1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Windows vs. Linux

Rasprava u 'Virtualna Arena' pokrenuta od Ivanhoe, 5. Studeni 2006..

1. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Ne bi ti ni mogao pokrenuti windowse na svojoj krntiji. Tak da se samo drž svoj gayuxa.

2. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

bas me zanima na kojoj se verziji gayuxa vrti eydis server :P

3. abominacije

abominacije (/:=D

bas me zanima na kojoj se verziji gayuxa vrti eydis server :P

it sure looks like pwnd to me!

4. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

zasto? pa svi znaju da su unixi bolji za serverski rad sustava a windowsi za prosjecnog multimedijalnog korisnika ko sto smo ja, ti, stawrost i dabrorius. osim ako dabrorius ne koristi svoj komp ko server sumnjam da je u nekoj prednosti nad nama koji imamo windowse...

5. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

e vidis posto je je NETKO zabrani quotanje postova odma do tvoga se dogadjaju ovakve stvari

zasto? pa svi znaju da su unixi bolji za serverski rad sustava a windowsi za prosjecnog multimedijalnog korisnika ko sto smo ja, ti, stawrost i dabrorius. osim ako dabrorius ne koristi svoj komp ko server sumnjam da je u nekoj prednosti nad nama koji imamo windowse...

prednost ti je ko izmedju firefoxa i internet explorera (jednog tipicnog linux i windows softwarea)
    jedino je problem zbog igrica koje su jako lose zastupljene u linuxima i zato jos uvjek drzim particiju sa windowsima na kompu

6. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

ha, sad jos moramo brojiti i postove po stranici. gawddamit levi!

7. abominacije

prednost ti je ko izmedju firefoxa i internet explorera (jednog tipicnog linux i windows softwarea)
    jedino je problem zbog igrica koje su jako lose zastupljene u linuxima i zato jos uvjek drzim particiju sa windowsima na kompu

i agree, da linux ima podrshku za igre kao windows prebacio bih se davno... a poshto se primarno igram, i cant even try it...

8. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

ali Mac je dobio odlicnu podrsku sto se igara tice u zadnje vrijeme i mislim se definitivno prebacit na iMac sa intelovim procesorom pa dual bootat linux/mac os x :)
    sad mi jos samo fali 10ak tisuca kuan za maca :)

9. abominacije

10. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

mozes mi konkretno nabrojit neke stvari koje bi mi bile olaksane u svakodnevnom radu na kompu, tj. zasto je linux u njima bolji od windowsa? ovo govorim ko neiskusan linuxas kojeg je u startu odbilo to sto knoppix nije imao podrsku za widescreen rezolucije.
    igre ionako ne igram pa me to ne zanima...

11. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

e ovako prvo moras znat da linux nije poboljsana verzija windowsa nego je drugi operativni sustav a sto nudi bolje od windowsa?
    1. cjena (besplatno)
    2. stabilnost - zbog nacina programiranja u slucaji nestabilnosti jednog programa to ne utjece na ostatak sustava tako da nema onog "not responding" pa se sve smrzne nego samo ubijes taj program i bok a isamo rusenje se dogadja odprilike 10,000 puta rjedje
    nadalje linuxi nemau onaj sindrom usporavanja nakon kojeg mjeseca koristenja i nije potrebno formatirat disk svako malo
    virusi za linuxe ne postoje kao ni spyware adware malware i svi ostali wareovi
    3.prilagodljivost
    linuxi izlaze u stotinama distribucija ne postoje samo jedni od jednog proizvodjaca kao windowsi i linuxi se sastoje od razlicitih djelova koji nisu povezani tako recimo mozes promjenit graficko sucelje cjelokupno (ne kao promjenit izgled nego bas cjelo promjenit)
    a i graficka sucelja su ti puno logicnija, ljepsa, brza i funkcionalnija (vise desktopa i sva razna cuda)
    postoji i tekstualno sucelje koje uvjek dodje dobro kad nesto sj♥♥es na kompu :)
    3. gomila besplatnog softwarea koji je vrlo cesto kvalitetniji (jedni od primjera su ti firefox, gaim o kojem se i ovdje pricalo,i gomila drugih stvari :)
    4. odlicna platforma za sve vrste programiranja ako te to zanima
    5. ne podrzavas zli microsoft :)
    6. ima jos hrpa prednosti ali ih se nemogu sad sjetit i neda mi se pisat pitaj nes odredjenije ak te zanima
    ali ima i losih strana kao naprimjer osim igrica na linuxima ti ne rade uopce windows programi tako da nis od photoshopa flasha dreamweavera i slicnog ali postoje programi koji ih nadomjestaju ali ne uspjevaju komplicirani software poput photoshopa u potpunosti nadomjestiti

inace rezoluciju mozes postavit kolku god hoces mozes stavit i 30x123445 ako ti se svidja :)

e da i preporucam ti da ubuntu probas nemoras ga instlairat ko knoppixe ali ga mozes instalirat i super je baziran na debianima

12. abominacije

ono shto sam ja primijetio da je negativno kod linuxa je to da nema ujedinjene developere... znachi da svatko proizvodi svoje distribucije... shto ne znachi 100% kompatibilnost... a i imash dosta zafrkancije oko prikladnih drivera za ono shto bi htio gledat/slushat... no, ponavljam... nisam ga niti probao... ovo je ono shto sam vidio kod ekipe koja se time bavi...

13. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

za sad su mi poznati jedino problemi sa 3d akceleracijom na atijveim grafickim karticama jer ati ima 2 ljudi li tako neku bjedu koja se bavi sal inux driverima
    inace mi se sve autokonfigurira :)
    e da i instalacija ti je puno jednostavnije u linuxima
    recimo oces u ubuntu instalirat firefox
    spojis se na net --> otvoris komandnu liniju --> napises
    sudo apt-get install firefox

ubuntu se sam spoji na server skine firefox i instalira ga :)
    zar to nije predivno

14. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

@dabrorius: od ovog sto si nabrojao jedino mi izgleda privlacno to sto ne podrzavam zli microsoft i nisu toliko zahtjevni za resurse, a sa sve ovo ostalo imaju i WinXP. meni su izuzetno stabilni, jos mi se nikad u godinu dana nisu zablokirali. a i posto mi je photoshop esencijalan onda za sada izgleda nista od linuxa... iako mi se cini da cu ga morat instalirat zbog programiranja, posto sada na faksu ucim neke osnove OSa u unixu

15. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

dual boot ti nije nikakav problem napravit imas grafickog wizarda i sve to

jedino ti je problem sto ce ti trebat vremena da se naviknes na linuxe jer dosta toga funkiconira na potpuno drugaciji nacin ali zato imas forume na kojima je gomila usera i dobijes odgovor na bilo koje pitanje u roku 15ak minuta
    ako imas zelju i volju probaj http://www.ubuntu.com/

e i morat ces mi odat tajnu kak su ti uspjeli windowsi godinu dana nezablokirat :)

16. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

nod32 + tune up system optimizer + reg cleaneri i pazim koje gluposti instaliram po kompu. Iako mislim da je najzasluznije to sto imam laptop a ne "sam svoj majstor" komp :) ipak kad je neka genuine marka to sve nekako kompaktnije radi...

pitanje: koliko bi otprilike zauzimala ta particija sa linuxom, skupa sa ovim osnovnim programima jer imam jako malo slobodnog mjesta, i jel mogu to sve napraviti bez da formatiram disk i gubim podatke od windoza (ono ko u partition magicu)?

e da neka ovo netko splitta u zaseban thread

vidim da na onom ofišl sajtu imaju topic "Philosophy

Our work on Ubuntu is driven by a philosophy on software freedom that we hope will spread and bring the benefits of software technology to all parts of the globe. "
    hehe vec mi se svidja :)))

17. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

nisam siguran da li se moze direktno iz setupa ubunta ili moras sa partiton magicom ili necim slicnim prvo iz windowsa smanjit ovu particiju i napravit novu
    bilo bi pozeljno oko 5gb prostora + kolko imas rama za swap particiju tako da mozes instalirat i imas koji gigabajt za radit nes na njemu
    inace u paletu ti dolazi open office,firefox,gimp (kopija photoshopa dosta ogranicenija ali imas i dalje puno filtera i svega ako radis neku jednostavnu web grafiku trebalo bi ti bit dovoljno a ako radis za tajnu organizaciju i namjestas tronoge zmajaeve na slike onda ce ti falit par funkcija :) ) gaim i manje vise sve sto ti moze zatrebat

18. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

ma imam gimp tu na windowsima, oke je. morat cu porazmislit oko toga dobro posto mi se slobodan prostor obicno vrti oko 5 Gb :)
    thx na odgovorima, imas pravi duh linuxasa :unsure:

19. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

20. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Ako si mislio na distribuciju onda ne znam ali Apache verzija je 1.3.37. Ali ti ne prolazi argument jer da je forum pisan u aspu a ne phpu server bi bio na windowsima nevezano za neku stabilnost jer su tu jednaki. Štoviše, ako se netko sjeća stari serv0r sa Linuxom na kojem je bio Eydis se u prosjeku rušio jednom tjedno. kkthxbye
    True
    S time da Firefox ima budućnost kao mainstream proizvod a Linux ima budućnost u firmama i obrazovnim institucijama trećeg svijeta. I da ako ćemo subjektivnim tonom onda je meni Linux kao IE jer mogućnosti=0 ukoliko ih ne koristim i ostane samo jadan layout. S druge strane korištenjem Windowsa nisam se nii u JEDNOM trenutku proteklih 10 godina osjećao ograničeno. To valjda nešto govori.
    wtf?
    No comment. Zašto bi se davno prebacio da imaju ISTU podršku. S time da NIKAD neće imati ISTU podršku dok god igre pokreće DirectX a developere lova. No ako ti se igra Sunchica izvoli slobodno.
    Indeed
    1. Kako ovdje ne spikamo o firmama ja sam svoje Prozore platio 0 kuna. Ok?
    2. To je istina ali se ipak odnosi a) na debilne klince koji instalacijom Warcrafta uspiju sj♥♥at cijeli wondows registry b) na l33t kompanije sa ogromnim podatkovnim bazama i mrežama. Nisam nijedno.
    Ja probleme sa stabilnosti nit sam imao niti nemam trenutno.
    3. Po kojoj logici su kvalitetniji lugo. Nema kvalitetnog proizvoda bez kvalitetne konkurencije. Eventualno su stabilniji zbog samog Linuxa a manje zbog svojeg l33t koda. Inače podržavam open source. I da Firefox otvoris komandnu liniju --> napises
    sudo apt-get install firefox

ubuntu se sam spoji na server skine firefox i instalira ga :)
    zar to nije predivno[/quote]
    Što fali klasičnom klik na download i install. Em TI to radiš samo em imaš KONTROLU da je sve tako kako si htio. Nevjerojatno koliko se ljudi ulijene s tehnologijom da će se spajati direktno na komp samo da nemoraju tipkati. :)

Neće ti trebati Linuxi za te osnove, lol niti se isplati samo zbog toga. Kao da sad ideš instalirati MS-DOS samo zato da naučiš neke komade Windows Command Prompa kao cd ili dir. Ok ne znam kolko ste vi to vježbali na samom faxu. Meni je ono bilo dosta.

Jednostavno imaš odabranu skupinu programa i ne instaliras svaku igru, demo i ostala sranja koja se s vremenom nakupe i krahiraju sustav. Dakle pouzdan recept softwera kako ti je uostalom Samwyse i objasnio i pingvini slobodno mogu na spavanac.

edit: quote ne radi lol, valjda zbog broja kvotova. :unsure:

Podijelite ovu stranicu