1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Ludilo U Umjetnosti

Rasprava u 'Kultura i Umjetnost' pokrenuta od Nea, 2. Veljača 2007..

1. Nea

Nea curica

Mnogi umjetnici, geniji, zapravo su bili i psihički bolesnici. Njihova djela plijenila su pažnju svojim odmacima od realnosti i bila posebna možda zbog njihovog ludila. Ovdje ću se osvrnuti na slikare iako možete pisati o bilo kojem luđaku na polju umjetnosti koji vas je možda zaintrigirao. :dry:

Npr. Salvador Dali....

Ne samo da su mu slike bile drugačije nego je živio doista ludo. Mislim da je on jedan od najvećih poznatih svjetskih ekscentrika. Dalijev je život bio obilježen skandalima, bizarnim voajerskim seksualnim sklonostima (mrzio je da ga netko dodiruje pa je masturbaciju smatrao najvišim oblikom seksa), homoseksualnošću, štovanjem fašizma i, kako su tvrdili njegovi poznanici, zloćom. Niti žena njegova života, Gala, nije zaostajala za njim, mijenjajući ljubavnike, opijajući se i kockajući. Čula sam priču da je Dali želeći je osvojiti napravio „miris” koji je dobio mješanjem kozijeg izmeta i češnjaka... Evo što je on rekao o tome: "Jedina razlika između mene i luđaka jest u tome što ja nisam lud".

Hmmmm :lol: ovo je njegov Dream

Da li mislite da li se ta ludost rodila iz hipersenzibilnosti koju posjeduje svaki umjetnik ili je ta hipersenzibilnost i način promatranja svojeg unutrašnjeg svijeta i svijeta oko sebe prerasla u ludilo? :cocky: Postoje li još neki umjetnici čija vam se djela sviđaju, a koji nisu bili baš „najčistiji”? :lol:

2. pandora

pandora Aktivan Član

joj nea... baš super tema....

a mogu se i raspričat pošto san bila u figueresu u njegovom muzeju... kakve je lik slike pravija... :cocky: mašta za ne povirovat...
    al nismo smili slikavati...

3. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

Dalija cijenim, ali mi je Pollock bezveze. stvarno ne vidim sto je to od umjetnicke vrijednosti na njegovim slikama...

4. Psychaki

Psychaki Gost

Mislim da ni jedan veliki umjetnik ne može biti skroz čist u glavi. To dolazi uz talent i sve...mnogi su alkoholičari, mnogi raspuštenjaci i potpuno drukčiji. . . potrebno je nešto iz čega će crpiti sve to...ne samo inspiraciju nego i onaj nagon , poriv...umjetnost je svojevrstan bijeg...a slika/djelo često baš trenutak uhvaćen u prijelazu između dva mentalna stanja, kao u pokretu. . . :ninja:

5. Valtel Zau'ett

Valtel Zau'ett Novi Član

dali mi je definitivno najjaci umjetnik ikada...imam 3d model texture svijete iz ove slike na stolu ^^

Dali manijak

6. Gost

Gost Iluminata Ultima

Dalija cijenim, ali mi je Pollock bezveze. stvarno ne vidim sto je to od umjetnicke vrijednosti na njegovim slikama...
    Da slažem se Pollock je papak, a ni Duchanp mi nije ništa bolji.

Rimljani su imali izreku: Zavadi pa vladaj.

Umjetnost od Warhola na dalje ima izreku: Naštancaj pa vladaj. :whistle:

7. Anria

Anria Aktivan Član

Moj najdraži luđak - Edgard Alan Poe.
    Kad sam člitala njegovu biografiju, zaprapastila sam se - bio je na drogama, psihički poremećaji, smrt voljene.... :wtf:
    Kad nađem knjigu u knjižnici, skratit ću biografiju i napisati :yarr:

Obožavam ovu sekciju! :yarr:

8. Sergei

Sergei Novi Član

Evo, npr, Henry Miller. Njega sam se sjetio.
    Neobičan pisac. Meni, vjerojatno najdraži.

9. Thorin Oakenshield

Thorin Oakenshield Novi Član

Dalí je bio lud 100 gradi. :great:

Istina je da se namazao drekom i poderao košulju na pola da bi zaveo Galu. :w00t:

10. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Ulderiko Donadoni, zapostavljani otac (uz djeda Kamova i Šimića) hrvatskog expresionizma u književnosti. Sjećam se kako je neki akademik u nekom predgovoru opisao njegovu smrt (parafraziram) : "Prazne glave i izgorene svijesti, ustao je iz kreveta nakon noći zvjerskog bančenja, stao pred ogledalo i odjednom povukao rez nožem...".

11. Cerethien

Cerethien Novi Član

dobra tema... :lol:

I da,cinjenica je da je tanka granica između genijalnosti i ludosti,a umjetnici koji su više ekscentrični su za mene ljudi koji su pronašli točno tu granicu.
    Svi umjetnici su malo "trknuti"
    I moraju biti,jer jedino oni mogu prikazati svoje stanje nekim djelom koje je (ne)razumljivo...
    Dali,Poe,Hemingway,Van Gogh...Ima ih....

12. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Vjerojatno je najluđa stvar upravo ta što njima njihovo ponašanje i umjetnička djela potpuno imaju smisla, a ostatak svijeta ništ' ne kuži. Tu leži dobar dio njihove frustracije... :heart:

13. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

Vratimo se na LUDOST, npr, E. A. poe, je znao o čem piše, ali ove slike gore..... tko će mi objasniti damšnju apstraktnu umjetnost gdje se zbog nje kokošima režu glave????? zbog umjetnost??? ili one slike sastavlje od jednog kruga na bijelom papiru???? :w00t: je to????? To nije umjetnost, to je bacanje boje, što se time oće reć i postići?????

14. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Konceptualizam. Naglašava se činjenica da nije svatko sposoban stvoriti takav koncept, da nije svatko sposoban smisliti nešto takvo. Boli k.... takve ljude za kritičare i definicije umjetnosti, oni ih gaze ili proširuju.

15. *Salome*

*Salome* Novi Član

Giorgione nije bio najnormalniji recimo

Ali mene ovih dana pere van Gogh :evil:

16. Hyeronimus Boch, Max Ernst, Marcel Duchamp, Edgar Degas, Odilon Redon & El Greco su moji favoriti.

17. *Salome*

*Salome* Novi Član

el Greco neeeeeeeeeeeeeee :trauma:

:laugh: :love: :omg:

kmek

Moj favorit je Kazimir Maljevič

:laugh:

18.  
  19. *Salome*

*Salome* Novi Član

dramaticar je prvoklasni, obozavam njegove izduzene, izmucene, napacene, izdebilane figure :happy:
    od kazimira mi je favorit bijeli kvadrat na bijeloj podlozi...ili nesto slicno tog naziva :laugh:
    [/quote]

"Bijelo na bijelom" FTW!! :great: :cool:

20. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

emily bronte :love:

manično ju obožavam..

Podijelite ovu stranicu