1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Š. B. D. S. N. D.

Rasprava u 'Povijest i Mitologija' pokrenuta od Nazgul_rulez, 10. Rujan 2007..

1. Nazgul_rulez

Nazgul_rulez Aktivan Član

Ovo je novi topic povijesti u kojem ćemo raspravljati o mogućim teorijama što se moglo desiti da je nešto pošlo drugim putem od onoga kojim je pošlo ...

Teme će se mijenjati svakih tjedan dana !

Prva tema za ŠBDSND je slijedeća :

Što bi bilo da dinosauri nisu izumrli ?

Da li bi bio moguć suživot ljudi i dinosaura ? Da li bi i na koji način takav suživot funkcionirao ? Da li bi uopće moglo funkcionirati ovakvo društvo kakvo sada poznajemo ? Da li bi tokom vremena čovjek svejedno istrijebio dinosaure ?

Evo mislim da je materijal za raspravu zanimljiv , da čujem što mislite :great:

2. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

evo ga, da dam svoja dva centa :great:. po mome skromnom mišljenju, ljudska civilizacija, kao takva kakvu ju sada poznajemo, ne bi postojala. razlog: gigantski 'gušteri' veličine trokatnice, a poneki i viši. ljudi bi možda opstali, ali veoma teško i sigurno ne tako razvijeni kao danas. možda bi bile neke izolirane zajednice, a po meni nužno i nomadske, jer ne bi svako područje bilo sigurno cijelo vrijeme, zbog, naprimjer, ako se na nekom području počne skupljat puno T-Rexova, nebi baš bila hebenica tam biti, ne. čovjek bi možda i mogao 'pripitomit' neke manje vrste dinosaura, a možda i malo veće, poput Triceratopsa, što bi po meni, bilo veoma nužno, a i korisno. ali i unatoč tome, ne vjerujem da bi se mogao dovoljno tehnološki razviti, no opet, čovjek je čudna biljka, možda...

3. Sherpa

Sherpa Legenda

Zanimljivo je to rekao kolega Dremora, no mozda bi upravo radi toga evolucija krenula drugim putem te bi prosjecna ljudska visina iznosila 6 metara umjesto standardnih 1,8m. Ja iskreno vjerujem da bi se covjek prilagodio jer je za to predodredjen. A svojom inteligencijom, koja nadmasuje dinosaursku bi nasao nacin da ih kad tad pretvori u izumrli, ili u boljem slucaju samo zasticenu vrstu.

4. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Dobra opservacija. Istina je da se čovjek može svemu prilagodit, ipak, preživio je ledeno doba, no opet, smatram da bi jednostavno bilo malo previše za očekivati da preživi u takvim hazardnim uvijetima. Bilo bi puno teže iz prirode bilo šta iskorištavati, a kamoli tehnički napredovati.

5. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Valjda bi svijet ličio na neku lošu scenu iz Jurassic Parka.. Protpodstavljam da mi čovjek prevladao, jer ipak, argumenti koje svi vi iznad navodite savršeno stoje. U najboljem slučaju vjerojatno bi postojali zoološki parkovi namjenjeni SAMO ovim ogromnim živinama i njihovim ostacima.

:great: Hmm što za one vrste s krilima, njih je ipak nemoguće držati u krletci? Nekako bi ih čovječanstvo pripitomilo, pa bi danas uz malo streće svi u dvorištu imali po jednog flying mounta :great:

6. Nazgul_rulez

Nazgul_rulez Aktivan Član

Ja mislim da bi čovjek nakon određenog vremena počeo iskorištavati svoje nedostake i okretati ih u svoju korist . Tu prvenstveno mislim na dimnezije ... lagano bi namamio puno veće dinosaure u stupicu ( uostalom tako su praljudi lovili mamute ) .

No moram primjetiti da se nitko nije pozabavio jednim od pitanja koje sam postavio ... da li bi bilo moguće ovakvo razvijeno društvo kakvo je danas ... ili bi ostali na razini Kremenka i ekipe ... :great:

7. Sherpa

Sherpa Legenda

namjenjeni SAMO ovim ogromnim živinama i njihovim ostacima.
    Zanimljivo je sto si upravo to spomenuo, no mislis li ti da bi se uspio razviti biljni / zivotinjski svijet kakav danas poznajemo da ovi "gmazovi" nisu prezivjeli. Evolucija se ravna prema jacemu ili prema onome sto prezivi. No kako dinosauri nisu izumrli njihovi potomci nebi bile neke kržljave vrste, nego i dalje ista vrsta.

8. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

*snip*
    No moram primjetiti da se nitko nije pozabavio jednim od pitanja koje sam postavio ... da li bi bilo moguće ovakvo razvijeno društvo kakvo je danas ... ili bi ostali na razini Kremenka i ekipe ... :great:

Pa baš to. Vjerojatno nebi, ipak bi ga to podosta usporilo. Nameće se još jedno pitanje: kako bi se čovjek uopće razvio, ako uzmemo u obzir da su se ljudi razvili iz primata, koji, podsjećam, se još nisu razvili i bili dominatna vrsta tada, odnosno, nije ih uopće bilo?

9. GuthWulf

GuthWulf Novi Član

da nisu izumrli ,,,jeli bi batak od brontosaurusa,,,,

10. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Zanimljivo je sto si upravo to spomenuo, no mislis li ti da bi se uspio razviti biljni / zivotinjski svijet kakav danas poznajemo da ovi "gmazovi" nisu prezivjeli. Evolucija se ravna prema jacemu ili prema onome sto prezivi. No kako dinosauri nisu izumrli njihovi potomci nebi bile neke kržljave vrste, nego i dalje ista vrsta.
    Missunderstanding.. Ovo "samo" je naglašeno isključivo iz razloga jer mislim kako dinosauri u zoološkom vrtu u kombinaciji sa ostali mesojedima nebi bio baš neki pametan potez. Osim ako sve skupa nebi bio neki nastrany bloody reality show. A što se tiče živina, jednostavno nisam mogao naći prikladnu riječ za tolike kralježnjake. Simply as it seems..

11. Psychaki

Psychaki Gost

Zanimljivo je to rekao kolega Dremora, no mozda bi upravo radi toga evolucija krenula drugim putem te bi prosjecna ljudska visina iznosila 6 metara umjesto standardnih 1,8m. Ja iskreno vjerujem da bi se covjek prilagodio jer je za to predodredjen. A svojom inteligencijom, koja nadmasuje dinosaursku bi nasao nacin da ih kad tad pretvori u izumrli, ili u boljem slucaju samo zasticenu vrstu.

što se tiče problema visine, odnosno veličine, stvar je u čovječjoj konstituciji ta da čovjek nikada ne bi mogao postići visinu od 6 metara, iz prilično jednostavnog razloga. gravitacija. dakle i težina bi mu proporcionalno tome bila veća, što zahtijeva veći unos i potrošnju energije, a 3 puta veću masu je 3 puta teže pokrenuti i to bi zahtijevalo enormnu količinu hrane i bilo bi , sa evolucijskog gledišta, posve neefikasno.

12. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Pa ono.. Ima stvari na svijetu koje su gotovo strasne kao dinosauri pa smo prezivjeli. :) Nece bas ni dinosaur glavom u koplja. Osim ako ima dobar natural armor.. ?

13. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ljudi se, kao i ostali sisavci, ne bi razvili, odnosno trebalo bi im par redova veličine više vremena da se razviju. Naime, sisavci su se razvili kak spada tek nakon što su dinosauri izumrli, tj. kada im se otvorila prilika da popune prazninu u ekosustavu koju su svojim izumiranjem ostavili dinosauri.

14. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Nadovezejući se na Exxara spekuliram kako bi se obzirom na kretanje kontinenata u prošlosti (koje je pretpostavljam i u ovoj alternativnoj stvarnosti ostalo isto) sisavci razvili tek na izoliranoj Australiji, baš kao što su tobolčari učinili u našoj verziji povijesti. No, iako bi možda nastao i čovjek sigurno ne bi pretjerano civilizacijski napredovao.
    Zašto? Zato što ima dokaza da su neke vrste dinosaura plivanjem prelazili na nove kopnene površine.
    Bilo kakvo sjedilačko naselje bez superiorne zaštite ne bi dakle bilo isplativo. Osim toga ni klimatski uvjeti u Australiji nisu nešto.

15. Sherpa

Sherpa Legenda

Izgleda da bi covjek igrao tek minornu ulogu ako bi uopce nastao, no sto mislite postoji li mogucnost da bi se ne izumiranjem dinosaura razvila njihova "gmazovska" civilizacija, te da bi oni razvili inteligenciju koja bi bila na razini danasnjeg covjeka?

16. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

pa, mislim da ne bi bilo prirodne potrebe za razvojem gmazovskih vrsta koje danas prepoznajemo kao 'potomke' dinosaura. naravno, slučajne i totalno random mutacije se dešavaju... što se inteligencije tiče, mislim da ne. ne bi se bitno rezvila. naravno, povećala bi se u nekoj mjeri u odnosu na 'životinjsku' inteligenciju, ali ipak ne toliko da znaju koristiti abakus...
    u cijeloj toj slici čovjeka vidim kao beznačajnu figuru negdje u sredini hranidbenog lanca - iznad piceka, ličinki i odojaka, a ispod svih ostalih predatora...

17. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

A zašto se gmazovi ne bi razvili u inteligentnu vrstu? Mislim ako zanemarimo biološke predispozicije po kojima su sisavci bili bolji kandidati za to, što ih je potaknulo na to da evoluiraju u čovjeka (oke, necemo ovdje o tome kako covjek nije vrhunac evolucije sisavaca)?

18. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Hrana je bila glavna prepreka nekom značajnijem evolucijskom napretku dinosaura ka inteligenciji.
    Ljudski mozak ima ogromne energetske potrebe, gotovo 20% svega što pojedemo.
    Biljožderi nisu mogli nikako razviti inteligenciju jer su bili vječno u potrazi za hranom, a i energetska vrijednost biljne hrane u ono vrijeme nije imala ni približno visoka kao danas. (sva ona spika o papratnjačama i sjemenjačama). Očekivati da dinosaur biljojed razvije inteligenciju isto je kao očekivati od krave da skače kroz kolutove.
    Mesožeri na drugu ruku, iako su imali izvor hrane koji je bio dovoljno energetski bogat, previše su bili osamljeni i teritorijalno nastrojeni. Možda bi oni nešto i postigli, ali nisu imali dovoljno vremena.

19. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

ako zanemarimo biološke predispozicije po kojima su sisavci bili bolji kandidati za to
    :laugh:

20. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Mesožeri na drugu ruku, iako su imali izvor hrane koji je bio dovoljno energetski bogat, previše su bili osamljeni i teritorijalno nastrojeni. Možda bi oni nešto i postigli, ali nisu imali dovoljno vremena.
    E i vidis, ovo je krivo. To sto si rekao vrijedi za velike a la T-Rex, no manje vrste su zivjele u zajednicama u kakvima danas zive pack hunting sisavci tipa vukovi i slicno. Dakle drustvene zivotinje.

Podijelite ovu stranicu