1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Warning: Alignment discussion

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od Mithrandir, 30. Rujan 2007..

1. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Alignment funkcionira dobro za ono za sto je stvoren. Bitno je razlikovati osobine koje se mogu i ne mogu opisati alignmentom. Npr. lijenost, neurednost. Moj frend je za osobne slobode i prezire tradiciju sto ga cini chaotic osobom, no obozava programiranje te logican rad od temelja, sto bi pak bilo lawful. Dakle ocito je tu neki sukob, a neutral nije. Sto hocu reci je da to sto voli programiranje i logiku nije vezano uz njegov alignment.

2. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Problem je što nigdje u D&Du nije jednoznačno definirano to za što je stvoren. Niti može biti jednoznačno definirano. Dakle radije izbaciti nego lomit koplja bezveze.

3. josephbt

josephbt Novi Član

Alignment funkcionira dobro za ono za sto je stvoren. Bitno je razlikovati osobine koje se mogu i ne mogu opisati alignmentom.

Okay, let's play that game. Za sto je stvoren i koje osobine se mogu opisati?

4. Seeker

Seeker semi-retired

onoz, aligment rasprava

5. Seeker

Seeker semi-retired

alajment stvara vise problema nego rjesava. ja poznam jako malo ljudi u rl za koje bi se moglo odrediti kojk su alignment, vecinha ljudi je mjuesavina, malo reda, malo kaosa, malo dobra, malo zla..... alignment je meni osobno pre restriktivan. s druge strane cjeli klass sistem mi je preogranivavajuci tako da.... nazalost magija u gurpsu je lose rjesena pa za cisti fantasy je jos uvjek potreban d&d

6. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

seeker, pa shta mislish zashto u stvarnom svijetu nema level 20 likova?? pa svi su spenalizirani na xp-u masno jerbo ne igraju svoj alignment kak spada...malo ovog, malo onog, pa na kraju gejma dobish 3 xp-a. mosh tak cijeli zhivot bit nulti ili prvi level :P

:)))

7. Seeker

Seeker semi-retired

;) znas sta hocu s tim reci

8. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

alajment stvara vise problema nego rjesava. ja poznam jako malo ljudi u rl za koje bi se moglo odrediti kojk su alignment, vecinha ljudi je mjuesavina, malo reda, malo kaosa, malo dobra, malo zla..... alignment je meni osobno pre restriktivan. s druge strane cjeli klass sistem mi je preogranivavajuci tako da.... nazalost magija u gurpsu je lose rjesena pa za cisti fantasy je jos uvjek potreban d&d

a ti igraš D&D ili RL?
    ja poznajem jako malo ljudi u RL koji vitlaju mačem i ubijaju gobline.

zanimljivi smo mi ljudi. Igramo igru da se udaljimo od RL a onda očeujemo da bude što sličnija RL. Čudo da u šahu ne tražimo setove u kojima kraljica ima veće sise.

9. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

dorca, tzare :)))

10. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Problem je što nigdje u D&Du nije jednoznačno definirano to za što je stvoren. Niti može biti jednoznačno definirano. Dakle radije izbaciti nego lomit koplja bezveze.

ja poznam jako malo ljudi u rl za koje bi se moglo odrediti kojk su alignment, vecinha ljudi je mjuesavina, malo reda, malo kaosa, malo dobra, malo zla..... alignment je meni osobno pre restriktivan.
    Zato je da bi bio DM potreban intelligence prerequisite. :laugh:

Naravno da se ljudi ne mogu opisati alignmentom kad je sve to pojednostavljenje, ali djelomicno bi se dalo kad bi se pazilo koje osobine se gledaju i spadaju pod restrikcije alignmenta. Neurednost i lijenost ne znace da si chaotic, isto kao sto dolazenje na vrijeme ne znaci da si lawful. Priznavanje autoriteta i tradicije i slijedjenje zakona su npr. stvari koje ce lawful osoba raditi. Pohlepnost i skrtost ne znace da si evil, a ni ako prosjaku na ulici nisi dao kunu. Osoba koja ce preko granice svercati zabranjeni lijek koji nekome treba pokazuje chaotic osobinu, a ona koja nece jer je to protuzakonito lawful. Ako sverca da pomogne onda je good, ako sverca radi love neutral.

Evo potrudio sam se malo izvora naci.. Vidite da pise koje osobine se gledaju :nice: To sto ne radite zadacu ne znaci da alignmenti ne valjaju za ono sto su smisljeni :)

"Good" implies altruism, respect for life, and a concern for the dignity of sentient beings. Good characters make personal sacrifices to help others.

"Evil" implies hurting, oppressing, and killing others. Some evil creatures simply have no compassion for others and kill without qualms if doing so is convenient. Others actively pursue evil, killing for sport or out of duty to some evil deity or master.

People who are neutral with respect to good and evil have compunctions against killing the innocent but lack the commitment to make sacrifices to protect or help others. Neutral people are committed to others by personal relationships.

Lawful characters tell the truth, keep their word, respect authority, honor tradition, and judge those who fall short of their duties.

Chaotic characters follow their consciences, resent being told what to do, favor new ideas over tradition, and do what they promise if they feel like it.

"Law" implies honor, trustworthiness, obedience to authority, and reliability. On the downside, lawfulness can include close-mindedness, reactionary adherence to tradition, judgmentalness, and a lack of adaptability.

"Chaos" implies freedom, adaptability, and flexibility. On the downside, chaos can include recklessness, resentment toward legitimate authority, arbitrary actions, and irresponsibility.

Someone who is neutral with respect to law and chaos has a normal respect for authority and feels neither a compulsion to obey nor a compulsion to rebel. She is honest but can be tempted into lying or deceiving others.

Jos da se nadovezem opcenito o alignmentima:
    Bitno je za znati da chaotic evil osoba nece spaliti selo fireballowima samo zato jer je chaotic evil. Spalit ce selo fireballowima jer je chaotic evil i jer ima dobar razlog za to.

11. abominacije

abominacije (/:=D

taj shto je chaotic evil?

12. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Lawful characters tell the truth, keep their word, respect authority, honor tradition, and judge those who fall short of their duties.

Chaotic characters follow their consciences, resent being told what to do, favor new ideas over tradition, and do what they promise if they feel like it.

Someone who is neutral with respect to law and chaos has a normal respect for authority and feels neither a compulsion to obey nor a compulsion to rebel. She is honest but can be tempted into lying or deceiving others.
    Oke. Lik uvjek govori istinu (apsolutno mrzi laži), njegova riječ je njegov život, no uvjek misli svojom glavom i slijedi svoju savijest, i ne podnosi da mu drugi ljudi naređuju. Kojega je alignmenta ovaj lik? Ne bih reko da je neutral, jer po lkvotanom opisu neutral likovi su negdje između, niti jedno niti drugo, a ovaj lik veoma snažno objedinjuje principe sa obje strane.

13. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Pa rekao bih da je svakako chaotic. Kaoticnost ne trazi da NE drzis svoju rijec, ali trazi da odbijas bezuvjetnu poslusnost. Ili jos bolje: Kaoticnost ne zabranjuje poslusnost, samo bezuvjetnu poslusnost.

14. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Vidis, to bi ti rekao. Nigdje u pravilima nista takvoga nije zapisano, i ostavljeno je igračima na diskreciju bez da je tako napomenuto. Bad product.

Alignment je lijep i krasan, no u ovakvom obliku ne smije biti formaliziran.

15. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Pa ja sam to zakljucio dedukcijom iz napisanih pravila :)

16. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

ja sam čru neutral

gurps je bolji za rolplej bok bok

17. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Pa ja sam to zakljucio dedukcijom iz napisanih pravila :)
    Problemje sto se iz tih pravila može deducirati previše toga :)

18. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

pa ti i tako ne igraš (A)D&D dakle, tko ne želi alignment, nek nađe drugi sustav, najjednostavnije.

19. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Pa dobro, gdje je onda suprotno onome sto sam rekao?

20. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Pa dobro, gdje je onda suprotno onome sto sam rekao?
    koga pitaš i o čemu? :think:

Podijelite ovu stranicu