1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Veg(eterij)anci Vs. životinjski Konzumenti

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Taliesin, 4. Kolovoz 2007..

1. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

ste culi za veganseksualce ili tako nesto.. ljudi koji ne zele ulaziti u intimne odnose sa mesozedima zato sto su njihova tijela "groblja zivotinja".. pa se pare samo medjusobno.. bas me zanima kako ce njihova djeca izgledat nakon nekoliko generacija.. :cry:

Pa dobro, možda jest to pretjerivanje, ali ima nečeg u toj selekciji partnera..

Pogledaj to ovak. Zamisli da si ti veg(eterij)anka i da upoznaš nekog dečka koji je čistokrvni mesožder i ne srami se toga (lol). E sad - jel znaš koji je povod (najčešći barem, uvijek ima zbunjenih ljudi) kojim su ljudi postali veg(eterij)anci? Smatranje da je meso (odnosno životinjski proizvodi) čovjeku biološki nepotrebno ("pa ako je nepotrebno, zakaj bi se miješali u prirodni tijek životinja?"). I kak buš ti sad imala bilo kakav zdrav odnos s nekim kojeg smatraš nedovoljno zrelim (ili u ekstremnom slučaju licemjernim) jer
    a) smatra da je meso potrebno pa je, prema tvojem uvjerenju, u zabludi
    b) smatra da nije potrebno ali sam sebi laže da je potrebno da bi si olakšal stvari

Nego, uočih potencijal u raspravi pa otvorih novi topik.

Mislite li da su meso i drugi životinjski proizvodi (mlijeko, jaja itd.) biološki potrebni čovjeku? Kako to argumentirate? (bez obzira na prethodni odgovor)
    Može li se efektivno zamijeniti nečim drugim (npr. sojini proizvodi i slično)?
    Hipotetski - da odjednom nestanu sve tvrtke i farme i ostalo kaj zatvara životinje i mesari ih kako bi se vi nahranili, biste li vi sami imali snage ubiti ih radi hrane? Ili biste prije išli tražit voćke i druge biljke i sl.?

Pustimo na stranu problem testiranja životinja za neke čovjeku utilitarne proizvode, mislim da su tu svi istog ili sličnog mišljenja (a ako nismo, jbg, preobuhvatna bi bila rasprava..otvorite novi topik :cry:).

Eto, iako nekak pitanja izgledaju da su agresivnija prema jednoj strani nego drugoj, nisu. Ovaj topik sam otvoril da i sam sebi podignem svjesnost, jer iskreno, nisam ni ja skroz uvjeren da nam je sve to potrebno - mislim imam mišljenje da jesu, ali neke stvari se mogu protumačiti na različite načine. Recimo, kad je riječ o mesu, za ono kaj ja smatram nužnim aminokiselinama za naš organizam moja frendica koja je veganka tvrdi da su tvari koje služe sa stvaranje ovisnosti (a budući da znam koliko je ona istraživala to, ne bih to sam tak odbacil kao ramblings of a fanatic :omg:). Tak da je ovaj topik, rekel bum to tak, neki pokušaj podizanja obostrane svjesnosti.. :kiss: ovo je zvučalo malo nadobudno, al uvijek trea bit ambiciozan, lol.

I napomena mlađim korisnicima eydisa: nemojte shvatit ovo "Vs." doslovno :laugh:

2. Laucien

Laucien The Harper

Pa naravno da bih išao lovit životinje da preživim. Mislim, nije da bi mi bilo lako ubit zeca il nešto, al jbg, nemam luk i strijele zaludu... :D

3. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

Osobno ne mogu zamisliti život bez mesa :laugh:
    Ali ako pogledaš, svi vegetarijanci itekako normalno žive bez životinjskih proizvoda, pa tko zna, možda bismo, uz dovoljnu količinu nadomjestaka prehrani, mogli i mi mesojedi živjeti tako.
    No moja frendica koja je vegetarijanka već godinama često ima problema sa nedostatkom raznih vitamina, anemična je i doktorica joj je rekla ako ne počne jesti meso, da će trebati primati injekcije vitamina B12... :cry:
    Pa sad, ja kažem tko voli nek izvoli. :cry:

4. Laucien

Laucien The Harper

Ma nemožeš bez mesa. Moj prijatelj, bivši vegetarijanac, imao nizak tlak, sa šesnaest. Otkad jede meso, nema tih problema... I vegeterijanci (mislim) kraće živo. To sam neđe čito... Ma, ko voli nek izvoli

5. Sherpa

Sherpa Legenda

Treba jesti raznoliko sto ukljucuje i meso i voce i povrce.

A ako se covjek odluci za samo jedno mora uzimati neke vitamniske dodatke da nadoknadi manjak.

6. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

otkako je oborena tvrdnja da je vegetarijanska prehrana zdravija, sad nas ti isti militantni vegani šibaju moralnim prodikama.

Za početak: Svi majmuni jedu meso. Čimpanze jedu termite, osobito debele i hranljive matice, a pojest će i malog pavijana ako ga samo uhvate.

Ljudski probavni sustav obiluje proteazama-enzimima zaduženim za razgradnju bjelančevina. A mnogi od njih su najučinkovitiji upravo na kolagenu-koji je međustanična stvar u mesu.

Čovjek nema načina da iskoristi celulozu, koja je najveć dio suhe mase prirodnih neuzgojenih biljaka.

Čovjek ne može sam stvoriti vitamin B12, a njega ima isključivo u hrani životinjskog porijekla. nedostatkom ovog vitamina nastaje pernicozna anemija, a može voditi i do nekih malignih bolesti. U jetri postoje zalihe ovog vitamina za 5-6 godina, što je razlog da se vegani osjećaju dobro...u početku.

Čovjek puno učinkovitije iskorištava željezo vezano za hem koji je sastavni dio hemoglobina i mioglobina-koji se nalaze u mesu-nego željezo biljnog porijekla. Ti spojevi daju mesu crvenu boju, dakle što crvenije meso-to više željeza. I ono za špinat je floskula, on uopće nije bogat željezom.

S druge strane, čovjeku je potrebna i biljna hrana, jer pomoću nje unosimo vitamin C, kojeg također ne možemo sami stvarati, a u mesu ga nema baš puno, vlakna koja omogućuju normalnu probavu, druge vitamine i minerale. A osim toga, ljudi koji jedu manje mesa, manje smrde :laugh: istina živa.

Čovjeku treba oko 1 gram životinjskih bjelančevina po kilogramu tjelesne težine dnevno. Dakle, jedno jaje za doručak ili porcija svježeg sira, jedan odrezak za ručak. Pretjerivanje ni u čemu nije zdravo.

7. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Ok, znači uopće bez životinja se ne može zbog tog B12 na primjer.

A kaj je s mesom?

@laucien - ne bumo se oslanjali na "moj frend je ovo, moj frend je ono"

8. Laucien

Laucien The Harper

Ma to je samo primjer bio...

Nego, u vezi tvoga posta: Ok, znači uopće bez životinja se ne može zbog tog B12 na primjer.

A kaj je s mesom?

Životinje jesu meso... o0

9. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Ma to je samo primjer bio...

Nego, u vezi tvoga posta:

Životinje jesu meso... o0

Napisah: "uopće bez životinja"..odnosilo se na općenito proizvode životinja..a onda sam pital za meso specifično.

Krivo se izrazih..nemoj zamjerit, nisam..u naponu snaga, if u know what I mean.

10. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Ubiti životinju kako bih preživio? Hmmm...
    Ako si dovoljno gladan učinit ćeš sve kako bi preživio bez kajanja.
    Lako je sitomu se zgražati nad ubijanjem životinja za hranu.

11. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Napisah: "uopće bez životinja"..odnosilo se na općenito proizvode životinja..a onda sam pital za meso specifično.

Krivo se izrazih..nemoj zamjerit, nisam..u naponu snaga, if u know what I mean.
    pa, jaja su recimo izvrstan izvor vitamina. željeza baš i ne.

da li bih ubio životinju za hranu? bez razmišljanja. Sjekiricu, pilence na panj i cap! samo da netko drugi očisti perje, to mi je veća muka :omg:

12. Tyronius Mook

Tyronius Mook Sundryan Dungeon Master

Da netko odjednom zatovri sve farme evo što bih ja napravio:

1) Prvo bi otišao na obližnje polje pored kuće, nabrao malo začinskog bilja. Ovisno po potrebi, stavio da ga se suši.
    2) Onda bi otišao u susjednovo koruzište i čopio par klipova, stavio ih da se kuhaju
    3) Onda bi opelješio povrtnjak, čopio krumpira, paprike, paradajza, krastavaca.
    4)Onda bi opelješio i voćnjak, čopio svo voće kaj mi dođe pod ruku.
    5) Onda bih čopio od dede pušku i otišo u šumu ulovit fazana :omg:

Nema poštenog obroka bez svih vrsta prehrane.. meso je potrebno. Meso je zdravo. Jedimo meso, ali umjereno, jednako kao i voće i povrće.

Toliko o tome.

13. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Čistit' perje se pileta ...oh, horror!!!
    Samo mi je to dovoljan razlog da odem od kuće i nikada se više ne vratim. Onaj me smrad jednostavno ubija...

14. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

moja frendica je odlučila postati vegetarijanka, i izdržala je godinu dana, nakon toga počela je pucati koža, bol u glavi, nepodnošljivi umor, razlog svega toga bio je nedostatak nekog proteina iz mesa koji je prestala uzimai, te je odj vegetarijanstvo i vratila se u sveždere.... da je čovjek biljojed bio bi krava :laugh:

15. Velena

Velena vintage queen

Ja imam prijateljicu koja je indijka i ne jede meso. Njezina mama koja je u Indiji uopće ne jede ni jaja ni mlijeko (a moja frendica da). Kad je došla živit u Hrvatsku, našla je momka koji je mesožder, a i svi u društvu su bili to isto. Žena je probala neke stvari od mesa, npr. pršut, i zaključila da je to njoj grozno i neukusno, i nastavila jest svoje biljčice. Meni se uvijek činilo da vegetarijanci imaju problema s spravljanjem jela, povrće je meni prilog, a ne glavno jelo. Kako sam jednom provela s njom 2 tjedna uvjerila sam se da se može fino i raznovrsno jesti, da postoje mnoge stvari koje se mogu napravit s povrćem.
    Neki ljudi idu u vegetarijance da bi smršavili - e to se nužno ne događa, neće kile isparit ako se ne jede meso a trpaju krumpiri i tjestenina.

16. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

a cuj, ako je organizam navikao vjerujem da mogu dosta dugo zivjeti tako.. ali opet smatram da covjek ne moze bez mesa..

17. mtm

mtm U hladu voćke

Ja imam prijateljicu koja je indijka i ne jede meso. Njezina mama koja je u Indiji uopće ne jede ni jaja ni mlijeko (a moja frendica da). Kad je došla živit u Hrvatsku, našla je momka koji je mesožder, a i svi u društvu su bili to isto. Žena je probala neke stvari od mesa, npr. pršut, i zaključila da je to njoj grozno i neukusno, i nastavila jest svoje biljčice. Meni se uvijek činilo da vegetarijanci imaju problema s spravljanjem jela, povrće je meni prilog, a ne glavno jelo. Kako sam jednom provela s njom 2 tjedna uvjerila sam se da se može fino i raznovrsno jesti, da postoje mnoge stvari koje se mogu napravit s povrćem.
    Neki ljudi idu u vegetarijance da bi smršavili - e to se nužno ne događa, neće kile isparit ako se ne jede meso a trpaju krumpiri i tjestenina.

Stvar je u tome da povrce ne sadrzi pune proteine vec samo djelomicne tj. jedna biljka ne sadrzi sve esencijalne aminokiseline vec svaka ima deficit u nekoj od njih. Zato je onda potrebno pri takvoj prehrani dosta isplanirat prehranu da se uzima dosta razlicitog povrca kako bi se unijele sve esencijalne aminokiseline i time zadovoljila potreba za proteinima. Ljudi koji tako neplanirano pokusavaju ne jest meso, a jedu sve ostalo, gube misicnu masu i samo ju nadomjestaju salom.
    Uglavnom, meni je lakse jest meso nego puno pazit jesam od biljaka uneo sve potrebno, tako da UH koristim iskljucivo za energiju.

18. Nazgul_rulez

Nazgul_rulez Aktivan Član

Ma kakvo vegetarijanstvo ... nema do mrsne krmetine http://www.eydis.info/public/style_emoticons//cocky.gif

E sada jel bi mogao ubiti životinju za prehranu ... pobogu životinje i jesu tu iz tog razloga ne da budu ukras ...
    Ne bi bilo prvi puta da umlatim nešto što trči/migolji/pliva/gmiže :great:

Uglavnom imam na poslu jednog vegetarijanca ... i on sam kaže da otkada jede biljčice da se osjeća kao "psihički bolje " ali je zato svako malo na bolovanju ... soktemazo nemre dići 20 kila :great:

Mene posebice iritiraju oni borci za prava životinja ... katastrofa ... mislim ke me imaš hebat ak jedem hamburger ...

Kajgot ... :great:

19. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

20. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

drem, koka, mislim da vegetarijanci ne misle na takvo "meso" na koje ti mislish... :great:

Podijelite ovu stranicu