1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Hrvoje Šalković

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Belmorn, 6. Studeni 2007..

1. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

http://www.vbz.hr/pobjednicki/salkovic_biografija.pdf

Nema tih riječi kojima bi mogao opisati svoje oduševljenje knjigom "Pravi se da ovo nisi vidio", kojom je Šalković pobjedio prije nekoliko godina na VBZ-ovom natječaju za najbolju neobjavljenu knjigu. Knjiga punim imenom "Pravi se da ovo nisi vidio -priručnik za turizam, lov u mutnom i traganje za snovima" svojevrsna je posveta autorovim idolima kao što su Bukowski, Burroughs, Kerouac, Thompson, pa čak i Dylan.
    Pravi se... je imao nevjerojatan učinak na mene i moje prijatelje - ljude kojima sam preporučio i redom posuđivao knjigu. Ponovno smo se učlanili u knjižnicu i počeli čitati, čak i oni koji do tada nisu pročitali ništa deblje od 200 stranica. Naravno, rodile su se i razne ideje oko grupnog putovanja preko ljeta koje planiram ispuniti. Posebnu zahvalu upućujem Quixy jer bez njene preporuke možda nikad ne bih upoznao magiju ovog nevjerojatnog pisca. :lol: Pozdrav Sherpi kojem sam dalje prenio baklju. :belj: Ne skrivam oduševljenje - jednostavno ne mogu. :belj:

Dok sam skupljao lovu za "Zeca na Mjesecu" - Šalkovićev bestseller, frend me prestigao i kupio ju (jedan od onih tipova koji inače ne čitaju), pa smo i tu knjigu svi iz užeg kruga brzo riješili. Ova knjiga također ima nešto posebno i više daje do izražaja Šalkovićev stil. Priča o bivšem vlasniku građevinske tvrtke koji pokušava napisati roman i organizirati vjenčanje s curom koja vjerojatno nije "ona prava". Paralelno s time, pratimo nezaboravnu momačku večer koja se pretvara u cirkus u središtu Londona. U Zecu sam opet pronašao nešto za sebe i djelio s glavnim likom sve njegove dileme i brige, kao i sreću i ljubav.

Ovo moram podijeliti s vama, prolog Zeca na Mjesecu :lol:

Prolog:
    LEGENDA KAZE da su jednom davno, u jednoj dalekoj zemlji zivjeli zec, lisica i majmun. Kako su bili jedini stanovnici te zemlje, zavjetovali su se jedni drugima da ce zivjeti u slozi i ljubavi, i time nekako doskociti silnoj usamljenosti koju su osjecali.
    Visoko na mjesecu , iznad njihovih glava, zivjeli su bogovi i promatrali ih s nevjericom. Nemoguce - mislili su bogovi - pa citav je svijet ispunjen mrznjom i zaviscu, kako onda ove zivotinje zive u slozi? Stoga bogovi odlucise da jedan od njih sidje i ispita snagu zivotinjske vjernosti. Legenda kaze da se na Zemlju spustio bog po imenu Taiskahuten, prerusen u starog, nemocnog covjeka.
    - Pomozite mi, molim vas -- rekao je starac zivotinjama -- ceka me dugo putovanje, gomila nesvrsenih poslova, a slamam se od gladi i zedji.
    Vidjevsi u ovome priliku da dokazu svoju plemenitost, majmun i lisica se rastrce sumom i za tren oka donesu pred starca gomile hrane.
    Zec takodjer pojuri prema sumi, ali kako je bio malen i slabasan, nije uspio donijeti nista sto bi moglo pomoci nemocnome starcu.
    Posramljen se vratio pred Taishakutena rekavsi mu:
    - Zao mi je ,ali nisam pronasao bas nista. Pokusat cu jos jedanput, a ti budi dobar pa u medjuvremenu pripali malenu vatru.
    Ponosno se sepureci pokraj starca, majmun i lisica su s podsmijehom promatrali malenog zeku kako nanovo trci prema sumi.
    Nakon nekog vremena zec se vratio ponovo ne donijevsi nista. Zastao je na trenutak, tuzno pogledao starca i skocio usred plamena, pretvarajuci se u zalogaj koji ce spasiti nemocnog covjeka.
    Legenda kaze da je Taihakuten, dirnut ovom nesebicnom zrtvom, odlucio zeca povesti sa sobom na Mjesec.
    Od tada je proslo mnogo vremena, ali i dan danas, u nocima punog mjeseca, podigni glavu i
    zagledaj se u zuti krug na nebu. promotri pazljivo i vidjet ces zekinu siluetu. On zivi tamo gore, jer dobri ga je starac poveo sa sobom.
    Ili tako barem kaze legenda.

2. Sherpa

Sherpa Legenda

"Pravi se ovo nisi vidio" me odusevio, zapravo i prije nego sto sam uopce ista cuo o ovoj knjizi razmisljao sam o nekom duljem putovanju po Europi, a ovo me ponovo nadahnulo. Lov za svojim komadicem povijesti, brosura zadnja ti je minuta covjece, ljudi koji su nesto mogli bolje, a u medju vremenu su preminuli... Sve tako divno iskomponirano u knjigu kroz cije sam stranice klizio kao vino niz moje grlo kada nagnem bocu :dry:. Procitajte i nadjite svog carobnjaka iz Oza. I da ne zaboravim napomenuti, istog sam se trena stavio u ulogu Domagoja.

"Zec na mjesecu" je bio super. Uvod kojeg vam je Belmorn napisao mi je odmah bio jasan, te sam znao da ce se zec baciti pod razanj, jednostavno sam to znao... neznam ni sam kako... Inace knjiga jako dobro opisuje sliku Zagreba i ljudi koji zive u njemu, pogotovo onih imucnijih. Knjiga glatko tece, no u totalno neocekivanom trenutku ostaviti ce vas bez teksta sa totalno neocekivan zaokretom. Broker, Sudac, Doktor, Novinar, Fotić i Medeni opijanjima po zagrebackim kaficima te nezaboravnoj momackoj veceri u Londonu...

No pregenijalno mi je bilo kada se Gaga pojavi u Zecu...

Ajde ljudi, procitajte knjige i skomentirajte da nemoramo samo Belm, Kviksi i ja :think:

3. ns1

ns1 Fantasy-Hr Urednik

hmm zvuci zanimljivo.. mogao bih, cim zavrsim templare...

4. Nechrarh

Nechrarh Gost

Moram priznati da meni nije ništa posebno - ništa što John Williams ili Irvin Welsh nisu već odavno napisali (ali za svoje gradove)...osobno mi je u rangu Anđela u ofsajdu...jedino kaj nema toliko psovanja :)

5. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

A di da počnem opće? :wtf:

Pravi se da ovo nisi vidio...

Knjiga je totalno promijenila moj pogled na život, evo već par puta dogodio mi se il neki neugodnjak il nešto što mi nije bilo po volji, i umjesto da se zacrvenim,da se ljutim il budem u bedu, jednostavno pomislim šta bi Charlie napravio na mom mjestu?
    On bi od toga napravio takvu priču da bi ljudima vilica do poda pala dok bi je slušali :lol:
    On bi sve okrenuo na šalu i iz svega bi izvukao nešto korisno.
    I stvarno mi se više sviđa tako :smile:
    Knjiga je energična, kaže ti: ''Idi, nemoj čekati da se stvari dogode same od sebe( jer to nećeš doživjeti :sad:) nego ti budi uzrok promjene, preokreni svijet naopačke, pokreni stampedo, budi zadovoljan svojim životom :lol:

Inace knjiga jako dobro opisuje sliku Zagreba i ljudi koji zive u njemu, pogotovo onih imucnijih.

No pregenijalno mi je bilo kada se Gaga pojavi u Zecu...

Daa, baš sam poželjela malo prošetati svim tim dijelovima koje tak divno opiše ^^

A ovo s Gagom!!
    On mi je u Pravi se.. bio najdraži lik i kad se tu pojavio joooj, koja je to bila euforija!! :sad:
    Sjećam se da smo imali kemiju, a ja se nisam mogla skinut sa Zeca, i čim se spomenuo Gaga, ja sam se lamatajući rukama i sa osmjehom od uha do uha okrenula curama iza sebe(koje su pročitale Pravi se..) i počela žustro objašnjavat što se događa i kak je Šalka to sve super uklopio :lol:

A baš ga volim.

U petak i subotu na Interliberu organizirana je potraga za našim avanturistom :smile:, tko ga prvi nađe imat će neprocjenjivo zadovoljstvo izmijeniti par riječi sa svjetskim putnikom (a mi kao prave groupies tražimo autogram na neko posebno mjesto :nice: )

6. Belmorn

Pravi se da ovo nisi vidio...
    debelo potpisujem što si rekla

7. Sherpa

Sherpa Legenda

Daa, baš sam poželjela malo prošetati svim tim dijelovima koje tak divno opiše ^^
    Sto znaci da ides na utakmicu Dinamo Hajduk jer je Medeni i tamo bio u tom predivnom Zagrebu :unsure:. Mozda moja utopijska ideja i upali, sada je barem mogu argumentirati.

Eto bas smo ja i Belm o tome na kavi pricali, i vjerovati cu njegovim rijecima, posto nisam imao (josh) priliku citati pisce s kojima je Salkovic bio inspiriran da je to njegova posveta njima. Covjek je pisao o sebi no na nacin da se covjek moze poistovjetiti sa glavnim likovima, a i sporedne likove moze poistovjetiti s nekim svojim poznanikom

8. Pahuljica

Pahuljica Novi Član

zbog ovog topica, sutra idem kupiti "Zeca na mjesecu" :unsure:

9. Belmorn

:unsure: :great: ovakve reakcije volim čuti!

10. quixoticelixer

Sto znaci da ides na utakmicu Dinamo Hajduk jer je Medeni i tamo bio u tom predivnom Zagrebu :smile:. Mozda moja utopijska ideja i upali, sada je barem mogu argumentirati.

Čak me ni Shale ne može na utakmicu potjerat :laugh:

11. Belmorn

ovako, jučer sam na interliberu kupio prve dvije šalkovićeve knjige. "Pala karta" - putopisni roman i "com.opanci com.obojci" - zbirka priča.
    com.opanci sam počeo čitat danas dopodne o dojmovima ću kasnije. (hint - loving it!)

one kojima to nešto znači, mataković je ilustrirao opanke :D

12. quixoticelixer

To se meni prosljeđuje nakon čitanja :smile: :hello:

13. autumn

autumn |-O

Evo, danas sam u svega par sati dovrsila zeca na mjesecu. Zbilja se ne sjecam kad me neka knjiga uspjela rasplakati i nasmijati toliko puta u tako kratkom vremenu. :laugh:
    Ovo je zbilja knjga moje generacije, zapravo, ne znam kako ju dozivljavaju ljudi koji nisu iz zagreba i koji nisu tih godina.

14. Pahuljica

Pahuljica Novi Član

pročitah Zeca i priznajem pravo osvježenje, nakon ruskih realista i učenja klasifikacije spongia i smeđih algi :laugh:

nevjerovatna knjiga, sa jakom čudnim uticajem na mene.

prvo da kažem da je Shalko ukrao moje nadimak za svog lika, jer otkako sam se rodila mene sva moja porodica zove Medeni :dry: :belj:

Poslije legende o zecu, prvo mi ja za oko zapala rečenica "Lijepa je Bosna" :love: i da nije dodao još i ono "ali lijepi su i Karibi", ah bilo bi to savršeno.
    Svaka rečenica koju je napisao o Zagrebu me podsjetila na to kako ja volim ovo svoje malo Sarajevo :love:; onda dio u kojem opisuje Zdenac i "gleda" Rundeka i ostale, onim "pogledom što kasni dvadeset ili više godina", bah tu sam odmah vidjela Skenderiju i plato i ekipu nadrealista koji sjede i smišljaju šta dalje dok na drugom kraju Brega svira i misli o tekstovima za Bijelo Dugme :belj: , pa onda onaj razgovor sa profesorom i njegove riječi "Ali, u gradu kojeg si odabrao ti ne smije biti ugodno, u njemu moraš biti sretan", bile su ono što mi je trebalo da nekom opišem zašto toliko volim svaki ugao Sarajeva. :love:

Momačka veče u Londonu, partybus i djevojke i pitanje "koliko kilonjutna može izdržati osuđenikov vrat priliom vješanja?":lol:, lik je sve to nevjerovatno dobro napisao; Teova muke oko romana, njegov odnos prema prijateljima, Dinin snobovski život, na koji je on pristao zato što je lijepa, djevojka koju je volio, a pustio da je život odnese nekim drugim tokom, jednostavno je.......

i na kraju, Šalkovićev poluprustovski način pisanja :love: i način na koji završava knjigu je jednosatavno za no comment

Možda jednom i napišem........

P.S. počela sam čitati "Pravi se da ovo nisi vidio":w00t:

15. Belmorn

od sada se mogu pohvaliti da sam pročitao sve 4 njegove knjige :tired:

16. Sherpa

Sherpa Legenda

Mogul se predbiljeziti na red za posudbu?

17. Belmorn

možeš, odmah nakon quix :)

18. Sherpa

Sherpa Legenda

Pa to sam i ocekivao :smile:, znao sam da nisam prvi na redu :smile:

19. Belmorn

Jučerašnji Večernjak... Obzor, putopisi >> 41
    Miami - pravo mjesto za test vjernosti... autor vaš najdraži pisac i pustolov
    dakle, iskopajte smeće, isčupajte stare novine i čitajte. žao mi je što jučer nisam javio, sad vam je malo nespretno...

20. Sherpa

Sherpa Legenda

Ako imas prepisi clanak jer ja nemam stare novine i nemrem kako doci do njih :great:

Podijelite ovu stranicu