1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Slavenski Mitovi I Legende

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od necrodemia, 26. Rujan 2007..

1. necrodemia

necrodemia Novi Član

Zanima me literatura na temu slavenske mitologije ( osim Lidije Bajuk i Ivane Brlić Mažuranić koje sam pročitao manje više).
    Zamolio bih vas da mi preporučite neka djela.
    Hvala

2. Elvenstar

Elvenstar missing

Napisati ću ti ja poslije neke. Trenutno mi u sobi gdje su knjige spava dijete :love: .

3. Nea

Nea curica

Evo nešt što sam ja skupljala po netu, ali ništa nisam pročitala :love:

Marija Novak-Tragovi hrvatske mitologije
    Vanje Spirina - Hrvatski mitovi i legende
    Poganska baština- Ivan Lozica,
    Vitomir Belaj: Hod kroz godinu, mitska pozadina hrvatskih narodnih vjerovanja i običaja
    Roman Jakobson: The Slavic god Veles and his Indo-European cognates
    Vasiljev Spasoje: Slovenska mitologija
    Belaj Vitomir: Hod kroz godinu
    Nodilo Natko: Stara vjera Srba i Hrvata,
    Vrkić Jozo: Vražija družba: hrvatske predaje
    C. Lehmann Arthur i E.Myers James: Magic, Witchcraft, and Religion: An Anthropological Study of the Supernatural
    Janko Belošević-Materijalna kultura Hrvata od VII do IX stoljeća
    Francis Dvornik-The Slavs in European History and Civilization
    Georgije Ostrogorski-Vizantija i Sloveni
    Marija Gimbutas-The Slavs : 75 photographs, 48 line drawings, 15 maps, 1 table

4. necrodemia

necrodemia Novi Član

Hvala ti Xypo, ovdje ima dovoljno materijala da ne zaokupi jedno vrijeme... pokusavam naci neke legende
    iz sjeverne Hrvatske ( konkretno Medjimurje, Zagorje, Podravina ) pa bi se tu trebalo nesto naci od toga.

5. Elvenstar

Elvenstar missing

Ovdje imaš iz svih djelova Hrvatske pa tako i od tamo: Jozo Vrkić - Hrvatske predaje (ima je za kupiti)

Evo ti još dvije ali su dosta teško nabavljive:

F. Ledić - Divovske legende
    dr. nikola Sučić - Biserje priča (1943)

6. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Ja imam od F. ledića Mitologija Slavena 2. dio. na žalost, to su same spekulacije i wishful thinking. prvi dio je bolji.

7. Elvenstar

Elvenstar missing

Ja imam ove Divovske legende, ali isto puno spekulira koliko se sjećam :tired: .

Sada sam malo pogledala Hrvatski mitovi i legende Vanje Spirina (davno sam ja to čitala :love:) i to je u stvari pokušaj da se mitovi, legende i priče predstave čitateljima jednostavnije i jasnije, to su u biti pričice. Nema pretenzija biti znanstvena knjiga ali se temelji na motivima '' Hrvatske mitologije'' doktora Nikole Sučića iz 1943.. Tako tamo piše. Ali koliko se sjećam to je zgodna knjigica i vrijedi ju pročitati.

8. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Nije da se hvalim, hodao sam sa kćeri Lidije Bajuk :great: Predivna cura, nije ni čudo kad joj je mati jedna od najcjenjenijih žena u tim krugovima društva. Sve najbolje!

9. Elvenstar

Elvenstar missing

Pa jel nema ona blizanke :great: ?

10. Zoran K

Zoran K Retardirana rotkvica

http://www.superknjizara.hr/?page=knjiga&id_knjiga=22107

Ovo je ljetos izašlo. Naravno, čista fikcija, ali ako je nekom baš do fikcije...

"Hod kroz godinu" Vitomira Belaja od srca preporučam - odlična, odlična knjiga.

Spirin je svoju mitologiju pisao po narudžbi, pisana je stilom koji odgovara osnovnoškolskom uzrastu čitatelja, a brojne rupe u znanstvenim podacima dopunio je fikcijom. Tako da se ta knjiga ne bi smjela nikako promatrati kao činjenični izvor.

11. necrodemia

necrodemia Novi Član

Nije da se hvalim, hodao sam sa kćeri Lidije Bajuk :great: Predivna cura, nije ni čudo kad joj je mati jedna od najcjenjenijih žena u tim krugovima društva. Sve najbolje!

Bio sam na nekoliko nastupa Lidije Bajuk i uvijek ali uvijek je bilo predobro...steta sto je ima sve manje na nastupima

12. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Pa jel nema ona blizanke :laugh: ?
    Ima ima, ali ja pamtim samo jednu... Možda među njima nema neke velike fizičke razlike (osim boje kose) ali na psihičkoj razini su itekako drukčije.

13. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Prepurčam Hod kroz godinu što je zipo dvaput navela. Ima dosadnih i zanimljivih djelova ali se više orijentira na poveznice između drevnih i ne tako davnih tradicija i vjerovanja.

14. Úlf

Úlf Novi Član

Nije da se hvalim, hodao sam sa kćeri Lidije Bajuk :happy: Predivna cura, nije ni čudo kad joj je mati jedna od najcjenjenijih žena u tim krugovima društva. Sve najbolje!

.... Nije da se hvalim, a meni je mati predavala. :happy: I mogu reci isto, zena je prezakon. Puna ponosa i prepuna znanja. Doslovce je ziva enciklopedija. And on top of that, jako je friendly i mozes s njom razgovarati o bilo cemu. :great:

15. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

OFF!!! :lol:

No kad smo kod Bajukice, jednu njezinu knjigu je ilustrirao Zimonić, što me asocira na njegovu dugu suradnju s Modrom lastom, dakle to daljnje asocira na Regoča i u konačnoj liniji na I.B.M. te tu dolazi do moga pitanja...Koje je vrlo slično onome u prvome topicu tako da znate o čem se radi :cool:

No koliko ja znam, postoji zbirka "Priče o starim bogovima" koja je velikim dijelom inspirirana staroslavenskom mitologijom.

16. Sin

Sin Paladin of Eydis

Takodjer nemojte zazirati i od narodnih predaja u kojima ima krscanstva... jer su to vecinom slavenske price u koje je ubaceno krscanstvo.... jer tako su lakse mogli pokrstavati pogane, ako im je vjera integrirana u sve...

17. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Profesor Vitomir Belaj upravo izdaje knjigu iz komparativne slavenske mitologije, tebala bi doci u knjizare iduci tjedan.

Pardon, ne komparativne nego poredbene.

18. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Profesor Vitomir Belaj upravo izdaje knjigu iz komparativne slavenske mitologije, tebala bi doci u knjizare iduci tjedan.

Pardon, ne komparativne nego poredbene.
    ja belaja :great:

19. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Prije koji tjedan je bila promocija drugog izdanja Hoda kroz Godinu. Preporuka! :w00t:

20. Merlin

Merlin Novi Član

A da netko o tome napiše članak za portal :love:
    Nea kad već znaš toliko knjiga na tu temu možda bi mogla i pisati o njoj :w00t:

Podijelite ovu stranicu