1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Molitva I Post

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Vanaleto, 5. Listopad 2007..

1. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Želim da ovaj topic bude jedna fer i sportski razmjena molitvenih iskustava i načina kako razgovarati s Bogom.

Nećemo diskutirati o jednoj pravoj vjeri i slično, cilj podjeliti znanje koje se ima i pomoći drugima.

Sve su forme dobrodošle i nadasve potičem izlaganje što egzotičnijih molitvenih tehnika.

Ponavljam, cilj ovog topica je napredak u komunikaciji s Božanstvom bez obzira na osobno vjersko iskustvo.

Skepitici i ateisti neka se susdrže od zlobnih komentara, ali konstruktivna kritika i iskreni upiti su i više nego dobrodošli....

2. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Želim da ovaj topic bude jedna fer i sportski razmjena molitvenih iskustava i načina kako razgovarati s Bogom.

Nećemo diskutirati o jednoj pravoj vjeri i slično, cilj podjeliti znanje koje se ima i pomoći drugima.

Sve su forme dobrodošle i nadasve potičem izlaganje što egzotičnijih molitvenih tehnika.

Ponavljam, cilj ovog topica je napredak u komunikaciji s Božanstvom bez obzira na osobno vjersko iskustvo.

Skepitici i ateisti neka se susdrže od zlobnih komentara, ali konstruktivna kritika i iskreni upiti su i više nego dobrodošli....

Na ovome bude ti neko zamjeril, brzo pobriši i ostavi samo skeptici, brzo.

3. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

stvarno, ovo suSdrže ružno izgleda.

ot: ne molim, meditiram. ne nastojim tako doći do boga, nego do sebe.

4. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

molim, često. bogu.

5. Sin

Sin Paladin of Eydis

Molim se ali ne na klasican nacin... vise razmisljam, jadam se... zahvaljujem... u jednu ruku vrtim neke stvari i pokusavam shvatiti zasto, kako, kako biti bolji... i sve to... a ono nabrajanje molitvi ne pamtim kada sam zadnji put radio... takodjer znao sam prije... i to bi mogao i ubuduce raditi... otici negdje sam sjesti... ne mislit na nista... upijat energiju sunca i svega oko sebe... jako se opustim i osvjezim... to i bivsa su me na kraju krajeva izvukli da ne prolupam dok sam pripremao dvije mape...

6. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

stvarno, ovo suSdrže ružno izgleda.

ot: ne molim, meditiram. ne nastojim tako doći do boga, nego do sebe.

Ovo s "ateistima" je pozitivna provokacija kojoj je cilj potaći one koji se takvima smatraju da promisle o svom duhovnom životu (ja ne vjerujem da postoje ateisti nego ljudi koje se boje vjerovati :cocky: ).

Pričaj o meditaciji kako je ti izvodiš, koje tehnike, kakve si rezultate postigla. Nekome drugom možda dobro dođe poticaj...

Uglavnom, neka moto ovoga topica bude...

7. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Mnogo sam čitao i slušao o molitvi, no kad odem na tiho mjesto kako bih molio, i to s namjerom da mnogo kažem Bogu, shvaćam da je to pravo 'djelo' molitve, utihnuti i slušati glas koji govori dobro o meni. Ovo može zvučati kao ugađanje samome sebi, no u praksi je to teška stega. Toliko me plaši mogućnost da sam proklet, da ću čuti kako nisam dobar, ili kako nisam dovoljno dobar da brzo popustim napasti i počnem pričati kako bih kontrolirao svoje strahove.

Nježno odgurnuti i utišati mnoge glasove koji propituju moju dobrotu i povjerovati da ću čuti glas blagoslova zahtijeva veliki napor.

Jeste li ikada pokušali provesti cijeli sat ne radeći ništa, samo slušajući glas koji prebiva u vašem srcu? Kad ne slušate glazbu, ne gledate televiziju, ne čitate knjigu, ne razgovarate ni s kim, ne završavate kakav projekt , ne obavljate telefonski razgovor, kako se onda osjećate? Često nas to tek podsjeti na sve obaveze koje nas čekaju i odlučimo napustiti zastrašujuću tišinu i vratiti se na posao. Nije lako ući u tišinu, posegnuti iza mnogih naprasitih i zahtjevnih glasova našega svijeta i tamo otkriti sitni intimni glas koji govori: „Ti si moje ljubljeno dijete, u tebi mi sva milina.“ Ipak, ako se usudite prigrliti svoju osamljenost i sprijateljiti se sa svojom tišinom, upoznat ćete taj glas. Ne želim da pomislite kako ćete jednoga dana čuti glas svojim tjelesnim ušima. Ne govorim o halucinacijama, nego oglasu koji se može čuti tek ušima vjere, ušima srca.

Može se činiti kako se ništa ne događa u tvojim molitvama. Kažeš: „Samo sjedim i smeten sam.“ No ukoliko uspiješ svakodnevno provesti pola sata slušajući glas iz svoje dubine, postupno ćeš otkriti da se dogodilo nešto čega nisi čak ni bio svjestan. Možda ćeš tek retrospektivno otkriti glas koji te blagoslivlja. Mislio si da si tijekom vremena provedenog u slušanju glasa ljubavi samo zbunjen, no onda si zamijetio kako se veseliš vremenu provedenom u tišini i kako ti nedostaje kad ga ne možeš imati. Pokret Božjeg Duha vrlo je nježan, vrlo blag – i skriven. On ne traži pažnju. No istodobno je vrlo uporan, snažan i dubok. On radikalno mijenja ljudska srca. Vjerna ustrajnost u molitvi otkriva ti da si blagoslovljen i daje ti moć da blagoslivljaš druge.

8. Gost

Gost Iluminata Ultima

Mnogo sam čitao i slušao o molitvi, no kad odem na tiho mjesto kako bih molio, i to s namjerom da mnogo kažem Bogu, shvaćam da je to pravo 'djelo' molitve, utihnuti i slušati glas koji govori dobro o meni. Ovo može zvučati kao ugađanje samome sebi, no u praksi je to teška stega. Toliko me plaši mogućnost da sam proklet, da ću čuti kako nisam dobar, ili kako nisam dovoljno dobar da brzo popustim napasti i počnem pričati kako bih kontrolirao svoje strahove.
    Pobogu dobi čovječe. Jesi li ti uopće upoznat s onovama psihologije.
    Čovjek će čuti upravo ono što želi i za što se priprema i sa čime čezne. No to definitivno nema veze s Bogom, nego s njegovim željnim misaonim procesom.

9. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Pobogu dobi čovječe. Jesi li ti uopće upoznat s onovama psihologije.
    Čovjek će čuti upravo ono što želi i za što se priprema i sa čime čezne. No to definitivno nema veze s Bogom, nego s njegovim željnim misaonim procesom.

Sad si ti mene zbunio!
    Poanta pasusa svakako nije bila naglasaiti kako čujem neke "glasove" u svojoj glavi.
    Poruka čitavog posta jest i ostaje kako se čovjek može moliti i bez formuliziranih riječi, fokusirajući se na Boga, samom namjerom, ali bez riječi i "buke" misli kako bi mogao osjetiti svoju vezu s Bogom.
    Naravno da neće čuti Boji glas ili nešto, ali će osjetiti mir, pročistiti će se iznutra prema van, uskladiti svoje biće < to je glas Božji.
    Takvo što ne možeš opisati znanstvenim riječnikom ili doslovnim opisom, iskustvo je jedina definicija, ostalo je su sve polupoetični pokušaji...

10. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Ovo s "ateistima" je pozitivna provokacija kojoj je cilj potaći one koji se takvima smatraju da promisle o svom duhovnom životu (ja ne vjerujem da postoje ateisti nego ljudi koje se boje vjerovati :think: ).

1.) Zakaj si kvotiral Elear kad ti je ona samo prigovorila na tipkarsku pogrešku, a ja sam onaj koji je upozoril na ovo s ateistima?
    2.) Krivo si shvatio - ja sam ti to napisal jer je ispalo da ako je čovjek ateist nužno mora zlobno komentirati (budući da je tako zatvorenog uma, jelte).

11. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Dobro, Taliesin oprosti što tebe nisam kvotao, mislio sam da se Elear nadovezuje na tebe.

Ovo s ateistima sam napisao jer sam imao iskustva u kojima su ljudi koji su se smatrali ateistima popljuvali sve što bih ja rekao po defaultu, pa sam to odmah htio u korijenu ovdje sasjeći i naglastiti kako želim da ovaj topic bude pozitivno orijentiran. Mjesto u kojemu ljudi željni duhovnog napretka u ovom svijetu fluidne duhovnosti mogu razmijenjivati i iskustva, zatražiti i dobiti pomoć.

Jel' sam sada jasno izrazio svoje namjere? :think:

12. Bunny

Bunny Novi Član

Evo ja sam recimo kvazi ateist jel ne vjerujem da baš na svijetu postoji ijedna osoba koja ne vjeruje u baš ništa,pa stoga eto ovaj kvazi koji predstavlja neka moja osobna uvjerenja.
    Da se vratim na temu.
    Ovakoc,npr. u mojoj obitelji roditelji su nas odgajali u katoličkom duhu,ali nikada to nije bilo sa previše intenziteta da smo npr morali ići u crkvu i tako,već nekako kad si mali sve je to prirodno,krštenje,pričest i krizma i onda nakon krizme sve se nekako izgubilo,ali iz tog razdoblja pamtim jednu stvar koja me je tada smetala. Ako sam dobro primjetila čitajući po forumu ti studiraš teologiju pa me zanima,nas su npr dok smo eto bili mali u onom periodu koji sam gore objasnila obično poučavali vjeroučitelji i svećenik u crkvi da čovjek koji ne dolazi moliti u crkvu nego to obavlja u privatnosti i okrilju svoga doma je manje vjernik od onoga koji je npr svake nedjelje na misi.Nikada nisam iskreno voljela ići u crkvu jel sam ju uvijek gledala kao mjesto gdje su se ljudi dolazili pokazati jel to je tako i izgledalo,nakon izlaska iz crkve samo bi se komentiralo tko je bio ,a tko nije.Dok sam još zaista vjerovala i dok se to u meni nije nekako izgubilo više sma se voljela moliti sama i kod kuće ili bilo gdje kada sam osjetila potrebu za to jel sam uvijek vjerovala da za razgovor s bogom nije bitno mjesto.
    Pa mi stoga nije jasno,zašto je nužno odlaziti u crkvu i moliti se tamo i zašto molitva u crkvi ima recimo to tako veću vrijednost od one u vlastitom domu?
    Ovo nije ništa zlobno. :laugh:

13. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Nema molitva u Crkvi veću vrijednost od molitve u privatnosti, to su ti, recimo, krivo formulirali.

Odlazak na misu je važan zato što se onda događa misterij u kojem ti zajedno sa svima ostalima uzimaš svoje molitve tokom prošloga tjedna (koje su tvoje osobno duhovno bogoslužje) i još jednom ih nudiš Bogu, a On te zauzvrat blagoslivlja preko pričesti. Tako si potvrdila svoju ljubav prema Bogu i On prema tebi ojačavši sjeme novoga života posađeno u tebe pri krštenju kako bi mu se pridružila poslije smrti.

Ako te živcira ispraznost i farizejizam onih koji u tvojoj župnoj crkvi idi u neku drugu crkvu (ako živiš u nekom gradu s više crkava) gdje ne poznaješ ljude. Poznajem nekoliko ljudi koji su se preporodili kad su si našli crkvu koja ima odgovara. Ako pak nemaš tu opciju, idi sjedi u dio crkve s djecom koja su još premala i prenevina da bi bila tako prefrigana i zlobna. Možeš također ostati u katekumeniju i otići prije svih da ne slušaš naklapanja i ogovaranja poslije...

14. Bunny

Bunny Novi Član

Zahvaljujem na lijepom objašnjenu. :laugh:

15. Kron

Kron Novi Član

Bio sam se molio dok sam bio djecak, ali mislim da se to ne racuna. Radio sam ono sto su mi govorili i nisam o tome puno razmisljao. Koliko se sjecam te moje molitve su bile nesto tipa: "Boze ja cu sada izmoliti 3 puta oce nas a ti me postedi od ruznih snova veceras." ili tako nesto. Kasnije kada sam poceo razmisljati onda je cijela ta stvar sa religijom pala u vodu.

Ali zanima me sljedece: Osobe koje se intezivno mole/meditiraju i postizu nekakav "trans" koliko im moze pomoci fizicki podrazaj? Sada ne mislim samo na stvari poput cilica nego na HC samobicevanja, rezanja, pa i nabijanja na kriz.

ja ne vjerujem da postoje ateisti nego ljudi koje se boje vjerovati :laugh:
    Jooooj!! Kakva izjava i zasluzuje topic sama za sebe!

Ne postoje ni vjernici nego samo ljudi koji imaju problema sa prihvacanjem stvarnosti?

16. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Dobro, Taliesin oprosti što tebe nisam kvotao, mislio sam da se Elear nadovezuje na tebe.

Ovo s ateistima sam napisao jer sam imao iskustva u kojima su ljudi koji su se smatrali ateistima popljuvali sve što bih ja rekao po defaultu, pa sam to odmah htio u korijenu ovdje sasjeći i naglastiti kako želim da ovaj topic bude pozitivno orijentiran. Mjesto u kojemu ljudi željni duhovnog napretka u ovom svijetu fluidne duhovnosti mogu razmijenjivati i iskustva, zatražiti i dobiti pomoć.

Jel' sam sada jasno izrazio svoje namjere? :laugh:

Nije bitno što si htio, ispalo je diskriminantno.
    And no need to be sarcastic.

Jooooj!! Kakva izjava i zasluzuje topic sama za sebe!

Podforum čak.

17. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Nije bitno što si htio, ispalo je diskriminantno.
    And no need to be sarcastic.

Kako sad opet sarkastican?!
    Uopce mi nije namjera bila biti sarkasticnim!
    Izgleda da sto god napisem u ovom topicu ispada krivo shvaceno.
    Pocinjem se osjecati kao da govorim neki drugi jezik...

18. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Kako sad opet sarkastican?!
    Uopce mi nije namjera bila biti sarkasticnim!
    Izgleda da sto god napisem u ovom topicu ispada krivo shvaceno.
    Pocinjem se osjecati kao da govorim neki drugi jezik...

Onaj tužni smajlić mi se nekak ističe :laugh:
    Sori, krivo skužih onda.

19. Nea

Nea curica

mene zapravo čudi tvoja reakcija Tal :laugh: prije nikada nisi imao takv stav niti u jednoj temi vezanoj za religiju/vjeru... :tired:

20. Gost

Gost Iluminata Ultima

Pa, hm.
    Istina je da je Vanaletov prvi post malo nezgodan, ali moramo biti realni da zaista na ovim duhovnim temama piše puno ljudi koji su tu samo da bi provocirali. Njihov stav se svodi na jednu rečenicu a glasi "Ne vjerujem u ništa od toga". I onda ju prepričavaju na tisuću načina potpuno nepotrebno, a često i provocirajuće.
    Tako da je po meni Vanaleto poučen prijašnjim iskustvima odreagirao pokroviteljski za temu do koje mu je stalo i da njegov "diskriminirajući stav" nije zlonamjeran već dobronamjeran.

Podijelite ovu stranicu