1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Mito I Korupcija

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Nea, 6. Rujan 2007..

1. Nea

Nea curica

Svi smo jako dobro svjesni da našom državom tresu mito i korupcija. Nije da ih nema u svakoj državi svijeta, ali kod nas ih se doista može naći u svakom poslu i na svakoj razini...

Evo jedna vijest:

"Transparency International Hrvatska danas je pokrenuo kampanju pod nazivom 'Imamo pravo znati' kojoj je cilj javnosti približiti dva ključna zakona za suzbijanje korupcije - Zakon o pravu na pristup informacijama i Zakon o financiranju političkih stranaka. Predsjednik TIH-a također je pozvao građane da na stranicama akcije potpišu PETICIJU za poboljšanje tih, trenutno manjkavih zakona."

Što mislite o stanju u našem društvu u vezi tih problema? Da li ste ikada (vi ili netko od vaših) bili prisiljeni dati mito? Postoji li nada da će se, ako ne u cjelosti, a onda makar djelomično iskorijeniti korupcija u našem društvu?

I odakle krenuti? Potpisivanjem ove peticije? Da li je to već početak?

2. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Stanje u Hrvatskoj je katastrofalno. Pogotovo u zdravstvu gdje je moguće da osoba umre čekajući na neki pregled ili operaciju. Tako da su ljudi u krajnjim slučajevima prisiljeni davati mito, ako hoće preživjeti. Ne znam je li potpisivanje ove peticije početak, ali je definitivno boljenego sjediti i ne raditi ništa. Početak bi bila neka temeljnija reorganizacija sistema, koliko je to moguće.

3. Versius

Versius shajzeshit

moram se sloziti.... nema nis do reorganizacije sistema, ali i promjene mentaliteta nasih ljudi kojima je korupcija i mito normalna stvar, te im štovise pase ako ide njima u korist :birthday:

4. Psychaki

Psychaki Gost

[​IMG] >>ovo je 1337!

5. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Možemo reorganizirati sustav koliko god puta hoćemo, ali nam od toga nema koristi dok se ne promijeni mentalitet. Moja baba npr. smatra kozmičkim zakonom nositi doktoru torbu punu kolača, šunke i plavu kovertu sa stranom stabilnom vlautom.
    Možda EU donese neke promjene unatoč tlačenju...

6. Sammael

Sammael Knjižničar

oprostite al i doktori i politicari su bebe naspram nasih sudaca.

ma daj samo pogledajte ovo najnovije.

7. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Vec sam jednom izrazio svoje misljenje na ovu temu negdje..

Jeste li znali da se prepisivanje na ispitu smatra korupcijom?
    Ajmo cupati korov iz korijena. Onog dana kada u nasem mentalitetu postane potpuno nezamislivo da se prepisuje na testovima mozemo se nadati iskorijenju bar 95% korupcije u svim ostalim podrucjima.

Zato molim vas.. bez pretjerivanja o korupciji kad svi to ionako radimo. Tko ce baciti prvi kamen?

8. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Bio danas u 14h na Tv-u dokumentarac o korupciji u Rusiji. Ajme, Gospe sačuvaj nas toga zla.

Čovjek ukrade dva odojka i dobije 4 god. strogog zatvora.
    Policijski inspektor razotkrije korupcijsku aferu u sudstvu i bude suspendiran!
    80 sudaca u zadnjih godinu dana u Moskvi otpušteno jer nisu željeli suditi po diktatu korumpirane vlasti (žena Putinova dobrog prijatelja kao Presjednica Sudbena Vijeća vodi cijelu stvar).
    Postotak oslobađajućih presuda u Rusiji je 0,8%, a europski prosjek je 20%. Glasnogovornik ruskog Sudbenog suda objašnjava to "korumpiranošću" zapadnoeuropskosg sudstva.
    Policajci moraju po jednoj smjeni uhititi najmanje 10 ljudi da bi dobili plaću. Šefovi policije kasnije puštaju te iste ljude na slobodu po cijeni od 3000 USD.
    Policija mučenjem izvlači priznanja od nevinih kako bi odvjetnici imali posla i naplaćivali dnevnice.
    Sudac i optužba dogovaraju osudu prije početka suđenja.
    Prosječna ruska mirovina je 20 eura na mjesec.

9. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Tamo se gospodarskim napretkom smatra kad se vlasnici tvrtki prestanu ubijati.

10. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Na bivšem poslu apsolutno svi su se zapošljavali preko veze. Velika je većina ugurala tamo i djecu htjela ona to ili ne. I onda su se oko kave žalili da je zemlja korumpirana. Glede zdravstva, u većini slučajeva ljudi prvi ponude mito. Takvu praksu zakon ne može iskorijeniti. A djeca uče od odraslih i onda im u usporedbi s tim prepisivanje ne izgleda kao velika stvar. Inače u puno slučajeva može se napraviti testove gdje se ne može/ ne isplati prepisivati.

11. Velena

Velena vintage queen

Dok sam radila u općoj praksi bilo mi je najgore u vrijeme jematve, svi bi donosili grožđe, i kako se tolike količine ne mogu pojest, a dat nemaš kome jer svi imaju svoje vinograde, najveći problem je bio kako se riješit grožđa a da nitko ne skuži (jer i da baciš u kontejner netko bi skužio). Pa po noći u auto i bacit negdje u grmlje. I tako više puta.

12. Gelender Brunhilda

Jesi li ih ikad probala moliti da ne donose stvari ? Mentalitet se teško mijenja, sumnjam da će prestati sami od sebe.

13. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Problem je kod nas što se "plava kuverta" smatra znakom dobrog odgoja. To smo pokupili od Kineza, kod njih je plava kuverta obavezna. Doktor se uvrijedi ako ne dođeš bez jedne...

14. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Kazne, kazne i kazne.

15. Gelender Brunhilda

Kako ćeš otkriti plavu kuvertu koju je Pero sam gurnuo XYu u ruke ? Pero se sigurno neće sam prijaviti.

16. Velena

Velena vintage queen

Jesi li ih ikad probala moliti da ne donose stvari ? Mentalitet se teško mijenja, sumnjam da će prestati sami od sebe.
    Ne možeš im reć da ti ne donose grožđe jer bi se uvrijedili.
    Ali pošto sam sad na drukčijem radnom mjestu nemam s tim problema.

17. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Mislim da je jedna stvar mito, a druga kada doktoru donosis hranu, cvijece i cugu (naravno u nekim razumnim kolicinama, nikakvi dom perignonovi ili sirevi od soma kn i slicno). Ako netko spasi zivot tebe ili tvojeg bliznjega, onda je donosenje doticnih znak zahvalnosti i poštovanja.

Ako se ne varam, takvi običaji potječu iz doba kada je doktora, učitelja, odvjetnika i ostalih sličnih profesionalaca bilo malo, i kada su se ta zanimanja poštovala (i kada su ti ljudi bili puno pošteniji nego danas). Nekada su ta zanimanja bila obilježje intelektualca i kultiviranoga pojedinca. Donošenje finih stvari (najčešće iz vlastitog vrta, izrađenih vlastitim trudom!) onda nije bilo mito, nego najiskrenija zahvala.

18. Gelender Brunhilda

Da, ali je teško napraviti granicu, i jedno se lako može maskirati kao drugo. Sjeti se zadnje afere s mitom, svi su političari spominjali zahvalnost objašnjavajući svoju nevoljkost da se zabave korupcijom. U praksi se teško može otkriti što je bilo mito a što zahvalnost.

19. autumn

autumn |-O

Vrlo je lako napraviti granicu.
    Ja radim sa strankama i mada mi to nije drago cesto mi donesu 10 dkg kave, bajadere ili litru soka. To je zahvala, ljudi zele pokazati da su zahvalni sto si im sve objasnio, uputio ih sto jos sve trebaju obaviti i opcenito sto si ih docekao sa smjeskom. Ponavljam, nije mi drago, pogotovo jer mi je vec zlo od bajadera :great: :great: ali bi ih uvrijedilo da ne primim i izbacim ih van.
    Kada me jedna gospodja pitala kako bi se mogli dogovoriti da ona dobije potvrdu da je sve placeno radi javnog natjecaja ja sam nju pitala kako bi bilo da ja nazovem policiju.
    To je razlika.

20. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Aye, dobro zboriš. Razlika je u tome da iz zahvalnosti nećeš prije primanja na operaciju doktoru donjeti Dom Perignon, nego ces mu nakon nje donijeti buket cvijeća i neko fino vino od 50 kn.

Podijelite ovu stranicu