1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Političko-Ekonomski Kompas

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Aegon, 17. Ožujak 2011..

1. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa disagri, a što drugo.

2. Zoran K

Zoran K Retardirana rotkvica

a ovo:
    All authority should be questioned.

mi se čini loše formuliranim. Jer sam apsolutno za da bude questioned, ali apsolutno protiv da bude ukinut.

3. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Zato piše questioned, a ne abolished.

4. Zoran K

Pa disagri, a što drugo.

pa na kraju sam to i stavio, ali imam određenu skepsu. Otkud tebi pravo da tu zemlju prodaješ, nisi je ti proizveo? Ok, kupio si je ili dobio od nekog, ali upitno je uopće pravo tog nekog da ti je proda. To je kao da ti ja prodam auto koji nije moj. U konačnici ti nemaš pravo na taj auto, iako si ga pošteno platio.

5. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa auto si ili nasljedio ili kupio. Radi se o ograničenom resursu, a ljudi sve više, da sam harry potter možda bi razmišljao o nekim slaganjima.

6. Zoran K

mene zanima kako ste odgovarali na ovo:
    Abstract art that doesn't represent anything shouldn't be considered art at all.

Pa auto si ili nasljedio ili kupio. Radi se o ograničenom resursu, a ljudi sve više, da sam harry potter možda bi razmišljao o nekim slaganjima.

Ne, govorim ti o tome da ti ja prodam auto koji NIJE moj. Tuđi auto. I sad ti, kao, imaš taj auto, ali zapravo nemaš pravo na njega, jer ni ja nisam imao pravo da ti ga prodam. Kužiš? Tako i sa zemljom, onaj koji je prvi prodao komad zemlje, prodao je nešto što nije bilo njegovo. I sva daljnja transakcija sa zemljom je postavljena na moralno upitnim osnovama.

7. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Nije bila njegova, no nije bila ni tuđa a na tome i funkcionira svijet, glavno da se po povređuje vlasništvo. A ako ideš u daleko prošlost gdje se vlasništvo prisvajalo silom well, onda je sve utemeljno na nemoralu ionako pa nema smisla moralizirati o pojedinim aspektima kad ništa nije moralno.

8. Zoran K

9. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Ti si tipični eydišan, boring.

10. Zoran K

Nije bila njegova, no nije bila ni tuđa a na tome i funkcionira svijet, glavno da se po povređuje vlasništvo. A ako ideš u daleko prošlost gdje se vlasništvo prisvajalo silom well, onda je sve utemeljno na nemoralu ionako pa nema smisla moralizirati o pojedinim aspektima kad ništa nije moralno.

no, ali ja želim biti moralan pa otud mi i te dvojbe oko prodaje zemlje. Pogotovo kad smatram da bi bilo sasvim ok kad bi svaki, recimo, stanovnik grada imao od zajednice zagarantiran besplatni humani smještaj u vidu male garsonjere, ili dvosobnog stana s dnevnim boravkom ako se radi o porodici.

Ne znam kako bi to funkcioniralo na selu, gdje se zemlja koristi za obrađivanje pa su potrebne veće površine.

Ti si tipični eydišan, boring.

da, to je i meni bilo malo bed.

11. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

A što ako bi netko tko može htio imati više? Dal bi se do kraja života morao zadovoljiti takvim stanom koji odgovara većini ili bi mogao stečenim sredstvima kupiti nešto bolje. Jer gdje su slobode ako ga se prisiljava na takve stvari. Ja sam isto za socijalu i jednakosti ali treba ipak paziti da se ne zađe u utopijske vode.

12. Zoran K

Al mislim da je stvar u tome što je test malko krivo postavljen.

Npr:
    No one chooses his or her country of birth, so it's foolish to be proud of it.

Apsolutno se slažem da je foolish, ali ipak sam ponosan kad netko naš napravi nešto korisno. A znam da nema smisla jer nije moje postignuće, ali ipak mi bude drago.

13. Zoran K

A što ako bi netko tko može htio imati više? Dal bi se do kraja života morao zadovoljiti takvim stanom koji odgovara većini ili bi mogao stečenim sredstvima kupiti nešto bolje. Jer gdje su slobode ako ga se prisiljava na takve stvari. Ja sam isto za socijalu i jednakosti ali treba ipak paziti da se ne zađe u utopijske vode.

E sad, to je pitanje je li društvo postavljeno tako da netko može, ili nitko ne može.

Mi smo zapravo, kao, u SFRJ imali društvo koje je išlo u nekom generalnom smjeru da određena razina standarda bude dostupna širokim masama, a da se ne potiče propusnost pojedinaca prema višim razinama standarda. Neki su si unatoč tome osigurali i viši standard, ali su morali savladavati razne prepreke.

Sad imamo drukčije postavljeno društvo - nema tih prepreka, ali nema ni neke sigurne donje razine nego jednako tako možeš i potonuti.

Krajem osamdesetih smo mislili da je tako super i pohrlili u kapitalizam. Sad se, eto, mnogi žale da je prije bilo bolje. Naravno, ima tu puno neutemeljene nostalgije, ali i propitivanja materijalne pohlepe i koliko toga nam uistinu treba za kvalitetan život, kako nas kapitalisti manipuliraju da trošimo novac na pizdarije umjesto na kvalitetno zdravstvo, školstvo i sl.

14. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Zato je lijevi centar najbolji. :belj:

15. Sammael

Sammael Knjižničar

a ovo:

mi se čini loše formuliranim. Jer sam apsolutno za da bude questioned, ali apsolutno protiv da bude ukinut.

Ja sam stavio disagree.
    kaze ALL authority, a ima zaista situacija kada question authority je glupo i opasno.

16. Aegon

Aegon Eat. Sleep. Race. Repeat

Koje su to situacije?

17. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa ne piše dal treba rušiti autoritete sve, nego samo preispitivati. Kako to može bit glupo.

18. Sammael

Sammael Knjižničar

Evo jednostavne situacije kada bi preispitivanje autoriteta bilo glupo i opasno.
    Kada u avionu pilot kaze: "Sjednite na svoja sjedala, zavezite se i niposto nemojte ustajati" najgluplja stvar koju mozes napraviti je otici u kabinu i pitati ga zasto, ili jos bolje "tko si ti da mi dajes naredbe?".
    Danas smo toliko opsjednuti svojim "pravima" da smo rijeci poput autoriteta i discipline pretvorili prakticki u prostote. A zaboravljamo da postoji velika razlika izmedju nametnutog autoriteta i discipline i priznatog autoriteta i samo discipline.

19. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Ja sam preispitivanje autoriteta više shvatio kao da ne radiš automatski po defaultu što ti se kaže nego razmisliš na trenutak dva, aha vezat ću se da mi se nešto ne desi - dobra autoritetu, skroz dobra.

Naravno da prosvjedovati i raditi situacije kod svake zamolbe nema smisla i kontraproduktivno je za cijelu sahranu.

20. Versius

Versius shajzeshit

hm, da ali svaki autoritet se moze preispitivati kada je za to vrijeme i mjesto. neces pitati pilota kako se usuđuje ti reci da sjednes dok ste u avionu. ali mozda mozes kasnije imati raspravu oko toga dal je to bilo potrebno (iako, onak, glup primjer za ovo)

Podijelite ovu stranicu