1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Mentalne poteškoće i poremećaji

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Ayllwyn, 4. Svibanj 2013..

1. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Imam napade anksioznosti i manifestira se uglavnom fizički. Počinje me boljeti stomak, svrbe me ruke i trnu mi stopala.
    I grozno je. :sad:

To traje već nekoliko godina i između ostalog javlja se kad sam s nekim u prostoriji tko mi nekako ne odgovara. Kao recimo sad. Kod svekrve. Koju ne volim. I uvijek kad dođem tu mi se javi valjda ista stvar i pozli mi da se ne moram mrdnuti iz sobe.

Jeste imali problema i kako se nosite s time? Meni je grozno. Ne želim izaći iz kuće kad me lupi nekakav napad anksioznosti. Ne mora biti ni nešto pretjerano jak, samo je dovoljno da osjetim tu nelagodu u želudcu i odmah se počnem češati po rukama i smišljam 1000 razloga da ne napustim prostoriju u kojoj se osjećam dovoljno sigurno. :(

Pomaže mi kad me netko smiri (ali ljudi to ne rade jer ih boli kita uglavnom tako da mi nit ne bude puno bolje osim ako J. nije u blizini. :dry:), i zanima me dal imate kakav savjet da se sama smirim. Bila sam sad na drugom forumu postavila pitanje o tome jer tamo stalno pričaju o nekim deprama, al su me izignorirali svi i samo sam se onda osjećala još gore, doslovno kao da moje psihičko stanje atm nije dovoljno bitno kao nekih drugih osoba. Bla.

Nisam sretna. :sad:

2. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Šta fali svekrvi?

3. Dior Aranel Eluchil

Dior Aranel Eluchil Uz velikog čovjeka često dolaze i velike greške!

Sve to počinje u glavi. Mislim da bi trebala pokušati do najmanjeg detalja raščlaniti svoj strah ili osjećaj neugode. Na primjer zašto se osjećaš nelagodno u prisustvu svekrve. Ok ne voliš ju, zašto ju ne voliš? Ako imaš potporu njezinog sina, i ako je on tvojoj strani, onda ti ona ne može ništa. Najviše što može je raditi neke sitne zlobe, ali toga te ne treba biti strah, jednostavno joj vrati istom mjerom. Mislim da je u svemu tome najbitnije uvjeriti sebe da si iznad toga. Da te to ne smeta, da ti nitko ne može ništa, i da si ti ta koja kontrolira situaciju. A situaciju možeš lako kontrolirati kada znaš sve parametre, a da bi znala sve parametre moraš sve to raščlaniti i pogledati iz drugog kuta. to je moje razmišljanje o tvom problemu, nadam se da sam pomogao.

4. mtm

mtm U hladu voćke

Sjedi sama sa sobom i promatraj si dah.

Ayllwyn se sviđa ovo.
  5. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

Ne znam jel isto, ali kad imam takve neke ispade (ili napade panike) imam potrebu za kretanjem pa mi šetnja pomaže. Ništa spešl, šetnja bez cilja, dok se ne umorim. Uglavnom povedem psa na šprint po gradu, ona se ne buni.

6. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Kad bih sad išla to sve detaljizirati došla bih do toga da je mene moja obitelj sj♥♥ala pa se osjećam nelagodno ni u drugima. A i imala sam najbolju namjeru imati zdrav i dobar odnos sa njom dok nije počela podbadati iz čista mira.
    A ne želim joj vraćati istom mjerom. Cijeli život sam bila u konfliktnoj obitelji, ne da mi se opet ulaziti u te priče.

7. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa što onda Romeo ne obuzda svoju staru, ak je stvarno tak bezobrazna da se ne može suzdržati od tih sitnih gluposti ja bih joj odbrusio i aibok. Znam da bih svoju odmah pozvao na red sam da krivo pogleda moju ljubičicu. :nice:

Dior Aranel Eluchil se sviđa ovo.
  8. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Joj ne znam Ivane zato što ti i ljubičica očito imate najfluffy vezu ikad, a mene J. ne voli. :tired:

9. Lady Charlotte

Lady Charlotte Sorceress of the Eydis Illuminati

Psiholog ti moze pomoci. On ne izdaje recepte, osima ako nije psiholog i psihijatar. Psihijatar izdaje recepte.

10. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Verbalizacija lijeci sve. Ali nekad ti treba mali decko bez tate da ti kaze da si mehanicar i da sve mozes popravit.

Ayllwyn se sviđa ovo.
  11. Vairë

Vairë Aktivan Član

Kuzim te osjecaje (napadaje) o kojima govoris, i stvarno na kraju ispadne da moras to rijesit u svojoj glavi, jer visemanje to nije stvarno.
    Meni je tako npr. sa zrakom, kad se tako osjecam nemam zraka i mislim da ne mogu disat ( a sad stvarno iz zdravtsvenih razloga nekad ne mogu) ali eto.

12. Neph

Neph Aktivan Član

Ima lijekova.

13. Vairë

Vairë Aktivan Član

Ma kakvi ljekovi, kakve gluposti, sve se to da rijesit obicnim "unutarnjim" razgovorom. Cemu se trovati bezveze.

14. Aka

Aka Baby steps

Znam kako je. Ja sam se mučila sa time oko 9 mjeseci prije nego što sam konačno pošla doktoru. Kod mene je to bilo malo puno teže nego kod tebe, s time da bi se svako jutro budila sa osjećajem treperenja u prsima, kao kad se naglo probudiš iz dubokog sna jer je negdje u blizini eksplodirala bomba. I taj bi osjećaj potrajao skoro cijeli dan. I kad sam bila takva samo bi ležala u krevetu i buljila u prazno i mozak bi mi se počeo overloadati. Razlozi mojim problemima su puno različiti od tvojih, tek sam ušla u novu vezu nakon vrlo bolnog prekida, puno sranja okolo, cijeli moj život i bla xD Tako da mi je mozak brujao svime i svačime i nije bilo lijepo. Imala sam osjećaj da ludim i da to nisam ja i da mi nikad neće biti bolje i nisam više znala koje su moje "prave" misli a koje one koje mi nameće anksioznost. Jer moj najveći problem su bili ogromni strahovi inducirani obiteljskim sranjima i onda mi je prvi poriv (kao i svakome koji ima takvih problema) da pobjegnem i tako riješim sve. Ali od problema se ne mre bježati, već suočit se s njima. onda sam nakon 9 mjeseci skoro prekidanja sa momkom zbog strahova i anskioznosti (hvala bogu što nisam!) i za mene pravog pravcatog pakla pošla doktoru, koja mi je rekla da sam anksiozna i dala mi je lijekove. Nisam ih htjela piti prvo vrijeme ali sam onda popustila i prvo vrijeme mi je bilo grozno ali su onda počele djelovati i napokon sam se počela osjećati kao prava ja. Nije bilo nikakvi zombi nuspojava i zapravo nisam osjećala nikakve posljedice toga što ih pijem osim što sam se bolje osjećati nakon par tjedana. Teta doktorica je rekla da su tablete samo za gašenje požara (fizički simptomi anksioznosti, el) al da je ostalo na meni. Tako da sam ja naučila banalizirati svoje strahove, otjerati misli koje nisu moje (ne bi vjerovali koliko je takvih bilo, misli koje uhvatiš i onda frikiraš odakle oni u tvojoj glavi), nositi se sa stresom i problemima (rekoše da moji problemi imaju drukčije izvore od tvojih) i tako. I dalje mi nije skroz dobro ali napredak je u ovih godinu dana gigantan. Ne znan koliko je ozbiljno ali možda da razgovaraš sa nekim psihologom? Sigurna sam da nije samo radi imenjakinje svekrve, već je tu nešto puno dublje od toga. ( ali da, mogu suosjećati i na tom polju, i to JAKO, sve znaš). Meditacija pomaže, vjerovala ili ne. Samo budi svoja, ionako živiš sa J., ne sa njom :)

Lady Charlotte se sviđa ovo.
  15. El Viejo Dragon

El Viejo Dragon Enciklopedija beskorisnog znanja

Problem sa svekrvom se rješava na slijedeći način:

1) uvijek u džepu imaj komadić špage
    2) prije ulaska u svekrvin stan/kuću, izvadi špagu iz džepa, zaveži čvor na polovici špage, provuci iz uha u uho i malo pročisti bypass kratkim pokretima lijevo-desno
    3) s obzirom da sve što svekrvva izgovori direktno prolazi kroz jedno uho nutra drugo uho van, samo se fino smješiš i fino si mrtva hladna i tu i tamo kimneš glavom ili se nasmiješ da izgleda kao da pratiš razgovor

Radi 100% u svakoj prilici. Prikladno i za kuću i za posao.

16. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Apsolutno da nije stvar samo u svekrvi. Ja imam svoj share iracionalnih strahova koji mi uništavaju svaki iole ozbiljniji odnos sa ljudima. Svekrva je jučer bila samo okidač da dođem tu plakati.

17. Lord

Lord Aesir Illuminati

Bojiš se pogreške. Bojiš se priznati da si nemoćna. Očekuješ puno od sebe, a prilično si uvjerena da nećeš to moći izvesti. To nema apsolutno veze sa samopouzdanjem, jer ako to ideš vježbat otići ćeš u egoistični k♥♥♥c. Expect nothing, prepare for everything. Doduše mala doza hrabrosti nije na odmet, budi tvrdoglava ako ti je nešto zbilja bitno i sebi reci puši kurčinu Ano ajmo to rješit ne bud p♥♥ka.

18. Aka

Aka Baby steps

Anksioznost proizlazi iz iracionalnih strahova. Tjelo reagira na imaginarne opasnosti i tako se osjećaš. Bit je udubiti se stvarno jako dok ne dođeš do korijena problema, čega te je to stvarno strah i pokušaš to riješiti. Nema druge.

Izvor - mjeseci i mjeseci razgovora sa jednom jako dubokom predivnom osobom koja mi je pomogla da se osjećam ovako kako se osjećam danas. Plus, psihologica ;)

19. Vairë

Vairë Aktivan Član

Ja sinoc zavrsila na hitnoj radi istog.. Kao, a mene stvarno bolilo srce i imala puls ogroman, ali ajde. Eto ziva sam. Jej.

20. Lord

Lord Aesir Illuminati

Mislim problem je u gledanju na probleme. Znači ukoliko se ti boriš protiv problema ti samo ulažeš više energije u njega i on ti vraća isto tako još i gorom povratnom reakcijom. Ako tražite mir, onda se smirite i nestat će. Emocionalni podražaju traju 12 minuta sve je ostalo self inflicted.

Podijelite ovu stranicu