1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Napojnice

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Nea, 6. Veljača 2015..

1. Nea

Nea curica

Dajte dostavljaču onda barem neš bakše da za tegljenje bar ima neku korist...

2. autumn

autumn |-O

erm, to im je posao?

druga stvar je zaokruziti striceku na dostavi pizze sa 65 na 70 kuna a druga stvar je vaditi novce i davat nekome (5? 10? 20? koliko bi se trebalo dati?) ko radi svoj posao i dobiva za njega placu.
    ja ne ocekujem da se meni dodatno placa za moj posao niti da mi se nose cokolade i kave

3. Nea

Nea curica

Pa i stričeku je to posao, zar ne?

Problem je što sve radi i kakvu plaću dobiva taj dostavljač. Zato sam mislila ako ste zadovoljni uslugom barem s 3 kune da to pokažete. Jer tu ideju nije smislio menadžment ona je preuzeta izvana, a da sve to funkcionira i da vi budete sretni i zadovoljni je iza svih malih ljudi koji nisu nikako plaćeni i koji rade još hrpu poslova i koje stalno plaše ovim ili onim...
    Ne očekuju ni oni to, ali bi bilo lijepo pokazati i konkretno koliko ste zadovoljni s onima koji stoje iza toga, zar ne? Umjesto što Todoriću palite svijeću...

4. autumn

autumn |-O

fakat se ne mogu zamisliti da vadim novcanik i dajem 3 kune dostavljacu koji mi je donio konzum kutije.
    ko da mu milostinju dajem.
    kad placas pizzu zaokurizis, ko u kaficu ili restoranu ili na blagajni, ali da vadim novce i placam covjeku 3-5 kuna sori ali ne mogu si zamisliti.
    ne placam ni postaru, ni dimnjacaru, ni striceku iz elektre.

Falak se sviđa ovo.
  5. Nea

Nea curica

Meni svi i uvijek mogu dati takvu milostinju, neću se buniti. Bit ću zahvalna.

6. autumn

autumn |-O

ja bome od mojih stranaka nikad ne bi primila novce, ni da gladujem. neugodno mi je i cokoladu uzeti.
    nije ista stvar zaokruziti kad nekome placas i turat nekome novce u ruke.

7. Nea

Nea curica

Ja bih uvijek, jer kad mi nešto pofali bude ukradeno ili se sj♥♥em (a sj♥♥em se jer imam sto vrsta poslova) plaćam iz svojeg džepa. Na plaću od 2400 nije baš lijepo. Vjerujem i oni tako.
    Dok sam radila u knjigovodstvu nije mi to ni padalo na pamet, a svaku čokoladu silom ostavljenu dijelila sam sa svima.

8. autumn

autumn |-O

ti radis s novicma i netko ti ostavi par kuna, to je drugo nego da te netko zaustavi na cesti i tutne ti 5 kuna.

9. Aka

Aka Baby steps

Ne vidim koja je razlika davanja napojnice dostavljaču pizze i dostavljaču hrane iz konzuma, osim u tome da je jedan u ugostiteljstvu, drugi u prodaji. Razlke druge uopće nema i naravno da ću ostaviti i jednome i drugome para što se pomučio, ionako su podplaćeni u tri matere.

10. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

ja nikad ne dajem manču :ninja: Eventualno rijetko u kafiću kad zaokružim i ne da mi se čekat da mi vrate kunu, ali uglavnom ne dajem.

Nekak to gledam tak da sam i ja bila uslužna djelatnost i radila za čavle i nikad nisam manču za svoj posao dobila. Ni čokoladu. ni išta. Pomogla sam otprilike 60 000 ljudi u svojih 3 i po godine rada i nikad od nijednog od njih nisam dobila ni 10 lipa. Pa zašto bi onda netko drugi od mene dobivao. :dunno:

11. Aka

Aka Baby steps

Dakle, primjećujem razliku u davanju napojnica (bakšiš, manča) ovisno o tome gdje osoba radi. Iz nekog razloga je normalno ostaviti ekstra kunu ili dvije, pa čak i 10 ili 20 konobaru, ovisno je li u kafiu ili restoranu, pa i dostavljaču pizze ili druge fast food hrane, a u nekim drugim situacijama se ne razmišlja o tome da ostaviš koju kunu ekstra "Jer mu je to posao".

Gdje je okej ostavljati, a gdje nije? Znam neke ljude koji ne žele nikad ostaviti napojnicu, jer "zašto bi, kad on već dobiva plaću za to". Ja sam provela jedno mukotrpno ljeto u ugostiteljstvu i od tada uvijek uvijek uvijek uvijek ostavim između 1 u 5 kuna ekstra u kafiću, jer znam kroz što prolaze i znam da svi ti novci nisu ni približno njihovoj plaći s obzirom s kakvim se ljudima moraju nositi kroz svoj radni dan i s koliko posla.

U Americi imaju "tipping system", gdje je plaća zapravo ispod mizerije (oko 3 dolara na sat, što je ekvivalentno naših 10, dakle daleko ispod minimalca), ali zato oni zarađuju upravo na napojnicama.

Dakle, mišljenja, stavovi i tako dalje.

12. Faint Smile

Faint Smile ilija64

13. autumn

autumn |-O

ne, nije isto, dostavljacu nista n eplacas, on dodje i donese i ode.
    u takvoj situaciji gdje nema nikakve novcane razmjene je meni potpuno idiotski gurat novce.
    nikad ne dajem ni kad mi namjestaj donesu ili nesto, ako se dostava placa platim ju kad kupujem, ako se ne placa ne platim ali nikad ne dajem pinku sa strane.

dorca vorbarra se sviđa ovo.
  14. Aka

Aka Baby steps

Vidiš, ja uvijek kad mi netko nešto napravi moram ga častiti pićem ili mu spremit nešto za jesti, ili mu tutnut koju kunu, ili bar ga pitati jel mu treba što. Žao mi je da se toliko muči, mada mu je to posao :(

Jednom je jedan majstor ručao kod nas gulaš koji sam ja spremila. Njemu se užaso svidio, a moja baka me je pokušala udati za njega :D

15. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Ajde mi onda objasni ovo što sam ja napisala.

:dunno:

Sve vam je žao jadnih ljudi koje vidite, ali ako postoji netko tko se ubija od posla, ali vam nije pred očima, nije ni važno.
    To mi je licimjernije nego dat konobaru a ne dostavljaču. :tired:

16. Aka

Aka Baby steps

Jebga, ayl da sam mogla došla bi ti u firmu točno pitati koja si i dati ti 10 kuna za pomoć al bi me vjerojatno izbacili a tebe otpustili il nešto :D

Also "meni je bilo loše pa nek je sad vama" mi nije baš ok pristup. Gledaš svoje iskustvo i gledaš kako da drugome ne bude tako, a ne "ak je meni bilo tako zašto ne bi i vama".

17. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

18. autumn

autumn |-O

ja ne kuzim to, nakuhavanja majstorima, cascenja i slicno, meni je to totalno strano.
    napravis posao, dobis novce, nismo si skup ovce pasli da te hranim ili pijem s tobom.
    u kaficima ostavim da zaokruzim, kunu dve ako je netko bio ekstra simpa mozda vise ali ako nije bome i kunu cekam nazad.

zao mi je svih koji rade za ispod 8 000 kuna, to ne znaci da mislim da trebam svima davat novce jer obavljaju svoj posao.

dorca vorbarra i Falak se ovo sviđa.
  19. Aka

Aka Baby steps

Ok, ja sam sad zaista zaključila da me ne znaš :D

20. Aka

Aka Baby steps

@autumn, ne znam, odgoj? :dunno:

Meni je to sasvim prirodna stvar, a manchu u kafiću sam počela ostavljati nakon svog groznog iskustva. Neka ti čovječe. Zaslužio si.

S druge strane, nikad nisam bila osoba koja je gledala pet kuna gore ili dolje ni u čemu pa mi nikad nije teško odvojiti.

Podijelite ovu stranicu