1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Stigme I Stigmatici

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Nea, 23. Studeni 2006..

1. Nea

Nea curica

Vjerujem da svi makar približno znate što su stigme. Koliko sam ja upoznata s tom tematikom stigme se uglavnom povezuju s kršćanstvom i kršćanima. Jedan od naših najpoznatijih stigmatika je i velečasni Zlatko Sudac. Crkva je vrlo oprezna (kao i u svemu) u vezi toga pitanja, no isto tako niti znanstvenici niti liječnici nemaju čvrste i neoborive dokaze koji bi potvrdili kako stigme nastaju.

Što vi mislite? Da li su stigmatici zaista ultra pobožni ljudi, mistici ili tek psihički labilne osobe koji vjeru prejako doživljavaju tako da im se njihovo stanje duha prenosi i fizički na tijelo ?

:lol:

2. Kathegar

Kathegar =I=

reći ću samo jedno:

"Its not across the street its down the road."

Ti "Stigmatici" su mi ekvivalent gotičarima...

thats IMHO fkorz :lol:

3. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

mislim da je to ipak samo malo rijedja pojava/bolest a ne bozji znakovi
    izmedju ostalog stigme se pojavljuju na dlanovima a isus je bio pribijen na kriz kroz ruku (kraj podlaktice) tako da teorija o isusovim ranama otpada :)

4. Shadowh86

Shadowh86 Novi Član

Ja nevjerujem u Boga pa se nezamaram previse s time

Ako je netko stigmatik, budi ali nemoj meni to u nos zabijat

5. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Mislim da ne moraš biti kršćan ili općenito teški vjernik da si stigmatik. Mislim da je to neka vrsta dara ili odrednica kao što su npr. neki ljudi određeni da služe Bogu,ono da su rođeni s time. Kao,ti si "taj" i tako mora biti. Čitala sam u jednoj knjizi od A. Clarcka o ljudima kojima se pojavljuju stigme na tijelu i to su više manje ljudi iz nekih zabačenih sela u Africi koji vjeruju u sve i svašta (u ovom slučaju ne mislim da su bačeni kakvu uroci na njih). Čitala sam o jednoj djevojčici od kojih cca. 14 god. kojoj se na Uskrs otvorila rana na rukama i čini mi se na nogama. I krv je tekla sama od sebe i prestala na neki određeni dan (ne znamdan poslije uskrsa ili tako nešto). Onak,malo creepy :tired:

6. Nea

Nea curica

Ali stvar je u tome da znanstvenici i liječnici ne mogu objasniti pojavu stigmi... Mislim da ima veze s psihom kao i levitacija ili telekineza.. a to je onda još jedna "nadnaravna" sposobnost ili ?... :bash:

7. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

nisam u tome, al ak placebo liječi samo zato što pacijent misli da pomaže...

8. Psychaki

Psychaki Gost

psiha jako može utjecati na fizičko stanje, pogotovo ako je u pitanju jaka autosugestija. recimo, poznati primjeri sa 'umišljenim trudnicama' koje su imale sve "sindrome" trudnoće, uključujući i dugotrajan izostanak mjesečnice, rast trbuha i tome slično, iako u sebi nisu nosile nikakav trud. najčešće se manifestira preko raznih psihičkih poremećaja.
    ovime ne želim ništa sugerirati.

9. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Sve to autosugestiji je divno i sjajno, i možda objašnjava dio toga, ali...

U čitavoj povijesti kršćanstva stigme je imalo samo 62 ljudi (ovima je 100% potvrđeno, postoji još 321 zabilježeni slučaj koji nije stopostotan), od kojih je većina već bila na glasu svetosti ili su bili mistici (dakle nisu imali motivacije da se samoozlijede kako bi svratili pažnju na sebe).
    Iako su pokušali, liječnici ne mogu izliječiti stigme.
    Stigmatičari krvare, ali ne pate od gubitka krvi.
    Medicinski gledano, nemoguće je da na tijelu postoji otvorena rana duže vremena, a da se ne dogodi bakterijska infekcija, gangrena i sl... upravo se stigme nikada ne inficiraju, štoviše ostaju trajno čiste, čak i u nekim slučajevima mirišu na ljiljane.

U slučaju da nekoga zanima, znanstvenici su promatrali nastajanje stigmi u kontroliranim zvjetima kako bi se izbjegla svaka malverzacija.

10. Tyronius Mook

Tyronius Mook Sundryan Dungeon Master

Iskreno, ja vjerujem da su stigme upravo ono što mnogi ludi i misle da jesu.. božji znaci.. Ona teorija o tome da oni koji ih dobe na dlanovima muljaju nije mi održiva, jer sama lokacija stigmi nije uvjetovana raspećem nego stanjem uma onoga tko ju dobije. A osim toga, mnogi stigmatici ih dobiju i na zapešćima, i na drugim djelovima tijela gdje je Isus bio ranjen..

Iskreno, meni je nezamislivo zašto bi si ijedna osoba koja je vjerski osviještena namjerno proizvela stigme, ali pošto znam da ima svakakvih glupih ljudi, hej.. za to postoje oni ljudi koji dokazuju vjerodostojnost stigmatika..

Osobno, meni nebi baš bilo fora da stalno krvarim.. zavoji su skupi, i nebi mi se dalo stalno čistiti krv za sobom.. NO ako mi ih Bog odluči podariti, znači da sam ih valjda nečime zaslužio i nosio bi ih ponosno.

Kad govorimo o stigmama, onda moram svakako spomenuti jedan od meni najdražih filmova ikada - Stigmata. To je film koji mi je promjenio pogled na život i religiju. I zaista, kao što kažu u filmu, ne trebaju mi zgrade od kamena i zlata da se molim Bogu, kad mogu to učiniti bilo gdje i bilo kada.. Iako priznajem, kad si u lijepoj crkvi, osijećaj je bolji jer je ugodna i mirna atmosfera..

Na kraju, ostavljam vas sa još jednom mišlju iz filma:

Neznam što je strašnije.. vjerovati da On ne postoji, ili vjerovati da postoji. Zbilja vjerovati..

11. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Na kraju, ostavljam vas sa još jednom mišlju iz filma:

Neznam što je strašnije.. vjerovati da On ne postoji, ili vjerovati da postoji. Zbilja vjerovati..

Prekrasno rečeno... :laugh:

12. Velena

Velena vintage queen

Jučer sam gledala dokumentarac Nat. Geo. o stigmama, ali na žalost ne od početka. Uglavnom, sveti Franjo Asiški je jedini priznati svetac-stigmatik, a prema ostalima je crkva uglavno prilično rezervirana.
    Jedan broj ljudi koje su za potrebe filma proučavali je to iskustvo prvi put doživio nakon dužeg posta ili nakon duže meditacije.
    Interesantno je vidjeti kako se ljudi nose s time, nije baš ,mala stvar krvariti iz čela, ruku, nogu ili trbuha.
    Za neke se dokazalo da su varalice, a za neke nema znanstvenog objašnjenja osim što nam ostaje vjerovati u čudo.

13. Thunder

Thunder Novi Član

I ja sam gledao taj film i dali istina da su stigmu dobivali uglavnom pobožni ljudi. I dali možda znate koliko najviše rana (Isusovih) netko imamo?

14. Anria

Anria Aktivan Član

Jučer sam gledala dokumentarac Nat. Geo. o stigmama, ali na žalost ne od početka. Uglavnom, sveti Franjo Asiški je jedini priznati svetac-stigmatik, a prema ostalima je crkva uglavno prilično rezervirana.

Uzmeš uobzir da je sv.Franjo Asiški još jučer bio živ (sarkazam) definitivno je i on bio pravi stigmatik...

Psychaki - pametno rečeno, potpuno se slažem. A ono oko toga da je Isus bio ispod zapeššća pribijen na križ, a stigme se pojavljuju na dlanovima - da, istina, ali zar nije na svakoj slici i kipu prikazan sa čavlima u dlanovima? Ako vjernici dovoljno vjeruju da je Isus tu pribijen, onda će dobiti i stigme na tom mjestu. Čitala sam jednom o zanimljivom slučaju žene koja je zatrudnjela kao djevica samo zato jer je mislila da je trudna. Naime, žensko tijelo može samo proizvesti spermije i oploditi jaje, dakle - da, stigme su stvar psihe, ako život može tako nastati.

15. Lord Connor Atreid

Lord Connor Atreid Novi Član

I ja sam gledao taj film i dali istina da su stigmu dobivali uglavnom pobožni ljudi. I dali možda znate koliko najviše rana (Isusovih) netko imamo?
    Navodno sve, s time da zadnja ubija

16. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

Hm to da zene mogu same zatrudnjeti.. hm.. zanimljivo...

Mozda ako ima ovarije i testise.. i ako su oni spojeni tako da se jajasce moze oploditi u kanalicu itd.. Ali ne bih znao o tome, cak nisam ni cuo da tako nesto zabiljezeno. Postoje teorije da stigme mogu nastati autosugestijom. Ali niti jedna od tih teorija nije dokazana, vec sus ve ostale na ???

Iskreno , bit cu iskren. Ne znam bili bio spreman prihvatiti stigme. Jer svi ljudi koji su ih dobili, ne vjerujem da su ih tek tako dobili(ili ih sami sebi prizvali). To su darovi Boziji kao si svi drugi. Svatko ima svoj dar, pa vjerovao u to ili ne. Stvar je osobe. Mozda autosugestija moze pomoci da se dovoljno ubjedis da nemamo tog dara, pa ni Boga.

Svakako bih se slozio s Valanetom i Tyronius Mookom.

p.s.
    Dobra recenica Tyronius Mook.

17. Edrahill

Edrahill Novi Član

Ne mogu vjerovat da ću to napisati, jer ja zaista ne vjerujem u Boga. Ali hajde, citirat ću svog best frenda, koji je kršćanski fanatik, vodi kršćansku emisiju na radiju i večina prijatelja su mu profesori vjeronauka :ninja: a on kaže: Bog cijeli život testira vjeru ljudi. Najveći vjernici moraju proči najteži ispit. To su stigme. I upravo malen broj stigmi dokaz je koliko zapravo pravih vjernika postoji.
    E sada ja pitam: Znači li to da su zapravo jedini pravi vjernici oni sa stigmama :plavusa:
    A on odgovara: Ne, Bog ne podaruje svima stigme jer ne preispituje svatko svoju vjeru. Ako se netko nađe na kušnji i pomisli da nije dostojan Boga, ili da njegova vjera slabi poklonit (dakle, krvave rane su poklon, podsjetnik za mene- spomenuti to uvijek kada argumentiram banalnost kršćanstva) će mu stigme u znaku podrške. Te iste stigme biti će dokaz njegove čiste vjere.
    Kasnije je tu još bilo svakakvo objašnjavanje stigma kroz povijest, bla bla. Ali najzanimljivije su mi bile snimke mise koju je vodio Otac Pio, sa zavojima na šakama. On je (vjeruje se) bio najpoznatiji stigmatičar.
    Da li ja vjerujem u to? Iskreno ne znam....

Podijelite ovu stranicu