1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Granice Ljudskog Mišljenja

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Psychaki, 28. Prosinac 2006..

1. Psychaki

Psychaki Gost

Što mislite, gdje se nalazi konačna granica ljudske percepcije i poimanja , po vama, postoji li ona uopće?
    Jeste li skloni apstraktnom razmišljanju i razmišljate li o stvarima kao što je beskonačnost?
    Je li čovjek sam ograničen svojim razmišljanjem i perspektivom? Sužuju li stvari poput religije perspektivu i opseg ljudskog razmišljanja...ili je možda obrnuto ...?

Sklona sam govoriti da je čovjekov svijet onoliko velik koliko mu to njegova perspektiva dopusti - to jest, granice njegovog Svemira postavljene su u umu samom - velik je onoliko koliko mu dopustiš da bude, jer nikada nećeš pojmiti sve , tako da može neometano rasti . . . :laugh:

(P.S. zamolila bih vas da ovdje ne spamate, jer mislim da ima potencijala za jednu lijepu, zdravu raspravu)

2. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

kak mozes o tome razmisljat u 3 ujutro :laugh: ..

3. abominacije

abominacije (/:=D

vjerujem da je rekla bez spema :)

no, vjerujem u evoluciju... josh nije gotova... ne bih izjednachio vjeru i religiju... dapache smatram da su to dva suprotna pojma koji se baziraju na razlichitim stvarima... s jednom razlikom... da osnovne postavke religije postavljaju drugi ljudi... uzevshi u obzir ljudsku nesavrshenost... ne mozhe ispasti dobro... ljudi imaju praktichki neogranichen potencijal... svaki put kada te od razmishljanja zaboli glava... na dobrom si putu... no treba odabrati pravi put...
    osobno se ne bih zamarao granicama... jer chim postoje granice odmah se i trud ogranichava... napreduj koliko god mozhesh i shiri ono shto si spoznao... what goes around comes around...

4. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Ja vjerujem u onu staru uzrečicu - Ako možeš zamisliti moguće je :rant:

Sklona sam govoriti da je čovjekov svijet onoliko velik koliko mu to njegova perspektiva dopusti - to jest, granice njegovog Svemira postavljene su u umu samom - velik je onoliko koliko mu dopustiš da bude, jer nikada nećeš pojmiti sve , tako da može neometano rasti

Upravo sam na ovo mislio :laugh: Upravo zbog ljudi koji su mislili izvan margina , koji su se odvažili maštati , uspjeli smo se razviti ovako kako jesmo . A osobno vjerujem da će se to opet dogoditi . I opet . I opet ... :belj:

5. kalthir

kalthir woof woof

vjerujem da je čovjek ograničen dimenzijama. isto kao što kvardat nije u stanju poimat postojanje kocke, tako mi nismo u stanju shvatiti postojanje nečeg što je, takoreći, 'veće' od nas.
    ako 'religijom' smatraš vjeru u jednu ili više nadnaravnih omnipotentnih sila, onda mislim da sužavaju.
    vjerujem u beskonačnost. ali beskonačnost sfera postojanja, as opposed to beskonačnost prostora pojedine sfere. naime, imo sve je dio nečeg većeg.

6. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

Ajme majko, ovo još nisam vidio! Topic pun spamera koji ne spamaju, a mole i ostale da ne čine isto :laugh:
    Na temu, baš sam neki dan čitao da je znanstvenik rekao kako smo na svojem intelektualnom vrhuncu.
    Da, ograničeni smo i takvi ćemo ostat. This IS as good as it gets.

7. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Ograničeni smo samo ako sami biramo te granice, mislim da čovjek treba imat otvoren um (znam kak izlizano zvuči :lol: ), ali treba isto tak i pazit da tom otvorenošću nismo ograničeni - kak je netko negdje reko: "If you open your mind too far, your brain falls out"

8. abominacije

jedan "znanstvenik" je rekao da su zhidovi inferiorna rasa... jedan "znanstvenik" je rekao da je zemlja ravna... jedan "znanstvenik" je rekao da svaku vecher vodi ljubav sa vanzemaljcima... jedan "znanstvenik" je rekao... nadam se da shvachate shto zhelim rechi... prije prihvachanja raznih izjava od strane "ljudi od znanosti" ne bi shkodilo provjeriti gdje je taj "znanstvenik" dobio svoju diplomu i koji su njegovi prijashnji radovi... samo zato shto sam sebe naziva "znanstvenikom" ne znachi nuzhno da je dovoljno potkovan i sposoban da donese zakljuchak...
    vjera u chovjeka povlachi i vjeru u njegov razvoj...

9. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

shto sam sebe naziva "znanstvenikom" ne znachi nuzhno da je dovoljno potkovan i sposoban da donese zakljuchak...
    a ti jesi?

samo sam prenio šta sam čitao u novinama... neki znanstvenik do čijeg se mišljenja drži je izjavio da se ljudski mozak više nemože razvijati, tj da nećemo biti puno pametniji nego što smo sada

10. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

a ti jesi?

samo sam prenio šta sam čitao u novinama... neki znanstvenik do čijeg se mišljenja drži je izjavio da se ljudski mozak više nemože razvijati, tj da nećemo biti puno pametniji nego što smo sada

Pa dobro, nije htio reći ništa protiv tebe - samo uputiti na to da možda i nije dobro uzimati zdravo za gotovo stvari koje čujemo od bilokoga (čak i ako su to "priznati" znanstvenici - koliko puta su isto takvi griješili u povijesti, to svi znaju)..a opet brainfart, ak je ovaj napisal da je neki znanstvenik to rekao, ne znači da je uzel zdravo za gotovo, nego - ae recimo to tak - na razmatranje, tj. pokušal je pridonjet raspravi :lol: (uh, al sam korektan danas, to je čudo :lol:)

11. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Erm da sve se razvija, to je temeljna postavka same evolucije. Što ne napreduje - propada umire. Ne preko noći naravno, ali neizbježno - da. Uglavnom pitanje je samo da se razvoj uspori ili se slučajnim tokom ubrza.

Što se tiče toga primjerice se moglo uzeti dijete iz ljudskog plemena otprije par desetaka tisuća godina i odgojiti u današnjim uvjetima što bi jednako lako/teško moglo dati vrhunskog znanstvenika kao kod bilo kojeg dijeteta današnjice.

@psy: :lol:

12. Nea

Nea curica

Naravno da smo ograničeni jer da nismo bili bi savršeni, a onda ne bi morali niti razmišljati :laugh:

A sve i da su naša razmišljanja i poimanja svijeta/svemira oko nas neograničena što nam to vrijedi ako ih ne primjenimo? To je isto ono kada nekome želiš dobro ali ništa dobroga mu ne učiniš. :tired:

Da smo doista onako "veliki" kakvo inače egoistično mišljenje imamo o sebi kao vrsti, ne bi uništavali Zemlju koja nam daje život... Ili bi žestoko spriječili one koji to čine...

Stoga, ljudi su sami sebi dodjeli puno veću važnost nego što ona doista je ali....

ET is coming to town [​IMG]

[​IMG] :cocky:

13. abominacije

glavni problem je shto sam prelijen napisati sve shto mislim, onda u 99% ispada kao da sam destruktivan a zapravo sichushni gnom u meni (koji je josh u razvoju) vrishti da bude konstruktivan... nisam nikoga napadao, samo sam napomenuo da ne valja sve shto prochitash uzeti zdravo za gotovo... eto...

14. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

glavni problem je shto sam prelijen napisati sve shto mislim, onda u 99% ispada kao da sam destruktivan a zapravo sichushni gnom u meni (koji je josh u razvoju) vrishti da bude konstruktivan... nisam nikoga napadao, samo sam napomenuo da ne valja sve shto prochitash uzeti zdravo za gotovo... eto...

sićušnom gnomu u tebi još uvijek je vrhunac kreativnosti flashanje svog bradavičastog dupeta :cocky:

15. abominacije

sićušnom gnomu u tebi još uvijek je vrhunac kreativnosti flashanje svog bradavičastog dupeta :mmm:

josh je malen...

16. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

bas sam mislio napisati ovo sto je kalthir rekao, o poimanju dimenzija. mislim da bi nas to moglo sputavati u beskonacnom shvacanju ali onda opet, ljudski mozak je jako divna i cudna stvar pa nikad ne znas.
    ono o cemu sam razmisljao je zapravo da se razina ljudskog shvacanja u posljednjih...od kad je civilizacije nije pomakla ni centimetar. Sure, pomakli smo se utoliko sto smo otkrili nove tehnologije, postavili zakone za svijet oko sebe, shvatili kako funkcionira atom (manje vise :smile: ) i promijenili norme ali gledajuci opcenito u sustini smo jos uvijek isti. Vodimo ratove, ljubomorni smo jedni na druge, pohlepni, lako povodljivi za opijatima, bojimo se smrti etc etc... naravno postoje ljudi koji napreduju na "visi nivo" u shvacanju zivota ali oni su u usporedi sa ovim ostatkom svijeta u zanemarivo malom broju. Neki ce reci da je to jednostavno ono sto znaci biti covjekom, ali kada cemo na razini citavog covjecanstva pomaknuti te fundamentalne zivotinjske porive i preci u nesto vise? Nikad. Moci cemo mozda shvatit u srz svemira ali uvijek cemo ostati ovakvi majmuni. Dok nas sve ne pobrise nekakav komet.
    :bye:

17. Seeker

Seeker semi-retired

coivjek se ne razvija kao vrsta jer svu energiju i trud trosi u razvoj svojih alata i igracki, a ne samog sebe

18. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

...
    Mogao si jednostavno napisat da smo još uvijek ljudi i taki ćemo ostat dok nas žlicom ne sastrugaju sa kometa. Uglavnom dimenzije će pasti jednog dana, možda prije nego mislimo. http://www.eydis.info/public/style_emoticons//cry.gif

19. Thaxll'ssyllia

Thaxll'ssyllia Aktivan Član

Koliko god to poricali, ljudi smo i više-manje ograničeni na sve strane.
    Ali mislim da će se naša vrsta još dosta razviti prije nego dosegnemo svoje granice, osim ako nas komet prije ne uništi.

20. Shadowh86

Shadowh86 Novi Član

Ljudi su bica koja se pitaju bezvezne stvari
    Ali te nas bezvezne stvari i odrzava zivima
    A zasto je tako??

Zasto nam se mozak mora stalno zapitkivati sta je to i zasto je tako??
    Zasto neprihvatimo stvari onakve kakve jesu i radimo na realizmu

Opet je dobra stvar da nam se mozak zapitkuje jer nam tako radi masta
    A masta radi svasta http://www.eydis.info/public/style_emoticons//cry.gif

Sada koristimo oko 5-10% mozga (barem mislim) a za 200- 300 god to ce se povecat za 2-3 posto
    I tako ce se sve brze i brze povecavat dok jednom covjek nedodje u stanje u kojem vise nece trebati tijelo

To je jedna mogucnost
    A budu nam klonovi prepricavali sta ce biti :wtf:

Podijelite ovu stranicu