1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Putovanje Kroz Vrijeme

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Aronys, 21. Travanj 2007..

1. Aronys

Aronys Pleb

San svakog čovjeka je mogućnost vraćanja natrag u prošlost da ispravi svoje greške. Neki bi htjeli otići u budućnost da vide što će se desiti s njima samima. Putovanje kroz vrijeme, taj vječiti misterij, koji zaokuplja čovjeka još od početka vremena. Mnogi pisci su pokušali zadrijeti u problem i mogućnosti putovanja kroz vrijeme, neki su napisali priče o paralelnim svemirima, neki o vremenskim paradoksima, dok su neki ismijavali putovanje kroz vrijeme (Povratak u budućnost :cool: ). No ipak, ta pomisao da smo u mogućnosti sudjelovati u nekima od najvažnijih povjesnih trenutaka i onda se vratiti natrag u svoje vrijeme da ispričamo kako nam je bilo, uvijek je bila i uvijek će biti primamljiva. Prvi roman o putovanju kroz vrijeme koristeći modernu znanost je bio Vremenski Stroj (The Timemachine). Da li vjerujete da će čovjek jednom zbilja svladati tehnologiju u tolikoj mjeri da će mu omogućiti putovanje kroz vrijeme? Ili mislite da vrijeme ne postoji, te da je sve to samo iluzija? Da li vjerujete da postoje ljudi koji su upali u vremensku crvotočinu, koja ih je odvela u neko drugo vrijeme ili mislite da su to sve samo ljudi željni medijske pompe? Jedan od primjera ljudi koji su kako kažu otputovali u budućnost, te se vratili je izvjesni John Titor. Ako ste čuli za njega, što mislite o njegovoj priči?

2. Winterstark

Winterstark Novi Član

ako je moguće putovati kroz vrijeme, zašto nas onda nitko iz budućnosti ne posjećuje? Zar živimo u tako dosadnom stoljeću? :cool:

3. Aronys

Aronys Pleb

Postoji jedna teorija koja kaže da su zapravo NLO-i i mali zeleni (dobro, greyi) zapravo došljaci iz budućnosti i da su se vratili natrag u prošlost ne bi li obnovili svoj genetic pool, jer kao u budućnosti više neće biti sexa, već ćemo se samo klonirati. Serija Stargate je to iskoristila kod onih... kako se zovu j♥♥emim... onih malih sivih... Asgardovaca! :cool:
    Naravno, to je sve samo teorija.

4. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

sve je relativno. osim Smrti.
    u budućnost ne bih putovao jer ne želim znati sve unaprijed. onda bi mi ovaj život bio koma.
    u prošlost bih možda i putovao, ali samo ako bih si 100% mogao osigurati ulogu promatrača. no s druge strane, nitko nemože sa sigurnošću tvrditi da sam proces putovanja u prošlost neće uzrokovati poremećaje u sadašnjusti. no ako bi se isfurao neki HDTV sistem gledanja u prošlost bez putovanja to bi bilo super. budućnos je puno zabavnije sam otkrivati i oblikovat.
    svoje greške ne bih ispravljao. you make choices and you don't look back. to nas čini onakvima kakvi smo danas, a budim realni velika večina nas je ispala sasvim ok kao osobe.
    :cool:

5. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

ne bih voljela putovati u buducnost.. cisto iz razloga da me ne razocara ono sto vidim.. a niti u proslost s namjerom da ispravim neke svoje greske..

a sad.. da mogu biti samo puki promatrac kao sto klosarr kaze onda bi otisla u vrijeme kad su se jos odrzavali pravi starinski kraljevski balovi :D

6. Gost

Gost Iluminata Ultima

kako znaš da je tako? da se živi danas?
    Pa život se dešava u sada. Zar ne?
    Prošlost je već prošla - ostala su samo sjećanja. Budućnost se još nije dogodila.
    Dakle ovaj trenutak sada je sve. :unsure:

7. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

nisam mislio da ću ovo tako skoro reči...
    slažem se sa kolegom Gostom
    :unsure:

8. Mislim da ne bih htio putovati kroz vrijeme ako vrijeme kao takvo, kao nekakav tijek uopće postoji. Jednostavno se ne želim razočarati (ili ostati zaglavljen tamo). A ako vrijeme kao takvo ne postoji, nije me ni briga zapravo. Mi živimo sada, šta god to značilo. I mislim da ne bih mijenjao ovo vrijeme ni za što. :belj:

9. Anria

Anria Aktivan Član

Pa život se dešava u sada. Zar ne?
    Prošlost je već prošla - ostala su samo sjećanja. Budućnost se još nije dogodila.
    Dakle ovaj trenutak sada je sve. :devil:

a što ti kaže da ne ležiš u nekoj smrdljivoj bolničkoj sobi u komi i sanjaš???
    ili nešto slično....
    vrijeme ne postoji, kao ni budućnost, prošlost ili sadašnjost...

10. Shadowh86

Shadowh86 Novi Član

Ja bi htio otputovati u daleku buducnost
    Da vidim dali su ljudi zaj♥♥ali planet ili se su se kasnije opametili i uljepsali ga
    A ako su ga uljepsali onda cu ostati i raditi sranja :mrgreen:

11. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

kako znaš da je tako? da se živi danas?

neznam ali to je trenutak koji je nama ljudima jedini 100% pojmljiv. niti 100%....

12. Anria

Anria Aktivan Član

i sam kažeš - niti 100%...
    vrijeme ne postoji

13. Sherpa

Sherpa Legenda

A ne? Ajde neka mi netko objasni :cheek:

14. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Vrijeme itekako postoji, kao što postoji i brzina i masa i svjetlo i sve ostalo. I vrijeme doista jest relativno. Osobi koja se kreće jako brzo vrijeme prolazi drugačije nego nama. Ne da joj se sve čini brže nit joj se sve čini sporije - protjecanje vremena joj djeluje potpuno jednako kao i nama.
    Ali, da pustimo osobu da se strašno brzo kreće naših godinu dana i onda je pitamo koliko je prošlo, ta osoba bi rekla da je prošlo 5 mjeseci (ovisno o brzini) i bila potpuno u pravu. Njoj doista je proteklo toliko vremena i njen sat bi zbilja toliko pokazivao. I ne, ovo nisu neka nagađanja ni teoretiziranja - to svojstvo vremena je stvarno dokazano.

Jedan od popularnih (i neshvaćenih) primjera je onaj s dva blizanca. Jedan od njih krene na put u svemir brzinom bliskom brzini svjetlosti i vrati se. Vidi svog brata blizanca kao starca i pita 'wtf, pa nije me bilo godinu dana'. Obojica su u pravu. Kretali su se različitom brzinom i zato im je vrijeme različito prolazilo.
    Nije ovaj stario sporije, a svejedno mu izgledalo kao da je prošlo 50 godina. On je potpuno u pravu kad kaže da je njemu prošla samo godina.

Kad bismo se kretali brzinom svjetlosti, bili bismo zamrznuti u vremenu - ono uopće ne bi za nas protjecalo. Dakle, teoretski, kad bismo se kretali brže od svjetlosti mogli bismo putovati u prošlost. Ipak, teorija to za sad ne dopušta (na brzini svjetlosti bismo imali beskonačnu masu i ubrzavanje bi bilo nemoguće)

15. Anria

Anria Aktivan Član

Kao što već napisah u jednom topicu - vrijeme je jedna nit na kojoj stojimo i možemo hodati po njoj, samo da održimo ravnotežu.....
    Dakle, možeš poći u budućnost, prošlost, blo gdje, ali moraš održati ravnotežu!

16. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

ako je moguće putovati kroz vrijeme, zašto nas onda nitko iz budućnosti ne posjećuje? Zar živimo u tako dosadnom stoljeću? :evil2:

Kako znaš da nas ne posjećuje? Možda tebe nitko nije posjetio. To je isto kao što možda nikad nisi vidio NLO pa ne mpžeš zaključiti da postoje vanzemaljci jer baš tebe nikad nisu posjetili.

17. Anria

Anria Aktivan Član

Potpuno se slažem!
    A stoljeće je dosadno jer smo ga mi takvim napravili i budućnost 100% neće biti ništa pno zanimljivija! :evil2:

18. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Nek dođe (ali barem ne za našeg života). :w00t:
    A i života naše djece ...

Btw, šta vi podrazumijevate pod SMAK SVIJETA? Pad meteora,samouništenje (industrija 'n stuff), atomska bomba.....????

19. Anria

Anria Aktivan Član

Bez brige, poison, svijet će se sam uništiti s vremenom..,.
    treći svjetski rat .- ja to porazumijevam pod propast svijeta, ali to je off topic...

20. Mi smo imali diskusiju u razredu i zaključili smo da ljudski mozak ne može shvatiti vrijeme (jer npr. što bi onda bilo prije velikoga praska?) jer nam je kao rješenje ispalo nešto vrlo čudno. Al za čovjeka možda i prihvatljivo. Ovako: Ispalo je (moj konačni zaključak) da je vrijeme vrlo reaktivna tvar, ali u smislu, ovak...
    Vrijeme je zapravo 4. dimenzija i postoji takoreći puno takvih... puno niti, a mi se penjemo jednom. Svaka se nit svaki trenutak dijeli na beskonačno drugih. A ta ekspanzija je počela davno, u trenutku velikog praska kad se prva nit koja se nije dijelila zabila sama u sebe. Vrijeme je dakle vrlo relativno i vraćanje kroz vrijeme je užasno komplicirano... Jer neznamo na koju nit želimo doć. Zapravo... vraćanje je jednostavno, al povratak je fatalan... zato, čak i da netko uspije, bilo bi teško to dokazati. Al dosad se nemože.
    Bilo je objašnjenje paralelnih svemira u mnogo knjiga, a tako i u jednoj koju sam ja čitao, Dark Tower od S. Kinga. Govori o paralelnim svemirima koje povezuju teško pronalazljiva vrata koja vode samo u određene godine, tj na određene niti na određenim mjestima... I samo kojih 20% vrata su povratna...
    Dakle, mislim da vrijeme kao takvo postoji jer kad bismo živjeli samo u jednom trenutku, tj da se prošlost i budućnost poništavaju ili samo spremaju u naše glave, mislim da ne bismo mogli puno toga. Za to, naravno, nemam dokaz, al je vjerojatnija da postoji...
    U dodatnoj diskusiji dokučili smo da je vrijeme 4. dimenzija, a paralelni svemiri 5. Dakle, skroz smo se izfilozofirali, a ništa postigli, al barem nekaj mogu doprinjeti ovom topiku.

Podijelite ovu stranicu