1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Morska čudovišta

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Elvenstar, 10. Rujan 2007..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

Mnogi smatraju da jezera, mora i oceani skrivaju najveće misterije svijeta. Oni prekrivaju dvije trećine Zemlje i dosežu dubine od preko 10 kilometara. Kakve se tajne skrivaju u plavom beskraju, teško je znati. Stoljećima se ozbiljni moreplovci vraćaju u luku s pričama o golemim zmijolikim zvijerima koje pokazuju zube i za sobom vuku pernatu grivu, vijugajući kroz vodu ili se uzdižući iznad nje. Priče o vodenim zmijama ušuljale su se u mnoge kulture. No što je sa znanošću o morskim čudovištima? U stvari, nekoć su ona doista postojala. Prije oko 250 milijuna godina kontinenti na Zemlji bili su dio jedne kopnene mase, Pangee. Plitka mora i izostanak većih morskih grabežljivaca stvorili su nove ekološke niše za mnoge gmazove koji su se bili razvili na kopnu. Oni su dopuzali u vodu, plivali, množili se i uginuli, postavši okaminama. S pravom ostaju dio naših noćnih mora. Da li i danas u mračnim i tajanstvenim morskim dubinama žive opake morske zmije, koje su ledile krv i najiskusnijim moreplovcima srednjeg vjeka? Mislite li da su stvarno postojala? Znate li koju priču o njima? li i vašu maštu?

Evo neka od njih:

KRAKEN

Danac Eric Pontoppidan, bergenski biskup, objavio je (1752 – 1754) Prirodopis Norveške, djelo poznato po svojoj dobrodušnosti, tj. lakovjernosti. Tu možemo pročitati da su Krakenova leđa široka milju i pol, a da ticalima(krakovima) može zarobiti i najveći brod. Golema leđa strše mu iz mora poput otoka. Biskup je stoga utvrdio sljedeće pravilo: ''Ploveći otoci zasigurno su Krakeni.'' On također piše da Kraken ispušta neku tekućinu od koje more potamni. Ta je tvrdnja nadahnula pretpostavku o Krakenu kao divovskoj hobotnici.
    U 17-om i 18-om stoljeću opisivan je kao križanac hobotnice i lignje divovskih razmjera.
    Prema jednoj verziji, kraken je bio crna morska zmija, male glave, sjajnih živahnih očiju i debelog vrata, preko kojeg je padala duga, razbarušena kosa (ili griva), a prema drugoj, radilo se o mnogokrakom divovskom čudovištu, koje je presretalo i napadalo ćak i najveće nordijske ribarske brodove.
    Kraken je, navodno, bio više nego fascinantnih dimenzija. Njegova dužina iznosila je više od šezdeset metara, a širina trupla preko šest metara. Hranio se iskljucivo kitovima, razbijao i uništavao ribarske brodice i borio se s jedrenjacima! Njegovo pojavljivanje predskazivalo je dolazak “teških vremena” - nagovještavao je nesreće i ratove, što i nije čudo, jer ih je u tom dobu bilo puno. Kraken je bio strah i trepet sjvera.

ČUDOVIŠNE MORSKE ZMIJE

"Bila je široka kao brod!..."
    Upravo je takav opis morskog čudovišta dao kapetan Lorence van Veria, koji se sa ovom nemani susreo 1746. godine, dok je plovio pored norveških obala. Slično stvorenje, čudovišnih dimenzija, opisao je i misionar Hans Egede. Pojavilo se nenadano dok je plovio vodama oko Grenlanda: “Bilo je široko kao brod, a dugo više od tri brodske dužine!” - zabilježio je u svoj dnevnik Hans Egede.

Morske zmije su vrsta morskih čudovišta koja su dijelom ili potpuno zmijolika. Ljudi ih ''viđaju'' već stotinama godina, a neka istraživanja ukazuju da je bilo oko 1200 ili više takvih slučajeva. Divovske morske zmije viđane su i sa brodova i sa obale, vidjelo ih je i po više ljudi u isto vrijeme, nekada je među njima bio i poneki znanstvenik. Unatoć mnogim viđenjima, pošto nije bilo uvjerljivih fizičkih dokaza nikada nije dokazano da one stvarno postoje.

SIRENE

Morska čudovišta s glavom i grudima žene, a donjim dijelom tijela ptice ili, po kasnijim legendama nordijskog porijekla, ribe. Te preinake sa sirena-ptica na sirene-ribe napravio je islandski zapisivać Edda Snorri Sturluson.
    Sirene su ljepotom lica i umilnim pjevanjem zavodile moreplovce i odvlačile ih u smrt. Odisej se dao privezati za jarbol svoje lađe kako bi odolio njihovom zavodljivom zovu. Zlokobne su i opasne kao harpije i erinije.
    Pod utjecajem Egipta koji je pokojnika prikazivao u obličju ptice a ljudskom glavom, za sirenu se vjerovalo da je duša umrlog koji je izmakao sudbini i pretvorio se u krvožednog vampira. Međutim, od zlih duhova i paklenih božanstava one su se preobrazile u božanstva drugug svijeta koja skladnošću svoje glazbe očaravaju blažena pristigle na Otočje Sretnika.
    Ipak, u tradicionalnoj predodžbi o sirenama prevagnula je simbolika zavođenja smrtnika.

Danas se takvim čudovištima bavi paraznanost kriptozoologija http://hr.wikipedia.org/wiki/Kriptozoologija

[​IMG] [​IMG]

2. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Smatram da u velikim dubinama stvarno ima nešto. Za primjer bi naveo Marijansku brazdu, koja sa svoji 11km i nešto sitnom skriva tko zna kakve oblike života. Velikih lignja ima, od preko nekoliko metara, ništa ne dokazuje da ne postoji i veći nemani negdje 'dolje'. Sklon sam vjerovanju da nešto možda ipak postoji, ipak je pod morem bilo lakše za preživjet nego na kopnu i pra-historijska vremena.

3. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Pa zapravo i nije tako misticno sto je na 11 km pod vodom :D

sa wikipedije:

In an unprecedented dive, the United States Navy bathyscaphe Trieste reached the bottom at 1:06 p.m. on January 23, 1960, with U.S. Navy Lieutenant Don Walsh and Jacques Piccard on board.[1] Iron shot was used for ballast, with gasoline for buoyancy.[1] The onboard systems indicated a depth of 11 521 meters (37 799 ft), but this was later revised to 10 916 meters (35 813 ft).[citation needed] At the bottom, Walsh and Piccard were surprised to discover soles or flounder about 30 cm (1 ft) long,[4] as well as shrimp. According to Piccard, "The bottom appeared light and clear, a waste of firm diatomaceous ooze".[4]

4. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Jupii! Ovo mi je oduvijek bila omiljena tema, upravo zbog činjenice da mora i oceani prekrivaju 2/3 planete. Možda sam naivan, a možda su mi previše puštali crtiće o temi koju razmatramo, ali ponekad se ipak zapitam što se krije tamo gdje sunce više ne dopire. Zamislite samo tu prokletu tišinu na dubini gdje ne biste vidili vlastiti prst pred okom. Strava :great: !

Puno puta sam se raspitivao, puno odgovora dobio, ali još više pitanja si postavio. Morske nemani prvi put se spominju u ovom smislu u nordijskim knjigama, zapisima i izvještajima ribara tokom 16. stoljeća. Ponekad to nisu bili ribari, jer malo koji ribar imao je moć da ikoga uvjeri u bilo što.

Tako je svjetlost dana jednom ugledala knjiga Norveškog nadbiskupa Olausu Magnussa, a on je skupa sa kolegom pisao prirodoslovni sadržaj i to upravo o životinjama koje naseljavaju ovaj svijet, preciznije more. Tako se spominje i Kraken, kojega je kolegica Elvenstar tako lijepo opisala. "Najgora neman na svijetu" zvali su ga prestravljeni ribari, a legenda se budila gotovo u doba svake oluje. Svi smo vidjeli Krakena barem jednom u akciji (sad mi pada na pamet jedan suvremeni izvor kojega su zasigurno svi susreli. Radi se o filmu Pirati s Kariba 2). Nisam siguran za odvratan zadah i ostale fikcije, ali onu sila, veličinu i postupak lomljenja jedrenjaka zacijelo su i Norvežani imali ko predodžbu Krakena prije toliko godina.

Postoje li slična stvorenja i danas? :great: Gdje se skrivaju i kakva im je sudbina pod zvijezdama namjenjena, ne bih znao. Ono što znamo je istina da postoje lignje veće od 3 metra, i tune veličine prosječnog čovjeka (vidio vlastitim očima ovoga ljeta :great: )

5. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Možda nikada nećemo znati odgovor na ovo pitanje. Ne možemo naći Loch Nech čudovište, a ono se skiće tek po jednom jezeru, a kako ćemo tek dokazati postojanje stvora koji za skitanje ima sve oceane svijeta.
    Osobno, nikada ne bih volio da otkriju jednu takvu grdosiju. Kakvi smo mi genijalci netko bi sigurno organizirao lov na 'morska čudovišta'. Ovako ta su bića slobodna i svojom mističnošću zaokupljaju maštu...

6. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Pričah nedavno sa prijateljem slikarom koji često ide sanjariti u prirodu (oko Kopačkog rita, taj dio Hrvatske) o somovima. Ispričala sam mu kako sam u Nagycsarnoku u Pešti vidjela balatonskog soma od metar i pol, na što mi je odgovorio kako je som manji od 80 centimetara još beba i mora se vratiti u vodu, a kako na dnu rijeka žive somovi koji se uopće ne mogu ulovit ina udicu. Som naime raste dok je živ a u povoljnim uvjetima živi i do 80 godina, te na dnu Save a posebno Dunava žive somovi od četiri, pet ili više metara, iznimno inteligentni. Mogu povući čovjeka pod vodu, zapetljati ga u granje, pustiti da istrune i onda koristiti kao hranu. Sjećam se scene u jednom mađarskom filmu gdje dva gosta na brodu-restoranu na Dunavu pričaju djevojci priču o somu koji je progutao čovjeka a gazda restorana ga je servirao gostima, ali to je nemoguće, jer som ne može progutati nešto veličine čovjeka. Pa eto, možda na dnu neke irjeke čeka i naša riječna neman :laugh: .

7. Terranea

Terranea evil turtle

Vjerujem da postoje stvarno svakavi monstrumi u dubinama, iako su meni neki poznati stvorovi čudovišta.
    Stvorovi poput meduza. :tired:
    Ne kvalificiraju li se one pod čudovišta?

8. Anria

Anria Aktivan Član

Meni najdraže - Čudovište iz Loch Nessa, tj. Nessie! :laugh:

Loch Ness se usjekao kao veliki ožiljak od sjevera prema zadapu, gotovo odsjekavši sjevernu Škotsku od ostale Britanjije. Dugačko 30 km, jezero izgleda zastrašujuće. S obale se uzdižu strma brda 600 m uvis. Voda, uvijek tamna i neprozirna, zna se uskovitlati u žestoke oluje. Ima mjesta dubokih 270 do 300 m. Inverness leži na sjevernom kraju, Fort Augustus na južnom, a dvorac Urquhart Castle ističe se kao najveći putokaz na pola puta duž sjeverne obale. Upravo ovdje, na sjevernoj obali jezera, 1933. čudovište je bilo ne samo viđeno, nego i snimljeno.

Tu fotografiju, koju je smjesta obajvio Dily Record u Glasgowu i londonski Daily Sketch, snimio je Hugh Gray, od 1916. namještenik podružnice British Aluminium Company u Foyersu. Poslije, kad je njegova snimka obišla svijet, Gray je dao pod prisegom izjavu o okolnostima u kojima je snimljena.

" Poslije 4 sedmice, pošto sam izašao iz crkve, krenuo sam u običajnu šetnju nedaleko od mjeta gdje rijeka Foyers utiče u jezero. Jezero je bilo mirno poput ribnjaka, vrijeme jasno i sunčano. Nedaleko od mjesta gdje sam stajao izronio je iz vode predmet znatnih razmjera. Odmah sam uperio aparat i snimio predmet koji je tada izronio dvije do tri stope nad površinu. Nisam vidio nikakvu glavu, jer su dijelovi za koje mislim da su prednji bili uronjeni, ali ono što je izgledalo kao rep živo se kretalo. "

" Najbolji susret " - kaže Campbell - " odigrao se u oktobru 1934. ispred spremišta za čamce. Tog jutra stajao sam na ušću rijeke Hawick i posmatrao trku lososa. Čuo sam šum 2 ribarka broda koji su dolazili kanalom sa zapada. Odjednom se voda uskomešala baš na ulazu za kanal. Bio sam zapanjen, triput sam sklopio vjeđe kako bih provjerio da mi se sve to ne priviđa - glava i golemo, zgrbljeno tijelo bili su savršeno jasni. Po ponašanju stvora odmah sam zano da je preplašen. Glava mu se neprekidno okretala. Uplašila ga je buka sa brodića. Čim sam ugledao brod, a i on ga je tada ugledao, nestao je sa vidika. procijenio sam da mu je trup dugačak najmanje 30 stopa, da su visina glave i vrata 6 stopa iznad razine vode i da mu je koža siva. "

Alex Campbell se sa čudovištem susretao redoviti, sve do posljednjeg viđenja prije nego što je otišao u penziju. Prošao je Cherry Island, na putu za Inverness, kad ga je ugledao.

Sedamdesetih god. Amerikanac dr. Robert H. Rines izveo najbolji, suzdržan napad na Nessin privatni život. Jedne večeri u maju 1971. taj bogati uspješan advokat prvi put je u Urquhart Bayu opazio hrbat i to ga je pokrenulo. Posredstvom svoje Akademije primnljene nauke odlučio je u potrazi iskoristiti svu moć Američkog novca i sve svoje sposobnosti. Iduće godine pojavio se sa podvodnom kamerom Edgerton, i prikopčao je na Raytheon sonar. Ubrzo se isplatilo. U noći sadmog avgusta ekran sonara prikazio je mnoštvo riba, a onda su se odjednom ribe razbježale i pojavio se golem crni obris. Peter Davies, jedan od promatrača u brodiću sa sonarom uputio se da pozove dr. Rinsa koji je bio u drugom čamcu.

" Ne krijem da je bio prilično čudan osjećaj " - rekao je Davies - " veslati po mraku kao u rogu s asaznanjem da je sam 30 stopa ispod mene krupna životinja. Zastrašujuća je bila već i veličina obrisa."

Rinesova je ekipa što je brže mogla odletjela natrag u Ameriku s filmom iz kamere koja je bila spojena sa sonarom. Kad se film vratio, razvijen u Kodaka, na njemu je bila znamenita slika plovka. Rines je osjetio da je nadohvat velikom cilju, ali prošle su još 3 godineprije nego što je snimio proslavljene snimke koje su prihvaćene kao dokaz, jednako kao tradicionalana fotografija, da Loch Ness uistinu opsjeda čudovište. Ako ste skeptik onda objasnite ove snimke, slikovite izjave očevidaca, i što je najteže opažanja pomoću sonara.

Od svih čudovišta na svijetu uvijek se čini da će se Nessie najprije otkriti. Ako ga naposlijetku satjeraju u stupicu, to bi trebalo dati nov podsticaj skupinama optimista što logoruju oko drugih jezera u Škotskoj, Irskoj, Sjevernoj Americi, u namjeri da dokažu kako vodene himere doista imaju ovozemaljsko bjašnjenje.

Dakle, stavila sam par natuknica s jednog teksta što mi je u favoritima, samo da se vidi koliko je Nessie moguća :up:

http://www.znanje.org/i/i25/05iv11/05iv110422/cetvrta.htm

9. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Pričah nedavno sa prijateljem slikarom koji često ide sanjariti u prirodu (oko Kopačkog rita, taj dio Hrvatske) o somovima. Ispričala sam mu kako sam u Nagycsarnoku u Pešti vidjela balatonskog soma od metar i pol, na što mi je odgovorio kako je som manji od 80 centimetara još beba i mora se vratiti u vodu, a kako na dnu rijeka žive somovi koji se uopće ne mogu ulovit ina udicu. Som naime raste dok je živ a u povoljnim uvjetima živi i do 80 godina, te na dnu Save a posebno Dunava žive somovi od četiri, pet ili više metara, iznimno inteligentni. Mogu povući čovjeka pod vodu, zapetljati ga u granje, pustiti da istrune i onda koristiti kao hranu. Sjećam se scene u jednom mađarskom filmu gdje dva gosta na brodu-restoranu na Dunavu pričaju djevojci priču o somu koji je progutao čovjeka a gazda restorana ga je servirao gostima, ali to je nemoguće, jer som ne može progutati nešto veličine čovjeka. Pa eto, možda na dnu neke irjeke čeka i naša riječna neman :laugh: .

erm , ja sam vidio staru fotografiju soma kojeg prevoze kamionom i kojem se rep vuće na cesti :up:

10. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Ja ne vjerujem u čudovišta o kojima se priča- barem ne u tom obliku-nekakvi zmajevi,sirene,čudovišta iz loch nessa i sl.
    Vjerujem da postoje nekakve ogromne ribetine po nekoliko metara duge,koje mi nazivamo čudovištima,ali ne bi se htjela susresti s takvim nečim :laugh:

11. Možda nikada nećemo znati odgovor na ovo pitanje. Ne možemo naći Loch Nech čudovište, a ono se skiće tek po jednom jezeru, a kako ćemo tek dokazati postojanje stvora koji za skitanje ima sve oceane svijeta.

Potpisujem.

Mada kod Nessie postoji niz okolnosti koji otežava točnu opservaciju. Ona bi se ipak uz dosta truda i sreće mogla 'registrirati', a tko zna što bi onda zapravo ugledali...

Oceani će nam još dugo, dugo ostati izvan dohvata, i skupa s njima i mnogi njihovi stanovnici.

12. Freya

Freya goddess of eydis

Nakon što pogledamo dokumentarce iz serije Plavi planet, bit će nam svima jasno da morska čudovišta zbilja postoje....... Ipak uglavnom ne onakva kakvima se obično zamišljaju ali definitivno čudovišta!!

13. pasion of love

Nedavno sam negdje pročitala da se ljudi boje za Nessie da joj nije dobro jer se u zadnje vrijeme više ne pojavljuje. Sumnjaju da je uginula ili da je negdje na dnu :tired:

14. charlotte

charlotte Novi Član

nedavno mi je netko rekao kako u nekom kineskom selu pokraj jezera ljudi prave toliku famu oko navodnog čudovišta u tom jezeru da su vlasti odlučile isušiti jezero kako bi dokazali da nema nikog unutra :think:

15. pasion of love

I,jesu ga isušili?
    Možda bi to trebali napraviti i sa Loch Nessom :love:

16. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

Kratko i jasno, postoje i gotovo. U najmanju ruku, pola mora je neistraženo, lorch ness još do kraja nisu istražili a tom je malo veća bara :lol: sigurno negdje na dnu mora pluta nama nešto neshvatljivo.

Podijelite ovu stranicu