1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Jamais Vu

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od pasion of love, 24. Listopad 2006..

1. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Prvi put sam se nedavno susrela s ovim pojmom u jednoj knjizi gdje su Jamais vu opisali kao riječ koju ponavljaš uzastopno dok ne izgubi svoju misao,da bi na netu naišla na sasvim drugačiju definiciju: "nikad viđeno".
    Evo ukratko na engl. (neda mi se prevađati):
    In psychology, the term jamais vu (from the French, meaning "never seen") is used to describe any familiar situation which is not recognized by the observer.
    Often described as the opposite of déjà vu, jamais vu involves a sense of eeriness and the observer's impression of seeing the situation for the first time, despite rationally knowing that he or she has been in the situation before.
    Jamais vu is more commonly explained as when a person momentarily doesn't recognize a word, person, or place that they already know.
    The phenomenon is often grouped with déjà vu and presque vu (together, the three are frequently referred to as "The Vus").Jamais vu is sometimes associated with certain types of amnesia and epilepsy.
    Ako netko iščupa nešto na hrv. ja bi molila da puknete u ovaj topic.

2. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

nikad cuo za ovo.. iako zvuci zanimljivo

3. Psychaki

Psychaki Gost

Postoji i psihološki termin - agnozija , ako se ne varam, koja se odnosi na neprepoznavanje predmeta (uslijed oštećenja moždane kore), ali mislim da to nije ista stvar kao i ovo privremeno tj. povremeno.

Mislim da sam relativno nedavno čitala o tome, pogledat ću malo...sigurno ima neko dobro znansveno objašjenje pojave.

4. pasion of love

Znam da ima nekakve veze sa epilepsijom,samo ne znam kakve :coffee: jer kad god sam upisala u google Jamais vu,otvarali su se pojmovi vezani za epilepsiju.

5. Psychaki

Psychaki Gost

Onda se nadam da nemaš takvih problema, ako te ta pojava zanima.

6. pasion of love

Onda se nadam da nemaš takvih problema, ako te ta pojava zanima.

:fight: nemam-valjda :coffee:
    Niti ne znam pravo kaj to znači :cry:

7. Nea

Nea curica

Kod mene se to zove starost :coffee:

8. Dabrorius

Dabrorius Novi Član

ako sam dobro shvatio sto je to onda se meni to cesto dogadja?
    onako sjedis u skoli ili u nekom poznatom mjestu i nekako dobijes osjecaj ko da neznas gdje si ni sto radis mislim sve obavljas uredno i dalje ali ti treba vremena da se sredis imas osjecaj ko da si sve sanjao do sad i sad si se probudio... tesko je to opisat
    mislim da je to to

9. Bunny

Bunny Novi Član

Postoji i psihološki termin - agnozija , ako se ne varam, koja se odnosi na neprepoznavanje predmeta (uslijed oštećenja moždane kore), ali mislim da to nije ista stvar kao i ovo privremeno tj. povremeno.

Mislim da sam relativno nedavno čitala o tome, pogledat ću malo...sigurno ima neko dobro znansveno objašjenje pojave.
    pa ako sam ja dobro shvatila...to bi se ovako laicki moglo reci kada zablokiras.....jednostavno...i ono sto inace znas..sad vise kao da ne prepoznajes..a ako ides gledat logicno...kakve bi to veze moglo imati s epilepsijom..pa covjek,pas ili bilo koje drugo bice kada dobije...epilepticki napadaj....jednostavno padne..pocne se trest...i nekako sumnjam da uopce dozivljava okolinu oko sebe ili bilo sto..sto bi znacilo da ne raspoznaje nista...pa...bih ja mozda to tako nekako povezala..no nebih znala.. :lol: :lol:

10. Nea

Nea curica

Ja sam pročitala ovo :nice: :

Deja vu znači već viđeno - i uglavnom ga najviše doživljavaju mladi od 15 do 25 godina, no postoji i

Deja vecu što znači već doživljeno - i ne odnosi se samo na poznati prizor nego i na druge vizulane, slušne i mirisne okolnosti koje kao da se ponavljaju.

Deja senti obuhvaća riječi, glazbu ili druge zvukove koji nam se čine nevjerovatno poznati, ali odnosi se i na mirise.

Deja vizite znači već posjećeno - prepoznajemo posjećeno mjesto na kojem nikada nismo bili.

Jamais Vu - neprepoznavanje onoga što smo sto posto vidjeli, doživjeli ili čuli dakle slično agnoziji što je Psy navela.

Presque Vu - to je ono znate "na vrhu jezika"... kad znamo sto posto da znamo ali se nikako ne možemo sjetiti.. na granici sjećanja.. trebali su ovdje navesti da postaje sve učestalije nakon 30-te godine :bash:

11. Velena

Velena vintage queen

Jaime vu se uz deja vu uglavnom spominje kao jedan od mogućih načina prezentacije psihomotorne epilepsije.
    Probaj naći preko toga. O toj vrsti epi sam nabacila par stvari u topicumentalne bolesti pa pogledaj.

12. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

jamais vue je suprotan pojavi deja vu. dolazi do interpretacije informacija iz pamćenja kao da su rezultat perceptivne analize. drugim riječima, za neki događaj koji smo već preživjeli mislimo da ga prvi put proživljavamo.
    u psihologiji se stvar objašnjava kao nemogućnost sustava kognitivne kontrole da trenutnoj perceptivnoj informaciji pronađe u pamćenju njezin engram (trag pamćenja).

slično je agnoziji; samo što je agnozija trajno stanje i posljedica je disfunkcije sekundarnih senzornih područja u mozgu.

primjer:

jamais vue- netko u rečenici upotrijebi neku riječ, a ti ju u tom trenutku ne razumiješ i čini ti se da ne znaš što ona znači iako ju zapravo često upotrebljavaš.

senzorna afazija (jedna od agnozija)- ne razumijevanje govora na pacijentu inače poznatom jeziku. trajno stanje.

13. Nea

Nea curica

je li agnozija ima veze s Alzhaimerovom boleešću? :laugh:

14. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

je li agnozija ima veze s Alzhaimerovom boleešću? :laugh:

ima. alzheimer je posljedica atrofije kore velikog mozga. očituje se u intelektualnom propadanju, gubitku kontakta s realnošću, teškoćama u govoru, prepoznavanju i rukovanju predmetima (afazičko-agnostičko-apraktički sindrom).

ne znam još dovoljno o tome da bih se raspisala; fale mi studije slučaja i psihopatologija što dobivam tek na trećoj godini.. ali kad vidim stvar iz prve ruke, moći ću točno reći koje agnozije i na koji način se javljaju. :great:

15. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

a na koji faks ides?? jer zvuci full zanimljivo... hm.. a kako bi se onda zvalo ono glupo ponavljanje rijeci dok ne izgubi smisao.. tipa, ponovis rijec zlica 50 puta i vise nemas pojma sto ta rijec predstavlja..

16. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

a na koji faks ides?? jer zvuci full zanimljivo... hm.. a kako bi se onda zvalo ono glupo ponavljanje rijeci dok ne izgubi smisao.. tipa, ponovis rijec zlica 50 puta i vise nemas pojma sto ta rijec predstavlja..

filozofski, psihologija :birthday:

:great: zapravo ne čuh za fenomen koji spominješ; kad naiđem na to- postam.

:w00t: mislim da si me upravo natjerala na pretraživanje literature u ovim zadnjim dašcima ljeta.. :w00t:

17. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

mislim da imam sve predsimptome epilepsije :(

vrijeme je da odem doktoru. ozbiljno.

18. Psychaki

Psychaki Gost

zvuči kao glosolaija. iako je to ponavljanje riječi u svrhu padnja u trans kod nekih oblika meditacije. ali riječi isto tako izgube smisao :laugh:
    nisam sigurna je li se netko potrudio klasificirati taj fenomen "gubljenja smisla" u tijeku većeg broja ponavljanja neke riječi koje nema neku posebnu (recimo meditativnu) svrhu. a moguće je da se pojam može primijeniti za oba fenomena :laugh:

19. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

u psihologiji je glosolalija govor bez smisla- kod psihičkih bolesnika i hipnotiziranih.. provjerih upravo u psihologijskom i u hrvatskom rječniku, no nema ničeg osim ovih naših definicija..

20. Psychaki

Psychaki Gost

hm, Anić, Goldstein i Pranjković se ne slažu :laugh:

kod njih se spominje ponavljanje riječi s ciljem da se postigne trans. među ostalim (nerazumljiv govor etc.)

Podijelite ovu stranicu