1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Zašto White Wolf Ne Zna Napraviti Setting Niti Mehaniku?

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od josephbt, 25. Rujan 2007..

1. josephbt

josephbt Novi Član

dakle, kao sto naslov kaze, zasto WW ne zna napraviti sistem koji nije banana? zasto su im novi settinzi idiotluk? ima nekoliko stvari u novim settinzima koje su jednostavno bohohoring ili jednostavno fvcking dumb. problemi koje imam su uglavnom sa requiemom. idemo redom.
    • po trenutacnoj mehanici, prosjecni Vampirko Vampiric ima oko 50% sanse da NECE ubiti 5 godisnje dijete sacmaricom na point blank dometu. kak u materinu to? ak napucas nekog puskom ima da boli i ubija ako pogodi, a ne da mozda boli i ne bas ubija. neki od vas ce reci da ne moram rollat za takve stvari, ali sta kad je protivnik recimo homunkulus gradjen ko dijete? taj argument ne stoji. zakaj nije damage maknut od napada? sad je jedan roll i kak je tak je. bollocks. treba razdvojiti dmg od to-hit.
    • blood potency i ona spika sa predatory taintom. van iz pravila. nije li ideja da igramo nekakvu ekipu koja ima svoje drustvo unutar ljudske civilizacije? kako ustanovis takvo drustvo ukoliko postoji predatory taint? ovo se ne da spasiti osim izbacivanjem.
    • discipline - nepatvoreno sranje.
      vigor ti da da tuces ljude marginalno bolje, 1dmg za 3 dota!!! djizus vampirik krajst! kao i ostala oruzja, treba odvojiti dmg od to-hit.
      protean je bullsheet. ima 5 paua, koji su svi kajgodicni, ukljucujuci i claws of the wild. paua koji je gluplji od "drzim sjekiru u ruci" nije nesto za sto bi itko trebao potrositi dot.
      resilience je najvece njesra od svih, da ti da iskusis onaj fini ragedeath kojeg prosjecni barbarian u dnd iskusi jednom kad izadje iz ragea. temporary hp je baaaaad, zakaj to nisu mogli biti permanentni health leveli? u stvari, cek malo. stavit cu dotove od ovog sranja na staminu. eto rijeseno.
      celerity je ajde, ono, not bad. i dalje nije maestralno ko prije.
      nightmare - neam blage kaj ovo radi. ak se narator oce potruditi, onda mozda, inace shite.
      auspex, majesty, dominate, obfuscate - kewl. ak imas bilokaj od ovog faca si.
    • sorcery - cruac je ko nightmare. ak se naratoru da i ako je kampanja takva, mozda ce nesto raditi. or not. nije bed sam po sebi.
      theban je takva uber faca da je to nevjerojatno. pretvori nesto u bilosta ne funkcionira u fantazi settingu, kako ce u modernom dobu? gamebreaking. mora otici.
      najveca uvreda - coils of the dragon. s konceptualnog stanovista, ova disciplina je tu da pretvori vampire u supamunchkine. s mehanickog stanovista, ova disciplina je tu da ti vise ne bi morao imat problema sa svim ovim "ja sam vampir" sranjima. WTF?? nije li ideja da igramo vampire da BI imali drawback? ne igramo superherojski setting, nego angsty, dark, horror setting. paua koji kaze /godmode jednostavno nema tu kaj raditi.
    • organizacije - ordo dracul i lancea sanctum.
      to su organizacije koje postoje jer - "the dude said it is so". i to su globalna vampirska drustva? jer je neko reko? invictus npr. oce jos politicke moci, carthianci oce nekakvu utopiju di su vampiri sefovi, circle of the crone oce povratak magiji, koji je cilj prvospomenutim organizacijama? ordo dracul napisati /godmode i /noclip, lancea sanctum oce biti dosadni krscani. fvck off, kaj fali recimo tremere network(carobnjaci vampiri na netu) ili the hive(ludi vampiri oce sve vampire u jedan entite spojiti) ili tak nes?
    • elderi - kak stvari stoje, elderi su mali popisanci. dva novorodjena vampira sa sjekirama su veca prijetnja od eldera. bollocks to that. nije da moraju biti ko u starom vampiru, ali malo bi jaci mogli biti. kak da imam postovanje za nekog tko je marginalno bolji od mene? problem proizlazi iz cinjenice da se iz torpora vracas bez pola disciplina(tj bez elder lvl 6 stvari). e pa, kak ne zelimo stare "o look at me i squashed the sun" eldere, ali zelimo opake dudove koji ne unistavaju radnju svojom egzistencijom, zasto ne bi bilo ovako? iz torpora se vracas sa svim disciplinama s kojima si usao.
    zasad je to to.

2. echo64

echo64 Novi Član

White Wolf ima zakon stvari...Exalted. Ok jedna stvar.
    A i vuci im nisu losi. Jednostavno izbacis ostale supernatural iz igre. Ostavis vuke i spirite i dobijes ok igru.
    I da novi vampiri su sranje. A stari su malo starije sranje.

3. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Meni se Exalted jako super cool svidja kao setting.

Sistem je smece. Imba do boli.

Nisam vidio za ostale discipline, no Obfuscate je previse nerfan. Nisam bas siguran da mu je uopce trebao nerf. Prije je prvi power bio da si nevidljiv iza objekta. Oke, moze bit korisno, nije imba.

Sada je prvi power da mozes sakriti jedan mali predmet ak se ne varam. Cek koj k♥♥♥c ce ti power za to? Jesi ikad cuo za sleight of hand?

4. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

stari World of Darkness je bio jako dobar, novi stvarno neznam, al me na prvi pogled ne privlači.
    Sistem nije toliko ni bitan, jer je ipak veći naglasak na roleplay.

5. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Cool. Onda igraj vampire sa nekim freeform sistemom :mrgreen:

6. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

eto, stari vampiri na gurpsu *svrš* *spric*

7. samarilech

samarilech Novi Član

zakaj nije damage maknut od napada? sad je jedan roll i kak je tak je. bollocks. treba razdvojiti dmg od to-hit.

Tipična spika igrača DnD-a. Da se razumijemo, volim DnD, al to-hit i dmg nisu odvojeni da bi se fajtovi riješavali što brže. Tako se fokus igre prebacuje na inteligentnije i bolje stvari, npr. razgovore.

blood potency i ona spika sa predatory taintom. van iz pravila. nije li ideja da igramo nekakvu ekipu koja ima svoje drustvo unutar ljudske civilizacije? kako ustanovis takvo drustvo ukoliko postoji predatory taint? ovo se ne da spasiti osim izbacivanjem.

Ovako. Predator's taint se pali samo kad se 2 vampira sretnu prvi put. Ne polude svaki put. A blood potency je masu puta bolji od onih debilnih generacija u prošloj igri. Ima smisla da vamp postaje jači s vremenom. Eto, to je blood potency.

vigor ti da da tuces ljude marginalno bolje, 1dmg za 3 dota!!!

Eh? :yeah: Otkud ti to???

celerity je ajde, ono, not bad. i dalje nije maestralno ko prije.

U tome je i poanta. :great:

najveca uvreda - coils of the dragon. s konceptualnog stanovista, ova disciplina je tu da pretvori vampire u supamunchkine. s mehanickog stanovista, ova disciplina je tu da ti vise ne bi morao imat problema sa svim ovim "ja sam vampir" sranjima. WTF?? nije li ideja da igramo vampire da BI imali drawback? ne igramo superherojski setting, nego angsty, dark, horror setting. paua koji kaze /godmode jednostavno nema tu kaj raditi.

Pročitaj malo što piše o Ordo Dracul čiji članovi uče Coils of the Dragon. Oni pokušavaju biti nešto drugo, tj. preći iz stanja vampirizma u nešto drugo. Coils su rezultat njihovih napora. Upravo zbog toga je Ordo Dracul najteži covenant za igranje. Jer nema veze sa ničim ljudskim.

organizacije - ordo dracul i lancea sanctum.
    to su organizacije koje postoje jer - "the dude said it is so". i to su globalna vampirska drustva? jer je neko reko? invictus npr. oce jos politicke moci, carthianci oce nekakvu utopiju di su vampiri sefovi, circle of the crone oce povratak magiji, koji je cilj prvospomenutim organizacijama? ordo dracul napisati /godmode i /noclip, lancea sanctum oce biti dosadni krscani. fvck off, kaj fali recimo tremere network(carobnjaci vampiri na netu) ili the hive(ludi vampiri oce sve vampire u jedan entite spojiti) ili tak nes?

Ponekad me zbunjuje nedostatak smisla u tvojim rečenicama.

elderi - kak stvari stoje, elderi su mali popisanci. dva novorodjena vampira sa sjekirama su veca prijetnja od eldera. bollocks to that. nije da moraju biti ko u starom vampiru, ali malo bi jaci mogli biti. kak da imam postovanje za nekog tko je marginalno bolji od mene? problem proizlazi iz cinjenice da se iz torpora vracas bez pola disciplina(tj bez elder lvl 6 stvari). e pa, kak ne zelimo stare "o look at me i squashed the sun" eldere, ali zelimo opake dudove koji ne unistavaju radnju svojom egzistencijom, zasto ne bi bilo ovako? iz torpora se vracas sa svim disciplinama s kojima si usao.

Once again, ovime je postignut bitan cilj, a to je da player characteri ne moraju bit elderi da bi bili relativno važan element u politici i društvu. Ne znam, možda si mančkin koji bi stalno htio igrat mrge stare 1000 godina. E ne ide to tako.

Eto.

8. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Tipična spika igrača DnD-a. Da se razumijemo, volim DnD, al to-hit i dmg nisu odvojeni da bi se fajtovi riješavali što brže. Tako se fokus igre prebacuje na inteligentnije i bolje stvari, npr. razgovore.
    S druge strane, ja ne volim D&D, a slažem se sa josephovim komentarom.

Sistem nema veze sa fokusom igre, vec nacin na koji DM/GM/storyteller vodi igru. Nikada nisam shvaćao ekipu koja prigovara da im sistem utječe na način igre. Pa ak ti smeta ili ignoriraj elemente koji ti smetaju, ili igraj freeform nekakav. Ako postoji sistem za nešto, neka barem radi kak spada, a ne da proizvodi efekte koji nemaju veze sa mozgom.

9. samarilech

samarilech Novi Član

Ne znam, iskreno, meni se baš sviđa novi sistem. Nema zayebancije previše, samo izrolaš jedan rol i doviđenja. Ok, to što kažeš za storytellere i njihov način vođenja stoji. Recimo, ja stavljam ogroman fokus na komunikaciju, a igračima se to sviđa, tako da kad dođe fajt, svi žele to čim brže maknut iza sebe.

10. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

to isto sad glupo zvuci , opet se ide u neke ekstreme, ako ne zele fajt onda kazes oke nema fajta, nemres igru koja je napravljena i za jedno i za drugo svest na minimum jednog ili drugog ... mislim volim roleplay, ali cudno mi je kad neko kaze fuj fajt , da ga bar nema , zelim sto prije zavrsiti s ovim, pa ono , to i nije bas bit.

11. Sammael

Sammael Knjižničar

Meni su novi vampiri zakon.
    potpuno se slazem sa samarilechom novi world of darkness je slozen da bi bio storytelling roleplay. Fighovi su tu da bi dodali okusa, ne da bi bili jelo.
    Ex ja obozavam recimo gurps, i volim tvoj sistem, ali pobogu da bi se slozio lik treba par sati ako ne i dana (za recimo seekerove likove) a za vecinu fightova dok se sve izrola i izracuna fight tri na tri uzme dobrtih pola sata ako se igra bas po full pravilima.
    O dnd-u radije nebi, ali zanima me cetvrta edicija.
    Poanta novog WoW-a je stvari budu as simple as possible. da se moze igrati jake likove od prvog levela ali da moc raste (i da coils of the dragon su ultra mocni, ali procitaj cjene, da bi skupio dio tih moci da bi igra bila kao cheat ti moras imat blood potency takav da bi vec morao ici pavati, ili igrate na tako visokom levelu da je poanta igre tako i tako da budete unstoppable war machines.

12. josephbt

josephbt Novi Član

Hokay, ja odem na nekoliko dana jerbo posla preko glave, kad ono cudni odgovori na moj post. Idemo redom.

@samarilech – da ne bih requote spam fest napravio, pretpostavi da su svi tvoji odgovori i pitanja navedeni pod rednim brojevima.

1. Kad su dmg i attack jedan roll, imas jako veliki dumb down u sistemu. I to nema veze s DnD-em niti s bilo kojim drugi sistemom kojeg sam igrao. Jerbo imas sjekiru koja je jako mocna - +2 na accuracy - i nekakvu jurisnu pusku koja je jako precizna - +2 na acc... ma skuzili ste.
    2. Nema veze kad se pali Predatory Taint. Mi zelimo igrati DRUSTVO, tj. zelimo igrati likove koji sudjeluju u zajednici vampira. Ukoliko postoji mogucnost da se neki od likova pobiju nasmrt kadgod se novi NPC pojavi, nesto ne funkcionira sa sistemom. I zato treba izbaciti PT.
    3. Vigor ti daje dodatni accuracy, jelda? Znaci jos kocaka na melle roll. A svaka kocka ima 1 u 3 sansu da ce biti uspjeh(target number 8 na d10). Dakle, svake 3 kocke, jedan success. Tako su mene ucili na statistici. Ne znam sta je nejasno.
    4. Poanta je da bi i Celerity trebao biti maestralan ko bilo koji „non-combat“ power. Npr, Dominate. To je disciplina koja zavrsava bilo borbe, bilo socijalne probleme. Celerity samo u borbi pomaze. I zato bi trebao biti barem okay, a ne prosjecan.
    5. Ne moras biti clan Ordo Dracul da bi znao Coils of the Dragon. A to nesto drugo sto oni zele biti je NOT-Vampire. E boga mu ljubim. Kao sto rekoh, igram vampire zato da BIH imao potrebe i probleme koje smrtnici nemaju, a ne da bih postao stajaznam, Blade.
    6. Samo velik covjek priznaje da nesto ne razumije. Reci koji dio ti nije jasan i objasnit cu.
    7. U stvari, ono sto je postignuto je da nema autoriteta. Cime mene jedan elder moze drzati pod kontrolom kad ja i moj kompic koji smo upravo izasli „from da hood“ mozemo njemu crijeva izvaditi dok kazes keks? Nekakva prijetnja policijom? Njegovim mrcinama? Stagod. Stvar su napravili tako da je elder ko neki sef bande, samo je marginalno jaci i pametniji.

@Exxar – upravo tako. Ako vec koristis sistem, on bi trebao biti takav da ne razmisljas o njemu, a ne da se svako malo pojavi i pokaze losu stranu, ko npr pucanje iz pistolja u dijete, sto sam vec objasnio u OT.

@Sammael - potpuno se slazem sa samarilechom novi world of darkness je slozen da bi bio storytelling roleplay. Fighovi su tu da bi dodali okusa, ne da bi bili jelo.
    Errr, hwat? Exquise me? A baking powder? Bilo sta je roleplay, i DnD ukoliko ga se tako igra. A glede dodavanja okusa, ja bi radje solio nego stavljao susena misja govanca. A takav okus ostavlja novi sistem od WoD. Jer „as simple as possible“ ne znaci „as dumb as possible“. A glede Coilsa, ne znam oc cemu stalno pricate? Kakva cijena? Nema niti jedan jedini drawback, niti je blood potency vezan ikako za kupovinu dotova niti ista slicno. Oce me itko prosvijetliti?

13. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

...Ako postoji sistem za nešto, neka barem radi kak spada, a ne da proizvodi efekte koji nemaju veze sa mozgom.
    e, upravo je to problem kod novog WoDa, naročito u combatu. baš sam sa par frendova napravio jedan experiment... uzeli smo 2 charactera, odredili im identične atribute, zanemarili skroz neke dodatne pizdarije... prvome smo dali 4 dota u firearms sa specijalizacijom na revolvere i naoružali ga sa colt pythonom kalibra .44 magnum... drugome smo dali 4 dota u weaponry (hladno nauružanje) sa specijalizacijom na improvizirana oružja i naoružali ga čačkalicom... odvrtili smo par borbi... efekat je bio da je prvi lik sa revolverom radio prosječan dmg za 0.60-0.70 veči nego drugi lik sa čačkalicom... :think:

14. josephbt

josephbt Novi Član

Takvi problemi se vide posvuda u nWoD-u. Posebno kad dodje u igru nekakva misticna disciplina(vampirska, mage ili werewolf) gdje jedan lik baca atribut+skill+magija protiv atribut+obrana. Obrana nije nesto sto se nabrijava jer "uf, mozda mi uleti lik s takvim i takvim napadom", nego jednostavno imas neki default. A onda dodje neko jako specijaliziran u svom napadu i ugazi te ko beba zvecku, bio ti elder(conclave master, alpha male, whatever, njuska neke vrste) ili ne. Jeee, bas mi se to igra, da me svako malo neko ponizi.

To nije problem iskljucivo sa borbom. Takve probleme mozes vidjeti i u nekih socijalnih skilova.

15. samarilech

samarilech Novi Član

Ajmo redom.

@ josephbt

1. Imaš sjekiru (+2 na attack) i pušku (+2 na attack). Šta sad tu tebi nije jasno? Hoćeš mi reć da par metaka iz puške u čelo i sjekira u glavu neće učiniti istu stvar?

2. First of all, PT neće natjerat likove da se međusobno pobiju. Second, ne znam jesi li toliko površno prolistao knjigu ili jednostavno imaš selektivno pamćenje. Lijepo ti piše da je korištenje PT-a "at the storyteller's discretion", upravo zato da ljudi ne bi pisali postove kao što je tvoj. Treće, PT simbolizira (opet knjiga, cccc) "predators vying for the same hunting ground". Životinje postaju veoma nasilne kad im neki drugi pripadnik vrste upadne u teritorij. A čuo si za koncept zvan "the Beast"?

3. Ah, to si mislio. Znači, ili gledaš na Vigor kao na čisto borbenu disciplinu, ili žališ za danima V:tM kada je postojao Potence koji ti je davao automatic success pizdarije. Either way, malo mi to dovodi u pitanje tvoju sposobnost roleplayanja bilo čega drugog osim fajterčine... :smile:

4. Istina, Celerity jest malčice underpowered. Al nešto mi je sad upalo u oko. Ako sa Dominate rješavaš sve socijalne probleme (i sa smrtnicima i sa vampirima), ST koji vodi priču mora biti, well, žešći debil. Vampiri ne vole da ih se dominira :great: Na kraju krajeva, ako ti nekom vampiru opališ Majesty, misliš da neće shvatit? I on tebi začinit noć sa Nightmare?

5. Ne moraš? Opet razmišljam o ST debilu. Tko će ti to dozvolit, pobogu? Idemo dalje. U redu, želiš igrat vampira da ne bi imao smrtne potrebe itd. Jel te netko sili at gunpoint da igraš člana Orda? Imaš još 4 covenenta + unaligned + + Belial's Brood + VII. Biraj.

6. Opet se moram vratiti na pomisao da si površno proletio kroz sve to. Svaki, svaki covenant ima svoju povijest i razloge nastanka. Ako ne shvaćaš koncept Lancee Sanctum i kako je sve to povezano sa Longinusom (da ne spomenem poveznicu sa Anne Rice, to je i meni diglo živac :cry: ) onda jbg, čitaj dok ne shvatiš. I ako želiš u svojoj kampanji imat Vamp Borg, by all means, nitko ti ne brani.

7. Je, elder je šef bande. Sa stoljećima akumuliranog iskustva i utjecaja. Što će te spriječit da mu ne izvadiš crijeva? Aaammmmm, zdrav razum, kao prvo. Zakoni gradskog Princa je jedna od mogućih opcija. Poanta je u tome da jedan elder može komotno sredit da ti gradski ured za prostorno planiranje sruši haven tijekom dana. Dok ti u njemu spavaš. And another thing. Je, elderi gube discipline dots dok se bude iz toropra. Uuuuuu, nema npr. Vigor 7 nego Vigor 5. Da ne spomenemo kako jedan elder ima brdo disciplina, puno više i na puno višim levelima od jednog njuba. You're still f♥♥ked. Zašto? Zato jer nema šanse da tijekom kampanje koja traje recimo 2-3 godine in-game skupiš dovoljno expa da dođeš do tog uvjetno rečeno levela. Osim, once again, ako tvoj ST nije totalni kreten.

Što se tiče toga da te netko ponižava, pa što? Jednako lako ti možeš poniziti nekog. Sve se vraća, sve se plaća :sad:

@ klosharr - Jeste drugom tipu dali neki penalty jer ima čačkalicu? Jeste dali prvom tipu neki armor rating jer ovaj drugi ima čačkalicu? Jeste računali na to da ta čačkalica puca nakon prvog udarca, pogodio tip ili ne? Ako niste, loš ti je to eksperiment.

Kako god bilo, sviđa mi se sistem jer ti dozvoljava da kao ST sam određuješ neke rolove, pogotovo za social skills. U opisu pola skillova ne piše što se baca. Zašto? Da svaki ST prilagodi sistem sebi.

16. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

@ klosharr - Jeste drugom tipu dali neki penalty jer ima čačkalicu? Jeste dali prvom tipu neki armor rating jer ovaj drugi ima čačkalicu? Jeste računali na to da ta čačkalica puca nakon prvog udarca, pogodio tip ili ne? Ako niste, loš ti je to eksperiment.
    Kako god bilo, sviđa mi se sistem jer ti dozvoljava da kao ST sam određuješ neke rolove, pogotovo za social skills. U opisu pola skillova ne piše što se baca. Zašto? Da svaki ST prilagodi sistem sebi.
    ne, ne i ne. koristili smo čista core pravila, bez house ruleova ili opcionalnih pravila navedenih u knjizi.

kolko se ja sjećam... a senilan sam pomalo i imam selektivno pamćenje... možda sam neš zaboravio spomenut...

17. samarilech

samarilech Novi Član

Well, core pravila su upravo to. Jezgra. Sistem bi definitivno bio žešće sranje da ne postoji opcija (developeri su navodno to tako i zamislili) tweakanja i nadogradnje od strane storytellera.

18. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

aha, u prijevodu - bili su lijeni složit sistem kak spada i prebacili su dobar dio posla na svakog individualnog STa pod krinkom raznolikosti sistema i njegovih opcija i za to su pokupili pare...
    gg... :smile:

19. samarilech

samarilech Novi Član

Ovo za mene jest sistem kak spada upravo zato jer ga mogu tvikat. I bolje da su na tome pokupili pare nego na trećoj i pol ediciji DnD-a. Mislim, wtf. I onda još milijarda supplementa. E to je mužnja para.

20. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ovo za mene jest sistem kak spada upravo zato jer ga mogu tvikat.
    Umm, kolko ja znam, u storyteller sistemu nemaš kaj tweakat, več samo dodavati razne arbitrarne situacijske modifiere. Sistem ti da, kao što si reko, core corea pravila, i onda te ostavi ne da iz toga ekstrapoliras ostatak sto ti je potrebno, nego da arbitrarno dodajes dijelove koji ti fale i da pikaš po situacijskim modifierima, (kao npr. u tvojem odgovoru na eksperiment sa čačkalicom). To nije sistem, vec kolekcija pravila. Bitna je razlika.

No, da se vratim na originalnu temu posta, jer zaista nema smisla opravdavati koliko je nekome bitan/koristan nekakav aspekt sistema. White Wolf ne zna napraviti setting niti mehaniku. Osobno, oWoD mi je bio preimba, tako da se bash ne slazem sa tom tvrdnjom u potpunosti. No nWoD mi je nekako... bland. Istina, otkada sam ga proučio prošlo je dosta vremena, i puno novoga materijala je izaslo, tak da su mozda nesto popravili po tom pitanju.

No da ne zna napraviti mehaniku... je zalosno istinito. Imaju nekakav core koji ne funkcionira kak spada, i uz to još nije potreban onim ljudima koji na njega nemaju prigovora.

Ono što bih ja dodao je da White Wolf ne zna napisati knjigu kak spada. j♥♥ote knjige koje izdaju pod onim svojim raznim imprintima tipa Sword and Sorcery su deset puta bolje napisane od knjiga koje izdaju za svoje igre! Oke, knjige za nWoD j♥♥eno dobro izgledaju, no zak♥♥♥c mi to kada nemrem procitati naslove i vinjete jer su napisani usranim zafitiljenim fontom... koji je cesto tamno crveni na nesto svjetlije crvenoj pozadini (oke, ovo je vecinom mana Vampira, ali ima slicno i kod Magova). Grozota. A sadrzaj... core knjige su još oke, no razni suplementi su uglavnom ocajni, puno pricaju, a uzasno malo kazu. Da, fora je to kaj pokusavaju docarati razne ugođaje svojih igara kroz tekst, no to se može i uz predavanje korisnih informacija citatelju. Komotno bi se te stvari mogle sažeti na jedno četiri puta manje riječi, da prenesu istu količinu informacija i da dočaraju jednaku atmosferu. Koliko ja vidim, postoje manje/vise 2 vrste WoD igraca - oni koji igraju zato jer je c00l i zato kaj su pimpin goth maderfakin vampiri i neznam kaj, i oni kaj igraju jer im je fakat gust taj storytelling, i pate na izvrsne priče (za njih je igra i napravljena). And guess what? Na one prve svi ti suplementi su beskorisno potrošeni, jer ih ne mogu naučiti ništa korisno glede roleplaya, a ovim drugima su bespotrebni, jer to znaju i sami.

Podijelite ovu stranicu