1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Nova Akropola

Rasprava u 'Kultura i Umjetnost' pokrenuta od Melardhoniel, 10. Prosinac 2006..

1. Melardhoniel

Melardhoniel Novi Član

[​IMG]Nešto ljubitelje nordijske mitologije;

Predavanje uz projekciju

MAGIČNI SVIJET NORDIJSKIH SAGA

Četvrtak, 14.12.2006. u 19 sati
    Kulturno informativni centar, Preradovićeva 5/1
    Predavač: Amalija Markešić

Kultura sjevernih naroda, Danaca, Šveđana, Norvežana i Islanđana, nekad jednostavno nazvanih Vikinzi, nudi nam cjelovitu mitsku sliku svijeta, ravnu onoj antičkih Grka ili Rimljana, ali mnogo manje poznatu. Mitologija je to koja je inspirirala Richarda Wagnera da napiše svoje veličanstvene opere, te J.R.R.Tolkiena da kreira svijet Gospodara prstenova. Bogovi nordijaca snažni su i životni likovi koji vole, ratuju i slave, znajući da će i njihov svijet jednog dana propasti u Sumraku bogova – Ragnaroku, koji im je izvjestan od početka.

Svijet je to tajnih runskih zapisa, magije, u kojem vrhovni bog, Odin, poznavanje runa mora zaslužiti žrtvujući samog sebe. Svijet u kojem strah od smrti ne spriječava hrabrog Vikinga da pogine u bici, a jedina briga mu je učiniti to hrabro, kako bi zavrijedio da ga Valkire odvedu u sjajne dvorane Valhalle. Dok središtem svih devet svijetova prolazi mistični jasen Yggdrasil, svjetovi pružaju dom ljudima, vilenjacima, patuljcima, divovima i mnogim drugim bićima u jedinstvenom Kozmosu, kojem sile kaosa uvijek prijete i za koji se potrebno boriti svom snagom.

Nordijske sage donose nam hrabru i životnu mitologiju, prirodnu i snažnu kao islandski vulkani i gejziri, vječni led i norveški fjordovi, iz kojih su Vikinzi stoljećima plovili u otkrivanje nepoznatog, došavši tako i do obala sjeverne Amerike.

Cijena ulaznice je 15 kn.

http://www.nova-akropola.hr/home.aspx?mast...l_id=1211261006

jedva cekam :smile:

2. kalthir

kalthir woof woof

hah. nova akropola. nije da imam išta protiv njih. ali preporučam suzdržanost. sudeći prema prijašnjim iskustvima (doduše, samo jednim zapravo), na ovom predavanju će se moći doznati samo ono što se već zna, ili se može pročitati u srednjoškolskom udžbeniku.

naravno, drugi predavač, možda bude drugačije. tko sam ja da blatim njihove manifestacije? samo preporučam oprez.

3. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Malo ti je geocentrično podrazumijevati da je predavanje u Zagrebu i to ne napisati.

4. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Mislim da se stari Nordijci već okreću u grobu od tolkog silovanja njihovog ribolova i priča uz večernju vatricu za kraćenje vremena uz neku žesticu.

5. Gost

Gost Iluminata Ultima

Amalija Markešić? :ninja:

Nikad čuo.

6. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Da, videl sam to na plakatu negdje već, al nažalost nebum mogel doći jer imam ispit onda :ninja:

7. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

hah. nova akropola. nije da imam išta protiv njih. ali preporučam suzdržanost. sudeći prema prijašnjim iskustvima (doduše, samo jednim zapravo), na ovom predavanju će se moći doznati samo ono što se već zna, ili se može pročitati u srednjoškolskom udžbeniku.

naravno, drugi predavač, možda bude drugačije. tko sam ja da blatim njihove manifestacije? samo preporučam oprez.

/signed

vec sam slusao ovo predavanje prije pola godine i necete nauciti nista vise nego da ste proveli 15 minuta nad wikipedijom...

8. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

a onda ne propuštam previše :tired:

9. Seeker

Seeker semi-retired

mozda....

10. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

ja cu najvjerojatnije doc^^

11. Seeker

Seeker semi-retired

mozda se onda i vidimo tamo

12. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Kakvo je onda bilo to predavanje? Sad je u Vz pa razmisljam da odem...

13. Nea

Nea curica

14. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Imam neki filing da si ti već uzela to. :laugh:

15. Nea

Nea curica

:lol: nisam, to je samo u zg mislim.. a nema niti kupovine preko neta.. no i da ima ja ne znam kupovati preko neto ali sigurno ima hrpu divniiih članaka :tired: :lol: :lol: :lol:

16. Freya

Freya goddess of eydis

Bila sam na par njihovih predavanja tu u Osijeku. Ono o Keltima bilo je puno netočnosti, no to sam i očekivala! :laugh: Za ostale teme nisam bila baš stručna, pa ne znam...... No, bilo je zanimljivo.

Časopis kupujem dosta redovito jer u svakome nađem nešto zanimljivo, no smeta mi što ne navode izvore. I u člancima sam ponekad zapazila netočnosti i krive podatke kod onih tema o kojima znam nešto više.....

17. Dooku

Dooku Aktivan Član

ako koga zanima - bit će predavanje o kralju arthuru i alkemiji u zg. to je kaj mi je privuklo pažnju. ima još al se ne sjećam tema.

18. ns1

ns1 Fantasy-Hr Urednik

19. Dooku

Dooku Aktivan Član

ja namjeravam.

20. fikusindigo

fikusindigo J'onn J'onzz

meni isto zvuci zanimljivo, u varazdinu sam bio na predavanju o antici, bilo je ok :)

Podijelite ovu stranicu