1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Napojnice

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Nea, 6. Veljača 2015..

1. aasgardium

aasgardium Eydishan

Češće ne vrate ništa, jer nemaju kovanice od 2 i 1 lipe.

Čak i da vrate 5 lipa, to je jedna lipa na 10 kn koje mi ne vrate.

2. Aronys

Aronys Wolves Die Young

Imaju od 5 lipa. I kolko znam, vrate tih 5 lipa ako je razlika recimo 3-4 lipe. Čak i one self checkout kase to rade. Idi probaj pa ćeš vidjeti.

3. Strahozec

Strahozec Douchebag

Konobaru daješ napojnicu da ti ne pljune u ranu ili piće.
    Ili samo to ako si sretan :mrgreen:

4. autumn

autumn |-O

ja i u konzumu ostavim kunu dve ako ne placam karticom.

minimalac je 2500 kuna. ja ne vidim kako se s time moze placati stan i rezije i hrana, o kozmetici ili nedo bog odjeci/obuci da ne govorim
    ako racunas minimum neki stan i rezije budu 1500 kn
    znaci za 1000 kn trebas jesti, prati ves, sebe, brijat se, kupiti majicu, cipele, gace, hlace

5. aasgardium

aasgardium Eydishan

6. autumn

autumn |-O

ma i u zg tesko da bude 1500 ali moze se neci neki cumez ili nesto skroz van ruke. za ispod 150 eura se da naci neki stancic koji nije blizu javnog prijevoza npr

7. aasgardium

aasgardium Eydishan

Ovdje je olakotna okolnost što ti ne treba javni prijevoz.
    Ali to sve prolazi za samca. Ako imaš dijete ili nekoga bez prihoda, minimalac nije dovoljan. Eventualno ako ne plaćaš stanarinu.
    Govorim o nekom "normalnom" životu, ne o onom kad troje ljudi živi od 1600kn.

8. autumn

autumn |-O

ma troje ljudi ne moze niti zivjeti od 1600 kn, uvijek imaju ili neku zemlju gdje ima hrane, ili primaj neku pomoc ili ne placaju rezije ili.... kuzis, naprosto ako moras kpovati SVE sto stavis u usta i moras placati grijanje i vodu i struju, onda 1600 kn ne moze biti dosta

9. aasgardium

aasgardium Eydishan

Može, može. Samo bez stanarine i bez pomoći.
    Ne ponovilo se više nikad.

10. autumn

autumn |-O

moze biti par mjeseci, da se jedu cuspajzi i stari kruh. ja ne vidim kako prehraniti 3 ljudi sa 700 - 800 kn koliko ostane kad platis rezije, o sapunu, samponu i prasku za ves da ne govorim.
    par mjeseci, dok se trose zalihe iz kuce i iz carapa da, inace mora postojati neka pomoc u hrani ili novcu da ljudi ne budu pothranjeni.
    mislim, mozes ti i s 500, djeca u africi prezivaljavaju i s manje, ali ces gladovati

11. aasgardium

aasgardium Eydishan

Nekoliko mjeseci je i bilo tako, bez ikakve pomoći. Do tad su postojale zalihe, naknada s biroa i nada za pronalaženje novog posla. A onda se snađeš s raznim poslićima.

12. autumn

autumn |-O

pa to velim, na kratko je to moguce ako ne mislis zbilja biti pothranjen

dorca vorbarra i aasgardium se ovo sviđa.
  13. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

zato što 'ako ne mogu dati drugima neću ni njima' nije dovoljno dobar razlog

:rant:ne dao mu bog

Posljednje uređivanje: 20. Ožujak 2017.
    aasgardium se sviđa ovo.
  14. Aronys

Aronys Wolves Die Young

@autumn Vidim da nisi iskusila život van Zagreba. Može se, ja sam to iskusio na sebi kad sam radio kao dostavljač za minimalac godinu dana. :D
    Moja mama ima 3500, njen muž ima minimalac. Imaju dvoje djece koja žive s njima. Imaju i kredit neki, ali to je ono 600 kn mjesečno. I svejedno im je ok, žive sasvim normalno. U kući, da, ali žive normalno. Ne kupuju skupe stvari. Mislim da Zagrepčani ne znaju da postoje jeftinije opcije svega, po ovim postovima. :think:

15. autumn

autumn |-O

jeftinije opcije cega? evo fakat ne kuzim. ne vidim kako igdje rezije mogu biti ispod puno 1000 kuna, kad ukljucis grijanje npr, pa u kucam aima i praznjenje septickih jama i slicno. o odrzavanju krovova i boktepitaj cega nemam ni pojam :D
    ovo kaj si napisao je vec moguce, 3500+2500 je ipak 6 000 kuna. da je ok sa 6 000 kn i dvoje djece... pa zavisi sto smatras pod ok.
    ali da, gladni nisu
    zanima me bas racunica zivota s 2500 kn, ako placas rezije (ajde, bez stanarine iako ne bi trebalo bez nje racunati) a da se ne gladuje i ne hoda neopran

16. Aronys

Aronys Wolves Die Young

Moji računi su ispod 1000 kuna ljeti, oko 1500 maksimalno zimi (ovo je za čitavu kuću, ne po osobi). Ne kupujem obleku svaki mjesec. Održavanje krovova? Wat? Pražnjenje septičkih jama se radi jednom u 10 godina. Nisu to male jame lol.
    Mislim da tebe u Zg pljačkaju pa ne znaš da je van grada puno jeftinije. :D

17. aasgardium

aasgardium Eydishan

Velika stavka u svemu je stanarina.

18. autumn

autumn |-O

ok, znaci u prosjeku ti jesu 1000 kn rezije. to znaci da ti ostane 1500 kn, za prijevoz, za kozmetiku, za sredstva za ciscenje, za hranu, za odjecu, za obucu, za kvarove...
    sad zamisli da jos placas stanarinu.
    sori ali ne vidim i dalje kako je moguce ne gladovati s 2500 kuna

aasgardium se sviđa ovo.
  19. Aronys

Aronys Wolves Die Young

Da, ajde, stanarina je velika razlika. Ali zato su u Zg puno veće plaće u prosjeku.
    A sad su nas Međimurce još počeli guliti na cestarini dok Zagrepčani mogu besplatno. :D (nije tema, ali je aktualno)

20. autumn

autumn |-O

minimalac je minimalac svuda, jedino moze biti malo manji jos u zg radi prireza

Podijelite ovu stranicu