1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Rpgejmanje U Nas?

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od stribor, 1. Prosinac 2007..

1. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

bas razmisljam kolika je zapravo hrvatska publika koja igra RPG igre?
    nije bitno da li je DND, gurps ili nesto trece u pitanju - glavno je da ima kocke, papir i olovku.

ovaj momak iz zadra je imao problema s trazenjem suigraca; osobno znam rodjake iz splita koji imaju slicnih problema, sigurno jos postoji primjera ljudi koji imaju potreskoca s trazenjem ekipe.

u cemu je kvaka?
    da li su konzumenti takve zabave rasprseni? ili su zatvoreni u svoje privatne intimne gejmerske klike? :mrgreen:

kakva su iskustva iz drugih gradova osim zagreba?

2. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

centralizacija te j♥♥e.

zagreb ima najvise prodajnih mjesta RPG knjiga, i ono malo RPG hapeninga sto se dogadjaju su ili u zagrebu, ili su negdje u manjim gradovima, no dobar dio posjetitelja bude iz Zagreba. (konvencije, turniri, itd)

vecina ekipe u rasponu od 18-30 u manjim gradovima ili nije nikad cula za RPGove, ili nije nikada imala prilike zaigrati nesto takvo.

3. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Aye, ak si izvan Zagreba, namucit ces se ko pas da nadjes ekipu, i to ce onda vrlo vjerojatno biti iskljucivo D&D.

A svugdje (cak i u ZG) je zajeb da se gameri drze u svojim ekipicama, intimne klike kako velis, i dosta njih nisu regularsi na nikakvim mjestima gdje bi mogli doci u kontakt sa nekime tko trazi ekipu, niti su svjesni da ima puno vise gamera nego kaj oni misle. Jos uvjek sve ide preko word of mouth, koji rijetko prijedje vise od par ljudi.

Cak i ako bi postojalo nekakvo mjesto di bi se gameri mogli nalaziti (tak da SVI znaju za njega), nas mentalitet je takav da se 99% ljudi to nebi dalo. I još jedna stvar koja otežava cirkulaciju igrača je da je većina zadovoljna sa onime što igra (ili ne igra), i ne da im se isprobavati nešto drugo.

A što se starijih (30+) gamera kod nas tiče, ima ih, ima ih ko dreka i oni igraju ili su igrali sve i svašta, no za njih još više vrijedi to kaj im se neda tražit novu ekipu, pa čak ni sastajat se regularno sa svojom starom ekipom ako su to prestali, jer ili nemaju vremena zbog posla i familije, ili imaju ajmo reci "starački kompleks" tj. jos im se manje neg nama mlađima da snjofati okolo za druge gamere.

Za usporedbu, na Steve Jackson Games forumu sam ja sa svoje 22 godine jedan od najmlađih, a prosjek je 35 godina starosti, 20 godina iskustva u rpgovima, i 10 različitih igara igranih 5 ili više sessiona (pri čemu se stvari tipa Vampire, Werewolf i Mage broje kao jedna igra, kao i različite edicije D&Da). Danas kod nas praktički ne možeš igrati ništa pored D&Da, WoDa i eventualno GURPSa (ajd mozda Exalted lol).

4. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

RPG, čisti je jedan od rijetkih, ili mžda čak jedini u mojoj sredini, ovdje svi seljaci zaudaraju na pucačine i trke. Mislim da je čru da se u gradu lakše igra taj žanr i da se lakše skupi ekipa:P

5. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Stara je maksima da ne bi trebao RPat s nekim s kim ne bi otišao na kavu. Stoga se ljudi drže zajedno, i teško je upasti u takav krug. svojevremeno sam DM ao dvije ekipe, i nije mi padalo na pamet da ih miješam.

6. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Tako je. I to je onak kak treba biti, samo sto je zajeb jer su onda ljudi automatski manje inklinirani da idu probati s nekim drugim igrat tek tolko da vide kak bu ispalo.

7. josephbt

josephbt Novi Član

Stara je maksima da ne bi trebao RPat s nekim s kim ne bi otišao na kavu.

QFT

8. Sammael

Sammael Knjižničar

Stara je maksima da ne bi trebao RPat s nekim s kim ne bi otišao na kavu.
    a ebote onda ja mogu igrat samo sa zgodnim trebama...
    wait a minute!

9. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

I ne pričaju puno o gejmanju da ne ispadnu čudaci u društvu, tako da možeš sto godina znati nekoga a ne znati da i on gejma.

10. Diablo

Diablo Novi Član

U Vinkovcima ima sigurno 30-tak ljudi možda i više koji igraju isključivo D&D! Samo u mojoj ekipi nas ima oko 8 koji igramo tako da kod nas nema takvih problema :laugh: Naravno da se možemo dogovoriti pa ako vas put ikad donese do Vinkovaca... možda i zaigramo skupa :great:

11. Tyronius Mook

Tyronius Mook Sundryan Dungeon Master

I ne pričaju puno o gejmanju da ne ispadnu čudaci u društvu, tako da možeš sto godina znati nekoga a ne znati da i on gejma.

Nebih se složio... Naime odkad gejmem, svi ljudi koji znaju išta o gejmanju odmah skuže da gejmam bez da ja išta spomenem o tome.. Valjda za to vrijedi ona stara.. "takes one to know one"

Inaće, vjerujem da je u ostalim dijelovima RH teško naći ekipu.. Pogotovo ako čovjek recimo nema mogućnost korištenja boardova poput eydisa ili RSZ-a.. meni osobno je RSZ a nakon toga i eydis otvorio i znatno proširio horizonte za nalaženje ekipe.. Bez toga, neznam dali bih uopće gejmao.. Vjerovatno bih se zadržao na igranju Baldur's Gate-a i sl..

Nažalost, meni se sve više čini da je RPG zajednica u Hrvatskoj jako mala.. i definitivno vjerujem da moramo učiniti sve kako bi čari rpg-anja bolje prikazali masama i regrutirali nove ljude.. Po meni, jako je tužno kad na jedan D&D turnir dođe svega 50 ljudi max.. Zbilja bih volio da se to raširi kod nas..

12. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

Po meni, jako je tužno kad na jedan D&D turnir dođe svega 50 ljudi max.. Zbilja bih volio da se to raširi kod nas..

zar to nije cak i full dobro?
    meni je osobno Dnd-a pun klinac, i vise i volio vidjeti turnire u necem drugome. mozda neke alternativnije stvari, neke indy igre s vecim naglaskom na role play...

U Vinkovcima ima sigurno 30-tak ljudi možda i više

ma daj? tko bi reko? aj neka, bas dobro...
    to me sad sjetilo kad smo uvodili magic u split prije nekih 7-8 godina. bilo nas je tako nekako 20-30, turniri i zaj♥♥ancija...bilo dobro dok nisam odrastao i skuzio neke stvari :tired:

13. Tyronius Mook

Tyronius Mook Sundryan Dungeon Master

Možda za neke i je full dobro, ali iskreno, ja bih više volio da kada se recimo u zagrebu organizira D&D event, da je to onda nešto po velićini jednako kao npr Info, ili Autoshow.. Da čovjek ima što vidjeti i u čemu sudjelovati..

Ne, nisam za komercijalizaciju, nego za veću dostupnost toga širokim masama..

14. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Da, bilo bi predivno, nažalost domet toga u nas je gaming program na sferakonu :tired:

15. samarilech

samarilech Novi Član

Ovdje u Rijeci ima dosta rpgejmera... Samo što je većinu vremena na repertoaru DnD. Ostao sam oduševljen kad ni je frend rekao "Hoćeš rp-at Fading Suns?"

16. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ostao sam oduševljen kad ni je frend rekao "Hoćeš rp-at Fading Suns?"
    ZOMG

Al tocno, igra se D&D, WoD josh nekak, al nesh drugo.... ekstremno tesko za nac.

17. samarilech

samarilech Novi Član

Za WoD znam jedino ekipu kojoj sam ja storyteller, heh, iako ima dosta WoD LARPera u Rijeci. Svi ostali samo DnD. Što se Fading Suns tiče... Već 2 godine pičimo istu kampanju. House Decados FTW! :tired:

18. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Idesh :tired:

Ja jako volim takve "zanimljive" settinge (dakle Fading Suns, Transhuman Space itd), no za to baš moraš imat zainteresirane playere kojima se da proletit kroz worldbook, odnosno koji su to vec napravili... tak da moji nazalost otpadaju :rant:

19. Sammael

Sammael Knjižničar

ARRGH! Ja bi igrao Fading Suns!
    Nisam mislio da iko u hrvatskoj uopce ZNA za fading suns...

20. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Oces igrat? Ja ocu vodit, kad vec nemrem igrat. Nagovori ostale playere i imash deal. Naravno vodio bi u GURPSu.

Podijelite ovu stranicu