1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Pričajmo O Poeziji

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Menocchio_Diogen, 8. Kolovoz 2007..

1. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Aaaah, Machado :girly: Aaaah. Viskoi jablani :belj: :cry:
    btw. prvi stih Tolkienove Over The Misty Mountains Cold neodoljivo podsjeća na Shelleya...vid, tko bi rekao da taj čika može nešto dobro napravit :spank: :w00t:

2. Menocchio_Diogen

Na današnji dan, 19. kolovoza 1936. su u zoru španjolski fašisti pogubili velikog pjesnika, čovjeka i republikanca, Federica Garciu Lorcu...Česta i tragična sudbina umjetnika i pjesnika u (tada) izmučenoj zemlji... Ovako Antonio Machado ispraća svoj prijatelja...

"Kako međ' puškama kroči,
    Vidješe ga, ulicom dugom,
    I u hladno polje zađe,
    Nad kojim, u osvit, još zvijezda bi.
    Ubiše Federica
    U cik zore...

Prijatelji, isklešite
    Od kamena i sna, u Alhambri
    Nadgroblje poeti,
    Nad izvorom, da u njemu voda plače
    I vječno zbori :
    U Granadi se zločin dogodi,
    U Federicovoj Granadi ! "

:lol: :belj: :lol:

obožavam njegovu poeziju, velika mi je inspirtacija...ima koga da se slaže?

3. Nea

Nea curica

Dakle vaši omiljeni pjesnici, pjesme i stihovi. Zašto, kako, što...? :belj:

4. Elvenstar

Elvenstar missing

Prebačeno :belj: . Uživajte :lol: .

5. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Na današnji dan, 19. kolovoza 1936. su u zoru španjolski fašisti pogubili velikog pjesnika, čovjeka i republikanca, Federica Garciu Lorcu...Česta i tragična sudbina umjetnika i pjesnika u (tada) izmučenoj zemlji... Ovako Antonio Machado ispraća svoj prijatelja...

"Kako međ' puškama kroči,
    Vidješe ga, ulicom dugom,
    I u hladno polje zađe,
    Nad kojim, u osvit, još zvijezda bi.
    Ubiše Federica
    U cik zore...

Prijatelji, isklešite
    Od kamena i sna, u Alhambri
    Nadgroblje poeti,
    Nad izvorom, da u njemu voda plače
    I vječno zbori :
    U Granadi se zločin dogodi,
    U Federicovoj Granadi ! "

:heart: :cocky: :cheek:

obožavam njegovu poeziju, velika mi je inspirtacija...ima koga da se slaže?
    kako ono ide?

kada bih mogao izvaditi svoje oči i pojesti ih
    učinio bih to za tvoj glas naranče u crnini...

ili tako nekako se neruda oprostio s Lorcom.

jedan mi je od najdražih pjesnika. osobito pjesme ciganskog romancera, ritam im je neprevaziđen...

6. Menocchio_Diogen

Da, fascinantan mi je taj spoj tradicionalnog i avangardističkog :heart: digresija jedna : sjetio sam se kako je Neruda opisivao svoje druženje s još jednom žrtvom frankista, pjesnikom Miguelom Hernandezom. Kada mu je Neruda spomenuo da nikada nije čuo slavuja zbog čileanske klime, ovaj je odgovorio "Kako??!!", popeo se na drvo i počeo oponašati pjev slavuja, i tako na još par sljedećih drva :cocky: :cheek: :hugz:

7. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

Jedna japanska ili kinenska narodna poslovica. Meni je kao pojezi :unsure:
    Kad bi cijeli zivot trazio savrsen pupoljak
    i ne bi ga pronasao.
    Trebao bi se smatrat sretnim,
    jer si tezio savrsenstvu .

Oke, ovo je jedna od najboljih poruka koju sam ikada čula/pročitala :w00t:
    Tako me tješi i inspirira :happy:

8. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

Zaista je cudna. :lol:

Ali uz to sve zamili jos jednog starog dedicu ,kako hoda u vrtu japanske tresnje i pokusava unuku objasniti smisao borilacke vjestine i ljubavi, jer je ovaj bio razocaran zivotom itd.
    I tada mu pada jedna cijeli pupoljak na dlan i on mu to kaze.

9. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

Zaista je cudna. :laugh:

Ali uz to sve zamili jos jednog starog dedicu ,kako hoda u vrtu japanske tresnje i pokusava unuku objasniti smisao borilacke vjestine i ljubavi, jer je ovaj bio razocaran zivotom itd.
    I tada mu pada jedna cijeli pupoljak na dlan i on mu to kaze.

Jel to tvoja pjesnička slika ili si to negdje vidio :laugh:

10. Moontaylor

Jel to tvoja pjesnička slika ili si to negdje vidio :w00t:

Moja pjesnicka slika :laugh:

Ali ima slicna scena u filmu Mulan, pa me to odmah asociralo. :laugh:

11. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Ja ne vidim niš "čudnog" u toj izreci. :great:
    Valjda jer sam je već čul u puno različitih oblika - u njoj je sadržan temeljni dio svake istočnjačke spiritualnosti.
    Ono, put, ne cilj.

Ae, kad sam već tu, da malo budem konstruktivniji:
    Neznam koliko je ovo saznanje trivijalno il ne, al ja sam skužil da se u poeziji može povuć jaka paralela sa duhovnošću.
    Sve te metafore i izražavanje putem povezivanja onog što na prvi pogled izgleda potpuno različito i nepovezivo, sva dubina
    osjećanja (odnosno širenje ili uzdizanje svijesti) u koju čovjek može pasti prilikom njenog čitanja ili pisanja, može se bez
    sumnje povezati s čovjekovim gledanjem na stvari i pojave koje ga okružuju. Poezija, kao prvotno "poigravanje riječima i
    mislima" može djelovati na čovjekovu svijest i njenu širinu. Poezija može biti (i jest imho) nečija perspektiva kroz koju
    gleda na svijet i razvija se kao entitet. Poezija = duhovnost (fali mi treća crta koja označava ekvivalenciju, a ne pridruživanje :laugh:).
    Na ovo se i može nadovezati ono kaj sam napisal u onom topiku o umjetnicima - pristupanje svemu na isti način, "projiciranje" sebe i
    slično. Dakle, zapravo, umjetnost = duhovnost. Ili sestra duhovnosti :love: Tak nekak. Neznam kolko sam sad tu nečeg novog ili
    pametnog napisal..

12. Merlin

Merlin Novi Član

ma bitno je da je izreka prekrasna :great:

13. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Kak si me pwnal :great:

14. Freya

Freya goddess of eydis

@ Taliesin

Dijelim tvoje mišljenje da je umjetnost, konkretno poezija, blisko povezana s duhovnošću, odnosno proizlazi iz nje. Poezija i jest izraz autorovog gledanja na svijet, možda i više nego proza.

A ona izreka ni meni nije čudna. Mislim da je samo onekle istinita, jer ne znam baš sastoji li se smisao života samo u traženju i putovanju do nekog cilja ili je tu uključeno i stizanje do njega :great:
    Makar, budući da se tu radi o težnji za savršenstvom cilj ne možemo postići. Što me opet dovodi do slijedećeg pitanja: zašto uopće težiti nečemu za što unaprijed znamo da ne možemo dostići? :love:

15. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Makar, budući da se tu radi o težnji za savršenstvom cilj ne možemo postići. Što me opet dovodi do slijedećeg pitanja: zašto uopće težiti nečemu za što unaprijed znamo da ne možemo dostići? :love:

Zbog svih pogleda na planine, polja i mora koje ugledamo na tom nesuđenom putu :laugh:
    Sounds Em0, I kno :great:

16. Moontaylor

Usporedi to ovako..

Imas dva drveta jedno je veliko i jako, drugo je malo i krhko. Ako manje drvo tezi postati jednog dana veliko i jako kao veliko. Onda ce putovajuci tom cilju postati veliko i jako. Mozda nikad nece sustici to veliko, ali c postat jako, veliko i odoliti vjetru, vodi i ostalim stvarima.

Bit ce ispunjeno.

Zar svi ne tezimo i putujemo prema nekom savrsenstvu. Nije vazno postici ga, vazno je hodati i nikad ne stati. Jer svaki si korak blize tome i na kraju kad umres, umres sretan( bar je to moje misljenje) jer si tezio necemu i postao puno veci i jaci nego sto si bio kad si krenuo.

17. Freya

Freya goddess of eydis

Zbog svih pogleda na planine, polja i mora koje ugledamo na tom nesuđenom putu :laugh:
    Sounds Em0, I kno :love:

Ne ne!!! Imaš pravo! Upravo si mi pomaogao otkriti nešto i hvala ti na tome!! :omg: :great:

18. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Ja?? :love: Neopisivo mi je drago zbog toga ^^

@moontaylor - Pa da, mi težeći ka "savršenstvu" ne shvaćamo da smo samom težnjom došli do "savršenstva", ali možda ne u onom obliku u kojem smo prvotno zamislili :great:
    Iako mislim da smo sad malo izašli iz teme.

19. Freya

Freya goddess of eydis

Zar svi ne tezimo i putujemo prema nekom savrsenstvu. Nije vazno postici ga, vazno je hodati i nikad ne stati. Jer svaki si korak blize tome i na kraju kad umres, umres sretan( bar je to moje misljenje) jer si tezio necemu i postao puno veci i jaci nego sto si bio kad si krenuo.

Da i to je to!!! :great:

20. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

it's all about the voyage, not the destination...

Podijelite ovu stranicu