1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Vještice

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Elvenstar, 1. Listopad 2007..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

Vjerujete li da su vještice postojale ili još postoje? Mislite li da je moguće da netko na neki način baci kletvu na vas ili utječe na to da se neka osoba ludo zaljubi u nekog? Ili mislite da su vještice i vješci ljudi koji se bave wiccom, vjeruju u Boginju i pomažu ljudima oko sebe?
    Od kuda proizlazi mit o letenju na metli (to me stvarno zanima ako netko zna :cocky:)? Postoji li stvarno vještičja magija i da li je se bojite? Znam da nitko od vas još od djetinjstva ne skriva ispod kreveta u stahu od vještica, ali kakva su vaša razmišljanja danas? Mislite li da su stvarno postojale osobe koje su imale čudesne moći i znale raditi čarobne napitke ili su to bile žene koje su dobro poznavale prirodu i ljekovita svojstva biljaka i na taj način liječile ljude i životinje? Da li je moguće da su mogle upravljati elementima, životinjama i ljudima kako bi utjecale na svijet oko sebe?

Namjerno se ne osvrćem na spaljivanje vještica jer mislim da to spada u povijest.

VJEŠTIČJE SVETKOVINE

Prva svetkovina kola godine je 31.listopada i nosi naziv Samahain. To je noć kada je najlakši kontakt između ljudi i duhova. Ova svetkovina označava službeni kraj ljeta i početak zime.
    Druga svetkovina slavi se 21.prosinca za vrijeme najduže noći u godini. To je vrijeme gozbi i veselja kada se kiti kuća i drvce koje simbolizira očuvanje životne sile.
    Dana 31.siječnja slavi se Feimbolc, Svijećnica. Sunce ponovno dobiva na snazi, a svijeće se pale kao simbol novog buđenja, kao i zbog toga da pomognu Suncu u njegovom putovanju. Ovo je doba godine za duhovni preporod.
    Proljetni ekvinocij slavi se 21.ožujka kad su dan i noć jednaki dugi, bilje i drveće ubrzano raste, a životinje dobivaju mladunčad.
    Beltane ili Valpurgina noć slavi se u noći 30.travnja na 1.svibanj. Vrijeme postaje toplije. Ovo je magično vrijeme velike moći. Štovatelji plešu oko svibanjskog stupa ukrašenog vrpcama slaveći vjenčanje Božice i Rogatog Boga.
    Početak ljeta, 21.lipnja je vrijeme obilja i bogatstva života. Na najduži dan u godini ljudi se pripremaju za bogato doba godine.
    Praznik Lughnasadh slavi se 31.srpnja. Na žetvenoj svečanosti jede se pšenica slaveći dobar urod. Ovo je svećanost vatre.
    Posljednji u nizu blagdana je 23.rujna kada su dan i noć ponovno jednako dugi. Slavi se bogati urod i svi darovi zemlje koji će omogućiti lakši život u siromašnom zimskom periodu.

OBLICI VJEŠTIČJE RELIGIJE

Gardnerovu magiju odlikuje štovanje gospe Aradie i gospodina Cernunnosa. Vještočji klanovi nemaju više od 13 članova a grupu predvode visoka svećenica i svećenik.
    Alexandrijska magija je nešto preoblikovana Gardnerova, vrlo su slične i obje se nazivaju klasičnim vještičjim religijama. Ustanovljena je u Engleskoj šezdesetih godina 20.st. a osnivači su Alex I Maxine Sanders.
    Britanska magija je također vrlo slična, međutim ovdje su uključeni elementi keltske tradicije.
    Keltska magija je tradicionalno vjerovanje u keltska božanstva i zasniva se na spiritualnoj magiji prirode.
    Dijanina magija je vrsta kulta štovanja božice Dijane i jedna od onih koja ne zahtijeva inicijaciju.
    Vilinska magija je tradicionalna irska.
    Teutonskoj magiji pripadaju nordijski vještičji klanovi i u njoj su zastupljeni germanski i nordijski običaji, božanstva i vjerovanja.

WICCA

Wicca je religija koja se ne bavi prvenstveno magijom nego duhovnim razvojom ljudskog bića, njegovom interakcijom s okolicom i svemirom oko sebe, učenjem i razumijevanjem Božanstva i svemira. Bazirana je na štovanju Prirode i Božanstva koje ima aspekt kako Boginje, tako i Boga.
    Najčešće se Majku štuje kao Trostruku Boginju (Djevu, Majku i Staricu) A Boga kao Boga Šume i Boga Sunca. Wicca štuje sve oko sebe i glavni moto joj je ne čini zlo nikome.
    Popularno shvaćanje pojma vještica je neka ružna starica koja sjedi na metli ili pored kotlića i miješa čudan ljubavni napitak. Naučeni smo da ih smatramo zlim ženama i da magiju smatramo smiješnom ili čak zlom umjetnošću. Pa evo malo i druge strane priče.
    Sama riječ Witch označava osobu koja se bavi magijom i koja je pripadnica stare religije. Prema toj religiji, vjerovalo se u Prirodu, magiju te Boginju i Boga. Svijet je bio jednostavniji, sve se shvaćalo jednostavnije i u dvije suprotnosti: muško-žensko, dobro-zlo, gore-dolje, itd.
    Preuzeto iz Wikipedije

2. Sin

Sin Paladin of Eydis

cuo sam price da su balkanske vjestice najmocnije i najopakije... ima li tko kakvu pricu ili nesto???

3. Aronys

Aronys Pleb

Erm... Grička vještica? :onoz:

4. LyJade

LyJade Adepta Sororitas

Najpoznatija slavenska vještica je Baba Jaga.
    Baba Jaga živi u kolibi koja se kreće na kokošjim nogama. Ograda od ljudskih kosti i lubanja okružuje kolibu, a često nedostaje jedna na ogradi, a njezino bi mjesto trebala zauzeti junakova lubanja. Umjesto brave postavila je vilice oštrih zuba, kao ključ joj služi ljudska ruka. U nekim se pričama govori da se neće pokazati kućna vrata sve dok se ne izgovori čarobna fraza da se kuća okrene.
    U nekim se pričama njezina kuća povezuje s trima jahačima: prvi je Dan, u bijelom te jaše bijelog upregnutog konja; drugi je Sunce, crveni jahač; treći je Noć, crni jahač. Brojne je nevidljive sluge služe izvan kuće. Objasnit će o jahačima ako je se upita, ali bi mogla ubiti posjetitelja koji bi ispitivao o slugama. (wikipedija)

Kako klinka sam vjerovala u vještice i magiju i sve, a sada na njih više gledam kao na ljude koji znaju iskoristiti ono što je u prirodi i koji štuju Boginju.

5. Paa, to je više-manje i moj zaključak. Vještice - vješte žene. Koje štuju Majku Zemlju. Koju bi ionako svi trebali poštivati. Tko ti brani da ideš i u crkvu usput.

6. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

Dobro... iako Bekhamica je jedna ovako opaka vjestica... cuo sam price da su balkanske vjestice najmocnije i najopakije... ima li tko kakvu pricu ili nesto???

ovo bi ti moglo biti interesanto, ta se balkanska magija navodno zove vlaska magija

7. stribor

NEKE PRAKSE VLASKE MAGIJE:

-Mrtvacka voda

U svojim obredima vlaške vračare najčešće koriste "mrtvačku vodu" kojom se kupaju mrtvaci, u njoj kuvaju kafu ili je dodaju u mleko zbog čega krave "presuše".
    "Skoro mi je dolazila jedna seljanka iz okoline Svilajnca. Imali su, kaže, najviše krava u selu, pripremala je mnogo sira, ali ni na jednoj pijaci niko nije hteo da kupi od nje, pa je morala da baca pune kofe sira. Donela mi je parče i osetila sam da je vradžbina u pitanju, naime, neko je sipao u mleko 'mrtvačku vodu' da bi je onemogućio da zaradi novac. Otkrili smo da je u pitanju bila svastika, ljubomorna na njihovo bogatstvo", ispričala je Nata slučaj iz svoje "prakse".

Mogu da utiču i na to da žena pobaci tako što joj podmetnu izbajanu košticu neke voćke iz kompota. Trudna žena, ne razmišljajući o bajanju, pojede šljivu iz kompota, baci košticu u zemlju, ona istruli, a njoj istovremeno zamre plod u utrobi.

Nata kaže da vlaške vračare mnogo bajaju uz pomoć fotografija i lutkica u koje zabodaju špenadle, poput rituala vudu magije.

Vračare pomažu i kada, navodno, ima duhova u kući. Tada uzmu belu sveću, pronesu je kroz celu kuću, otvore vrata i glasno izgovore: "Napusti ovaj dom!"

Vlaške magije nisu pošteđena ni deca, a mlade majke, po Natinim savetima, treba same da režu nokte i kosu svojoj deci, jer se bajalice za bolest i smrt dece rade upravo pomoću dečjih noktiju i kose.

preuzeto sa: http://www.svet.co.yu/?state=3&izdanje...amp;clanak=6610

-istjerivanje duha

Kod smetnji u porodici, kada se čini da je jedan od supružnika potpuno izgubio razum, pa ne dolazi kući, odlazi nekoj stranoj osobi ili u porodici pravi ršum, po receptima stare vlaške magije, uglavnom se dejstvuje obredom isterivanja zlog duha. Svejedno da li je zao duh pri tom naneo i fiziološke probleme, on se isteruje srpom i kučinom koja je oko njega obmotana. Kučina se zapali nad samom glavom onoga kome se baje i potom se nečastivi priziva sa "otpadniče, krvopijče, kostolomče, mesožderče".

Kada vračara misli da je zloduhu skrenula pažnju oštrim glasom, isteruje ga iz ušiju, iz usta, iz glave, iz creva, iz ruku i nogu obolelog (čije se ime sve vreme pominje u bajalici). Zloduha upućuje "u gustu goru telelesku, gde ima da se jede i da se pije i spava u medenoj ložici".

Kada se bajanje dovrši, gar koji se sakupio od izgorele kučine zamuti se sa malo vode i bolesnik treba da popije tri gutljaja. Ako se ritual vršio bez znanja obolelog, samo nad njegovom slikom ili delom odeće, onda onaj ko je raščinjavanje naručio nosi vodicu kući i obolelom podmetne da popije kroz kafu, crno vino ili neki tamni sok. Mada se žene obično posluže i time da obajanu tečnost zamese u neku ukusnu đakoniju kojoj, primera radi, njihov muž ili sin, opsednut nepoželjnom devojkom, ne može da odoli.

preuzeto sa:http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2001/06/24/srpski/F01062302.shtml

8. stribor

-o mjestima caranja

Posebnu snagu činima daju i mesta nekadašnjih nasilnih smrti, napuštena groblja ili stoletno stablo bez krošnje. A ako se više toga ispreplete na jednom mestu onda je to savršeno sklonište za potajni rad majstora magije, posebno za čuvene vlaške vračare koje tamo odlaze najčešće u gluvo doba noći, same i ćutke.
    Čak i kada čuju razne krike, jecaje ili jeziv smeh, ne treba da zastanu, ili se ne daj Bože sapletu. To bi pokvarilo ritual koji su nameravali da izvedu ali bi im ugrozilo i rejting koji imaju kod svojih vodiča sa viših nivoa.

Mesta iza i ispred vrata se takođe smatraju kultnim mestima gde prebivaju duše predaka koji se često prizivaju u nesreći. Važno je i stepenište koje je oduvek bilo simbol uspeha. Vradžbine se izvode od najvišeg stepenika i završavaju na kućnom pragu. Prag inače funkcioniše i kao granica između svetog u kući i profanog van doma.

prizivanje drugih demona bilo za borbu protiv tuđih vradžbina, ili kao apel u pomoć, izvodi se ritualno na raskršćima. Jer, raskrsnica je od pamtiveka mesto na kome se nešto koncentriše i potom ponovo razgranava. Leteća kletva i vračare za potrebe svojih pacijenata (koje zahtevaju mnogo truda) koriste raskršća. Pošto će im za uspeh biti potrebna sva sila stihijski raspoložene prirode, one biraju doba kada im u kontaktu sa njom niko neće smetati.
    Duboku noć kada se krv ledi u žilama od tišine. Pred raskrsnicu se skidaju gole i samo njihov tihi šapat kojim izgovaraju bajalice para sablasni muk. Tako obično mole određene demone da izađu i pomognu da se neutrališu tuđe čini ili da se slične odašalju.
    Raskrsnice su međutim veliki problem svim ljudima u svetu. U svakoj religiji one su poznate kao mesto za prenošenje zla.

preuzeto sa: http://www.cyberbulevar.com/forum/viewtopic.php?t=4398

uh, mislim da je sad bilo dosta o vlaskoj magiji...koga zanima nek istrazuje dalje sam. ja idem u krevet sa svojom malom vjesticom :unsure:

9. Elvenstar

Elvenstar missing

Kupila sam danas djetetu knjigu i evo što nađoh u njoj :unsure: .

METLE

Vjerovanje da vještice mogu letjeti prastaro je i posvuda rasprostranjeno. Tradicionalna vještičja metla stoljećima je predstavljala standardno kućansko pomagalo za metenje poda. S obzirom da vještice lete, a nemaju krila, potrebno im je nešto na čemu će jahati i što će ih nositi nebom. Budući da su gotovo sve radile samo kod kuće a metla im je uvijek bila pri ruci, jednostavno se pretvorila u prijevozno sredstvo.

VJEŠTIČJI ŠEŠIRI

Samo europske i sjevernoameričke vještice nose šiljaste šešire, dok na drugim kontinentima imaju dugu i raščupanu kosu ili pak nose marame. Jedino moguće objašnjenje jest da su mnoge seljanke u Engleskoj u 16. stoljeću nosile takve šešire, pa se moda zadržala među onim ženama sa sela koje su činile čuda liječeći ljude i životinje od bolesti. Drugo je pojašnjenje da su prvi kvekeri nosili slične šešire, i da su mnogi među njima krajem 17. stoljeća krivo optuživani za čarobnjaštvo. Naposljetku, možda je šiljasti šešir predstavljao tuljac moći.

Iz knjige Enciklopedija fantastičnih bića - Judy Allen

10. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Dok sam razgovarala s ljudima koji su iz krajeva u kojima se još vjeruje u staromodne coprnice, dobila sam dvije priče:

Jedna kolegica, četrdesetak godina, iz Zadrkovca blizu Zeline (da zbilja se tako zove), inače dosta praznovjerna i nimalo bistra, ispričala mi je da su u selu za staru ženu vjerovali da je vještica. Navodno se pretvarala u žabu i uvlačila ljudima u staje, te su je oni tjerali vilama. Zato bi idući dan osvanula sva u modricama.

Druga kolegica, pedesetak godina, iz Ravena u okolici Bjelovara, ispričala mi je da se dosta nedavno u selu mladi par uselio u novu kuću sa stajom. Ali telad im je stalno ugibala. Neki od suseljana rekli su im da im je sigurno začarana staja. Kad su pozvali veterinara, našao im je baketriju u sijenu od koje je telad ugibala. Kad su oprali staju, telad je prestala ugibati.

Dakle, u prvoj priči najvjerojatnije je objašnenje da je babu tukao muž a seljani nisu jednostavno zažmirili na to nego iskonstruirali cijelu priču o njenim modricama i nadnaravnim moćima. U drugoj je objašnjenje potpuno jasno.

11. Elvenstar

Elvenstar missing

Dok sam razgovarala s ljudima koji su iz krajeva u kojima se još vjeruje u staromodne coprnice, dobila sam dvije priče:

Jedna kolegica, četrdesetak godina, iz Zadrkovca blizu Zeline (da zbilja se tako zove), inače dosta praznovjerna i nimalo bistra, ispričala mi je da su u selu za staru ženu vjerovali da je vještica. Navodno se pretvarala u žabu i uvlačila ljudima u staje, te su je oni tjerali vilama. Zato bi idući dan osvanula sva u modricama.

E ovakvih sam i ja dosta čula i pročitala, izgleda da je to bilo dosta rašireno vjerovanje u Hrvatskoj.

12. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

E ovakvih sam i ja dosta čula i pročitala, izgleda da je to bilo dosta rašireno vjerovanje u Hrvatskoj.

Dakle, u prvoj priči najvjerojatnije je objašnenje da je babu tukao muž a seljani nisu jednostavno zažmirili na to nego iskonstruirali cijelu priču o njenim modricama i nadnaravnim moćima.

Mislim da je ovo bilo dosta rašireno :blush: , pa odtud i toliko priča...

13. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Meni sve te vještice asociraju na iskrivljenu druidsku religijsku tradiciju.

14. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Najpoznatija slavenska vještica je Baba Jaga.
    Baba Jaga živi u kolibi koja se kreće na kokošjim nogama. Ograda od ljudskih kosti i lubanja okružuje kolibu, a često nedostaje jedna na ogradi, a njezino bi mjesto trebala zauzeti junakova lubanja. Umjesto brave postavila je vilice oštrih zuba, kao ključ joj služi ljudska ruka. U nekim se pričama govori da se neće pokazati kućna vrata sve dok se ne izgovori čarobna fraza da se kuća okrene.
    U nekim se pričama njezina kuća povezuje s trima jahačima: prvi je Dan, u bijelom te jaše bijelog upregnutog konja; drugi je Sunce, crveni jahač; treći je Noć, crni jahač. Brojne je nevidljive sluge služe izvan kuće. Objasnit će o jahačima ako je se upita, ali bi mogla ubiti posjetitelja koji bi ispitivao o slugama. (wikipedija)

Kako klinka sam vjerovala u vještice i magiju i sve, a sada na njih više gledam kao na ljude koji znaju iskoristiti ono što je u prirodi i koji štuju Boginju.

Znam nju!!! imam doma knjigu Vasilisa prekrasna i druge bajke sa 4 ruske bajke i u svima je baba jaga glavna faca...ali ona je pravi tip vještice...to sam prvi put pročitala kao mala i urezala mi se ful u pamčenje...čak sam i mislila da je ivicu i maricu zatvorila baba jaga :ninja:

15. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Meni sve te vještice asociraju na iskrivljenu druidsku religijsku tradiciju.

A nego šta su :unsure:

16. Shadowh86

Shadowh86 Novi Član

Ja mislim da vjestice nisu postojale (znam da je malo zacudjuce za mene)
    Jer su se pojavile tek u srednjem vijeku (malo cudno da pri usponu krscanske vjere pocinju se pojavljivati prve vjestice...)

Mislim da su to bile slobodnoumne zene koje su bile za poganska vjerovanja
    A zanamo da u poganskim vjerovanjima se stovala zena, tj. da je zena bila glavna a ne muskarac
    I ja isto mislim da zenu treba postovati

Ugl.
    Ja nisam za patrijarhizam :smile:

17. Sammael

Sammael Knjižničar

Baba Jaga je vjestica u ruskim mitovima, u nasim lokalnim to je zimski oblik boginje Morane.

18. Gost

Gost Iluminata Ultima

Treba netko možda vještičju literaturu?

U ponudi:

The Alexandrian Book of Shadows

''Aradia, or the Gospel of the Witches'', Charles G. Leland

''Two Essays on the Worship of Priapus'', Richard Payne Knight & Thomas Wright

''The Gardnerian Book of Shadows''

''The God of the Witches'', Margaret Alice Murray

''The Malleus Maleficarum'', Heinrich Kramer and James Sprenger; translation, notes, introductions by Montague Summers

''Witchcraft Today'' , Gerald B. Gardner

''The Witch Cult in Western Europe'', Margaret Alice Murray

Kod:
    http://www.mediafire.com/?dybcgcy1bbs
    Napomena: Konzumiranje i prakticiranje stvari iz gornjih knjiga vršite na vlastitu odgovornost.

19. nelchee

nelchee Udruga "3. zmaj"

20. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Podijelite ovu stranicu