1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Mačevi

Rasprava u 'Povijest i Mitologija' pokrenuta od Velena, 6. Lipanj 2007..

1. Velena

Velena vintage queen

Radi s o okladi, naime frend i ja smo se zakačili oko dvije stvari, prvo je od čega su bili rimski mačevi, željezo ili bronca, a drugo je koliko su bili dugački i teški srednjevjekovni veliki mačevi ( poput onih iz Martinove Pjesme leda i vatre).Večera je u pitanju, pomozite molim! :happy2:

2. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa bili su od željeza afaik.

3. shade_slayer

shade_slayer THe Duke

ne rimski nisu bili od zeljeza neg bronce (tj,mjesavine bronce i jos nekih metala),ali srednbjovjekovni macevi su bili od zeljeza(ali zbog njegove mekoce je bilo mjesano sa raznim drugim metalima)

4. Sin

Sin Paladin of Eydis

Ovako... ovisno koje razdoblje rima... u pocetku su imali broncane... ali su pred kraj (znaci prije nego sto su propali) imali zeljezne... takodjer... srednji vijek su koristili željezo sa raznim dodacima kako je kolega gore rekao, tako da su tako otkrili čelik koji su isto koristili, ali kasnije... takodjer rimski mačevi su bili shortswordovi namijenjeni za ubadanje i bili su jako široki i kratki... srednjovjekovne dijelimo na jednoručne i dvoručne (švabe su bili najbolji s njima).... jednoručni se dijele na shortswordove i longswordove... te u s njima u kombinaciji ide većinom i štit.... dvoručni se dijele na prave dvoručne i takozvane bastard swordove (koji su između dvoručnih i jednoručnih)... težina im ovisi o vrsti... ali otprilike težina cijelog oklopa je kao današnja ratna sprema... znači od trideset do pedeset kila, dok su mačevi težine kao jurišna puška... ali otprilike od 3-10 kila jednoručni, a dvoručni od 10-15, možda neki div čak do 20 kila...

5. Velena

Velena vintage queen

ok, tnx, izgleda da će včera bit pola pola :w00t:

6. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

dok su mačevi težine kao jurišna puška... ali otprilike od 3-10 kila jednoručni, a dvoručni od 10-15, možda neki div čak do 20 kila...
    Sine... ti nisi čist :w00t:

Ovi brojevi ti vrijede samo za nekakve teshko ornamentirane ceremonijalne primjerke, a i onda su izraženi u funtama umjesto u kilama. Zweihanderi (švapski) nisu isli preko 4 kile, dok longswordovi nisu isli preko 2.

7. Nea

Nea curica

Exxar ali ja sam čula na TV da su neki mačevi bili jako teški i da su uglavnom vitezovi zato i bili krupni i da borbe nisu bile onako elegantne kao u filmovima :w00t:

8. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa to sam i mislio naravno da su koristili brončane na početku ali na vrhuncu osvajanja su imali željezne, kako su inače pokorili egipat i ostatak afrike koji je koristio samo broncu?

Brončane su koristili dok su tamanili tamo gale i ostale barbare u okolici Rima.

Kak može zweihander težit 4 kile? Ok 10 kila nije ziher ali bokte pa kraća željezna cijev ke teža par kila a kamoli dvoručni mač ^^

Al dobro u srednjem vijeku dvoručni mačevi su bili nešt sitniji nego od ovih današnji filmskih verzija. ^^

9. Nechrarh

Nechrarh Gost

Jeste li nadrobili gluposti...
    Sin, prije nego enšto napišeš i "konstatiraš" provjeri točnost informacija a ne da se ovako brukaš....i od kuda ti ta famozna "podjela" mačeva ??!! :lol:

Pre umoran sam da bih sada sve opisivao i tumačio, ali što se težine tiče mačevi su začuđujuće lagani

Prosiječna težina mača od recimo 10 st. pa do 15 st je 1.3 kg, dok su od 16 st težili oko 0.9 kg.
    Najteži mačevi nisu prelazili težinu od 1.6 kg, dok su pravi dvoručni mačevi bili rezervirani samo za snagatore te su znali dosezati i težinu od 3 kg...

E to to ti je sva mudrost o težini srednjovjekovnih mačeva....
    Ova tema postoji na svakom forumu, tako da sam se već ispraksao u informacijama....na kraju krajeva i sam baratam mačevima u privatnom životu, tako da znam o čemu pričam...

10. Kalde

Kalde Novi Član

Exxar i Nechrarh su u pravu.

Tko ne vjeruje, neka procita ovaj odlican esej na temu tezine srednjevjekovnih maceva:
    http://www.thearma.org/essays/weights.htm

Takodjer ima esey i o dvorucnim macevima:
    http://www.thearma.org/essays/2HGS.html

Opcenito se radi o vrlo dobroj stranici sa odlicnim tekstovima iz kojih se moze puno nauciti. Rade puno istrazivanja i koriste se materijalima iz tog vremena u pisanju eseja (a ne hollywoodskim filmovima :lol: ).

11. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Čudno da su mačem od 2 kile mogli išta oklopljeno (što im ni nije bila svrha) ali radi se i o veličini pa je masa od 2 kile na 1.5 metara teža od iste mase u kugli.

I da, bruka spike radije prebacite u neku temu tipa Opismenjivanje a ne o fakin željezu. -_-

12. abominacije

abominacije (/:=D

Jeste li nadrobili gluposti...
    Sin, prije nego enšto napišeš i "konstatiraš" provjeri točnost informacija a ne da se ovako brukaš....i od kuda ti ta famozna "podjela" mačeva ??!! :lol:

Pre umoran sam da bih sada sve opisivao i tumačio, ali što se težine tiče mačevi su začuđujuće lagani

Prosiječna težina mača od recimo 10 st. pa do 15 st je 1.3 kg, dok su od 16 st težili oko 0.9 kg.
    Najteži mačevi nisu prelazili težinu od 1.6 kg, dok su pravi dvoručni mačevi bili rezervirani samo za snagatore te su znali dosezati i težinu od 3 kg...

E to to ti je sva mudrost o težini srednjovjekovnih mačeva....
    Ova tema postoji na svakom forumu, tako da sam se već ispraksao u informacijama....na kraju krajeva i sam baratam mačevima u privatnom životu, tako da znam o čemu pričam...

be that as it may, nikada ti nechu oprostiti shto si s onom sjekirom zatukao gusjenicu onu vecher u udruzi.

13. Velena

Velena vintage queen

ajde, ne se svađati, ja sam bila za to da rimljani koriste i broncu i željezo ( to sam jednom našla na nekom site-u) ali sam mislila da su oni srednjevjekovni mačevi zbilja puno teži, ono 10-15 kg, iako me tip uvjeravao da ne, i čak uzeo komad željeza od 2 kg da mi pokaže koliko je to zapravo materijala,...
    :lol:

14. Nechrarh

Nechrarh Gost

be that as it may, nikada ti nechu oprostiti shto si s onom sjekirom zatukao gusjenicu onu vecher u udruzi.

To nije bila gusjenica - to je bio onaj gadni puž golać, uvezen iz Poljske, koji poždere sve živo....

Prava najezda tih ljigavaca u zadnje dvije godine......

PS: ja ne ubijam leptire/gusjenice :dragon:

15. Freya

Freya goddess of eydis

Ovako... ovisno koje razdoblje rima... u pocetku su imali broncane... ali su pred kraj (znaci prije nego sto su propali) imali zeljezne...

Di si vidio da su u početku imali brončane? Koliko ja znam željezne mačeve su sigurno imali u ranoj Republici, a to je kraj 6. i 5. stoljeće. Brončane su možda mogli imati samo u prvih par stoljeća, tamo još u vrijeme kraljeva...... Za to vrijeme nisam sigurna..... :tired:

16. Nechrarh

Nechrarh Gost

Di si vidio da su u početku imali brončane? Koliko ja znam željezne mačeve su sigurno imali u ranoj Republici, a to je kraj 6. i 5. stoljeće. Brončane su možda mogli imati samo u prvih par stoljeća, tamo još u vrijeme kraljeva...... Za to vrijeme nisam sigurna..... :tired:

E da i to sam zaboravio napisati.....ljudi bronca je pre mekana za oružije i oruđe....(možda su i imali u "brončanom dobu"), no uglavnom rimski mačevi bili od čelika...

17. Tyronius Mook

Tyronius Mook Sundryan Dungeon Master

Po mom saznanju, tj onome što nam je Vodić u oružarnici konopišta rekao, a on je valjda srućnjak, najveći mać na svijetu,takozvani Flamberge (oveći two hander) je težio samo nevjerovatne 3 kile.. da i mi smo mislili da je puno teži, ali ne, samo 3 kile.. i bio je od željeza..

Joj kak volim konopište.. :tired:

18. Freya

Freya goddess of eydis

E da i to sam zaboravio napisati.....ljudi bronca je pre mekana za oružije i oruđe....(možda su i imali u "brončanom dobu"), no uglavnom rimski mačevi bili od čelika...

Mač se kao vrsta oružja prvi puta pojavio u srednjem brončanom dobu, a to je otprilike 16. - 15. stoljeće. I sve do željeznog doba mačevi su bili brončani, kao i sve ostalo oružje.

19. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

20. Nechrarh

Nechrarh Gost

Mač se kao vrsta oružja prvi puta pojavio u srednjem brončanom dobu, a to je otprilike 16. - 15. stoljeće. I sve do željeznog doba mačevi su bili brončani, kao i sve ostalo oružje.

Eh, sada si i ti lupila bedastoću...daj pročitaj kaj si napisala ?!!!

PS: svi pronađeni Rimski mačevi su od čelika, dakle Rimljani su koristili čelične mačeve.....
    Ostale, starije civilizacije (mediteran, oko crnog mora i sjevernije), su za vrijeme brončanog doba, (koje nije u 16. i 15. stoljeću kako je to "netko" tu naveo, već od recimo 2300. do 750./700. god. pr. Krista - koje s eonda dijeli na rano, srednje i kasno B.doba ) koristile mačeve od bronce no oni nisu bili kavlitetni te su se ubrzo, po pronalasku čelika, počeli izrađivati od njega....

Podijelite ovu stranicu