1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Zombi, Mit Utemeljen Na Stvarnosti?

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Nea, 13. Studeni 2007..

1. Nea

Nea curica

Bolesti i paraziti koji od čovjeka mogu napraviti zombija

Neke znanstveno utemeljene činjenice već ukazuju na to da je tanka linija između čovjeka i zombija. Naime, parazita toxoplasmsu gondii prenose štakori, a mogu preživjeti jedino u mačjim crijevima. Nametnik se prenosi i na ljudski mozak i time se izgubi svaka racionalnu misao. Otrov japanske ribe fugu usporava tjelesne funkcije do prividne smrti. Kad kravlje ludilo prijeđe na čovjeka, nastaje Creutzfeldt-Jakobova bolest, koja izaziva promjene u držanju i načinu hodanja, halucinacije, nedostatak koordinacije, delirij i demenciju.

(članak je prije nekoliko dana cp s http://www.monitor.hr no na žalost više ga ne mogu naći :ninja:)

Mislite li da su sve strašne priče o zombijima nastale na temelju stvarnosti, kao i one o vampirima? Ili možda na slučajevima kada su ljudi bili samo zamrli i nakon što su pripremljeni na pokop došli iznenada u svijesno stanje? Ili su (kao u Africi) ljudi jednostavno postali žrtve vračeva i njihovih droga?

2. Thor

Thor Aktivan Član

A lobotomija?

3. Veles

Veles ljuta zvijer

Mislite li da su sve strašne priče o zombijima nastale na temelju stvarnosti, kao i one o vampirima?

Pa ako ćemo raspravljati o pričama kao takovima, a ne o Hollywoodu, zombiji i vampiri su zapravo ista stvar: ono, naprosto mrtvaci koji nisu baš onoliko mrtvi koliko bi bilo pristojno.

4. Nea

Nea curica

:laugh: baš su ista stvar... jedino što bi moglo biti isto da su o njima nastale priče zbog ljudi koji su bolovali od određenih rijetkih bolesti...

5. Veles

Veles ljuta zvijer

:laugh: baš su ista stvar... jedino što bi moglo biti isto da su o njima nastale priče zbog ljudi koji su bolovali od određenih rijetkih bolesti...

Ima podosta dobar članak na wikipediji o vampirima, a naročito o uzrocima tih vjerovanja; čini se da je jedan od glavnih zapravo bilo neuobičajeno raspadanje leševa u određenim slučajevima. Vampiri kao šarmantne noćne krvopije uglavnom su moderna fikcija. Naši su si stari vampire zamišljali više kao što mi zamišljamo zombije danas, dakle kao hodajuće mrtvace.

6. charlotte

charlotte Novi Član

A lobotomija?

ovo je jedan jako zanimljiv slučaj slučajnog uništavanja frontalnog režnja (lobotomija presjeca veze između frontalnog i drugih režnjeva), pa kog zanima.

no mislim da lobotomija i zombiji nemaju puno veze jer lobotomizirani ljudi nisu baš u stanju puno toga radit.

7. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

kaj nisu tam negdje na Tahitiju oni šamani njihovi ekipi davali neke droge tj. ekstrakt neke biljke pa bi totalno ubili um tim ljudima, pa su postali strasno podložni sugestiji?

8. Freya

Freya goddess of eydis

Te priče o zombijima potječu iz afro-karipskog vjerskog sustava Voodoo, a podloga im je u vjerovanjima nekih naroda ekvatorijalne Afrike koji su ih prenijeli na Karibe, kamo su bili dovoženi kao robovi.

Našla sam da je riječ 'Zombi' također drugo ime za Voodoo zmijsko božanstvo afričkog porijekla (iz Konga i Nigera), koje se inače zove Damballah Wedo.

Prema Voodoo-u mrtvu osobu u život može vratiti Voodoo čarobnjak - bokor i ona je pod njegovom potpunom kontrolom.

Istraživanja 80-ih godina 20. stoljeća pokazala su da se osoba može dovesti u stanje slično smrti, tj. bez ikakve svoje volje, pomoću supstance čiji je glavni sastojak tetrodotoxin, a to je toksin što se nalazi u ribi fugu fugu (ona riba što se napuše, japanska delikatesa!). Osoba kojoj se u krv unese taj otrov ostaje u takvom stanju nekoliko dana. Postoji još jedno sredstvo s istim djelovanjem, a dobija se iz biljke dature.
    Kao posljedica pojavljuje se katatonija, psihogena amnezija i još neki psihički poremećeji, što se moglo krivo protumačiti 'vraćanjem iz mrtvih'.

Zombiji se ne pojavljuju samo na Karibima nego i u nizu drugih kultura širom svijeta: u Kini, Japanu, Indiji, na pacifičkim otocima, kod američkih Indijanaca..........

9. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Ee ja sam mislio na dature samo se nisam mogao sjetiti imena :smile:
    Dature se mogu žderat kao droga u manjim kolicinama , a u vecim poludish ili eventualno postanes nes slicno zombiju (ako se "pravilno uzima" )

10. The_Quickening

The_Quickening Novi Član

mit zombija je najrašireniji na Haiti-ju.tobože nastaju kao posljedica vrlo snažne vudu magije.

smatra se da je zapravo riječ o utjecaju izuzetno snažnih droga koje žrtvu stavljaju pod potpunu kontrolu vrača.

11. Freya

Freya goddess of eydis

Pročitaj moj post o tome. Tamo ti je uglavnom rečeno ono najosnovnije. :love:

12. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

mislim da je nastao na temelju toga da se ljudi boje smrti, pa su smišljali način da se vrate, a lokalni shaman je rekao da je to zlo, i eto zlih hodajučih mrtvaca

13. SonneLeonardus

SonneLeonardus Novi Član

Prema Voodoo-u mrtvu osobu u život može vratiti Voodoo čarobnjak - bokor i ona je pod njegovom potpunom kontrolom.
    I ja sam nešto slično čitao, ali mrvicu drugačije.
    Uglavnom, bokori(svećenici crne strane voodoo-a, postoji i bijeli voodoo, dobri) su razvili neku drogu.
    Osoba otrovana tom drogom pada u komu i prividnu smrt. Zatim biva pokopana. No unatoč tome ona je još živa i "zdrava", no zbog nedostatka kisika(ne diše dovoljno, a i u lijesovima obično nema zraka) ili pak djelovanja droge, biva im oštćen mozak.
    Za dva do tri dana, dođe bokor i nekoliko njegovih pomoćnika, iskopaju "leš" i prikriju tragove.
    Što se kasnije dogodi s njima ovisi o dogovoru onoga tko je unajmio bokora ili o bokorovoj "dobroj" volji.
    Crni voodoo dopušta žrtvovanje ljudi, pa neki od njih bivaju žrtvovani u obredu.
    Ponekad rodbina ne želi imati ubojstvo na svijesti, pa "zombiji" bivju odvedeni na plantaže daleko od grada u kojem su "zombificirani" i tamo rade kao roblje. Mozak im jest oštećen, ali nije uništen.

14. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

buuu....gric gric gric i ja sam gladan ljutskog mozga???
    pitanje dali znate da je ljutski mozak u vecini tekucina pa mozda zombiji trazu vodu(posto su seprtlje pa ne znaju za slavinu ali smatram da je to sve lijepi mit koji je zapoceo roland emmerich filmom noc zivih mrtvaca.
    to je to ali zombie postoji na 100 nacina..(kuhani peceni pogoden raketnim bacacem itd itd)....ne zezam se.
    americke specijalne sluzbe su neka vrst zombija jer rade ono sto im nalogodavac trazi od njih i pritom im je mozak usputna funkcija gluposti.

ako se razumijemo pričamo :love: pogođeni strelicom, pogođeni magnumom, pogođeni butterflyom, samo pogođen, a ako ih se falije dobije se gric gric gric i naš glavni junak mora po Load game. ,ene više fasinira kako 100% umrtvljeni mišiči hodaju i traže meso, tj mozak :belj:

I ja sam nešto slično čitao, ali mrvicu drugačije.
    Uglavnom, bokori(svećenici crne strane voodoo-a, postoji i bijeli voodoo, dobri) su razvili neku drogu.
    Osoba otrovana tom drogom pada u komu i prividnu smrt. Zatim biva pokopana. No unatoč tome ona je još živa i "zdrava", no zbog nedostatka kisika(ne diše dovoljno, a i u lijesovima obično nema zraka) ili pak djelovanja droge, biva im oštćen mozak.
    Za dva do tri dana, dođe bokor i nekoliko njegovih pomoćnika, iskopaju "leš" i prikriju tragove.
    Što se kasnije dogodi s njima ovisi o dogovoru onoga tko je unajmio bokora ili o bokorovoj "dobroj" volji.
    Crni voodoo dopušta žrtvovanje ljudi, pa neki od njih bivaju žrtvovani u obredu.
    Ponekad rodbina ne želi imati ubojstvo na svijesti, pa "zombiji" bivju odvedeni na plantaže daleko od grada u kojem su "zombificirani" i tamo rade kao roblje. Mozak im jest oštećen, ali nije uništen.

Arthur C. Clark to opisuje, riječ je o ribi koja ako se ne spremi dobro, baca u stanje prividne smrti, skoro ni bilo ne postoji :love:

Podijelite ovu stranicu