1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Linux

Rasprava u 'Virtualna Arena' pokrenuta od Exxar, 9. Studeni 2006..

1. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Jel iko probo instalirat SuSe 10.1?

Ja skino dvd image za x86 arhitekturu, zaprzhio image na dvd, i stavio u laptop da se instalira. Digne se kernel i installer, al onda veli da nemre nac instalacijski devede. Biser...

2. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Jel to ono Linux?

3. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

:P

A boze, retardiranog li sranja... Kada pokrece kernel i instalaciju normalno preko biosa detektira dvd drive i ucita to dvoje, a kad se prebaci na njih, znaci kad treba citat sa dvda za instalaciju, nemre detektirat drive. Radi normalno na velkom kompu, al na laptopu nece. j♥♥o sranja.

4. Psychaki

Psychaki Gost

Radi normalno na velkom kompu, al na laptopu nece. j♥♥o sranja.

To me na moru dobrano raspizdilo. :welcome:
    Na žalost ništa novo.

5. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Jebga. Dok se sve ovakve gluposti ne isprave, Linux nece postat mainstream OS.

Instaliro sam Ubuntu Dapper. Nije bilo problema sa instalacijom, jedino sam se malo gnjavio da nadjem upute za instalaciju ndiswrappera, za wireless. Na kraju je ispalo da zapravo dolazi sa Ubuntom te ga samo treba aktivirati. Pametna distribucija.

Mesa like Ubuntu very much... dolazi za Gaimom :welcome:

6. Psychaki

Psychaki Gost

Ja sam se toliko navikla na Ubuntu da sam radije na desktop kompu , gdje mi je Ubuntu, kad se bavim razbibrigom :welcome: . Prava distribucija za n00bove :kiss:
    Na laptopu je Debian s XP-om, ali zafrkava me skroz, popi**** sam kad sam na more odnijela lap sa formatiranim diskom i samo jednim OS-om na CD-u, a to je bio linux i onda nije radio.
    Mislim da takve stvari jako odvlače korisnike na "tamnu stranu".

Jedino mi malo veza šteka s Ubuntom , ali nije ni čudo kada je pola kabela poljepljeno flasterima :welcome:

7. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Hehe zato ja imam wireless.

Ubuntu je fakat izvrstan za noobove, no to je malo netipican linux distro. Npr nisam uspio pokrenuti make jer mi je javio da ne postoji.

Debian ima svojih problema. On je zapravo orijentiran na hardcore linuxashe koji prije svega zele open source besplatan softver i ni po koju cijenu ne zele koristit wrappere/emulatore za windows drivere/programe.

8. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

ubuntu ima neke cudne fore
    npr. nema root korisnika niti SU naredbe nego se radi sa sudo naredbom :)
    i recimo gcc ne dolazi u standardnom paketu sto je malo cudno :)

@exxar jesi onda uspio sredit wireless?

9. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Jesam jesam. Sad se javljam s njega :cocky:

Anyway, uspio sam dignuti XGL. Fora, i zna bit vrlo prakticno. Skroz se moze podesiti kakvi se efekti dogadjaju, koliko brzo, na koje hotkeyeve itd. A konfiguracija je vrlo lagana preko setup utilitya.

10. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Umm... jel vama Ubuntu stvarao probleme sa kopiranjem stvari sa devedea?

I pretpostavljam da nemate ideje kako mountati ccd/cue i mdf/mds image kao virtual drive?

11. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

ok, vidim da je ubuntu za debile...

imam par pitanja i pretpostavki koje treba provjeriti prije nego što se uputim u instaliranje...
    1. shvaćam da mogu instalirati ubuntu preko windowsa, te mi se tokom paljenja računala nudi izbor koji pokrenuti?
    2. vidim da ubuntu ima wine, što je kako sam skužio neka virtualna pizdarija za pokretanje windows-only pizdarija poput officea. uključuje to i video igre?
    3. kolko mjesta zauzima?
    4. ovo me zapravo najviše brine: kako se spaja na internet? da pojasnim, na windowsima imam instaliran software za svoj lan modem. treba li to ponovno instalirati na ubuntu i kako se spojiti na net?

sigurno sam preskočio neke bitne stvari, pa me informirajte o njima i imajte na umu da sam zainteresiran, ali totalni n00b

12. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

1. Jeste. Linux mozes preko windoza instalirat, obrnuto ne vrijedi jer winozi prijedju preko boot infoa od linuxa. Pazi jedino sa particioniranjem.

2. Djelomicno. Pod wineom neke stvari rade, neke ne. Za igre potrazi po netu popis igara koje rade pod wineom, mislim da ima na wine siteu.

3. Nebi trebalo puno. Mislim da moze od pola gige pa do par giga.

4. Za svaki slucaj potrazi na netu linux drivere za tvoj specificni modem. Ako trebas neki software bas instalirat ne znam jel ce ici. Za veliku vecinu ipak vec ima u sebi.

13. Laucien

Laucien The Harper

One stvari koje ti ne rade pod wineom možeš natjerat da rade, ali za to trebaš imat živce ko konj.

14. Belmorn

hvala, mislim da je to to za prvu ruku. kad instaliram sigurno ću imat još pitanja

15. Belmorn

zašto mi monitor izbaci poruku "out of range" svaki put kad probam demo ili instalaciju?

16. Venchoba

Venchoba Novi Član

zašto mi monitor izbaci poruku "out of range" svaki put kad probam demo ili instalaciju?

Probaj tekstualnu instalaciju. Očigledno ti X-i krivo prepoznaju monitor.

17. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Welcome to the joys of linux. Yup, morat ces nesto (vjerojatno display postavke) rucno cackat da si sredis da radi.

18. Belmorn

za sad me nije zadivio svojim easy-to-use/ready-to-play pristupom

i kak ću ja znat u toj tekstualnoj instalaciji šta treba?

ako ne instaliravam wuzeom preko windowsa, mogu li i dalje imat oba operativna sustava na startupu? na c disku imam windowse a ubuntu stavim na d...

19. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Cuj tak i tak moras napraviti novu particiju za ubuntu (ili dvije). A sad jesu li to odvojeni diskovi, nije bitno.

Za textualnu instalaciju ces znat tako da sa strane na drugom stroju spojenom na net citas upute.

Kak si uopce to sad isao instaliravati?

20. Venchoba

Venchoba Novi Član

Ok, prvo da razjasnimo. linux ne istaliraš u windowsima, to je OS a ne program, već ga instaliraš pored windowsa.
    Daklem napraviš particiju pored windows particije na koju ćeš istalirat linux. A kad boot-aš, onda boot-aš ili win ili linux, ne možeš obadva imati aktivna (bar ne dok PC ne počne podržavat LPAR, a to je vjerovatno nikad).
    Kod večine distribucija tekstualna instalacije je instalacije preko panela, dakle gui u tekstualnom modu moglo bi se reći.

Moj savjet ti je da prvo uzmeš vmware ili već nešto takvo pa probaj instalirati tamo i igraj se s sustavom u virtualnoj mašini, tako nećeš ništa ozbiljno moći zeznuti (u najgorem sustavu zeznuo si virtualku), pa kad malo naučiš i vidiš da li ti se sviđa ili ne onda kreni u preparticioniranje diska i pravu instalaciju.

Podijelite ovu stranicu