1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Misteriozno I Nejasno U Knjigama

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Elvenstar, 10. Rujan 2007..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

Da li ste ikada pročitali neku knjigu i ostali puni pitanja iako ste uživali u knjizi ili možda baš zbog toga. Želite li znati više, sve, svaki detalj ili samo onaj koji vas jako zanima. Knjige su pune tajni, otkrijmo ih zajedno. Postoji li nešto što vas muči, nešto o čemu razmišljate i nije vam jasno ili niste sigurni?

Mene zanima da li balrozi imaju krila ili je to samo sjena koju oni kontroliraju i koja izgleda kao krila? Ako su krila, zašto ne može letjeti nego pada u provaliju?

Evo šta u knjizi piše:

Ali vilenjak se nije prepao trolova. Redovi su se orka razmaknuli i oni se sklone u stranu, kao da su se i sami nečeg prestrašili. Nešto je dolazilo za njima. Nije se vidjelo što je to – ali doimalo se kao kakva velika sjena, usred koje je bila neka crna spodoba, ljudski lik, možda, samo još veća, a činilo se da je u njoj i pred njom neka sila i moć.
    Došla je do ruba vatre i vatra je izblijedjela kao da se oblak nadvio nad nju. Tad se sjena zaleti i preskoči preko rasjeline. Plamenovi zaigraju da je pozdrave, i oviju se oko nje, a crni dim zakovitla se u zraku. Zavijorena joj se griva upalila pa je gorjela za njom. U desnici je držala sječivo nalik na nasrtljivi jezik vatre, a u ljevici bič sa mnogo švigira...

... Balrog stigne do mosta. Gandaldf je stajao nasred luka mosta, oslonjen o štap u lijevoj ruci, ali mu je u desnici blistao Glamdring, hladan i bijel. Neprijatelj ponovo zastane pred njim, a sjena oko njega pruži se kao dva golema krila...

... Barlog mu ne odgovori. Činilo se da se oganj u njemu gasi, ali je tama porasla. Polako stupi na most i odjednom se uspravi u svoj svojoj visini i raširi krila od zida do zida, ali su Gandalfa još vidjeli kako svjetluca u tami, doimao se nekako malen i posve sam: siv i pogrbljen, kao suho stablo pred nasrtajem oluje...

...Isustivši užasan urlik, Barlog se sunovrati, a sjena mu ponirući u dubinu nestane. Ali još dok je padao, zamahne bičem, ošine i oplete švigirima čarobnjaka do koljena i povuče ga do samog ruba. Gandalf posrne i padne uzalud se hvatajući za kamen pa sklizne u ponor...

Prstenova družina (str. 389. -390)

Jako me zanima i život patuljačkih žena najviše kod Tolkiena, ali i drugdje, nigdje se ne spominju. Kako izgledaju, kako i gdje žive, šta rade, koliko djece rađaju...?

2. autumn

autumn |-O

O patuljackim zenama je pisala Katharine Kerr, zive pod zemljom i nemaju bradu. :evil2: Jednom od glavnih likova je ucinjena ogromna cast i odveli su ga u srce planine da upozna "patuljcicu". Ona prica:
    .... "Never have I seen the sun, Rori. Never did i want to. -snip-
    I have heard of a high world from my sons. Does that not be one of the things a son does for his mother, to tell her of the world above?
    But I be a woman and a mother, six times a mother, twenty-two times a grandmother and seven times a great-grandmother. I live here, in the heart of the earth. In the heart of the earth women be born, and we do rest in her heart, our mother's heart, and we do hear her tales, long tales of fire and rock, and in the end, we do die upon her breast.
    We live and we listen in the deep earth, and we do hear her tales, and we pass those tales on, mother to daughter to granddaughter, so the sons may know."

3. Elvenstar

Elvenstar missing

:evil2: Hvala. Tolkien ih nigdje ne spominje, je da :laugh: ? Trebala bih obnoviti gradivo, davno sam čitala GP :evil2: . Malo je nepravedno da su one stalno pod zemljom dok se patuljci provode :laugh: .

4. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Magično kazalište u Hesseovom Stepskom vuku. Recimo to tako, na nekom intuitivnom planu donekle shvaćam tu čudnovatost kao scenu ljudske psihe u kojoj se odvijaju razne preobrazbe i prmještanja "elemenata". Ali zube lomim pri svakom novom čitanju te knjige.

5. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Mene zanima da li balrozi imaju krila ili je to samo sjena koju oni kontroliraju i koja izgleda kao krila? Ako su krila, zašto ne može letjeti nego pada u provaliju?

Ako imaju krila , moguće je da ovaj ih nije mogao koristiti jer su pod zemljom zkržljala ? Mislim , toliko godina biti pod zemljom ... :evil2:

6. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Elaine Cunningham: VILINPJESMA < jedan lik je mlada patuljčica nadarena u crtanju i pjevanju koja je klisnula od vatri svojega klana kako bi malo vidjela svijeta. Ima pravde na ovom svijetu!

7. autumn

autumn |-O

Tako je, kao kokosi koje imaju krila pa ne lete. Bar sam ja tako shvatila. :evil2:

8. Thaxll'ssyllia

Thaxll'ssyllia Aktivan Član

Kokoši mogu letjeti al nisko i kratko^^ možda nije imao mjesta za manevriranje :evil2:

9. autumn

autumn |-O

Ili ga je htio ubiti i pod cijenu vlastitog zivota? :evil2:

10. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

sagledajmo to sa logičke strane...
    takva beštija teži ziher nekoliko tona, right? e, da bi neš takvo moglo letjet treba ogromnu snagu uzgona, right? a to se postiže velikim rasponom krila koja još usto moraju biti dovoljno velike širine (za sveukupno veliku površinu, jelte). e sad, sjetite se koliko je velika bila provalija, odnosno njena širina. iz perspektive običnog humana to je mnogo, no koliko je to zapravo veliko za takvu beštiju kao što je balrog? može li on uistinu raširiti krila u tako skućenom prostoru. imajte na umu da je potrebno raširiti krila u njihovom punom rasponu da bi od njih bilo koristi...
    ja mislim da u tome leži ključ odgovora...

11. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Da sam ja ta beštija od blaroga i da sam sav od "ognja od sjene" ja bih iskemijao neku vrstu raketnog pogona, no to vjerojatno nije tolkienovski, pa eto.

Klosh, dobro veli...

12. Elvenstar

Elvenstar missing

Koliko se ja sjećam Tolkien nigdje drugdje ne spominje krila na balrozima. Još ću malo pročeprkati po Silmarillionu :lol: .

Ovako ih opisuje u O dolasku vilenjaka i Melkorovu zatočeništvu:

U Utumnu je držao uza se sve svoje zloduhe, bijahu to oni dusi koji mu se među prvima pridružiše u doba njegove slave, te su mu postali najsličniji po svojoj pokvarenosti; srca su imali ognjena, ali su se ogrtali tamom i pred sobom širili užas i vitlali bičevima od plamena. U Međuzemlju ih poslje nazivahu Balrozi.

Jedino gdje bi se možda moglo uzeti u obzir da su možda letjeli je u O bijegu Noldora:

Daleko podno urušenih dvorana Angbada u podzemnim odajama u koje se Valari u žurbi svojeg nasrtaja nisu bili spustili, Balrozi su još vrebali, strpljivo čekajući povratak njihova Gospodara, pa se sad hitro podigoše i prešavši preko Hithluma spustiše na Lammoth poput ognjene oluje.

Gothmog se spominje par puta, ubio je Feanora i druge vilenjake a nigdje mu se ne spominju krila ili letenje :laugh: .
    Kada su uhvatili Hurina piše: Tada ga Gothmog sveza i uz porugu odvuče u Angbad.
    Mogao je i odletjeti s njim da je imao krila, zašto ga je vukao? Hurinova težina nije za njega bila nekakav teret :kill: .

@Merc: Ali imao je krila koja su se protezala od zida do zida, to mi ne izgleda baš zakržljalo.

@Klosh: Prije nego je pao u provaliju stajao je na mostu, tada je još mogao poletjeti, osim ako se nije snašao tako brzo :kill: . A i ako su mu krila bila prevelika da bi ih raširio u provaliji znači da su mu bila dovoljno široka da bi negdje zapeo ili je mogao raširiti krila i s njima se zaustaviti ili uhvatiti za neki rub kamena ili nečega. :lol:

13. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Nisam mislio da su mala i zakržljala . Izraz na koji sam mislio je atrofirala ...

14. Elvenstar

Elvenstar missing

Tko mu je kriv kad nije išao u teretanu i dizao kamenje nego je samo spavao :laugh: . :lol:

15. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Tko mu je kriv kad nije išao u teretanu i dizao kamenje nego je samo spavao :laugh: . :lol:

Tolkien mu je kriv :lol:

16. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

:snip: 1.Mogao je i odletjeti s njim da je imao krila, zašto ga je vukao? :snip:

2.@Klosh: Prije nego je pao u provaliju stajao je na mostu, tada je još mogao poletjeti, osim ako se nije snašao tako brzo :laugh: . A i ako su mu krila bila prevelika da bi ih raširio u provaliji znači da su mu bila dovoljno široka da bi negdje zapeo ili je mogao raširiti krila i s njima se zaustaviti ili uhvatiti za neki rub kamena ili nečega. :kill:
    1. - kad protivnika svezanog vučeš po zemlji to je čin velikog poniženja, a 'zli' likovi to vole raditi (sadizam :kill: )
    2. - tolkien je napisao da beštija raširi krila od zida do zida, što još uvijek ne znači da ih je mogao raširiti u punoj njihovoj veličini :lol: možda je samo htio što je moguće više ispuniti prostor svojom pojavom kako bi zastrašio protivnika?
    i krilima se nemože nigdje uhvatiti, samo odbijati. da bi stvorenje biol u stanju se uhvatiti za išta mora posjedovati ručne ili nožne manipulatore u vidu prstiju. a to nećeš naći na krilima niti jedne životinje :lol: a da se krilima proba ukiještiti... huh, to je sasvim otvorena opcija, no opet, to ovisi o muskulaturi mišića koji pokreću sama krila - bi li njihova snaga bila dovoljna da zaustavi tijelo takve mase u padu na taj način...

17. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Zar nije negdje spomenuto, mislim u Povratku Kralja, da Balrog ima sposobnost metamorfoze?
    Ako se dobro sjećam, onda uopće nije važno ima li krila ili ne, kad može biti što mu je volja.

18. Elvenstar

Elvenstar missing

Koliko ja znam on je utjelovljeni Majar. Utjelovljen je, znači nema mogućnost metamorfoze. Inače bi i Gandalf imao tu mogućnost :great: . Ja se ne sjećam da sam to igdje pročitala :great: . Jedino što, koliko sam ja shvatila, su kontrolirali tu tamu oko sebe i ogrtali se njom. Možda si na to mislio :great: .

19. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Iz Wikipedije:

Elsewhere, Tolkien states that Morgoth was unable to develop winged creatures prior to the winged dragons led by Ancalagon due to Manwë's dominion over the air. As Balrogs existed long before the dragons this would argue against wings. However, the original Balrogs were members of the Maiar and their servants; they assumed the form but were so evil they were unable to change to anything else again[citation needed]. Balrogs also do a lot of falling when they could be flying. Comparing Tolkien's descriptions of Balrogs with those of winged Dragons in flight gives a much clearer idea of how Tolkien writes about flying creatures. The description of the flight of Smaug in The Hobbit is indicative.

Dakle, ipak nema krila...

20. Elvenstar

Elvenstar missing

A i nema sposobnost metamorfoze :great: .

Podijelite ovu stranicu