1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Hobit, Tamo I Nazad

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Elvenstar, 1. Listopad 2007..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

- Dobro jutro! – reče mu Bilbo sasvim iskreno. Sunce je sjalo a trava bila zelena, zelena. Ali Gandalf ga pogleda ispod svojih dugih čupavih obrva koje su stršile dalje od oboda sjenovitog mu šešira.
    - Kako to mislite? – priupita ga on. – Da li vi to meni želite dobro jutro, ili mislite da je jutro dobro, bez obzira na moje želje? Ili možda, da se vi jutros dobro osjećate; ili da je ovo jutro kad treba biti dobar?
    - Sve to u isti mah – odgovori Bilbo. I još k tome, jutro kao stvoreno da se pred kućom popuši lula duhana. Pa ako vam je lula pri ruci, sjedite i poslužite se mojim duhanom! Nema žurbe, pred nama je još cijeli dan!

Jednog ljetnog dana na na Northmoor Roadu John Ronald Reuel Tolkien ocjenjivao je ispite. Bio je to monoton posao, pa je odahnuo kad je vidio da je "jedan od kandidata milosrdno ostavio jednu stranicu potpuno neispisanu (a to je najbolje što se ispitivaču može dogoditi)." No ono što se dogodilo s tim praznim papirom postalo je legendarno: "Na njemu sam napisao: 'U rupi u zemlji živio je hobit'. Imena su u mome umu uvijek stvarala priču. Tako sam pomislio kako bih trebao otkriti što je taj hobit. No to je samo početak."
    Sve ono čime se Tolkien fascinirao i što je proučavao bilo je u epskom obliku. Proučavanja jezika pomogla su mu pri stvaranju imena; nordijske sage i arturijanske legende koje je uvijek volio utkane su u novu priču. I najvažnije od svega, iako to u početku nije namjeravao, svijet hobita postajao je i svijetom budućeg Silmarilliona. Njegov san o stvaranju prave engleske mitologije konačno se ostvario, a junaci su bili sam narod seoske Engleske.
    Do 1936. godine Tolkienje napustio Hobita. Bio je siguran kako je njegova prva ideja o smrti zmaja Smauga loša. "Bilbo zariva svoj mali čarobni nož. Zmajeve samrtne muke. Razbija zidove i ulazi u tunel." Hobit koji ubija zmaja nije se ni najmanje uklapao u Ronaldovu koncepciju hobita, a dok je doveo Smaugovu smrt do onoga što je postala konačna verzija, u kojoj ga je ubio hrabri strijelac Bard, njegova tri sina su narasla i izgubila zanimanje za Zimske priče, kako su ih nazivali. Činilo se da će i Hobit doživjeti sudbinu ostalih Tolkienovih napuštenih priča.
    Mogao je doživjeti istu sudbinu, ali nije. Elaine Griffiths, bivša Tolkienova učenica, vidjela je rukopis Hobita; pokazala ga je Susan Dagnall, uposlenoj u izdavačkoj kući Allen&Unwin. Susan je mislila da bi Allen&Unwin svakako razmotrili objavljivanje priče - samo kad bi imala odgovarajući završetak. Kontaktirala je Tolkiena koji je potom požurio završiti priču i u listopadu 1936. imao je konačni rukopis. Predsjednik tvrtke Allen&Unwin, Stanley Unwin, dao je rukopis svome sinu, Rayneru Unwinu, desetogodišnjaku. Rayner je dobio šiling za sljedeći izvještaj:
    "Bilbo Baggins je bio hobit koji je živio u hobitskoj rupi i nikada nije težio pustolovinama, dok ga čarobnjak Gandalf i njegovi patuljci nisu nagovorili da ode. Proveo je vrlo uzbudljivo vrijeme boreći se s goblinima i vargovima; na kraju su stigli do Usamljene planine i ubili zmaja Smauga i nakon strašne bitke s goblinima, vratio se kući - zanimljivo! Ovoj knjizi, uz karte koje ima, nisu potrebne nikakve ilustracije, dobra je i obraća se svoj djeci od 5 do 9 godina."
    Stanley je povjerovao riječima svoga sina. Nakon nekoliko manjih prepirki između izdavača i autora (iako one Tolkienu nisu izgledale beznačajne), Hobit je objavljen 21. rujna 1937. godine. Osim nekoliko zbunjujuće omalovažavajućih kritika, većina ih je bila pozitivna, knjiga se svima svidjela uključujući i C.S. Lewisa, koji je svom prijatelju uputio vrijedan kompliment sljedećim riječima: "Svatko kome se sviđa ovakva dječja knjiga koju mogu ozbiljno shvatiti i odrasli, morao bi zamijetiti da se u njegovoj konstelaciji pojavila nova zvijezda." Prvo izdanje rasprodano je toga Božića, sljedeće je izdano najbrže moguće, a nekoliko mjeseci kasnije pojavilo se i u američkim knjižarama. Knjiga je postala bestseller i što je sad želio Stanley Unwin? Sljedeću hobitsku priču.

2. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

Svaki put kad čitam opis večere kod beorna dobijem želju za onim crvenkastim medom s ličkih pašnjaka...eh...tko o čemu...

3. Elvenstar

Elvenstar missing

Znam, ja sam odmah išla jesti kruh, putar i med :cocky: . A nikad to ne jedem i nisam baš neki ljubitelj meda :cocky: .

4. elrond_vilya

elrond_vilya Novi Član

I ja obožavam jesti istu hranu koja se jede u knjizi!!!! Još se više uživiš :tired: !

5. elrond_vilya

elrond_vilya Novi Član

Tko vam je u knjizi najjjjjdraži lik????
    :tired:

6. Sin

Sin Paladin of Eydis

Definitvno Gandalf... i patuljci... neopisivo mi je bilo zao kada su u gospodarima usli u moriu i nasli balina mrtvog... :onoz: bas su bili carevi... naravno i hrastostit i svi ostali... a najbolji dio knjige mi je naravno bitka...

7. Freya

Freya goddess of eydis

I meni je Gandalf :laugh: Čitala sam Hobita davno i pozaboravljala sam puno detalja i svega, ali sad ću se opet sjetiti!! Baš se veselim!!! :laugh: :lol: :up:

8. Da napišem ja ponešto od onog što misli o priči...:

Glavni je lik Bilbo, i njegov je prikaz najvažniji za svekoliku priču. Smatram da je portretiranje Bilba izvrsno; njegov izgled i karakter, te kako doživljaji na putovanju utječu na njega, ukratko sve.
    Njegovo tiho žaljenje što se dao nagovoriti na sudjelovanje u pustolovini je smiješno ali i razumljivo, imajući na umu da je najbolje godine života proživio kao bubreg u loju i da su se sve eventualne aspiracije spram pustolovina svele na sanjarenje i maštanje. Da su Hobiti imali roleplay, Bilbo bi sigurno bio glavni GM u cijelom Shireu :up: no smatriti o nepoznatim zemljama, i zapravo se zaputiti u nepoznato, dvije su radikalno oprečne stvari. Kako u 'Nedovršenim pričama' poslije komentira Gandalf; "Ništa ga ne bi više moglo užasnuti od spoznaje da bi mu se ti snovi uistinu mogli i ostvariti!" - eto, tako je Bilbo isprva doživljavao stvar. Usprkos tome, međutim, bez obzira na svu nelagodu, on se nikad nije okrenuo natrag; njemu nikad ni na pamet ne pada da se vrati, kad je jednom krenuo na put on je odlučan da istjera stvar do kraja. To pokazuje koliko je taj tip ustvari jak i hrabar. I na putu, kada se razdvoji od družine, prođe kroz onaj užas sa Golumom i goblinima i na jedvite jade umakne, odlučio se vratiti ne bi li nekako spasio patuljke, mada mu je od same ideje povratku one rovove muka (u tom trenutku on još ne zna da su patuljci već vani). A kada se kroz mrkli mrak spušta prema zmajevom gnijezdu on je užasnut, ali i dalje ustraje. Izvanredno biće, makar 3 klase jači lik od Froda koji bez Sama ne bi ni sa Emyn Muila sišao u komadu. Ja zapravo imam dobro mišljenje o Frodu, no Bilbo ga ipak nadmašuje; istinabog, Frodo se suočavao sa kudikamo gorim zlom/zlima od svih Bilbovih neprijatelja zajedno, tako da usporedba možda i ne stoji. U najmanju ruku, Bilba je lakše zamišljati i pratiti nego Froda pa se na prvu loptu svakome više dopadne.

Gandalf je Gandalf, čarobnjak i utjelovljeni maia/anđeoliki entitet iz Besmrtne zemlje, za one koji ne znaju, iako to za Hobita kao priču i nije bitno. Mislim da se sa sigurnošću možemo okladiti da nikakvo uzvišeno porijeklo ili poslanje nije Tolkienu bilo na pameti kada je tijekom pisanja 'Hobita' stvarao Gandalfa. Bitna stvar je; da, normalno da je Gandalf najzabavniji lik, onako prijek i žestok a u isti mah i susretljiv i dobrodušan, tajnovit, pomalo irončan s vremena na vrijeme, i na kraju vremena frikin' meeejđ :lol: :up: :laugh: !! Mada je meni osobno najdraže to, što se i kako se primarno služi svojom pameću i drugim, običnijim vještinama s kojima raspolaže, dok je magija tek as u rukavu. Ok, svatko upućeniji u legendarij Međuzemlja zna zašto je tako, no u terminima 'Hobita' kao priče sve to funkcionira potpuno prirodno i uštimano. Da rezimiram, Gandalf je bez sumnje najbolji sporedni lik u priči, duhovitiji i zanimljiviji od svih ostalih uključujući i glavnoga koji se vjerojatno više dopada djeci - što je i bila namjera - pa iako cijenim Bilba, Gandalf mi je više fora. :up: :lol:

Patuljci su fora svi odreda s obzirom koliko ih je mislim da su prikazani najbolje moguće; Thorin i još par njih malo detaljnije, ostali samo najbitnije detalje; za ovakvu ti priču više i ne treba. Ali meni je od svih sporednih likova u priči, uz izuzetak Gandalfa, najjači Smaug. Voljeli mi to ljudi ili ne, čisto zlo ima tu svoju fatalnu atrakciju i koliko god shvaćao da bih imao sasvim drugačije mišljenje da sam ja osobno, sa lukom u ruci, morao od njega braniti Esgaroth, lik mi je moćan na kvadrat :laugh: :up: :lol: :lol:

9. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Čitala sam prvo Gospodara prstenova pa tek godinu ili dvije kasnije Hobita, pa mi je to malo upropastilo doživljaj jer sam za dosta stvari znala da će se dogoditi...ali neki dijelovi su mi se jako svidjeli, posebno zli šumski vilenjaci.
    Dobra je strana toga bila što bi mi inače bilo jako klimavo to što je Golum dao Bilbu prsten - i uopće priznao pitanje "što on ima u džepovima" (biste li vi?), ovako sam znala da je to sudbina.

10. Zli vilenjaci.... pa, Tolkien je jasno kazao da mu je bitno da mu priča ima tu kvalitetu, da ju različiti ljudi doživljavaju, bez da on forsira svoje viđenje bilo kojeg lika ili dijela radnje. Ali zli vilenjaci...? Nnot the case I think that is, neugodni jesu i sve to ali zli je ipak pretjerivanje. Usporedi ih samo sa goblinima ili paucima, ili Smaugom (Ja ubijam koga hoću i nitko mi se ne smije oduprijeti.) ili Golumom u krajnjoj liniji, pa ćeš vidjeti The zlo. A ovi.. mislim da u priči ima dovoljno riječi o karakteristikama vilenjaka i patuljaka i njihovim međuodnosima da se shvati zašto su ovi reagirali kako su reagirali. Dvije ključne stvari za šumske vilenjake: ..bili su opasniji od (Visokih vilenjaka), i nisu bili toliko mudri. (..) Ipak su bili i ostali vilenjaci, što će reći dobra stvorenja.

Hm, Golum nije DAO Bilbu Prsten, niti mu ga je tek tako prepustio kada je jednom posumnjao da ga ovaj ima. Izlijećeš se :up: Zagonetke su doduše druga stvar, mada meni nije posve nevjerojatno da bi Golum pristao na takvo pitanje u tom trenutku, najprije je odredio da je to zadnja pitalica koja se ima postaviti, i požurivao je Bilba da ju postavi, a prije toga je rečeno da se već naljutio i ogladnio, i da mu je igra dosadila. Iz njegove perspektive u tom trenu on ima prsten a Bilbo ne zna izaći - što ga briga ako i ne pogodi? Golum je previše propao da bi ga pobjeda u igri sama po sebi zanimala, sve je to od početka bilo zbog obroka, pa ako i izgubi, Baggins je njegov a to je jedino važno. :laugh:

11. Elvenstar

Elvenstar missing

Meni je isto prekrasno kako Bilbo sazrijeva od smušenog hobita do pravog avanturista. Što se tiče vilenjaka, komično mi je to što se opijaju :evil: . Kada ih se usporedi sa vilenjacima iz Lotra skroz druga priča. No mora se uzeti u obzir da je Hobit pisan za djecu i da ozbiljni mudri vilenjaci njima ne bi bili previše zanimljivi. Meni je Hobit dobar baš ovakav kakav je, samo me jako zanima kako je izgledala prva verzija, prije revizije i nadam se da ću se jednom (pusti snovi :belj: ) dočepati jedne od tih prvih knjiga.

Od likova mi je najdraži Bilbo,ali mi je i Thorin nekako prirastao srcu :spank: .

12. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Totalno spamam, ali prijevod bi trebao biti Hobit: Tamo i Vamo :spank:

13. @Elven - jooj kak su brzo zalegli lool :ninja: udarili po vinčini i - paf! Šumski vilenjaci. što kazati :ninja:

3 pitanja za znalce :tired:

Oprostite, ali ja nisam ništa tražio!
    Jeste, jeste! Već dva puta!
    Na što Gandalf aludira?

1 lik u knjizi posjeduje, D&D rječnikom, total spell immunity. Koji?

Koliko hodnika sa obje strane pođe Golum dok napokon ne dođe do izlaza iz spilje?

14. Velena

Velena vintage queen

Kako sam u nekoj fazi da mi je sve dosadno, tako sam i Hobita pročitala bez naročite volje i negdje do zadnje trećine knjige mi je bilo izuzetno dosadno. Kad su došli do Smauga postalo je malo bolje jer sam zaboravila kraj.
    Sad bi je trebala pročitat još jednom. Ili ne. Imam 6 polupročitanih knjiga oko sebe i ništa mi ne pričinjava osobito zadovoljstvo.

15. Jako loše raspoloženje za čitati knjige, a možda i malo krivo mjesto za objaviti to. :cocky: Ako ću biti iskren, ni ja ne ginem za Tolkienom ovaj čas, ali nije mi ga bed proći još 1nom.

Hobit je cool knjižica, za opustit se i nasmijati nema bolje, a da ipak nije umobolno jednostavan i priprost:). Pri prvom sam se čitanju sve u šesnaest pitao kamo je otišao Beorn, gdje je Smaug nakon što razori tajni ulaz, i takve stvari. A još si uvijek tu i tamo vrtim u glavi, na primjer, kako izgleda Uvela vriština i ima li tamo još zmajeva, zašto je Sauron nosio ime Nekromant (nekromancija je doslovno crna magija a Sauron se nikad nije ni služio nekom drugom), i tako to.

Jedna stvar o kojoj bi možda mogli spikati; kako izgledaju Orkrist i Glamdring? Oni moraju imati neki posebno vizualno obilježje, kada su ih oni goblini odmah prepoznali. Njihov sjaj nije bitan, jer su sva vilin-oružja takva, znači mora baš biti nešto da ih orci tako s koljena na koljeno zapamte.

16. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

Evo replike glamdringa

ne izgleda ništa pre fancy...mislim da se legenda mača vezivala uz nosioca maca, Gandalfa. vjerujem da takve mocne maceve nisu 'heroji' mijenjali po dnevnoj osnovi, tako da se legenda oruzja mogla razvijati...

17. Hvala čovječe, ali sjeti se/ pronađi u knjizi što Elrond kaže za taj mač kada ga identificira: da se zove, jelte, Glamdring, i da ga je nekada nosio sam kralj Gondolina. Ja znam da je dotična persona Turgon, Galadrielin bratić (očevi njih 2je su bili braća) ali to i nije bitno; bitno je to, da u spilji goblini smjesta prepoznaju Glamdring i Orkrist kao takve. Ovo što si postao je brijem Gandalfov mač iz filma, no iako tom komadu čelika ništa ne fali, ali se ničim ne ističe, a sumnjam da bi orkovske legende zapamtile imenom (ok imju oni svoja imena za njih) sve i jedan vilin-mač iz Gondolina, kao šo su zapamtili Orkrist i Glamdring. I da bi toliko vijekova kasnije orci trenutačno prepoznali takav jedan obični mač koji svijetli plavo. Zato smartam da su oba oružja morala imati nešto vidljivo po čemu su se izdvajala od ostalih mačeva kojima su Turgonovi ljudi klali orke pod Gondolinom. Sad, što? Imo, jedna je stvar mogla biti drugačija; da imaju bijeli sjaj umjesto plavog. U Gospodaru, u Moriji, Glamdring protiv goblina/orka sjaji bijelo, ali se ne sjećam ničega za Orkrist...

18. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

goblini su prepoznali mačeve jer je Tolkienu tako odgovaralo zbog drame :evil2: nemojmo pretjerivati.

Inače, što mislite, koliki je Najdragulj? S obzirom da se može sakriti u džepu ne može biti preveliki, ali opet niti premalen jer onda ne bi bio ništa posebno. ja uvijek nekako mislim da je otprilike veličine teniske lopte.

19. Ili malo veći, budući ga je Bilbo držao objema rukama. Hobitske ruke ipak nisu tako male. Daa, u filmu izgledaju dječje veličine, znam, al na stranu sada film.

Brijem da si u pravu DVb;)... Hobit isprva nije imao biti tako blisko povezan sa Silmarillionom, tako da tvoje stoji. No ja volim promišljati priču i iznutra :cocky: :laugh: uglavnom ok, pretjerao sam, nisu orci toliko sposobni ispod svojih gnjilih skalpova, vjerojatnije su im Biter i Beater (Nožina i Toljaga) jednostavno ostali u sjećanju kao imena smrti i užasa za sav njihov soj, i čim bi vidjeli bilo koji mač koji gori plavo ili bijelo, odmah bi se dosjetili tih starih imena.

20. *Salome*

*Salome* Novi Član

Totalno spamam, ali prijevod bi trebao biti Hobit: Tamo i Vamo :w00t:

Marry me :think: :think: :tired:

Podijelite ovu stranicu