1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Maje, Inke i Asteci

Rasprava u 'Povijest i Mitologija' pokrenuta od Gost, 16. Srpanj 2007..

1. Gost

Gost Iluminata Ultima

:cry:

U smislu da su novi dan računali od sumraka, vrijeme su mjerili noćima a ne danima. Mislim da to ima veze sa štovanjem Mjeseca i ženskog principa koji on predstavlja, ali to će ti sve bolje objasniti Freya :girly: .
    Pazi Elvenstar, to je logična pretpostavka koju su stvorili znastvenici iz njihovog zapadnog aristotelovskog uma, jer današnja zapadna civilizacija tako funkcionira.
    No ja volim stvarima pristupati s izvjesnom skepsom, budući da znanost danas dnevno mijenja svoja stajališta.
    Činjenica je da mi ne znamo kako su razmišljali mnogi stari narodi. Mi ne znamo kako su dosita razmišljali Kelti i što je njima značio početak dana.
    Sjetimo se npr. da pismo drvenih američkih Maya još uvijek nije dešifrirano. Zašto? Zato jer im je mentalni koncept bio potpuno drugačiji od našeg.
    Ako uzmemo egipat, moramo se prisjetiti da su hijeroglifi dešifrirani tek kada je Young intenzivno proučavao stelu koja je imala isti natpis na hijeroglifskom, demotskom (čini mi se), i grčkom. Na osnovu čega je sve povezao Champollion. Zanimljivo je da su egipčani razmišljali u slikama i simbolima, naime logiku nisu imali uopće. Sokrat, Platon i Aristotel dolaze tek kasnije.
    Ja npr. znam da po egipatskim misterijima noć je pripadala Amonu. Skrivenim dijelom Sunca, ili ti ga nevidljivim suncem, istu analogiju je imao gnostički Abraksas. Dakle to je bio skriveni vid sunca i nije imao anlogiju s ženskim ili lunarnim. Žensko ionako nije bilo simbolizirano u egiptu s lunom, ta preoblika se dešava tek u grčkoj poslije slabljenja eleuzinskih misterija. U egiptu je ženski princip imao nekoliko podija od neftis, do izide, pa do hathor. S time da treba imati na umu kako nisu svi Netheri (egip. bogovi) imali istu funkciju. Jedni su bili principi zakona, drugi glasnici, neki treći graditeljski principi.

Zato proučavanjem drugih starih kultura i njihovih misterijsko-religijski tradicija ja mogu o Keltima isčitati puno više nego što ijedan povjesničar može skontati iz spisa i predmeta. No dakako niti takve zaključeke ne treba uzeti zdravo za gotovo. :cry:

2. Elvenstar

Elvenstar missing

Zato proučavanjem drugih starih kultura i njihovih misterijsko-religijski tradicija ja mogu o Keltima isčitati puno više nego što ijedan povjesničar može skontati iz spisa i predmeta. No dakako niti takve zaključeke ne treba uzeti zdravo za gotovo. :cry:

Slažem se ja s tobom da su veliki dio toga uglavnom pretpostavke, a i ja nisam baš neki stručnjak, napisala sam ono što sam negdje pročitala.

Al daj nam ti napiši što ti misliš o tome, jer pisao si o egiptu i Mayama ali nisi rekao ništa o keltima :girly: .

3. Freya

Freya goddess of eydis

Sjetimo se npr. da pismo drvenih američkih Maya još uvijek nije dešifrirano. Zašto? Zato jer im je mentalni koncept bio potpuno drugačiji od našeg.
    Pismo drevnih Maya JEST dešifrirano i o njemu i njihovim tekstovima postoji priločno opsežna literatura koja
    se lako može pronaći i na netu!! :cocky:

Ključ za dešifriranje njihovi hijeroglifa skužio je još oko 1566. godine prvi Yucatanski biskup, Diego de Landa. Oko polovice 20 stoljeća ruski etnolog Juri Valentinovič pretpostavio je da je majansko pismo bar djelomično fonetsko i da predstavlja jezik jukatanskih Maya, no ta ideja nije baš naišla na odobravanje kod ostalih proučavatelja kulture i povijesti Maya.

Najveći napredak u odgonetavanju pisma postignut je u kasnim 1970-im i 1980-im godinama i danas je većina majanskih tekstova pročitana, a samo je nekoliko glifova ostalo neodgonetnuto.

Sorry zbog ovog offtopica, no morala sam!

Ostalo najradije ne bih komentirala!!!

4. Gost

Gost Iluminata Ultima

Pismo drevnih Maya JEST dešifrirano i o njemu i njihovim tekstovima postoji priločno opsežna literatura koja
    se lako može pronaći i na netu!! :lol:

Ključ za dešifriranje njihovi hijeroglifa skužio je još oko 1566. godine prvi Yucatanski biskup, Diego de Landa. Oko polovice 20 stoljeća ruski etnolog Juri Valentinovič pretpostavio je da je majansko pismo bar djelomično fonetsko i da predstavlja jezik jukatanskih Maya, no ta ideja nije baš naišla na odobravanje kod ostalih proučavatelja kulture i povijesti Maya.

Najveći napredak u odgonetavanju pisma postignut je u kasnim 1970-im i 1980-im godinama i danas je većina majanskih tekstova pročitana, a samo je nekoliko glifova ostalo neodgonetnuto.

Sorry zbog ovog offtopica, no morala sam!

Ostalo najradije ne bih komentirala!!!
    Pa ajde daj neke linkove ak si tako pametna i ako ima na netu.

Slažem se ja s tobom da su veliki dio toga uglavnom pretpostavke, a i ja nisam baš neki stručnjak, napisala sam ono što sam negdje pročitala.
    Al daj nam ti napiši što ti misliš o tome, jer pisao si o egiptu i Mayama ali nisi rekao ništa o keltima :w00t: .
    Pa mozda su imali nešto kao nočnog Amona.

5. Freya

Freya goddess of eydis

Pa ajde daj neke linkove ak si tako pametna i ako ima na netu.

Pa nema to baš puno veze s MOJOM pameću!! Nisam ih ja odgonetnula!! :cocky:

Lijepo u Google-u utipkaš Mayan writing ili Mayan texts i voila!!! :cocky:

6. Gost

Gost Iluminata Ultima

Pa nema to baš puno veze s MOJOM pameću!! Nisam ih ja odgonetnula!! :cocky:

Lijepo u Google-u utipkaš Mayan writing ili Mayan texts i voila!!! :cocky:
    Evo pogledao sam, i ti kao i obično pričaš gluposti.

Tek od 2004. pretpostvaljaju da mogu čitati 90 % tekstova, ali da je sve još u fazi proučavanja i razrade.

No onda postoji i problem:
    In reference to the few extant Maya writings, Michael D. Coe, a prominent linguist and epigrapher at Yale University stated:

"Our knowledge of ancient Maya thought must represent only a tiny fraction of the whole picture, for of the thousands of books in which the full extent of their learning and ritual was recorded, only four have survived to modern times (as though all that posterity knew of ourselves were to be based upon three prayer books and 'Pilgrim's Progress')." (Michael D. Coe, The Maya, London: Thames and Hudson, 4th ed., 1987, p. 161.)
    Jedino što su sigurno otkrili do sada su neki znakovi, brojevi i sistem pisma (no značenje je još jako daleko) posebice povezanih uz astrološke sisteme.

7. Freya

Freya goddess of eydis

Evo pogledao sam, i ti kao i obično pričaš gluposti.

Ovaj dio mi se najviše sviđa!!! :cocky:

Samo me baš zanima, ako su si samo umislili da znaju čitati majansko pismo kako se zna što piše u Popol Vuhu na priimjer!!
    Pa jasno da se još proučava! Nitko nije ni rekao da je taj proces završen!!

:cocky: wise guy!!

8. Bogg

Bogg Novi Član

Gostu se naprosto ne smijes suprotstaviti... :cocky:

9. Misylia

Misylia Novi Član

:evil: zestoke resprave se ovdje vode....
    ja sam bila luda za mayama i inkama tako da sam sve zivo prikupljala o njima, a sad sam se malo uljenila iako ih jos obozavam...a jos se i zovem maya :D

10. Nea

Nea curica

CP naravno :cocky:

Uspon i pad Maja

Tajna propasti moćnog i razvijenog kraljevstva drevnih Maja – o čijoj veličini, iako nisu znali za kotač, svjedoče piramide, gradovi, vodovod, pismo, kalendar, umjetnost... – oduvijek je pobuđivala radoznalost znanstvenika. Prema posljednjoj teoriji, čovjek zvan Rođena Vatra učinio je Maje moćnima. No za pad civilizacije nije bila odgovorna jedna osoba ili problem. Jednostavno rečeno, sve je pošlo po zlu. Velika trodijelna reportaža u kolovoškom broju National Geographica Hrvatska slikom i riječju detaljno prikazuje uspon i pad te blistave srednjoameričke kulture.

Više s National geographic hrvatska sa slikicama :think:

UVOD

USPON MAJA

PAD MAJA

11. Freya

Freya goddess of eydis

Daaaaa!!!!!! http://www.eydis.info/public/style_emoticons//jump.gif Super zanimljiv prilog!!! Imam taj NG i djelomično sam pročitala, a i ostatak ću čim stignem! Nadam se već danas popodne. :great:

Pa bismo onda mogli malo prokomentirati!

12. Kron

Kron Novi Član

Zanimljivo je da su egipčani razmišljali u slikama i simbolima, naime logiku nisu imali uopće.

Zaista zanimljivo. Odakle ti to?
    Neki linkovi ili reference ako moze :)

13. Freya

Freya goddess of eydis

Ne mogu vjerovati da sam tek danas uspjela do kraja pročitati ono o Mayama u NGu!!

Toliko novih istraživanja i novih spoznaja!! :ave:

(Nadam se da je sad konačno jasno svima koji su pročitali članak da mayansko pismo jest pročitano!!! :cool: )

Kod proučavanja starih kultura i civilizacija mene upravo oduševljava to što se stalno dolazi dio novih otkrića i novih saznanja, što se mijenjaju i revidiraju ranija mišljenja, što je sve tako dinamično i u stalnom pokretu i razvitku!!! Nikada ne dolazimo do stupnja kad bismo mogli reći: ah, sada je gotovo, sve znamo i nema više ništa što čeka da bude otkriveno i proučeno!

Predivno!!! :evil:

14. Freya

Freya goddess of eydis

Nedavno je otkriveno kako su žrtve obrednog žrtvovanja Maya, bacanjem u potopljene pećine bili dječaci, a ne djevojčice, kako se do sada vjerovalo!
    Majanski svećenici u Chitzen Itzi na Yucatanu žrtvovali su djecu bogovima moleći ih za kišu i plodna polja. Djecu su bacali8 u potopljene pećine poznate kao 'cenote'. Mayama su bile svete jer su bile izvor pitke vode ali i ulaz u podzemni svijet.
    Arheolog Gilermo de Anda sa sveučilišta Yucatan sastavio je kosti 127 tijela pronađenih na dnu jedne od svetih špilja u Chitzen Itzi i ustanovio da se u više od 80% slučajeva radi o dječacima od tri do jedanaest godina, dok su ostali bili odrasli muškarci.
    Djeca su živa bacana u jame kako bi se udobrovoljio bog kiše, a nekima se prije no što su ponuđeni kao darovi bogu, ritualno derala koža ili su bili raskomadani. Maye su vjerovali da bog voli male stvari.
    Stručnjaci su do sada vjerovali da su te žrtve bile djevojčice jer su posmrtni ostaci često pronalaženi s ukrasima od žada. Iako je teško odrediti spol prije nego što su kosti potpuno razvijene, De Anda drži kako svi dokazi, uključujući i majansku mitologiju, upućuju na to da su žrtve zapravo bili dječaci.

15. grcka_mitologija

grcka_mitologija Sookie Stackhouse

Pošto nema topica konkretno o njima, a smatram da ga definitivno zaslužuju.......

Civilizacije Maja i Azteka predstavljaju očaravajuće primjere naprednih kultura u Srednjoj Americi, koje su se razvile daleko prije dolaska španjolskih osvajača. Iako su Maje živjeli prije Azteka, oba su naroda imala zajedničke sustave vjerovanja, posebno glede astronomije, religije i ritualnih žrtvovanja, te su i jedni i drugi gradili velike promatračnice, hramove i piramide u kojima su obavljali svoje obrede.

Kultura Maja svoj je vrhunac doživjela između 900. i 1200. godine. Tijekom tog razdoblja, njihov se utjecaj proširio na ogromno područje Srednje Amerike, a trgovali su čak i s vrlo udaljenim stanovništvom Perua. Jedna od njihovih vrlina bila je kvaliteta arhitkture i gradnje, koja je bila toliko napredna, da čak i danas, postoje primjeri zakopanih hramova i piramida pronađenih na meksičkom poluotoku Yucatanu.

Shvaćanje svemira i vremena bilo je veoma važno za Maje. Koristili su se visoko složenim sustavom za označivanje protoka vremena, te ustanovili kalendar prema kojem je svaki dan imao poseban naziv u skladu s točnim astronomskim izračunima. Kako je ciklus napredovao, svaki kozmički događaj, poput planetarnog prijenosa, popraćen je s dubokim poštovanjem.

Osim vjerskih i kozmičkih vjerovanja, veliku su pozornost posvećivali i ritualnom žrtvovanju ljudi. Takvo se krvoproliće smatralo nužnim u vrijeme pomrčine sunca kako bi se zadovoljile potrebe bogova.
    Po završetku potpune revolucije kalendarskih razdoblja, sustav bi počinjao od početka nudeći u sebi ciklus ponovnog rođenja i regeneracije. Vjerovali su da se u vrijeme takvih izmjena događaju velike promjene. Sljedeći takav događaj očekuje se 2012. godine dajući modernom svijetu mopgućnost da procjeni točnost proročanstava plemena Maja.

Vjeruje se da su uvjeti poput suše i bolesti, skupa s ratnim zbivanjima, otjerali Maje u propast, te su oko 1300. godine počeli s gradnjom građevina daleko slabije kvalitete. Početkom 16. stoljeća, s dolaskom španjolskih konkvistadora, mnoge ruševine njihovih zgrada, koje se mogu vidjeti i danas u Meksiku, bile su već izgubljene ili napuštene.

Kako je civilizacija Maja propadala, usljedilo je napredovanje drugih civilizacija na tom području, od kojih, prije svega vrijedi spomenuti Azteke. Kad su španjolci prvi put stupili u kontakt s Aztecima, bili su zapanjeni s onim što su vidjeli. Veliki broj domorodaca obitavao je u elegantnim gradovima okupljenima oko velikih piramida i ceremonijalnih središta. Bogatstvo i sjaj vladajuće klase činili su se neograničenima, a Španjolci su bili zadivljeni i visokim standardom društvenog razvoja. Ipak, europski su osvajači bili zatečeni kada su otkrili razmjere ritualnog žrtvovanja ljudi koja su se odvijala u hramovima i piramidama.

Azteci su prakticirali jednak oblik žrtvovanja kao i Maje, mada sa još većim žarom. Njihove žrtve su bili ratnici zarobljeni iz drugih plemena ili robovi. Pokolj se često zbivao u velikim razmjerima u svrhu posvećivanja novoizgrađenih hramova, blagoslovljenih u čast bogova - iskopine većih meksičkih piramida otkrile su tisuće klečećih kostura zakopanih duboko u njihovim temeljima. Slike lubanja ili kostura pojavljivale su se i na građevinama koje su se gradile isključivo u svrhu žrtvovanja.

Neki od rituala gotovo se opiru zdravom razumu. Visoki svećenici su još živim žrtvama vadili srca pomoću kamene oštrice. Srca su se zatim postavljala na posebni oltar kao žrtva dok su se tijela bacala niz stubišta piramida, te često bila proždirana.
    Ostali rituali, koji su se izvodili tijekom značajnog preokreta na astrološkom kalendaru, uključivali su skidanje kože sa još živih žrtava. Svećenik bi zatim uzeo kožu i nosio je mjesec dana. Taj je ritual simbolizirao ponovno rođenje, gubitak ljudske kože bio je sličan procesu obnove urođenom zmijama, bićima koje su Azteci obožavali.

S vremenom, žeđ za ljudskom krvlju bivala je sve veća te je u hramovima iz kansijeg razdoblja pronađeno daleko više ljudskih ostataka. Jednu, posebno jezivu priču, zabilježili su španjolski konkvistadori, prema kojoj su Španjolci po dolasku u Tenochtitlan, glavni grad Azteka - središte danjašneg Novog Meksika - promatrali spomenik u potpunosti sazidan od ljudskih lubanja. Prema gruboj procjeni, sastojao se od 125 000 lubanja, posloženih u pravilnom geometrijskom obliku. ( ovo očito nije jedinstven slučaj: http://www.mysterywithus.com/2008/06/02/kapela-od-kostiju/ )

Uništenje Azteka, prouzročio je Cortes, vođa konkvstadora, u velikoj bitci. Čini se neobičnim da je konkvistadorima bilo dopušteno toliko slobode, budući da je Montezuma, kralj Azteka, bio u mogućnosti pobjediti osvajače. Njegovo je ponašanje zapravo bilo posljedica drevnog predviđanja koje je govorilo o dolasku boga Quetzalcoatla, koji će upotrijeiti svoju veliku moć i mudrost kako bi pomogao Aztecima i stanovništvu Meksika da postignu veliku slavu. Poznato i kao "pernata zmija", to najobožavanije biće bilo je opisano tako da je sličilo naoružanim i bradatim prisošlicama koje su stigle s Istoka - mjesta izlaska sunca.

Iako se činilo da je proročansto bilo točno s obzirom na dolazak Španjolaca, rezultat je naravnbo bio puno drugačiji od očekivanog. S dolaskom španjolskih osvajača, kultura Azteka je bila zauvijek uništena, a konkvistadori su smatrali svojom dužnošću da unište svaki trag tih nekoć moćnih ljudi. I tako je još jedna veliak drevna civilizacija nestala.

Priča iz: Veliki misteriji, Lucy Doncaster & Andrew Holland

Dakle, što mislite općenito o tim drevnim civilizacijama, koja je tajna njihove moći i napredovanja u ono vrijeme? I kako su tako lako uništeni?

16. Freya

Freya goddess of eydis

U sekciji Povijest i mitologija postoji topic o Mayama, kao i topic o drevnom civilizacijama u kojem se može pisati o bilo kojoj. Mislim da Maye trebaju biti tamo.

17. grcka_mitologija

Ok, ispričavam se..... :nice:

18. Veles

Veles ljuta zvijer

Dobar članak :kiss: ali samo su ti datumi malo pogrešni :nice: klasični period Maja trajao je cca od 3. do 10. stoljeća, s time da im je "zlatno doba" bilo negdje od 6. do 9. stoljeća. Oko 900. godine gradovi-države u nizinama središnjeg Yukatana već su izumirali. A prema nekim novijim istraživanjima i oni na sjeveru su bili ponešto mlađeg datuma, Chichen Itza, Uxmal i cijeli taj potez Puuc regije na sjeveru je vjerojatno svoj procvat doživljavao od 900. do 1000. godine.

Isto tako, cijela ta priča o Cortezu kao Quetzalcoatlu je najvjerojatnije kasnija izmišljotina. Ono što je Aztecima zbilja došlo glave bile su velike boginje koje su Španjolci donijeli sa sobom.

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  19. grcka_mitologija

Dobar članak :kiss: ali samo su ti datumi malo pogrešni

Lako moguće, priča je iz knjige, a nisam provjeravala datume....... :nice:

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  20. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Topici spojeni.

Podijelite ovu stranicu