1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Paganstvo (i neopaganstvo)

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Nea, 28. Svibanj 2007..

1. Nea

Nea curica

Za početak što je ispravno poganstvo ili paganstvo? :cry:

Što je zapravo paganstvo?

kad ovo saznam pitat ću dalje :lol:

2. Mesija

Mesija Novi Član

nisam stručnjak i ak krivo šta kažem nemojte me napast al poganstvo bi bilo ispravno..paganstvo je izvedenica iz engleskog (pagan jelte) koja se počela koristiti

a poganstvo je štovanje više bogova...znači više božanska religija...to bi ti okvirno bilo to

3. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

sto kao Heretik, samo što je pogani bio blaža verzija toga, izraz izmišljen da bi inkvizitori imali posla....

4. Versius

Versius shajzeshit

pogantvo ti je ne samo stovanje vise bogova vec stovanje tzv. starih religija...koje su duboko povezane s stovanjem prirode i duhova... dakle, inkvizitorici su smatrali poganima sve koji su imali neke druge religije... dakle sve ne-krscane..

5. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

No i panteizam i animizam su stare religije , pa ne spadaju u poganstvo ....

6. Da, a pogane su zbog takvog poganog imena klali i klali samo zato da bi ljudima usijali strah u kosti da svi postanu kršćani. Na kraju ih je većina postala kršćanska, al glupi kršćani (no offense, to su "oni prije") nisu skužili da je poganima bilo isto ko i njima u njihovim prvim danima... što je dovelo do određenih problema... al ponosni kršćani su samo nastavili klat. I danas kolju. Recimo, jeste li znali da većina vjerničkih zemalja izvan europe koje nemaju velikih kontakata s europom mrze papu jer im nije priznao vjere? Jer pape se nikad (osim našeg dobrog ivana pavla 2.) nisu ispričavali za svoje zlodjela. A i unatoč tome što su neki drugi narodi i vjere priznali našu kao ravnopravnu, pape stoljećima nisu priznavali ostale vjere. Neznam kak je sad, al kužite kaj mislim - poganstvo je naziv za skupinu ljudi koja se ne definira ko kršćani. Njihov broje se prvo sa vrlo velikog drastično smanjio i sad opet raste jer je ljudima dosadno bit kršćani...možda i imaju pravo. Al nemreš mislit o poganima i poganstvu kao o nečemu jedinstvenom, nečemu što se događa samo par ljudi... svaka vjera je poganska osim kršćanske. Jer naime, većina ostalih prihvaća sve vjere. Sad i kršćani, al you got my point, i hope...
    A i u vezi samog poganstva - mislite li da je ovih dana bolje bit poganin, tj. netko neke "ekscentrične" vjere ili kršćanin?

7. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

pogantvo ti je ne samo stovanje vise bogova vec stovanje tzv. starih religija...koje su duboko povezane s stovanjem prirode i duhova... dakle, inkvizitorici su smatrali poganima sve koji su imali neke druge religije... dakle sve ne-krscane..

e ovo je 100% točna definicija.....

8. Mesija

Mesija Novi Član

i ja se slažem :w00t:

9. Freya

Freya goddess of eydis

Jednom sam negdje pročitala od kud potječe riječ poganin/paganin i ispada da je pravilan izraz paganin, odnosno paganstvo, a značenje sasvim jednako.

Zaboravila sam puno ali koliko se sjećam, to dolazi od riječi paganus, koju su u rimsko doba upotrebljavali za one koji žive izvan grada, tj. seljake, jer pagus znači polje. E sad, ne znam više kako se značenje te riječi transformiralo u one koji ne vjeruju u etabliranu religiju, bez obzira na to koja ona bila i zašto se "a" u našem jeziku promijenilo u "o".

Rimljanima su valjda pogani bili oni koji nisu vjerovali u rimske bogove, kršćanima su pogani svi ostali, muslimanima su isto tako pogani svi koji nisu muslimani i tako...... :lol:

10. Gost

Gost Iluminata Ultima

Naši su promjenili u O, jer Srbi koriste verziju s A.

11. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pogani znači "ljudi od zemlje" odnosno seljaci. Nazivali su ih tako zato jer za razliku od šminkerskog i trendy Rima, seljaci su bili pravi vjernici i vrlo teško su zapostavljali svoje korijene. Baš kao i danas kad je krščanstvo u pitanju su sela puno manje fleksibilnija raznim guruima i kultovima od gradova.

Glavno oružje krščanstva osim standardne inkvizicija i krvoprolića u počecima je bilo i prozivanje. Tako se najlakše upravljalo masama, podjeli pa vladaj. Nazove ih vješticama i narod će ih sam proganjat, nazove ih hereticima već su pod zemljom, papa prozove narod sotonskim i evo križara. Eto tako je bilo i sa poganima, dok su bili etiketirani već je bilo kasno.

12. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Glavno oružje krščanstva osim standardne inkvizicija i krvoprolića u počecima je bilo i prozivanje. Tako se najlakše upravljalo masama, podjeli pa vladaj. Nazove ih vješticama i narod će ih sam proganjat, nazove ih hereticima već su pod zemljom, papa prozove narod sotonskim i evo križara. Eto tako je bilo i sa poganima, dok su bili etiketirani već je bilo kasno.

Ili su uzeli stare i pomalo zaboravljene mitove i prepravili ih u nove i, prije svega, kršćanske (na primjer Arthur u mitovima Velike Britanije). No to je više bilo sprječavanje povratka poganstvu nego samog poganstva. Ali jednako podmuklo :think:

13. Anria

Anria Aktivan Član

Podmuklo do kraja...:spank:

Žalosna stvar je ta da se danas nije izgubila ta riječ, dapače, svećenk naše župe se jako često koristi njome...:hugz:

14. Freya

Freya goddess of eydis

Pogani znači "ljudi od zemlje" odnosno seljaci.
    E pa da! Upravo to i znači riječ paganus. :dry:

15. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

Mislim da je Levi pomijesao pojmove pogan i pagan. pagan znaci "covjek od zemlje" a pogan oznacava krivovjernika dakle bilo kojeg covjeka koji ne stuje krscanstvo, odnosno u ono vrijeme rimski panteon. Mislim da je pogan istoznacnica sa rijeci "heathen". Pojam pagan se odnosio vise na pogane religije na podrucju germanije i slavenskih zemalja.
    Poganje je naprotiv popularno kod metalaca i nema veze sa poganima :lol:

16. Freya

Freya goddess of eydis

I paganism isto znači neznaboštvo iliti bezboštvo. Pagani i pogani su jedno te isto, radi se samo o malo drugačijem izgovoru. A ta riječ jest prvobitno značila "čovjeka sa zemlje" samo što se proširila na one koji nisu pripadnici službene religije, dakle krivovjernike. :lol:

17. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

samwise mi zvuči uvjerljivije... pogani mi nikako ne pašu s ljudima od zemlje, a kada ih spomeneš u crkvi misli se na nevjernika, bezbožnika, to je poganin... zvuči isto kao heretik jel da? a sada, heretik je čovjek koji pljuje, ili kako da to kažem, omalovažava, krivo štuje bibliju (bla bla) i krivo propovijeda boga.... tj to su bili ljudi koji su propovijedali boga kao boga a ne kao dobar izvor love......

18. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

možda sam krivo naveo jedan dio kada sam rekao Heretici, koji prema crkvenom mišljenju krivo štuju, pljuju, omlovažavaju bibliju e tako je trebalo pisati, a inače je definicija točna, evo copy paste:

heretici, uzajamno ne povezani pojedinci, obični ljudi i poneki fanatici, držeći se Kristove nauke, kako je prikazana u Bibliji žele popraviti prilike u crkvi i svijetu. Za vrijeme Grgura VII. (1075-87) pape kao "namjesnici Kristovi" počinju tražiti vrhovnu i univerzalnu vlast na Zemlji. "Heretici" su smatrali Rimskog papu neprijateljem pravoga Boga, a Isusa Krista smatrali su poglavarom crkve.

kao što vidite, ne drže se pape, i zato ih optužuju da krivo štuju, hereza, kristov nauk, kao i da pljuju po njemu itd.... :lol: inače, pametni ljudi......

19. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

A j♥♥ega kruh pa pogan je isti k. ko i pagan, hrvatska inačica internacionlne riječi. Daje semvajz odi pišat. To što u crkvi koriste riječ pogan umjesto pagan je zato jer mora bit čist hrvatska riječ na misi naravno.

A heretici su bili svi koji nisu bili dosljedni Crkvi, mogli su oni štovati i Papu Štrumfa, Peruna, Hloverku etc.

20. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

ne zelim se praviti tomislavom ladanom ali u hrvatskom jeziku rijec pogan je izvedena iz pagan, te jasno oznacava bilo koga ko nije krscanske vjere, dok paganom ne mozes nazvati npr covjeka islamske ispovjedi. stvar terminologije.. ali paganstvo je podskup poganstva ako cemo se matematicki izraziti :) aj necemo vise mlatiti praznu slamu ^^

Podijelite ovu stranicu