1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Nikola Tesla

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Nea, 29. Srpanj 2007..

1. Nea

Nea curica

[​IMG]Nikola Tesla je genij koji me zadivljuje i doista mislim da je bio stotinama godina ispred svojeg vremena. Na žalost javnost ne zna za sve njegove projekte kao šo niti nikada ne ćemo biti siguran koji je pravi razlog njegove smrti bio: Tesla je bio čarobnjak.

Evo cp biografije s http://hr.wikipedia....ki/Nikola_Tesla

Životopis

Tesla se rodio u Hrvatskoj, u mjestu Smiljan kod Gospića, u srpskoj obitelji. Otac mu je bio pravoslavni svećenik. Nikola je pohađao gimnaziju u Gospiću i Karlovcu, a elektrotehniku studirao u Grazu i Pragu. Radeći četiri godine kao inženjer u Budimpešti i Parizu otkrio je okretno magnetsko polje i napravio prvi praktični motor za izmjeničnu struju. 1884. godine odlazi u SAD i tri godine kasnije osniva vlastiti laboratorij, u kojem dolazi do svojih najvažnijih otkrića - višefazni sustav izmjeničnih struja, koji je ubrzo izazvao velike izmjene u elektroindustriji. 1887. i 1888. godine zaštićuje patentom jednofazni i višefazni elektromotor, sustav razvođenja, višefazni transformator sa željeznom jezgrom i 18 drugih.

U 1889. godini ostvaruje okretna dinama i transformatore izmjenične struje visokih frekvencija. Iste godine objavljuje i rezultate proučavanja fiziološkog djelovanja struja na čovjekovo tijelo i predlaže njihovu primjenu u liječenju. Od 1891. godine radi na ostvarenju bežičnog prijenosa *poruka i razvođenju energije bežičnim metodama. U razdoblju 1896-1914. patentira seriju pronalazaka koji čine osnovu suvremene radio-tehnike. Od njegovih 700 pronalazaka nekoliko desetaka je našlo praktičnu upotrebu. U proljeće 1898. godine, na elektrotehničkoj izložbi u New Yorku prikazuje mogućnost daljinskog upravljanja brodom elektromagnetskim valovima. U 1934. izučava mogućnost razbijanja atomske jezgre pomoću elektrostatičkih generatora visokog napona.

Bio je nominiran za Nobelovu nagradu, koju nikad nije dobio.

Povodom obljetnice stogodišnjice Teslina rođenja 1956. godine, jedinica za gustoću magnetskog toka je nazvana Tesla (T).

Zanimljivosti

Nalazi se na popisu 100 Greatest Americans Discovery Chanella.
    Dobio među prvih osam Zvijezdu slavnih Hrvata u Hrvatskoj ulici slavnih na šetalištu Slatina u Opatiji 14. ožujka 2006. godine (zajedno s Miroslavom Radmanom, Dragutinom Tadijanovićem, Miroslavom Krležom, Draženom Petrovićem, Janicom Kostelić, Krešimirom Ćosićem, Oliverom Dragojevićem)

[post="http://homepage.ntlworld.com/forgottenfutures/tesla/tesla.htm"]
    Članak iz 1899.
    [/post]

2. Anria

Anria Aktivan Član

Neki ljudi vjeruju da su edisonovi izumi zapravo Teslini izumi, tj. da mu je Tesla dao svoje ideje jer ga nije bilo briga za novac...

I :laugh: this topic!!1

3. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Da je Tesla poživio još koju godinu , i imao malo više novaca ...

Sve me strah zamisliti što bi se dogodilo ! :unsure:

4. darkNarel

darkNarel Novi Član

Stvarno Tesla je nevjerojatan čovjek...e da živi u današnje vrijeme na mnoge bismo probleme tehnologije sigurno već danas imali većinu odgovora. :belj: Mada ni ovaj novi Tesla nije loš...pa čovik je uspio bežično preniti električnu energiju...ne mogu dočekati da se to dovoljno istraži pa da se počne i malo šire primjenjivati. :w00t: ne bi više bilo dosadnih punjača i uvjek zapetljanih žica. :unsure:

5. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Uspio je Tesla prenijeti bežično struju ali to su bile količine u tragovima, ne za praktičnu uporabu.

6. darkNarel

darkNarel Novi Član

Da i to sam negdije davno čula...samo nisam bila sigurna u svoje sjećanje. :unsure:

7. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Bila danas epizoda "Na rubu znanosti" o Tesli i njegovoj bežičnoj metodi prijenosa struje.
    Fora je u nekim skalarnim EM valovima, kao energija se prenosi neutrinima ili nešto slično..

8. Sherpa

Sherpa Legenda

Vratimo se josh malo na Nikolu Teslu. Iako je njegov rad neosporan, najcesce pitanje koje se podstavlja je "hrvat ili srbin", pogotovo je to pitanje doslo do izrazaja nakon odcjepljenja kada treba pobrati slavu koju je stvorilo njegovo ime.

9. Sammael

Sammael Knjižničar

glupost. Bio je srbin.
    Sam je rekao da se ponosi "Svojom hrvatskom zemljom i srpskim rodom"
    Dakle Hrvatski gradjanin srpske nacionalnosti.
    A sto se tice slave, sa teslom fala bogu je ima dosta i za narod i za zemlju od kojih je potekao, a ostaje jos i za ameriku u kojoj je najvise stvorio.

10. Thor

Thor Aktivan Član

Jel bio ko u Smiljanu u onom novootvorenom muzeju( dobro, nije baš muzej,više nekakav centar)?

11. LyJade

LyJade Adepta Sororitas

Tesla je zaista bio genije i da je naša država to znala cijeniti postali bi i mi popularniji i poštovaniji, a ne da je u Americi morao svoj rad dovršiti..inače njegov rad u vezi bežičnog prijenosa nastavlja u Americi na MIT-u naš čovjek, Hrvat Marin Špoljarić, trenutno najpoznatiji znanstvenik u svijetu na tom području...

12. zmay

zmay Zmay

kažu da je 21 st teslino stoljeće...da je živio u budućnosti..a isto tako sam pročitao da su mu na veliko krali izume i prisvajali u amerci....i to još veliki znanstvenici poput edisona i sličnih mozgova...navodno amerika ima još neke izume koje nije dala u javnosti koje je smislio naš Tesla....

13. Thor

Thor Aktivan Član

Teslina zraka smrti? :laugh:

14. Sherpa

Sherpa Legenda

kažu da je 21 st teslino stoljeće...da je živio u budućnosti..a isto tako sam pročitao da su mu na veliko krali izume i prisvajali u amerci....i to još veliki znanstvenici poput edisona i sličnih mozgova...navodno amerika ima još neke izume koje nije dala u javnosti koje je smislio naš Tesla....
    Ovo zadnje sada zvuci kao neka opaka teprija znanosti, napravio je puno, ali mislim da nije bio toliki genij da moze napraviti stvari koje bi danas bile revolucionarne

15. Tonakka

Tonakka Novi Član

Tesla je baš faca, čitala sam jednu knjigu,( kao njegova biografija ) 6 puta i opet ću :pray:
    I mislim da nije važno koje je nacionalnosti bio .. on je odbio Nobelovu nagradu iz principa i to mi je tako super super, i toliko izuma je imao a pola ih nije patentirao, baš je bio iznad ljudi i njihovih poremećenog sustava vrijednosti :caress:

16. Nea

Nea curica

hajde ispričaj još malo o njemu... nisam imala pojma da je odbio Nobela :caress: :pray: :nice:

17. Tonakka

Tonakka Novi Član

I on kad je bio jako mali dječačić sve ga je živo zanimalo i napravio je staroj improvizirani mikser :caress: i to mikser je radio na prirodni pogon : on donese one neke jadne hrušteve i zalijepi ih na neku podlogu i onda oni guraju nekog vraga i to sve skupa radi kao mikser .. lol
    i onda kad je završio srednju htio je odmah ići na faks ali nije mogao nego je morao u vojsku ali njemu se jako žurilo jer tad je već bio imao neke ideje u naizmjeničnoj struji i skužio da je jedini način da ne ide u vojsku kad bi imao neku jako tešku bolest .. i onda on se namjerno zarazio ( ne mogu se sada sjetit točno koja je bolest ali neka je gadna ) i bio je zbog toga u krevetu 9 mjeseci i zamalo je umro :nice: ali je na kraju upisao faks bap kad je trebalo i sve je bilo u red :pray:

18. Moontaylor

Moontaylor Putnik na putu Istine

Citao sam u knjizi cini mi se : Zivot genija elektrotehnike(tako nesto cini mi se... :caress: )

Da je kao klinac odlucio postati geniji i to i je na kraju. Pa kako mu je palo na pamet napraviti nesto kao samostrel kao dijete sve do ideja sa izmjenicnom strujom i kasnije raznih naprava, kao ona za punjenje Zemlje el. energijom.

I sto je najzanimljivije, kazu da je imao savrseno dobru predodjbu svih stvari u glavi u obliku (danas poznato kao ) 3D projekcije.

Tonakka provjeri u skoli kako se ona knjiga o tesli zove, pa je preporuci ljudima.

Zakon je !!!!!

19. Tonakka

Tonakka Novi Član

E baš je ta knjiga mislim, odlična je !
    i da, kad je bio klinjo baš je sebi rekao da će biti znanstvenik i gotovo :belj:
    fotografsko pamćenje je imao samo takvo

20. Nea

Nea curica

:blush: Doista je bio poseban.. nekako mislim da u njegov rang još samo spada Da Vinci i nitko više :belj:

Podijelite ovu stranicu