1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Zašto Volite Fantasy?

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Velena, 12. Studeni 2007..

1. Velena

Velena vintage queen

Zašto baš fantasy? Što je to tako zabavno i što nas tjera na čitanje takvih knjiga? Volite li čitati o čarobnjacima, vitezovima, gospama u nevolji, spretnim lopovima, zmajevima, čudnim bićima, vampirima, vukodlacima, trolovima, patuljcima, vilenjacima,... Ili je to borba dobra i zla?
    Ja i ne volim osobito unhuman likove u literaturi, ali recimo, zmajeve volim, dragi su mi i vještice i mudri čarobnjaci, volim srednjevjekovno ozračje u većini fantasy romana, ali zapravo mi je najbolje od svega svijet koji stvori piščeva mašta, države, gradovi, krajolici, ljudi, životinje, socijalno uređenje, ...uvijek me veseli kad čitam nešto i trenutno mi se stvara slika u glavi, nevjerojatno je kako neki pisci imaju neograničene zalihe mašte.

2. *Salome*

*Salome* Novi Član

Ja ne volim fentazi baš :cocky:

3. autumn

autumn |-O

Neki dan sam u kritici jedne knjige procitala slijedecu recenicu opcenito o fantasy knjigama: Neke su napisane bolje, neke lošije, no onome tko želi otići dovoljno daleko odavde to i nije osobito važno. :kiss:
    Makar se to moze primjeniti na sve knjige. :evil2:
    Ne znam, nekako mi u tim knjgama ima puno vise duse nego u prosjecnim krimicima ili nekim pametovanjima za siroke narodne mase.
    A volim elfove, zmajceke i carobnjake. :belj:

4. Thor

Thor Aktivan Član

Upravo ovo kaj si rekla. Bježim iz ove stvarnosti u neke druge svijetove, neke druge dimenzije i uživam.

5. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Ovaj svijet je preglup da se ograničim isključivo na njega. (Točka)

6. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Svjetovi fantasy literature obiluju magijom i bojama koje je moderno društvo isisalo iz suvremenog svijeta.

7. Terranea

Terranea evil turtle

Fantasy je tu za sve nas koji želimo ostati djeca i vjerovati u bajke. :cool:
    Čitam fantasy jer su tamo likovi kakve bih voljela upoznati u stvarnosti a rijetko takvih ima (psihički), a pišem ga jer onda mogu napokon stvoriti svijet u kakvom želim živjeti, a ne ova bljuvotina u kojoj svi bruje o saboru. :nice:

8. CopyPaste

CopyPaste Novi Član

Trudi Canavan za britanski Orbit books:

"Perhaps because it is so varied. There are so many different kinds of fantasy: dark, humorous, epic, urban, futuristic, historic, mythic, fairy tale, animal, political, military, uplifting, depressing, magic realism . . . you can always find something to suit your mood or taste."

U prijevodu: "Možda zato što je tako razvnovrstan žanr. Postoji tako mnogo vrsta fatasya: mračan, smiješan, epski, urbani, futuristički, historijski, mitski, bajkoviti, životinjski, politički, vojni, animirajući, depresivni, magisjki, realistični... uvijek možete naći nešto što odgovara vašem ukusu ili raspoloženju".

Teta fino rekla :laugh:

9. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

Fantasy je tu za sve nas koji želimo ostati djeca i vjerovati u bajke. :love:

Must agree. Svijet koji mi najviše paše, djeve u nevolji, nabrijani vitezovi, mitska i mistična bića. Mjesto gdje sve ima svoje mjesto.

10. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Zbog eskapizma :love:

11. GreyWolf

GreyWolf Novi Član

Jer je realni život ili suviše surov ili suviše dosadan.
    Jer je u fantasyju je u principu teže odrediti što će se dogoditi sljedeće pošto uobičajena pravila ne vrijede.
    Jer volim zmajeve i elfove i vještice i glupe ljude koji se nekako uvijek uspiju izvuči zahvaljujući čarobnom maču/ štapiću/ duhu/ vještici/ zmaju/ frendu koji je elf/ dwarf/ trol/ polu-div/ polu-vampir/ polu-psihopat isl.
    :laugh: :mmm: :love:

MarkaN se sviđa ovo.
  12. malamrlja

malamrlja Novi Član

Ako je fantasy dobar, dobro pisan, dobro crtan, dobro snimljen, ne može mu se odoljeti, osim ako si tup i slijep, jer djeluje na sva čula. Opali te estetski, emocionalno, intelektualno. Ako nije dobar...šteta. Ne kužim ljude koji ne vole fantasy.

13. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

meni je dobro dok se ne pojave elfovi...

14. Ebony

Ebony Novi Član

uglavnom ste vec sve napisali sta mislim...

This reality sucks.... :ninja: i nikako se ne uklapam u "okvire" danasnjega drustva.
    gledam neke ljude kako zivotare i pitam se ... zasto???

a nekada dok su ljudi vjerovali u vile, patuljke i imali vise bogova bili su puno sretniji. jer jednostavno su postojale stvari koje nisu mogli objasniti, a tim vise je bilo lakse vjerovati u nesto nadnaravno.

MarkaN se sviđa ovo.
  15. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Ispada kako je fanatasy ključ za novu renesansu...

16. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Ako je fantasy dobar, dobro pisan, dobro crtan, dobro snimljen, ne može mu se odoljeti, osim ako si tup i slijep, jer djeluje na sva čula. Opali te estetski, emocionalno, intelektualno. Ako nije dobar...šteta.
    Pametni argumenti i tvrdnje.
    However, ja kužim one koji ne vole fantasy. 80% svijeta ionako nikad ne čita između redaka. Uz to postoje i milion stvari koje ljudi ne vole, a da su mi fascinantnije od ovoga.

17. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Uh...čitamo fantasy jer smo postali preinertni mijenjati ovaj svijet, pa si stvaramo alternativne svjetove u mašti.

18. Diablo

Diablo Novi Član

Kad sam poćeo biježati u srednjoj od stvarnosti fantasy mi je to uvelike omogućio osjećao sam se prekrasno u njemu i i dalje ću uživati u njemu! Imam osjećaj kao da tamo pripadam a ne u ovom jadnom i mizernom svijetu! Mislim da su tu najzaslužniji Tolkien i Robert Ervin Howard, svaka vam čast! :dry: :nice: :lol:

19. samarilech

samarilech Novi Član

World-building, definitivno. Inače ne volim čarobnjake sa šiljatim šeširima niti 'tuljke sa dugim bradama koji piju i njurgaju okolo. I definitivno nije eskapizam. Volim fiktivnu geografiju, šta da kažem :lol:

20. charlotte

charlotte Novi Član

... no onome tko želi otići dovoljno daleko odavde to i nije osobito važno...

:smile:
    ovom svijetu kronično fali magije, romantike, smislenih ideala, junaštva, hrabrosti i nevinosti.
    uvijek se potpuno 'uživim' u knjige što ako je riječ o fantasy knjigama daje neki osjećaj koji ništa irl ne može prozvesti. teško mi je to obajsniti.
    i strašno se divim ljudima koji su izmislili potpuno nove svjetove. ne mogu ne ostati fascinirana dok čitam povijest zemlje koja je nastala u nečijoj glavi. mašta je strašna stvar za ne iskoristiti.
    volim ne-ljudska bića u knjigama no naravno ako su dobro razrađena. ne volim crno/bijele likove ni u kojim okolnostima, a ako to netko još prenese na cijelu vrstu :great:

širi vidike i hrani my inner child :cry:

Podijelite ovu stranicu