1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Smrtna Kazna

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Nea, 21. Studeni 2006..

?

u slijedećim slučajevima:

1. Nikada

0 glas/ova
    0.0%
  2. U određenim ekstremnim slučajevima

0 glas/ova
    0.0%
  3. Za svako ubojstvo

0 glas/ova
    0.0%
  1. Nea

Nea curica

Ne znam baš da li sam dobro formulirala anketu ali se nadam da ćete skužiti :lol:

Da li ste za ili protiv smrtne kazne? Smatrate li da je svaki ubojica zaslužio smrt ili mislite da nitko nema pravo odlučivati o životu bilo kojeg čovjeka ?

I sve ostala razmišljanja i stajališta u vezi toga.

2. kalthir

kalthir woof woof

za. ponavljanje čina je no-brainer. kao i višestruko izvršavanje čina sa nekim vremenskim razmakom. hladnokrvno ubojstvo...ne znam. možda.

ali prekoračenje nužne sile u samoobrani/manslaughter/etc. ne zaslužuje smrtnu kaznu.

3. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

tko smo mi da donosimo takve odluke...nitko ne smije imati smrtnu kaznu...bas smo danas na pravu o tome razgovarali....naime, nitko nemoze prosudit kakav je tko čovjek i što ga je navelo na taj čin...vi možete nekoga osuditi na doživotan zatvor, ali na smrtnu kaznu ne...naime zato je i u Europi ukinuta smrtna kazna, jer covjek covjek nemoze prosuđivati i reći da zna zašto je to učinio, naime može samo ocjeniti njegovo ponašanje društveno neprihvatljivim i sukladno tome ga sankcionirati, okolnosti nitko nezna, doli počinitelj čina...sve to iam veze s kartezijanskom i hobbesovskom filozofijom...no sad u to neću ulazit....jedini Amerikanci(i neke druge, ali mahom ne bas zapadne demokracije imaju smrtnu kaznu), no ameri slijede neka druga načela i smatrajud a mogu prosuđivati o okolnostima koje dobode do nekog čina...no to nitko nezna doli, akk bi se reklo Boga samoga...tako da za zatvor jesam, za smrtnu kaznu, vidjevši u čem je stvarno problem nisam.

4. Sajla

Sajla Novi Član

da da da...tako je...ne smrtnu kaznu nego dozivotnu bez pomilovanja :lol:
    pa neka svi pedofili i zlostavljaci i silovatelji pate malo duze

5. Kathegar

Kathegar =I=

Protivim se smrtnoj kazni iz jednog jedinog razloga....

Želim da pate...svi koji počine djela dostojna "stolice" nek ne idu na nju nego neka pate kao što pate i obitelji ubijenih/zlostavljanih/etc.

oslao bi ih u Sibir na doživotnu robiju...mjkdimjbm...

6. Aelis

Aelis Pokémon trenerica

Sumnjam da možeš usporediti dugotrajni boravak u zatvoru s patnjom roditelja/obitelji/prijatelja (u slučaju ubojstva) ili patnjom žrtve (silovanja, pedofilija i slično). A ti zatvorenici još i žive na uštrb države i zapravo ih mi održavamo na životu kroz porez. Ne znam baš. :lol:

7. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

Za doživotnu bez pomilovanja da, smrtna kazna...ne baš. Nitko nema to pravo odlučivati o tuđem životu. Onda se nećemo razlikovati od ubojice.

8. DsAg

DsAg Novi Član

U samoobrani je ok nekog ubiti ako nemaš izbora. Što se tiče same kazne, nah, bolje doživotno tucanje kamenja il nešto, dulje traje i bolnije je a mogu si samo otplaćivat uzdržavanje. Možda opet uvesti gladijatore... Ljudi bi to gledali a od para za ulaznice bi se moglo sve financirati...

9. kalthir

kalthir woof woof

Nitko nema to pravo odlučivati o tuđem životu.

mogli bismo se izvuć argumentiranjem da su oni sami odlučili kada su okončali drugome život.

10. Sherpa

Sherpa Legenda

Kazete da nije humano da nekog se ubije ali humano ga je ostaviti da trune u zatvoru??? Smrtnu kaznu bi mozda i trebalo uvesti za neke ekstremene slucaje ali ne i za sve... no kad promislim... ako se za svako ubojstvo uvede smrtna kazna kad tad ce se ubojstvo istrijebiti i mi i nasa djeca i njihova djeca cemo biti mirniji

11. abominacije

abominacije (/:=D

mentalna patnja (iako ne odmah uochljiva) i dushevno propadanje onih koji ubijaju su imho mnogo vechi od patnje onih chije su bliske osobe bile ubijene... svjetovna pravda je onakva kakva je... svjetovna... shto je nagnalo tog chovjeka da oduzme zhivot? tko je on? kako je odrastao? tko su mu bili roditelji? tko ga je odgojio? kakve su njegove umne sposobnosti? sva ta pitanja se chesto zanemaruju u slijepoj potrazi za tzv "pravdom"...

12. Ares

Ares Gost

Smrtna kazna je malo extremna tema zar ne ??

Ali šta ćeš!

Ubij onoga tko je ubio svoje lice.....

Lijepa stara uzrečica, koja znači da se nemože nitko izvući ili barem nebi trebao....

13. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Ako netko brutalno ubije nevinog čovjeka, muči ga prije smrti, usmrti hrpu djece ili ljudi općenito, definitivno zaslužuje smrtnu kaznu iako bi mu to bio izlaz. Ali totalno je glup onbaj zakon da ih se uspava injekcijom jer je to kao najbrži i najnebezbojlniji način. Takav ne zaslužuje tako lijepu smrt. Malo bi ga mrcvarila :sad: :gun: :gun: :gun: :gun:

14. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Kazna mora odgovarati zločinu ( plus okolnostima događaja )

15. Psychaki

Psychaki Gost

Sumnjam da možeš usporediti dugotrajni boravak u zatvoru s patnjom roditelja/obitelji/prijatelja (u slučaju ubojstva) ili patnjom žrtve (silovanja, pedofilija i slično). A ti zatvorenici još i žive na uštrb države i zapravo ih mi održavamo na životu kroz porez. Ne znam baš. :gun:

Jedan zanimljivi podatak iz debate - smrtna je kazna zapravo skuplja od doživotnog zatvora (za državu).

Također, svima nam je ustavom i pravima zajamčeno da imamo pravo na život.
    Pitanje je da li se čovjek , počinivši takav zločin, automatski odriče svoga prava na život?
    Jer smrtna kazna je kršenje ljudskih prava.

Držim da bi ljudi trebali imati pravo odlučiti žele li smrtnu kaznu , jer oni prihvaćaju te uvjete , dakle , žele li živjeti u državi u kojoj znaju da je krajnja kazna lišavanja života , čime automatski na neki način prihvaćaju mogućnost gubljenja ljudskih prava oduzimanjem tuđeg života.

Smrtna kazna postoji u nekoliko država u svijetu, uključujuči neke američke savezne države.

No, držim da kanibalizam baš i nije u ljudskoj prirodi, ili ne bi trebao biti. Pod kanibalizmom ne mislim da prehranu, već na ubijanje drugih pripadnika vrste.
    Prikladna i logična kazna za ozbiljno nepoštivanje pravila društva jest isključenje iz društva. Onaj koji nije u stanju funkcionirati prema pravilima koje je zajednica nametnula je strano tijelo i kao takav oslabljuje funkcioniranje zajednice.
    Dakle, u ekstremnim slučajevima , protjeruje ga se ili stavlja u karantenu (zatvor).

No po meni je MNOGO veći problem to društvo koje proizvodi disfunkcionalne pojedince. Za ljude sa težim psihičkim poremećajima smrtna kazna je apsolutno nepravedna. Na društvu je da se pobrine za zdravlje svojih članova. Također, sav onaj novac koji odlazi na zatvore (radi se već o enormnim brojkama) , trebao bi se moći iskoristiti za OBRAZOVANJE , rješavanje socijalnih problema, nezaposlenosti i sl.
    Statistike pokazuju da kriminal pada što je društvo obrazovanije, tj. manja stopa nezaposlenosti, siromaštva.

Društvo, koje indirektno može mnogo utjecati na pojedince , ne bi trebalo moći odlučivati o sudbini jednoga na takav strašan način.

Također, tu je pitanja utjecaja na ostatak društva. Kako će se drugi ljudi u državi osjećati znajući da postoji smrtna kazna. Neki će to odobravati argumentima koje ste gore spomenuli, i osjećati se sigurnije, no pitanje je koliko se čovjek sigurno može osjećati u državi koja te IMA PRAVO lišiti života.
    Jer, tu se ne radi više ni o pojednicu koji odlučuje, već mnogima. Ni u kojem slučaju ne bih željela da ikakva masa odlučuje o mojoj sudbini. Pa makar se radilo i o krvoločnim porotnicima.

16. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Jedan zanimljivi podatak iz debate - smrtna je kazna zapravo skuplja od doživotnog zatvora (za državu).
    Very interesting. Jel nam mozes pokazati relevantne statistike?

Vrlo dobri argumenti inace.

Ne zelim se sad mjesati u to jel smrtna kazna opravdana ili ne, no smrtna kazna injekcijom i sve ostale stvari oko "humanosti" koja ide uz to su bullshit. Smrtna kazna nije humana in the first place, i rjesava samo jednu stvar: otklanja mogucnost ponovnoga prijestupa. Ako se vec sprovodi, trebala bi se sprovoditi jeftino, a ne da kosta drzavu vise od zatvora - dakle old fashioned strijeljanje ili giljotina or smthing. Brutalno, da, bolno, da. Jeftino i efikasno.

Ako se mene pita, kazna za krvne delikte trebala bi biti izgon. Ako se okrivljenik vlati iz izgona, instant death. Nazalost, danas nemremo ljude nigdje izgonit kao nekada, tako da se primjenjuje interni izgon odnosno zatvor. A kad vec primjenjujemo zatvor kao kaznu, to nebi smjelo trosit resurse drzave. Nek zatvorenici zarade svoju hranu, i cijenu securitya. Drobljenjem kamenja ak nicim drugim.

No zasto dolazi do kriminala? Zato sto su ljudi pi*ke. Samo zato.

17. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Smrtna kazna nije osveta. Smrtna kazna služi da bi se element koji je naštetio društvu iz društva odstranio zauvijek i dao upozorenje sličnima. Općenito visoko cijenim ljudski život. Ali kad je u pitanju sociopat koji haldnokrvno ubije nekoliko djece da bi pobjegao od policije, ili onaj što je ubio trudnzu kćer svoje ljubavnice ni krivu ni dužnu, mislim da takvi izlaze iz definicije čovjeka i treba ih zatuć ko štakore. također teroriste koje ije briga dižu li u zrak vojnike, školsku djecu ili penzionere, pljačkaše koji ubijaju dok pljačkaju, teške ratne zločince...sve ih treba ukloniti, naravno, na brz i bezbolan način.

18. Psychaki

Psychaki Gost

The belief that execution costs less than imprisonment is false. "The cost of the apparatus and maintenance of the procedures attending the death penalty, including death row and the endless appeals and legal machinery, far outweighs the expense of maintaining in prison the tiny fraction of criminals who would otherwise be slain" (Draper 46).

evo ima još - STATISTIKE

Što me sjeti, također ne smijemo zaboraviti na one koji su POGREŠNO OSUĐENI (a bilo je i takvih slučajeva kroz povijest) , pa se kasnije ispostavilo da nisu krivi, ili da su bili neuračunjivi u trenutku zločina.
    Tu ima dosta prostora za namještanje i mogućnost pogreške.

19. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Nikad!

Smrtna kazna nije osveta. Smrtna kazna služi da bi se element koji je naštetio društvu iz društva odstranio zauvijek i dao upozorenje sličnima. Općenito visoko cijenim ljudski život. Ali kad je u pitanju sociopat koji haldnokrvno ubije nekoliko djece da bi pobjegao od policije, ili onaj što je ubio trudnzu kćer svoje ljubavnice ni krivu ni dužnu, mislim da takvi izlaze iz definicije čovjeka i treba ih zatuć ko štakore. također teroriste koje ije briga dižu li u zrak vojnike, školsku djecu ili penzionere, pljačkaše koji ubijaju dok pljačkaju, teške ratne zločince...sve ih treba ukloniti, naravno, na brz i bezbolan način.

Ali ne kužim, kaj ti smeta ako je u zatvoru ?! Napravio je nešto odvratno, dobro..ali kazna mu je doživotni zatvor i više nikada neće moći nikom nauditi - to kaj je bilo je bilo i ne može se promijenit kolko god ti još života uzeo.

A ovi argumenti s "manje košta državu" - to je zapravo drugi način da kažete "Zakaj bi on živio na moje pare ?" (porezi, ne) To je meni jednostavno neprihvatljivo tak razmišljat.

20. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ali ne kužim, kaj ti smeta ako je u zatvoru ?! Napravio je nešto odvratno, dobro..ali kazna mu je doživotni zatvor i više nikada neće moći nikom nauditi - to kaj je bilo je bilo i ne može se promijenit kolko god ti još života uzeo.
    Naravno da nista ne moze promijeniti cinjenicu da su zivoti izgubljeni, no kazna nije osveta. Ona cisto sluzi da se element koji ce potencijalno pociniti jos ubojstava ukloni iz drustva.

A ovi argumenti s "manje košta državu" - to je zapravo drugi način da kažete "Zakaj bi on živio na moje pare ?" (porezi, ne) To je meni jednostavno neprihvatljivo tak razmišljat.
    Well, nekima nije (ja ukljucen). Ne mora ih se ubit, neka rade i tako financiraju svoje zatvaranje.

Podijelite ovu stranicu