni faca! :unsure:

Podijelite ovu stranicu