1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Nacionalizam, hrvatska, rat

Rasprava u 'Povijest i Mitologija' pokrenuta od Sin, 16. Veljača 2007..

Status teme:
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
  1. Sin

Sin Paladin of Eydis

pliz nemoj mijesati domoljublje s nacionalizmom.... ne moze se biti preveliki domoljub, dovoljno je da volis svoju zemlju i to je to domoljub si, sve iznad toga je nacionalizam (tj. uzdizanje svojeg naroda)...

"A nemoj rec da opravdavas one balavce i skinjare koji se furaju na ustašku insigniju po njegovim koncertima i okolo grafitiraju serifni U sa krizem u sredini?" - to se slazem da se treba zabraniti, ali onda bi se i komunisticki simboli trebali zabraniti, a ne jedan oblik zabranjivat, a drugi dozvoljavat i jos reklamirat na drzavnoj televiziji....

2. Nazgul_rulez

Nazgul_rulez Aktivan Član

Tako je ... ne vidim razlike između partizana i ustaša .. i jedni i drugi su radili zločine ..samo jedni pod nacističkim protektorijatom , a drugi pod komunističkim ... IMHO , a i po stvarnom životu komunisti su napravili veće sranje no danas se bez problema spominju, žale kad se ošteti njihov spomenik , a kad se ošteti spomenik nekome iz NDH ili iz domovinskog rata svi šutac ...

A isto tako malo se prelagano razbacuje i svakom kači naziv ustaša ... taj naziv ima dalju povijest od WW2 ...

I mislim da je krajnje vrijeme da admini ovu temu zatvore dok ne prijeđe u flejm :cocky:

3. Sin

Sin Paladin of Eydis

naziv ustasa je naziv koji su nasi prihvatili u Domovinskom ratu isto kao i srbi cetnistvo.... tako da taj naziv ima dalje...

svi seru o jasenovcu i gradiski staroj, a imam pitanje, a sto da je netko tako napisao za bleiburg, bi li se i onda digla tolika prasina???

4. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Tako je ... ne vidim razlike između partizana i ustaša .. i jedni i drugi su radili zločine ..samo jedni pod nacističkim protektorijatom , a drugi pod komunističkim ... IMHO , a i po stvarnom životu komunisti su napravili veće sranje no danas se bez problema spominju, žale kad se ošteti njihov spomenik , a kad se ošteti spomenik nekome iz NDH ili iz domovinskog rata svi šutac ...
    E zajeb je bas u tome sto su jedni radili sranja pod nacistickim protektoratom, a drugi pod komunistickim. U svijetu se nacizam smatra puno vecim zlom od komunizma, sto vise jedino je u americi ikada postojao nekakav snazan anti-komunisticki sentiment, kakav postoji protiv nacizma u cijelome svijetu. Zbog toga se u svijetu, pa tako i kod nas, svi obrusavaju na bilo sta cak i remotely povezano sa nacizmom, dok se komuniste sutke tolerira, pogotovo u podrucjima gdje su satrli nacizam (kao kod nas). Svi su radili ista sranja, samo kako bi se reklo history is written by the victors...

100% se slazem da treba zabraniti i ustasku i komunisticku insigniju. I treba satrt one stare komunjarske prdonje koji se kriju pod krinkom antifasizma. Antifasizam je oke, ali ne ako je istovremeno i komunizam kakav je prakticiran kod nas (partizanski pokolji).

EDIT: Jel moze netko odvojiti replyeve nevezane direktno uz tompsona i bacit ih u Povijest? Pa da fino ko ljudi mozemo raspravljat o nacizmu vs komunizmu kao sto smo poceli...

5. Nechrarh

Nechrarh Gost

naziv ustasa je naziv koji su nasi prihvatili u Domovinskom ratu isto kao i srbi cetnistvo....

E ovo je jedna od definitivno žešćih provala......znaš li ti uopće od kuda potječu ta dva naziva, odnosno kada su nastali i što točno predstavljaju - odnosno označavaju?

Kakav te sada domovinski rat i prihvaćanje tih naziva puca..... :cocky:

6. morski_pas

morski_pas Novi Član

pliz nemoj mijesati domoljublje s nacionalizmom.... ne moze se biti preveliki domoljub, dovoljno je da volis svoju zemlju i to je to domoljub si, sve iznad toga je nacionalizam (tj. uzdizanje svojeg naroda)...

"A nemoj rec da opravdavas one balavce i skinjare koji se furaju na ustašku insigniju po njegovim koncertima i okolo grafitiraju serifni U sa krizem u sredini?" - to se slazem da se treba zabraniti, ali onda bi se i komunisticki simboli trebali zabraniti, a ne jedan oblik zabranjivat, a drugi dozvoljavat i jos reklamirat na drzavnoj televiziji....

Dobro onda je Thompson nacionalista i to veliki. Jedan od većih ratnih profitera isto ;)

Malo obrazovanja ne bi škodilo, povijesti...šta su ustaše radile partizani su mali mačići. Znaš onu tomsonovu Jasenovac i Gradiška stara, pa kad kaže kod Maxovih mesara. Malo promisli sta to znaci.

A pod komunistickim rezimom je da je dosta toga bilo zabranjeno al se zivilo dobro i bili su svi jednaki bez obzira na nacionalnost i boju kože... koliko je komunisticki rezim ubio na Balkanu NDH je klala u mjesec dana...

I da bio sam na njegovu koncertu u Splitu na Poljudu, ne zbog njega vec jer su me zvali da dođem. I neznam jel iko primjetio oko 100-tinjak crnih zastava sa velikim U po sredini??

U nas nije komunziam bio ko u cijelom svijetu u nas su ljudi zivjeli dobro gotovo svi su imali posao i imala se odredjena sigurnost. Po meni je to svjetlije doba naše povjesti.

I da neznam kako mozes slusat ZP (totalne anti-nacionaliste, protivnike bilo kakvih podjela na ovom svitu) i Thompsona?

Mislim da Thompsonova glazba ima umjetnicku vrijednost i ja isto tu i tamo poslusam koju pismu (sa normalnim tekstom) al ono O.o

P.S. Ovaj topic bi treba u smece samo ce svađe iz ovog proizvest...

7. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Covjek je htio reci da su nasi kreteni prihvatili to su ih srbi za vrijeme rata poceli zvat ustasama, i obrnuto. Tj. nisu se bunili.

8. Nazgul_rulez

Što se tiče teze da su ustaški zločini bili većeg opsega ne bih se složio ...

Poslijeratno protjerivanje stanovnika Hrvatske koji su bili austrijske ili njemačke nacionalnosti , nasilno oduzimanje njihove imovine i slične stvari su također jedan od zločina ...

Bleiburg nećemo ni spominjati ...

Ne mogu se složiti da su ustaše radile veće zločine od partizana , ali kako pobjednici pišu povijest nažalost ovi drugi su ostali nekažnjeni ...

Da istina je da se u jugi bolje živjelo ...ali isto tako ako ste bili nepodobni svako malo vas se šikaniralo ... moj stari nikada nije htio uzeti partijsku knjižicu ... i zato je imao gro sranja ...

Naziv ustaša potiče od organizacije koja se 20-ih godina 19. stoljeća pobunila zbog centralizacije vlasti u srbiji , pravi procvat ta organizacija dobiva nakon ubojstva hrvatskih zastupnika .

Nakon toga počinju se organizirati takve organizacije među hrvatskim iseljenicima po cijelom svijetu .

Najaktivniji je bio Ante pavelić koji je nažalost odbacio temeljnu ideju o očuvanju Hrvatske države , odcijepljenja od kraljevine SHS i krenuo drugim putem ...

No unatoč tome ... niti su svi ustaše bili zločinci tijekom WW2 niti su svi njihovi zločini bili tolikog opsega koliko ih se prikazivalo tijekom komunističke vladavine ...

Što se tiče glazbe ... glazbu ne gledam kao politički ili bilo kakav drugi instrument ..nego kao glazbu ... iz tog razloga mogu poslušati i Thompsona i Zabranjeno pušenje i Lili Marleen i sve što iole paše mojim slušnim organima ...

9. Sherpa

Sherpa Legenda

Zar cemo usporedjivati tko je radio vece zlocine? Glavna stvar da su ih radili i jedni i drugi. Opravdanja ne postoje tako da se meni osobno svako velicanje ustastva gadi

10. Nazgul_rulez

opravdanja ne postoje ... ali isto tako kako se tebi gadi veličanje ustaštva meni se tako gadi veličanje partizanstva,jugoslavenstva i inih gluparija...

zločin je zločin ... samo su neki krivci ostali nekažnjeni ... a drugi se i dan danas previše spominju...

11. Sherpa

Sherpa Legenda

I meni se gadi ovo sto si ti naveo. Za takve stvari treba pod hitno uvesti (barem kod nas) zatvorsku kaznu. Jer to je promoviranje nacionalne netolerancije, a zanamo do cega je to dovelo prije 15 godina

12. Da, mislim da je Naz pokrio najbitnije o ustašama. Osim što se radilo o Kraljevini SHS, i u 20 stoljeću. Devetnaesto po pitanju ubijanja Hrvata u pojam pripada Hedervaryju i Mađarima :laugh:

Četnici su pak počeli postojati mnogo ranije, tijekom srpskih ustanaka protiv Turaka; oni su naime bili gerilske skupine tipa hajduka u Slavoniji, koji su isto ustajali protiv Turaka. Njihovo ime dolazi od četovanja, izraza koji označava isti oblik djelovanja kao i hajdučija, a danas se zahvaljujući globalizaciji jednostavno naziva gerila.

Generalno, zločinci su i jedni i drugi. I jedni će i drugi također svoja nedjela pokušati opravdati nedjelima onih drugih.

Što se tiče Thomsona tu sam podijeljen; njegovi su stihovi o Hrvatskoj hvalevrijedni, kao i osjećaji iz kojih oni proizlaze, no ozbiljno su nagrđeni onim što je napisao o Jasenovcu. Mislim da svaki Hrvat, bio ili ne bio toga svjestan, voli svoju zemlju i narod, no ne ide svaki Hrvat zato u kolo sa Vilimom Ceceljom i ostalima iz tih logora. Ništa ne krivim Thomsona, jer ni za sebe ne mogu sa sigurnošću reći da bih bolje od njega razmišljao da sam vidio sve što je u ratu vidio on, ali je činjenica da je zastranio.

13. Psychaki

Psychaki Gost

Ovo je jedna od onih stvari u kojoj se nazivlje i simbolika miješaju sa značenjem i svarima iz prošlosti.

Nije problem ni u 'ustašama' , ni u 'komunistima' , već u ideologiji koja propagira takvo nazivlje. Jer postoji granica između domoljublja i zadrtog nacionalizma.
    Problem je što korištenje ustaške simbolike povlači za sobom i podržavanje zločina iz prošlosti. Jer se svih značenja koja su poprimila tokom godina ne možeš osloboditi samo tako.
    Čovjek koji može reći "Ja volim svoju zemlju" bez potrebe da to iskazuje zastavama, grbovima, slovima i simbolima i da trči za stjegovima koji su odavno trebali biti mrtvi je onaj koji je uistinu i voli.

Uopće ne vidim nikakvu potrebu za time da se ljudi nazivaju 'ustašama' jer je to vrijeme odavno prošlo, i kada je bilo aktualno situacija je bila bitno drukčija.
    Danas se svrstavati u takvu neku skupinu nije samo besmisleno, već i glupo, jer dodatno potiče nacionalnu netrepeljivost i ksenofobiju, što je usmjeravanje agresije u krivom smjeru.
    Umjesto da se radi na gospodarstvu, školstvu i jedinstvu među Hrvatima. . . oni se usmjeravaju prema van, umjesto unutra. Prvo bi trebali urediti vlastito dvorište . . ..

Danas je Hrvatska samostalna država i prvotni cilj je postignut.
    Čemu onda sve to?
    Zašto se kititi znakovljem i pjevati pjesme kao što je Jasenovac i Gradiška Stara, koja mi se konkretno neizrecivo gadi. Osobito bih naglasila dio sa KLAONICOM i MESARIMA.
    I onda netko kaže da ljudi zapravo ne znaju što znači riječ 'ustaša'?
    Ljudi koji koriste znakove 'u' i pjevaju te pjesme jako dobro to znaju, i svejedno podržavaju.

Danas, u 21. st. , kada je Hrvatska samostalna i oslobođena. Kada se treba osloboditi duhova prošlosti.

Ne , ne treba zaboraviti, ali svakako ne bi trebalo buditi mrtve. . ..

14. Nazgul_rulez

Hmmm ... hmmm kad se sjetim onoga " Slobo šalji nam salate bit će mesa klat ćemo Hrvate ..." nekako s guštom si poslušam Jasenovac i Gradiška stara kao i cijeli repertoar pjesama ...

Neke se stvari nikada nesmiju zaboraviti ... ne treba ih isticati i svakodnevno spominjati ..ali ih se nesmije zaboraviti ...

Mir između nas i naših "susjeda" je jako slabašan ... pitanje je samo kada će puknuti ...

Ko ih j♥♥e ... trebalo ih je što više eliminirati kad se moglo

15. Sherpa

Sherpa Legenda

Hmmm ... hmmm kad se sjetim onoga " Slobo šalji nam salate bit će mesa klat ćemo Hrvate ..." nekako s guštom si poslušam Jasenovac i Gradiška stara kao i cijeli repertoar pjesama ...
    Po ovom nisi nista bolji od njih. Zasto se rat ne ostavi u proslosti?

Neke se stvari nikada nesmiju zaboraviti ... ne treba ih isticati i svakodnevno spominjati ..ali ih se nesmije zaboraviti ...
    Apsolutno se slazem, jedno je prreci preko toga a drugo je zaboraviti, no mislim da da je u ovom prgavom balkanskom mentalitetu (mozda geografski ne spadamo u balkan no po mentalitetu smo tu) je uopce tesko i preci prkeo toga, tako da ce tim nacinom ucenja biti nemoguce takvo sto zaboraviti uz konstantno velicanje.

No jeste li se ikada zapitali koja je najveca uvreda hrvatu? Mislim da ce na to kad mu netko kaze da je cetnik najgore ragirati, cak ni onaj "mater ti j♥♥em" nece biti ni blizu.

16. Nazgul_rulez

Ne bro ... nisam bolji ...ali nisam niti isti kao oni

Ne nisam za rješenja tipa Auschwitz , ali sam za to da nam se skinu s qrca ... ne idim razloga za neko prijateljstvo ,suradnju i suživot ...

Što se mene tiče mogu pokrepati svi redom ...

17. Sin

Sin Paladin of Eydis

E ovo je jedna od definitivno žešćih provala......znaš li ti uopće od kuda potječu ta dva naziva, odnosno kada su nastali i što točno predstavljaju - odnosno označavaju?

Kakav te sada domovinski rat i prihvaćanje tih naziva puca..... :nice:

a bas sam si kontao da me ti razumijes... cinjenica je da thompson pjeva najvise o domovinskom ratu, te sam rekao da su srbi nas prozvali ustasama, a mi srbe cetnicima (cak su i postojali i neki paravojni odredi na obje strane koje su te nazive i "sluzbeno" uzeli)....

ne brini tocno znam sta ta dva naziva predstavljaju...

vidim takodjer da ste me mnogi pogresno shvatili, rekao sam da osudujem thompsonov nacionalizam, ali u pjesmama ne vezanim uz takve stvari se vidi cinjenica o jedinstvu Hrvata (sto smo mi odavno zaboravili sto znaci), te sam rekao da u potpunosti podupirem Slavogorje zbog cinjenice da su napravili ono sto se ja zalazem, bez mjesanja nacionalizma, nego su to ljudi odradili na korektnoj domoljubnoj razini (tj. malo vise na slavenskoj, znaci na nasem porijeklu)

cinjenica je da se ne smije zaboraviti i da zlocinci trebaju ici u zatvor, zivim u Slavoniji i dobro sam svjestan da nam Vukovarom, Osijekom, Vinkovcima i Zupanjom, te selima jos uvijek hodaju ljudi koji su klali i prozivali se cetnicima....

ali dok i jedni i drugi budemo zadrti medu nama nikada nece biti mira, cak sa mnom u razred ide jedan decko koji je srbin i ja protiv njega nemam nista, stari mu nije imao veze sa JNA i cetnicima, a taj decko nikada nije poticao takve price, nego je cak i osudio svoje... a i on i ja smo bili djeca od tri godine kada je rat poceo, on meni nije nista napravio, tako da ne mogu reci da mrzim srbe, mrzim one koji su klali i ubijali i one koji su to poticali. Najveci problem su nacionalisti s obje strane zbog kojih nikada nece biti mira medu nasa dva naroda....

i molim vas dvaput procitajte tekst ako vam nesto nije jasno, a ne odmah vrijedat i govoriti kako nemam pojma o povijesti.... upitajte ako vam nesto nije jasno....

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  18. Sherpa

Sherpa Legenda

Podrzavam gore navedeno. Nacionalisticki orjentirani ljudi su ti koji su prepreka u bilo kakvom miru. No taj rat je stvorio (nazalost) vec uobicajenje podjele na hrvate i srbe izmedju ljudi koji su nekada bili prijatelji.

19. Nazgul_rulez

Ja doduše isto srljam i bez razloga osuđujem cijelu naciju ... no kako ostati hladnokrvan na one koji su 90-ih klali po hRvatskoj i potom u zadnjih par godina traže neka prava prozivajući Hrvate kao ubojice i ratne zločince ...

Kad su traktorima bježali u majčicu srbiju trebali su i ostati tamo ... ili smo mi trebali primjeniti stari prokušani recept još iz drugog svj. rata ... zasuti kolonu tih traktorista napalmom i ostalim igračkicama pa da imaju onda razloga nazivati to genocidom , ratnim zločinom i tko zna čime ...

Ukratko ... mislim da su se 90-ih prelagano izvukli ...

@Sherpa ... srbi i Hrvati nisu nikada bili nekakvi prijatelji ... samo susjedi ...ništa više ... čast izuzecima

20. shade_slayer

shade_slayer THe Duke

nikad nisu bili niti ce i biti.od kad su se doselili srbi su htjeli nase,a nasi su to branili.prevelik je to jaz za premostiti,pogotovo nakon zlocina u domovinskom ratu.

Status teme:
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Podijelite ovu stranicu