1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Što Znači U Pravnom Prometu?

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Lady Charlotte, 18. Listopad 2012..

1. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Nedavno je sabor odobrio novi zakon o osbnom imenu, prema kojem osoba, ako ima više imena, može odlučiti kojim će se imenima služiti u pravnom prometu. Ali ja nemam pojma što to znači pravni pojam. Molim da mi objasnite defniciju i date mi par primjera što je pravni promet.

2. El Viejo Dragon

El Viejo Dragon Enciklopedija beskorisnog znanja

IIRC pravni promet je upravo to - promet prava odnosno prijenos prava s jedne na drugu osobu.

Prodajom npr. stana ti si prenjela pravo vlasništva na drugu osobu. U principu bilo koja legalna transakcija koje te obvezuje kao osobu imenom i prezimenom.

3. Lady Charlotte

Sad mi reci, kada Stella Winter odluči kupiti stan, ona prodaje stan kao, recimo, Stella? To znači da će na vlasničkom papiru pisati Stella, ali na osobnoj iskaznici će joj pisati Stella Winter? Ako želi potpisati papir u banci, moći se se, na bilo koji, potpisati ka Stella, zar ne? Dakle, na osobnoj iskaznici, zdrastvenoj, itd će joj pisati Stella Winter?

4. El Viejo Dragon

Ne. Ako joj na osobnoj piše Stella Winter, na svim ostalim dokumentima mora pisati Stella Winter.

PS Sad mi reci, kada Stella Winter odluči kupiti stan, ona kupuje stan kao, recimo, Stella?

Ti se možeš zvati punim imenom npr. Akuti Tejaswini Jyoti ghem Estif Arqua Vorpatril i odlučiš da se pravno zoveš Tej Vorpatril. Ovo zadnje ti stoji na dokumentima.

Barem tako ja shvaćam zakon.

Meni najbitnije je da su ukinuli glupo pravilo da ime i prezime ima maksimalno tri riječi. Sad kad se međimurski roditelji raspištolje :devil:

5. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

mislim da je to više da se stella ljubica winter može potpisivati kao stella winter

6. Aka

Aka Baby steps

Ali bilo kako bilo, kad izabere kojim će se imenom služiti u pravnom prometu, mora se uvijek tim imenom služiti. Ne može biti čas Stella Winter a čas Ljubica winter.

(nisam pogledala zakon, govorim napamet)

7. El Viejo Dragon

Mislim da ga može i kasnije mijenjati, nema samo jednom pravo izbora.

8. Aka

Aka Baby steps

Ma da, samo hoću reći da ne može na jednom dokumentu biti Hana Ivković a na drugom Marija Ivković ako odlučim da mi Marija Ivković bude "dominantno" ime.

9. tulkas

tulkas Isus Krist

Edit: damn citao sam stari zakon.

10. Lord

Lord Aesir Illuminati

Okej, ja se idem nazvati Srboljub Hrvatokoljač pa ćemo vidit koliko to nema smisla :D

11. tulkas

tulkas Isus Krist

Vidjeti moj edit.
    Kao drugo, kog briga ima li smisla i svida li se nekom. To je tvoje j♥♥eno ime i trebao bi se moci zvat kako oces.

12. Lord

Lord Aesir Illuminati

A jasno, ali ne možeš sad biti uvredljiv. Postoji ipak neka granica inače bi se ono mogao nazvati Jebime Zguza i slična sranja što baš i nije suviše pristojno ili bi moglo vrijeđati drugu osobu.

13. tulkas

tulkas Isus Krist

Onda se to i treba tako formulirati, a ne spominjati "kulturu i obicaje". Po tome, ako se ja npr zelim zvati Lav Tolstoj, mogu mi to zabraniti jer nema veze s kulturom i obicajima sredine u kojoj zivim. A zasto se i ne bi netko zvao recimo Myamoto Musashi. A ja bi se eto radije prezivao Tolstoj nego ovak kak se prezivam.

14. Lord

Lord Aesir Illuminati

Mislim da je to prihvatljivo, osim ako ne živiš u pro ustaškom selu/gradu :D Ali i tamo je okej, jer neće baš svatko znati tko je Lav Tolstoj.

15. tulkas

tulkas Isus Krist

Pa upravo i je problem sto je totalno ostavljeno na volju koga-god. Uostalom, zasto bi mi trebalo opravdanje za mjenjat ime. "ovo mi je dosadno" bi trebalo biti sasvim dosta.

16. Lady Charlotte

Ne. Ako joj na osobnoj piše Stella Winter, na svim ostalim dokumentima mora pisati Stella Winter.

PS Sad mi reci, kada Stella Winter odluči kupiti stan, ona kupuje stan kao, recimo, Stella?

Ti se možeš zvati punim imenom npr. Akuti Tejaswini Jyoti ghem Estif Arqua Vorpatril i odlučiš da se pravno zoveš Tej Vorpatril. Ovo zadnje ti stoji na dokumentima.

Barem tako ja shvaćam zakon.

Meni najbitnije je da su ukinuli glupo pravilo da ime i prezime ima maksimalno tri riječi. Sad kad se međimurski roditelji raspištolje :devil:

OK, ako Stella Winter odluči u pravnom prometu koristiti ime Stella, onda nikad se nikad ne može predstavljati kao Stella, nego se uvijek mora predstavljati kao Stella Winter. Zvuči logično.

17. El Viejo Dragon

OK, ako Stella Winter odluči u pravnom prometu koristiti ime Stella, onda nikad se nikad ne može predstavljati kao Stella, nego se uvijek mora predstavljati kao Stella Winter. Zvuči logično.

Jel ti to nas tu zezaš?

18. Lady Charlotte

Jel ti to nas tu zezaš?

Oprosti, ali nemam pojma što znači to u pravnom prometu. Ako zakon kaže, Stella Winter može odlučiti da koristi samo Stella u pravnom prometu, a ti kažeš da mora koristiti oba imena, voljela bi da mi objasniš što se mjenja u zakonu. Što je promjena? Što se mjenja u praksi?

19. El Viejo Dragon

Ajmo opet.

Ako Stella Winter želi pravno biti samo Stella, onda će joj na osobnoj pisati samo Stella, i to će koristiti.

Daj si malo pročitaj vlastite rečenice jer su ti totalno kontradiktorne.

20. Lady Charlotte

Čekaj malo, Stella Winter Prezimić joj je legalno ime, ali joj na osobnoj piše samo Stella Prezimić? Ali, Stella Winter joj je i dalje legalno ime?

16 post na ovoj temi je kontrdiktoran jer je to loš sarkazam.

Podijelite ovu stranicu