1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Političko-Ekonomski Kompas

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Aegon, 17. Ožujak 2011..

1. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Ne mogu ni ja dorcobare, ajde vi hramovci života upolitičeni dajte neki smisao.

2. Aegon

Aegon Eat. Sleep. Race. Repeat

mene zanimaju aegon-ovi i ur-quan-ovi odgovori. koliko su zbilja razliciti.

Poprilicna je razlika njega i mene. On bi autokratsku drzavu, gdje bi odlucivao sto je najbolje za pojedince i njihove slobode. Tipa danasnja Amerika: snimamo vas za vase dobro, moramo imati jos veci vojni proracun za vase dobro itd, vjerojatno poprilicno konzervativan po pitanjima braka, seksa, obitelji i sl.

Razlika tebe (Versius) i mene je ta sto bi ti da se drzava odlucuje o gospodarskim pitanjima i sto je najbolje za gospodarstvo, dok se ja protivim tome da drzava odlucuje o gospodarskim pitanjima i planiranjima. Znaci, sto se tice privatnih sloboda, recimo da smo ti i ja tu negdje, ali se dosta razlikujemo po ekonomskim pitanjima.

Da recimo nas troje glasamo u Americi, pretpostavljam da bi to ovako bilo:
    Ur-Quan - Republican party
    Versius - Democratic party
    Aegon - Libertarian party

i, frenkli, uopće ne mogu zamislit što je to libertarian right

Osobna sloboda i ekonomska sloboda. Dok je left osobna sloboda, ali drzava odlucuje o ekonomskim slobodama stanovnika.

3. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ja ne mislim da država treba odlućivati o ekonomiji, ali mora imati određeni stupanj kontrole, isto tako ne mislim da bi stvari tipa zdravlja i obrazovanja trebalo smatrati robom za slobodno tržište.

4. Veles

Veles ljuta zvijer

Ja mislim da se slobodna ekonomija može postići jedino kroz neovisnu državnu kontrolu i kontinuiranu zakonsku regulaciju i nadzor, inače se začas stvaraju privatni monopoli i karteli koji žestoko polariziraju tržište.

5. Versius

Versius shajzeshit

@Aegon

ja sam doslovno mislila na pitanja, ne na vece znacenje svemira. tvoj odgovor je super, ali je idealiziran, jer iskreno sumnjam da svi "dolje lijevi" s eydisa imaju slicno misljenje toliko. rly, zelim znati koje odgovore npr imas "strongly disagree" etc. i dal je rijec manje vise u tome da neki odgovori na neka pitanja koja su meni "meh", su tebi ne nevazni.

6. Aegon

Decadent Ovdje. Sj♥♥o sam ti post. Umjesto reply stisnuo edit. Nisi ni prva ni zadnja žrtva. Ako se sjećaš što si pisao, please edit. :(((((

7. Ur-Quan

Ur-Quan Moderator svoga Inboxa Illuminati

Ja sam uglavnom odgovarao u duhu svojeg vjerovanja da ljudi ne znaju šta je dobro za njih same. Potrebno je uzeti ove morbidne slobode od ljudi.

8. Versius

Versius shajzeshit

Ageon, evo ti plusek :nice: zbog odgovora. i basicly, osim jednoga imam sve to na istim agree/disagree (jer nisam osoba za strongly jer je to preiskljuciv odgovor za moj ukus)

9. tulkas

tulkas Isus Krist

Ja sam odgovarao u duhu svog uvjerenja da ljudi imaju pravo sami birati svoje greske :D

anyway moji "strongly" odgovori

I'd always support my country, whether it was right or wrong. - strongly disagree - nemam nikakav osjecaj pripadnosti sto se toga tiche pa ono...
    Our race has many superior qualities, compared with other races. - strongly disagree
    All authority should be questioned. - strongly agree
    The businessperson and the manufacturer are more important than the writer and the artist. - strongly disagree
    You cannot be moral without being religious. - strongly disagree - kao sto sam vec negdje rekao religija i moral iako u nekim slucajevima idu ruku pod ruku cesce su u potpunosti oprecni pojmovi
    It is important that my child's school instills religious values. - opet strongly disagree - ako mi itko djetetu pokusa "instillat" religijske vrijednosti instillat cu mu cizmu u supak

edit: falio sam stranicu
    What goes on in a private bedroom between consenting adults is no business of the state. - strongly agree
    A same sex couple in a stable, loving relationship, should not be excluded from the possibility of child adoption. - strongly agree

10. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

mislim da nema smisla protezat raspravu više, vjerojatno bi postala preburna. a ovo nije ni tema ovog topica

11. Aegon

Decadent Ovdje. Sj♥♥o sam ti post. Umjesto reply stisnuo edit. Nisi ni prva ni zadnja žrtva. Ako se sjećaš što si pisao, please edit. :(((((

Odgovarao sam nesto za Versius o strongly opcijama, a ostalo se ne sjecam sta je bilo u postu.

Edit: Sjetio se da sam odgovarao na ovo:

ja ne mislim da država treba odlućivati o ekonomiji, ali mora imati određeni stupanj kontrole, isto tako ne mislim da bi stvari tipa zdravlja i obrazovanja trebalo smatrati robom za slobodno tržište.

Zato si ti vise lijevo na grafu od mene, jer se zalazes za veci utjecaj drzave u gospodarstvu od mene.
    Da se zalazes za apsolutnu plansku ekonomiju bio bi toliko lijevo u grafu da bi ispao van.

12. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

strongly agree/disagree sam uglavnom koristio na pitanjima koja zadiru u slobode pojedinca.
    feitian, danas je sve jasnije da su preci Egipćana došli iz središnje Sahare, kada se ona postupno pretvarala iz plodnog podučja u pustinju. Potraži malo materijale o novootkrivenim pećinskim slikarijama. Egipat je žestoko autohton. samu 'ideju' pisma su možda posudili od sumerana, ali su pismo sami razvili.

A za ovo drugo, od srca preporučam http://www.profil.hr/knjiga/sva-nasa-oruzja/9431/ i http://www.profil.hr/knjiga/geni-narodi-i-jezici/3841/

u 15. stoljeću Europa je uvozila tekstil iz afrike. iz crne afrike. iz okolice jezera Chad. A onda je počela trgovina robljem.

13. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Trekeljenja prebačena u novu temu. :fight:

14. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Kompas 2008.
    Tisi puko sine. S druge strane ja sam jednak Aronysu. Vrijeme je da preispitam svoje stavove.

Kompas 2011.
    Ti nis normalan liek, nhfarica. :belj:

Oke, sad sam najbliži Aronysu, dapače samo jedno polje desnije od njega. Vrijeme je da se odlogiram odavdje.. zauvijek. :>

15. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

tolko o preispitivanju stavova XD

16. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Budem baš doma napravio presjek, uglavnom frikovi su ostali isti/veći frikovi a ovi centralno više su se pomakli koje polje ulijevo. :belj:

17. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

a kažu da je ljevica u hrvata mrtvo puhalo od konja... :D

18. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Evo tebe za početak. :belj:

2008.

2011.

19. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

napredak je očit :D

20. Zoran K