1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Kelti

Rasprava u 'Povijest i Mitologija' pokrenuta od Taliesin, 20. Veljača 2007..

1. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Kelti

Kelti su nastanili britansko otočje, sudeći po vremenima nastanka bardskih rukopisa,
    najvjerojatnije već u pretpovijesti, porobivši tamošnje domoroce, Iberijce (iako su se na nekim
    mjestima i pomiješali s njima, štoviše, mnogo teoretičara dijele mišljenje da su se mnogi iberijski
    bogovi usadili i u keltski panteon). Ondje su došli vjerojatno iz srednje Europe, tj. iz Galije koja je
    obuhvaćala tri naroda - Akvitane, Belge i one koji su se nazivali Keltima, dok se današnji termin
    Kelti upotrebljava kao zajednički izraz za dva fizički i govorno različita naroda koji su, jedan za
    drugim, nastanili britansko otočje i s vremenom se međusobno pomiješali. Te dvije grane keltske
    rase se nazivaju Goideli i Briti, a neki stručnjaci poistovjećuju Brite s Belgima, a Goidele s
    navedenim Keltima iz Galije. Goideli su nastanjivali područja današnje Irske, otoka Man te Škotske,
    a Briti današnji Wales i Englesku. Bili su visoki, svjetlokosi, često plavih očiju i širokoga čela.
    Pripadali su "arijskoj" obitelji. Njihov jezik je bio sličan latinskom, grčkom, teutonskom,
    slavenskom, zendu antičkih Perzijanaca i sanskrtu antičke Indije (Charles Squire: «Mitologija Kelta»,
    CID-NOVA, str. 21).

«Oba naroda su nosili istu odjeću, borili se na isti način te istom vrstom oružja. Borili su se s bojnih
    kola, a za njihove vođe u bitkama govorilo se da su božanski potomci, pa čak i sinovi besmrtnih
    bogova. U bitkama nisu nosili nikakva pokrivala za glavu, a svoju gustu kosu češljali su prema
    naprijed te je bojali u crveno sve dok ne bi izgledali manje nalik ljudskim bićima. I muški i ženski
    spol volio je nositi nakit u obliku zlatnih rukavica, prstenja, ukrasa od jantara, stakla i ahata.
    Noževe, bodeže, vrhove kopalja, sjekire i mačeve izrađivali su od mjedi ili željeza, a štitovi su im
    bili okrugli. Njihova bojna kola vukla su dva ili četiri konja. Stojeći na njima, jurili su kroz
    neprijateljske redove, odapinjući strijele i uništavajući sve pred sobom» (Charles Squire:
    «Mitologija Kelta», CID-NOVA, str. 25-26). Jedan od povjesničara koji su obavljali opažanja na
    keltskom narodu i njihovoj religiji bio je i slavni Cezar. On je u svojoj knjizi «De Bello Gallico»,
    između ostalog, napravio i potpun opis keltskih ljudi i njihovih običaja. Kao neposredan svjedok
    bitkama s Keltima, o njihovom ratovanju piše: «Njihovi vozači bojnih kola mogli su zaustaviti konje
    u punoj brzini na kosini i odmah ih okrenuti; mogli su trčati po rudama kola i stajati na jarmu, a
    zatim se vratiti u kočiju» (Cezar: «De Bello Gallico», knjiga IV, pogl. XXXIII ).

Prihvaćena religija keltske rase bio je druidizam. Vjerovalo se u božansku personifikaciju svih
    prirodnih sila, od kojih je svaka imala svog boga kao unutarnju silu koja ih pokreće. Svećenici Kelta
    su nam dobro poznati pod imenom «druidi» - riječ izvedena iz korijena «DR» što označava drvo,
    posebno hrast, na nekoliko arijskih jezika (Schrader: «Prehistoric Antiquities of the Aryan Peoples»,
    str. 138 i 272). Druidi, kao svećenici koji su održavali taj kult vjerovanja, bili su smatrani kao
    posrednici između naroda i bogova. Obavljali su velik raspon dužnosti, od svećenika, liječnika,
    proroka, teologa, pa sve do povjesničara i znanstvenika. Bili su oslobođeni i svih državnih službi
    (ratna obaveza, sudstvo, itd.) kako bi bolje obavljali ono za što su školovani, a po ugledu i položaju
    bili su odmah iza kraljeva i vođa. Njihove su odluke bile konačne, a oni koji im se nisu pokoravali bili
    su ekskomunicirani, ili ih se pak izbjegavalo (Cezar: «De Bello Gallico», knjiga VI, pogl. XII, XIV).
    Jedno od druidističkih uvjerenja bilo je i da se volji bogova nije moglo udovoljiti bez ljudskih žrtava.
    Odvratna masovna žrtvovanja obavljala su se tako da su u velike kipove spletene od šiblja stavljali
    ljude te su potom kipove zapalili. Po tom pitanju, Kelti su bili krvoločniji i od najviše divljih plemena
    Polinezije.

2. Freya

Freya goddess of eydis

Kelti su prezanimljiv narod i bez lažne skromnosti mogu reći da dosta znam o njima.

Živjeli su u velikom dijelu Europe u posljednjem prapovijesnom razdoblju, tj. željeznom dobu, točnije između 5. i 1. stoljeća pr. Kr. kada su ih gotovo posvuda porazili Rimljani.

Kleti su živjeli i na području naše zemlje. U sjeveroistočnim krajevima to su bili Skordisci, a u sjeverozapadnima Taurisci.

Pradomovina im je područje oko gornjih tokova rijeka Rone, Rajne i Dunava, otkuda su već krajem 6. stoljeća otpočeli s migracijama prema zapadu, jugu, istoku.......

:mrgreen:

3. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Kleti su živjeli i na području naše zemlje. U sjeveroistočnim krajevima to su bili Skordisci, a u sjeverozapadnima Taurisci.

Wow, ovo nisam znal.
    Gdje si saznala to?

btw, (as you can see), i meni su prezanimljivi i mislim da mogu s povećom sigurnošću reći da ih obožavam :think:

4. Freya

Freya goddess of eydis

he.......bavim se arheologijom. :)

knjigu koju si citirao imam i ja i primijetila sam da ima puuuuuno netočnosti. preporučila bih ti za početak Historical Atlas Of The Celtic World, autora Angusa Konstama, u izdanju Mercury Books London, ako ikako možeš doći do njega.

pisan je vrlo popularno s puno karata i ilustracija.

5. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

he.......bavim se arheologijom. :)

knjigu koju si citirao imam i ja i primijetila sam da ima puuuuuno netočnosti. preporučila bih ti za početak Historical Atlas Of The Celtic World, autora Angusa Konstama, u izdanju Mercury Books London, ako ikako možeš doći do njega.

pisan je vrlo popularno s puno karata i ilustracija.

kul, hvala na preporuci, iako ne vjerujem da bum je uspel do toga doći :onoz:

6. Vorpatril

Vorpatril Novi Član

probaj je skinit s neta. moguce da je ima....... nije kao opipljiva knjiga, ali vazna je informacija....

ah, kelti! :lol:

oni su ustvari bili vilenjaci :lol:

7. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

probaj je skinit s neta. moguce da je ima....... nije kao opipljiva knjiga, ali vazna je informacija....

a dobro je, imam ja već svoje neke izvore :think:

ah, kelti! :w00t:

oni su ustvari bili vilenjaci :w00t:

ne pričaj gluposti

8. Laucien

Laucien The Harper

Hm... koliko god o njima pročitao, nikad nisam naišao na podatak da su bili toliko krvoločni. Ljudske žrtve su bilE prilično rijetke koliko ja znam.

9. Freya

Freya goddess of eydis

Pa i nisu bili krvoločni.

Ljudske žrtve su koliko je potvrđeno u povijesnim izvorima, zbilja prinošene u iznimnim slučajevima, a osim toga i drugi narodi su isto imali ljudske žrtve. :dry:

10. Laucien

Laucien The Harper

Da ali neko je gore rekao da su klali... "Kelti su bili krvoločniji i od najviše divljih plemena
    Polinezije. "

11. Freya

Freya goddess of eydis

Nisu bili puno krvoločniji od ostalih.

Rimljani su se zgražali na njihov običaj da odrezane glave mrtvih neprijatelja vješaju po sebi ili po bojnim kolima ali to je samo odražavalo neka njihova vjerovanja, a ne krvoločnost. :tired:

12. Vorpatril

Vorpatril Novi Član

ne pričaj gluposti

ne pricam. jesi im vidio stitove? bojnu opremu? nakit i obrtnicke proizvode?

majstori :cocky:

ako ti je draze usporedjuj ih s patuljcima :smile:

13. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Nisu bili puno krvoločniji od ostalih.

Rimljani su se zgražali na njihov običaj da odrezane glave mrtvih neprijatelja vješaju po sebi ili po bojnim kolima ali to je samo odražavalo neka njihova vjerovanja, a ne krvoločnost. :smile:

a ova žrtvovanja?

jesu jesu :smile: ne puno, ali jesu

@vorpatril - biti vilenjak != imati opremu sličnu vilenjačkoj

14. Vorpatril

Vorpatril Novi Član

ne...... oh....... ajd me podsjetite sto znaci ovaj smajli - :smile:

15. Freya

Freya goddess of eydis

a ova žrtvovanja?

Pa to nisu žrtvovanja. Uzimali su glave već mrtvih, poginulih neprijatelja ili bi im odsijecanjem glave ubrzali umiranje! :smile: To se događalo u borbama, prema tome normalno je da jedni druge ubijaju i odsijecaju glave....... :smile:

16. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Pa to nisu žrtvovanja. Uzimali su glave već mrtvih, poginulih neprijatelja ili bi im odsijecanjem glave ubrzali umiranje! :smile: To se događalo u borbama, prema tome normalno je da jedni druge ubijaju i odsijecaju glave....... :smile:

ne, ja govorim za masivna žrtvovanja:

Jedno od druidističkih uvjerenja bilo je i da se volji bogova nije moglo udovoljiti bez ljudskih žrtava.
    Odvratna masovna žrtvovanja obavljala su se tako da su u velike kipove spletene od šiblja stavljali
    ljude te su potom kipove zapalili.

kad si već odlučila postati na ovom topiku mogla si barem pročitati prvi post zbog kojeg je i otvoren

17. Laucien

Laucien The Harper

Ja ti kažem da nije bilo tako. Prouči malo njihovu religiju pa ćeš vidjet. Kipiće su radili. Bili su veliki do koljena. Ako ti staneš u to, i ja bi te spalio. :S

18. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

hm

vjerovati tebi koji si pročital par članak na internetu ili gosponu Squire-u čije je to bilo višegodišnje istraživanje :smile:

19. Nea

Nea curica

ljude te su potom kipove zapalili.

:smile: ne mogu kvotati da piše Tall no svjedeno... htjedoh reći da je upravo takvo žrtvovanje u onom filmu The Wicker Man samo što je bio 1 čovjek :smile:

http://www.imdb.com/gallery/ss/0450345/041...50345&seq=9

20. Laucien

Laucien The Harper

Pročitao sam malo više od par članaka ;)

Al ne vrijedi dokazivat nekome ko ne želi slušat, stoga, Laucien out of this

Podijelite ovu stranicu