1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Tisuću I Jedna Noć

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Aronys, 8. Listopad 2007..

1. Aronys

Aronys Pleb

Tisuću i jedna noć, Arapske noći, to su nazivi koji se dodjeljuju pričama, prikupljanih preko tisuću godina. Neke nam stižu iz Indije, Egipta, Mezopotamije, Perzije, pa i iz arapskih narodnih predaja. To su bajke koje su nam obilježile rana djetinjstva, priče poput Aladina, Ali Babe, Sinbada... Glavna poveznica svih priča je Scheherezada, iliti glavna priča u kojoj Perzijski sultan Shahryar, nakon što saznaje da mu njegova žena nije bila vjerna, naredi da je smaknu. Nakon toga, odlučuje da nijedna žena nije vjerna. Tad stupa u brakove s djevicama, koje odmah idućeg jutra daje smaknuti. Nakon što mu vezir (sultanov savjetnik) ne može više naći nijednu djevicu, vezirova vlastita kćer se ponudi. Njeno ime bje Scheherezada i u prvoj bračnoj noći, ona započe priču, koju ne završava. Sultan biva prisiljen ostaviti je na životu, da čuje završetak priče iduće noći. No, iduće noći ona završi priču i započe, ali samo započe, novu. I tako se to odvijalo tisuću i jednu noć, odakle naziv. Priče variraju od povijesnih ljubavnih, tragedija, komedija, poema, burleska, pa i muslimanskih legendi.
    Mnoge priče prikazuju duhove, kao što je duh iz svjetiljke u priči o Aladinu; čarobnjake i legendarna mjesta, koja su često povezana s stvarnim mjestima i ljudima.

Dakle, koje su vama od tih silnih priča najdraže? Ako želite, možete napisati tu priču ovdje, tako da ovo može postati neki projekt, u kojem bi se čitale priče iz Tisuću i jedne noći.

2. Terranea

Terranea evil turtle

Ja se bojim da ne znam baš sve te priče... :love:
    Bilo bi super da netko nabaci neku ovdje ukratko :think: Ali da su divne, jesu... :think: sam taj arapski ugođaj ima nešto magično u sebi, kamoli još s bajkama... :laugh:
    Ne znam baš koja mi je najdraža, kad ih nisam čitala sve...

3. pandora

pandora Aktivan Član

to san digla u gradskoj daavno davno, al iman samo riječi pohvale... šteta šta je bilo samo izbor iz, a ne sve.. :w00t2:

4. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

to sam čitao još u osnovnoj, sjećam se samo nekih detalja tipa

'on joj uđe u ložnicu i vidje da je ona neprobušeni biser'...
    'trbuh je tvoj poput kutije'

I iz priče o robinjama 'tri su stvari koje čovjek najviše voli: da jede meso, da jaše meso i da gura meso u meso' :smile:

5. CopyPaste

CopyPaste Novi Član

Na nekom natjecanju u srednjoj osvojio sam upravo 1001 noć, ilustrirani komplet od 4 knjige. Dan danas stoje na polici, u originalnoj kartonskoj kutiji. Mislim da ni jednu nisam pročitao. Uvijek se nađe nešto preče.

6. Aronys

Aronys Pleb

:w00t: Pa, bi li bio toliko dobar da podijeliš s nama te priče?

7. Merlin

Merlin Novi Član

Evo posudio sam u knjižnici :yuk: neko lijepo, staro izdanje, a na početku svakog poglavlja arapski ukrasi i ukrasna slova. Za sad sam pročitao samo priču ribar i džin i onu glavnu priču o šeherezadi. Ima puno priča, a sve mi izgledaju super :laugh:

8. Aronys

Aronys Pleb

Ah... :laugh:
    Pa, hoćeš li nam ispričati pokoju?

9. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

Nisam nikad citao izravno 1001 noc.. ali sam procitoa i cuo apr prica iz nje.. evo jos jedne knjige na mom spisku za procitati..( o jada.. dok ona dodje na red...)

10. Merlin

Merlin Novi Član

Malo su dugačke, ali naći ću neku kratku :roll:

11. dragon

dragon Novi Član

da, zanimljiv je način na koji se te priče pripovjedaju tijekom tisuću i jedne noći; žena, Šahrazada koja mora svog muža zabavljati i doticati do potpunosti vrhunce svoje mašte kako bi svakom pripovijesti odgodila svoju smrt,
    htio ju je ubit!!! :unsure: :cry: :great:

12. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Eh, pa kad se čovjek razočarao u žene :tired:

Podijelite ovu stranicu