1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Top 10 Halloween čudovišta

Rasprava u 'Krčma ~Pod Zmajevim Krilom~' pokrenuta od Nea, 28. Listopad 2007..

Status teme:
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
  1. Nea

Nea curica

Oni su mistični i strašni. Vještice, vukodlaci, duhovi, vampiri i ostale sile zla u noći prije Svih svetih su najaktivniji, tako se bar prije vjerovalo. Vjerojatno bez razloga ili...

Kostimi za Noć vještica nisu se pojavili niotkuda. Mnoga zastrašujuća stvorenja koja paradiraju u noći prije Svih svetih tijekom srednjeg vijeka, dok je još narodni folklor imao primat nad službenom religijom i znanošću, utjerivala su strah u kosti.

Donosimo deset najstrašnijih stvorenja, o čijem postojanju spekulira povijest i prirodne znanosti.

10. Goblini

Postali su slavni zahvaljujući bajkama. Mali, krzneni goblini puno su popularniji i slađi od onih običnih, bez krzna, kakav je na primjer Golum. Prema legendi, goblini se skrivaju u šumi, rade raznorazne spačke i znaju zamijeniti ljudsku djecu sa svojom. Za razliku od nekih drugih stvorenja, najvjerojatnije zbog njihove nepovezanosti s religijom, oni nikad nisu prešli granicu mašte i stvarnosti te izazvali paniku među srednjovjekovnim pučanstvom.

9. Demoni

Demon ili zao duh je jedan sveobuhvatni pojam koji se može odnositi na sve – od razjarenog duha ili palog anđela do lutke sotone. Kao utjelovljenje zla imaju prastaro podrijetlo i pojavljuju se u narodnim vjerovanjima i književnosti diljem svijeta od najstarijih vremena. Demon koji je opsjeo Lindu Blair u Egzorcistu danas je vjerojatno najslavniji.

8. Gargojle ili vodorige

Oni su tu kako bi dodali element zastrašujućeg inače ljupkoj crkvenoj arhitekturi. Ali, ta čudovišta koja vire s fasada katedrala imaju svoju funkciju. Oni su bili uključeni u gotičku arhitekturu još u 13. stoljeću kako bi omogućili slijevanje vode s krova katedrale. Osim praktične, imali su i spiritualnu funkciju – otjerati zle sile. Dvije muhe jednim udarcem. No, zbog njihovog zastrašujućeg izgleda, ljudi su ih se počeli bojati te su kružile priče da po noći ožive.

7. Zombiji

Kraljevi B-hororaca su ljudi kojima je netko ili isisao dušu ili ih probudio iz mrtvih. Zombi-kultura razvila se iz vudu religije s Haitija, gdje se još uvijek vjeruje da ljudi mogu pasti u trans sličan onom koji vidimo na filmovima, ali pri tome trebaju pomoć nekih narkotika.

6. Vukodlaci

Potpuno normalni i pristojni sve dok ne izađe pun mjesec, kada mijenjaju oblik. Pojavljuju se gotovo u svim kulturama još od vremena starih Grka. Kao i vještice, bili su proganjani tijekom srednjeg vijeka te okrivljavani za ubojstva i druge zločine. Iako su vukodlaci iz narodnih priča davno izumrli, Hollywood se trudi održati ih na životu.

5. Jack Fenjer iliti Bundeva

Među svim čudima i čudovištima, izrezbarena bundeva je najpopularniji simbol Noći vještica. Običaj dubljenja i osvjetljivanja bundeve potječe još od Kelta, a u SAD, koji je zaslužan za svjetsku popularnost ovog blagdana, donijeli su ga irski imigranti. Zastrašujuće, svjetleće lice trebalo je tjerati zle duhove u noći s 31. listopada na 1. studenoga, na keltsku Novu godinu.

4. Šišmiši

Ovi leteći sisavci su slijepi i žive u spiljama, a zahvaljujući vampirima povezuje ih se s Noći vještica. Kao i za njihove srodnike vampire, i za njih se vjeruje da se hrane krvlju, iako uistinu mali broj vrsta šišmiša to radi. Uglavnom sišu životinjsku krv, ali nekad znaju napasti i ljude, što im baš i ne ide u prilog, kao ni noćni život i povezanost Ozzyjem Osbornom.

3. Vještice

Zaboravite šiljasti šešir i veliki bradavičasti nos. To popularno vještičje znamenje vezano je uz donedavnu tragičnu sudbinu brojnih optuženica za čaranje. U prošlosti se smatralo da vještice imaju magijske moći povezane s prirodnim silama. Kao pogani bile su demonizirane i proganjane od strane Katoličke crkve u srednjovjekovnoj Europi u i Americi tijekom 17. stoljeća. Danas su u milosti.

2. Duhovi

To je, nakon vještice, jedan od najčešćih kostima za ovu noć i definitivno najjednostavniji i najekonomičniji, no postati pravi duh mnogo je kompliciranije. Prvo morate umrijeti, po mogućnosti tragično, potom ostaviti dio svog duha na zemlji i progoniti rodbinu i opsjedati kuće. S navodno znanstvenog stajališta, parapsiholozi smatraju da energija iz ljudskog tijela nikako ne može biti potpuno uništena, a s tim se izgleda slažu i znanstvenici.

1. Vampiri

Žele vam isisati kriv, i tako već neko duže vrijeme. Vampiri su se pojavili u narodnim vjerovanjima prije više tisuća godina, no verzija s očnjacima i lijesom potječe iz 18 i 19-stoljetnih mitova Istočne Europe. Vjerovalo se da se ljudi rođeni s nekom deformacijom ili oni umrli tragično nakon pokopa vraćaju među žive da bi ih terorizirali. Vampiri su smatrani 'nemrtvima', te im je trebala redovita doza svježe ljudske krvi da takvi i ostanu.

Preuzeto s: http://www.net.hr/webcafe/page/2007/10/25/0451006.html

2. abominacije

abominacije (/:=D

po meni najstrashnije halloween chudovishte:

3. Elvenstar

Elvenstar missing

Tko god je pisao tekst nije se baš informirao. Golum nije goblin nego hobit, orci su goblini.

4. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

ak se ja dobro sjecam po lotru orci nisu goblini nego su orci napravljeni na sliku elfova a goblini na sliku dwarfova.

5. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

goblini = orci po Tolkienu, specifican naziv ovisi o priči u kojoj se spominje. Caka je u tome sto je covjek razvijao svijet i terminologiju kako je pisao individualne priče, koje su pak bile sastavljene od 50 raznih dijelova njegovih bilješki. Tak da se na jednom mjestu spominju kao orci a na drugom kao goblini.

6. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Sigurno nisu napravljeni "na sliku vilenjaka", malo si se krivo izrazio.

7. CountZero

CountZero Novi Član

Tačno. Orci su vilenjaci. Samo oni kojih se Morgot dočepao.

8. charlotte

charlotte Novi Član

ja se bojim zombija. jako. vjerujem da to ima veze s tim da je brat igrao residen evil kad sam ja imala jako malo godina, a ja sam naravno to morala gledati :ninja:
    sad mi se opet čita silmarilion od ove priče o orcima :think:

9. Nea

Nea curica

Meni se zapravo u cijelom članku najviše sviđaju slikice :think: a i tako ne kužim tu stvar s orcima i goblinima i vilama.. :ninja:

10. Anria

Anria Aktivan Član

Meni su vukodlaci najdraži! :wtf:
    Očito imam wolf-fetiš :whistle:, očituje se u nekim stvarima...

11. Sammael

Sammael Knjižničar

I'm gonna suck yer bloooood!
    Vampiri 4-eva!

12. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

13. sinisa.lucic

sinisa.lucic Novi Član

Znate ko je "Mothman"? Nikad neću zaboraviti izraz lica mog oca kad mi je pričao što mu se dogodilo prije 15 godina u jednoj snježnoj noći u mom selu. I dan danas, još uvijek ne može zaboraviti čovjeka u redovničkoj halji koji je lebdio po snijegu.

Shortly, kakvi goblini i orci....

14. do(ri)a*

do(ri)a* Novi Član

Boogyeman :great:

vampiri inace.Makar mislim da ih se nebi prestrasila koliko ih obozavam
    bas naivno od mene. :nice:

15. Valhalan

Valhalan Triumphator

Vampiri naravno, cool članak inače ^^

Status teme:
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Podijelite ovu stranicu