1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Žrtvovanja

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Psychaki, 12. Studeni 2006..

1. Psychaki

Psychaki Gost

Od davnih vremena ljudi su bogovima i silama prirode prinosili žrtve, bilo plodove zemlje, bilo meso.
    I dan danas žrtve prinose određeni kultovi i skupine.
    Što mislite o podrijetlu takvih običaja i jeste li ikada, makar i iz zahebancije, prinjeli žrtvu (u doslovnom, ne emocionalnom smislu) ?

2. Sherpa

Sherpa Legenda

Ne. Nemam cemu prinjeti zrtvu. Ako gledamo teoloski, onaj bog koji trazi da ja nesto u njegovo ime zrtvuje za mene nije bog. Nadalje ja nisam neki sotonisti ili neke slicno da bi bio opsjednuti nekim evillllll stvarima koje ce doci ako ja sebe pocmeme rezat ili skalpirati neduzne zivotinje. Zrtvoivanje je jedna doza primitivizma, naravno osobe koje ih izvode su toliko primitivne da toga nisu ni svijesne. Ja sam takav da nitko niti nista nece biti moj gospodar, ja mislim za sebe, nije potrebno da mi neki odavno poludjeli narkoman kaze da moram zrtvovati sismisa ulovljenog u ponoc u srebrnu krletku da prizovem neko uber bozanstvo koje ce me uciniti bogatim / mocnim / poznatim.

3. Shadowh86

Shadowh86 Novi Član

Moj Bog si sam pridonosi zrtve

Tak da za tim nema potrebe, ali to svejedno nebi radio
    Iz razloga tog sto nesto bez tijela netreba uzimati nesto sto ima tijelo

4. Psychaki

Psychaki Gost

Sviđa mi se ovaj argument :laugh:

5. kalthir

kalthir woof woof

Ja sam sinoć Odinu žrtvovao svoju bradu.

Bit žrtvovanja jest da je ono što dajete kao žrtvu dragocjeno. Da bih obrazložio dalje razloge iza žrtvovanja itd. trebao bih objasniti svoj sistem vjerovanja, no pošto mi se sad nwn2 instalirao, to će morat pričetaki. latah, suckaz!

edit:meh. framework setup. uglavnom, da pobijem argument Shadowh86. čin žrtvovanja nema veze sa materijalnim. to je čin odricanja u ime Boga (ili bogova), kojime se dokazuje vjera, štovanje ili štogod.

6. Laucien

Laucien The Harper

Ja ponekad prinosim žrtve Boginji. Ali to su više žrtve u stilu, neznam, odricanja od nečega, ponekad kakvo voće ili nešto ostavim u šumi... Da idem sad, neznam, ubijat životinje, to ne...

7. abominacije

abominacije (/:=D

pretpostavka je da smo mi tjelesni, te shtujemo neshto bestjelesno zbog nekog X razloga. to radimo zato shto smatramo da je to shto shtujemo na vishoj razini postojanja od nas. odnosno da smo mi kao takvi inferiorni. kako che biche koje je tjelesno dokazati bichu koje to nije da ga iskreno shtuje? tako da che se odrechi nechega tjelesnog shto mu je neophodno, a samim time i dragocjeno u ime objekta shtovanja. time che pokazati da mu je ideal koji to bestjelesno biche predstavlja puno vazhniji od samog tjelesnog postojanja.
    moram napomenuti da zhrtvovanje smatram izuzetno primitivnom praksom koja se razvila u nedostatku kvalitetnijih alternativa... :ninja:

8. Nazgul_rulez

Nazgul_rulez Aktivan Član

Evo ja sam jutros Bogu Hardwarea i softwareo žrtvovao jedan 80GB disk ... otišao je uz prasak i mnogo dima pokoj mu megabajtima :nice: :lol: :lol: :lol: :lol:

Hmmm nisam nikad ništa ni nikoga žrtvovao ... mislim da žrtvovanje nema smisla kad ne vjerujem u nijednog boga ....

A tu i tamo za sebe kao jedino priznato bžanstvo od moje strane žrtvujem neku bocu opake tekućine ... :laugh:

A ima zgodan opis kako teutonci i cionisti žrtvovahu djecu u topicu na povijesti :cool:

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  9. Sin

Sin Paladin of Eydis

:yeah: gledajte sam čin žrtve je sam po sebi smiješan jer evo naprimjer, ja ne smijem jesti meso petkom zato sto sam katolik, a zasto molim te, eto bas Bogu na pameti kako bi ja trebao gladovati samo zato sto je njemu čejif... mo'š si mislit ili žrtvovat djevice, krave, kokoši, orangutane, zmajeve i ne znam ja šta, ajte ljudi molim vas, pa to ne vodi ničem, samo idiotizaciji i već ovako priglupog zemaljskog stanovništva...
    naravno da su meni zakon Slavenski krijesovi i njihova žrtvovanja, ali to je odavno prošlo i mislim da prošlost ne možemo i ne bi smjeli vraćati ili ponavljati, možemo danas samo govoriti kako je to bilo zakon i ne znam voliti fantasy, ali krijesove kao nekad ne možemo imati, osim ako je neki party, ali to onda nije religija, to je pijanka.... :yeah:

10. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

Ja prinosim svaki dan žrtvu Keramičkom bogu :laugh:

Na temu... kak nam to prinošenje žrtvi zvuči barbarski i primitivno, kad se samo sjetimo Inki i Maya.
    Biblija je isto puna toga. Kain ubio buraza i prinio ga kao žrtvu, Abraham zamalo zaklao svog sina u ime boga...

11. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Jedan je lik rekao: Više cijenim milosrđe nego žrtvu.

Naime žrtva bez milosrđa je samo čin kojim zadovoljavamo neke svoje vjerske potrebe/želje dok milosrđem ispunjavamo i one ljudske.

12. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

Ma, crkvi se više isplati skupljat milodatre itd za "novi zvonik"

13. Nazgul_rulez

Nazgul_rulez Aktivan Član

Hmmm kad bolje pogledamo žrtvovanje je jako prisutno i u kršćanskoj religiji , kad onaj čiča na oltaru tijekom svake mise prinosi žrtve , kada se skupljaju novci od vjernika ... sve je to žrtvovanje samo malko ljepše upakirano ...

14. Sin

Sin Paladin of Eydis

vidis problem je u tome sto ljudi misle da je to zrtva, tj. neka vrsta magije, ali to nije to, sam je problem sto to svecenici sami nisu objasnili, pa je meni objasnio jedan socijalni eticar, svecenik ne prilaze zrtvu, nego radi nesto sto je Isus radio zato jer je ovaj rekao : Ovo cinite meni na spomen, nije rekao pretvorite to i onda mi zrtvujte, nego da ponavljaju Posljednju veceru, tj. u spomen na njegovu zrtvu...

Zrtvu kao takvu koja se pojavljuje u Starom zavjetu je Isus odbacio izrekavsi Dvije zapovijedi ljubavi i opcenito pojavljivanje Novog zavjeta, tako da ne mozete reci da je to u krscanstvu, nego u zidovstvu, a nasa vjera se temelji na židovskoj, ali smo je mi drasticno promijenili....

a za novce je druga stvar, to je jos ostalo iz srednjeg vjeka i tome treba stati na kraj!

15. Freya

Freya goddess of eydis

Zanimljiva tema......Šteta što je topic zamro i što se nije razvio neki konstruktivan razgovor iz kojega bi se moglo saznati ponešto!

Uvijek mi je bio fascinantan odnos ljudi prema nadnaravnom i božanskom. Bez obzira o kojem se vremenu, dijelu svijeta ili kulturi radi. U samim počecima dok bogovi još nisu postojali, a svijet bio ispunjen nepoznatim, tajanstvenim i potencijalno opasnim silama, trebalo je uspostaviti ravnotežu između ljudi i prirode o kojoj su potpuno ovisili, a čije funkcioniranje nisu razumijevali. Kako bi zajednica opstala, bilo je potrebno osigurati dobar ulov, privoljeti životinje na davanje svoga života za živote ljudi. Zauzvrat, životinje nešto dobivaju od ljudi.......

Prva žrtvovanja otpočela su vjerojatno još u mlađem paleolitiku, a nastavila se i razvijala usporedo s razvijanjem vjerskih predodžbi. Darivanjem božanstava i odricanjem od dijela svoga imetka ili prihoda, ljudi su nastojali regulirati međusobne odnose. Žrtvovalo se iz zahvalnosti za dobru žetvu ili ulov, za plodnost domaćih životinja, za uspješan porođaj, ozdravljenje od bolesti, oporavak od ozljede, za uspješan vojni pohod......... Žrtvovalo se također i kako bi se božanstva i božanske sile udobrovoljile i privoljele na pomoć zajednici ili pojedincu. Kako se kultura razvijala, množili su se i razlozi za žrtvovanje.
    Razvijeni religijski sustavi zahtijevali su žrtvovanja u sklopu svojih obreda i ceremonija. Žrtvovanjima je popraćeno svako biranje rodovskog i plemenskog vođe, vjenčanja, smrti........svaki važan događaj u životu neke zajednice, plemena, naroda........

Žrtve su raznolike. Postoje krvne i beskrvne žrtve. Krvne su, kako im i ime govori, podrazumijevale žrtvovanje nekog živog bića, životinja pa čak i ljudi u nekim razdobljima i u nekim kulturama (i u nekim okolnostima). Žrtvovati se mogla cijela životinja ili samo njezin pojedini dio, npr. krv ili neki organi ili dijelovi tijela. Beskrvne žrtve su sve ostalo. To mogu biti razni prinosi s polja, predmeti i sl.
    Osim toga, postoje još i žrtve paljenice i žrtve ljevanice. Kod paljenica se žrtveni dar spaljuje, a to može biti hrana ili neke aromatične biljke čiji kad se uzdiže do božanstava. Kod ljevanica žrtveni dar je neka tekućina koja se izlijeva obično na zemlju ili u jamu u zemlji i najčešće je posvećena božanstvima podzemlja i zemlje.

Žrtva podrazumijeva poštovanje određenog božanstva ili prirodne sile i međusobni suodnos. U Rimljana je npr. moguće zamijetiti čak i određeni 'trgovački' odnos prema bogovima. Određenoga boga nastojalo se pridobiti obećavajući mu žrtveni dar zauzvrat. Bogovi nisu nužno dobri, a žrtvovanja između ostaloga služe i tome da ih se udobrovolji i potakne na pomoć.

16. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Naporan posao, te krvne žrtve.

Izgubiš cio dan dok iscijediš stoku, pa raskoliš kako treba, povadiš sve nečiste organe i rasiječeš meso na božnastvu ugodne i neugodne, pa još onda moraš i spaliti sve to...

17. Freya

Freya goddess of eydis

Da, puno posla!! A onda bi obično uslijedila gozba onim što je božanstvu neugodno, ali ne i onima koji mu prinose žrtvu! :belj:

Posljednje uređivanje od moderatora: 20. Travanj 2015.
  18. Merlin

Merlin Novi Član

Ne bih nikad ničemu/nikome prinio žrtvu...bolesno mi je ritualno ubijanje životinja, ali žrtva kao kad su ostavljali voće na oltarima mi nije bolesna. Vjeruju u ono u što žele vjerovati bez da kolju jadne malene životinje :think:

19. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

vidis problem je u tome sto ljudi misle da je to zrtva, tj. neka vrsta magije, ali to nije to, sam je problem sto to svecenici sami nisu objasnili, pa je meni objasnio jedan socijalni eticar, svecenik ne prilaze zrtvu, nego radi nesto sto je Isus radio zato jer je ovaj rekao : Ovo cinite meni na spomen, nije rekao pretvorite to i onda mi zrtvujte, nego da ponavljaju Posljednju veceru, tj. u spomen na njegovu zrtvu...

Zrtvu kao takvu koja se pojavljuje u Starom zavjetu je Isus odbacio izrekavsi Dvije zapovijedi ljubavi i opcenito pojavljivanje Novog zavjeta, tako da ne mozete reci da je to u krscanstvu, nego u zidovstvu, a nasa vjera se temelji na židovskoj, ali smo je mi drasticno promijenili....

a za novce je druga stvar, to je jos ostalo iz srednjeg vjeka i tome treba stati na kraj!

Ovo ti vrijedi za protestantske kršćane.

Katoličko i pravoslavno uvjerenje je kako je Krist zaista jednom zasvagda prinio kao žrtvu sebe na Križu.
    Činjenice koje to potvrđuju su i njegove same riječi, te to da su ga pribili na križ u petak prijepodne dan prije Pashe kada se ritualno kolju žrtveni janjci u židovskom Hramu i sama simbolika oblika križa (naime, židovski je svećenik prinosio žrtvu tako da je prvo izlio krv žrtve na oltar - Isus je natopio drvo križa krvlju iz svojih mnogih rana - te bi meso koje ima biti žrtvovano iznad oltara prikazao na sve 4 strane svijeta kao da ocrtava križ u zraku).

E sad, vjerovanje je katolika i pravoslavaca kako misa nije samo spomen na tu vrhunsku žrtvu nego i ponovno uprisutnjenje i događanje te žrtve na duhovnoj razini s ključnom razlikom da ovaj put Isusovoj žrtvi svaki prisutan vjernik prinosi i svoju duhovnu žrtvu vjere, patnje, molitve itd.
    Zato se kaže kako je Krist na misi stvarno prisutan u Krvi/Vinu i Tijelu/Kruhu, što i jest.

Također iz ovoga proizlazi i katoličko vjerovanje kako je svaki vjernik svećenik Kristov, a oni od nas koji stoje za oltarom su pomazani sluge svećenikog zbora svih okupljenih na misi. Onaj koga kršćani zovu "svećenik" nije ništa manje ni više svećenik od ostalih nego prezbiter tj starješina. Jednak među jednakima odabran zbog uzorna života i dostojanstva kako bi u ime cijele zajednice uprisutnio žrtvu u kojoj svaki kršćanin sudjeluje.

Iz ovog proizlazi kako svatko od nas, ređen ili ne, ima pravo opomenuti svoga brata u Kristu ako se ovaj ponaša nedostojno. Štoviše, sama Biblija tako nalaže!

20. Freya

Freya goddess of eydis

Ovo ti vrijedi za protestantske kršćane.

Katoličko i pravoslavno uvjerenje je kako je Krist zaista jednom zasvagda prinio kao žrtvu sebe na Križu.
    Pa zar nisu i protestanti istog uvjerenja?

Podijelite ovu stranicu