1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

From The Hallways Of Always...

Rasprava u 'Glazba' pokrenuta od Stream of Consciousness, 30. Siječanj 2007..

1. Ovih dana pojačano slušam Beethovenove klavirske sonate i simfonije, i gledam kako glazba sama od sebe stvara nešto u meni.. ranije mi je to napravio Mozart, dok sam gledao Amadeusa. Od neklasičnih Ulver, koje odnedavna slušam...
    ..malo je glazba, i u klasici i izvan nje, koja ti to napravi. U usporedbi s 'običnim' uživanjem u omiljenoj glazbi (koliko god ono bilo intenzivno), taj osjećaj da se posredstvom glazbe iz ničega pomalja nešto, veoma je rijedak. Ali kada se dogodi, spada u najdragocjenija individualna iskustva. Kažem individualna, jer će lako moguće moje 'muze' nekog drugog ostaviti ravnodušnima, kao i mene možda njihove...

Tko je vama na taj način poticajan?

2. Fenrir

Fenrir Novi Član

Uh
    Meni, naravno Arcturus i Ulver uvijek na prvom mjestu...a dalje su mi to cinili i cine neki albumi!

Poput :

In The Woods-Strange in stereo (a i ostali albumi)
    Emperor-prometheus
    Empyrium-Wieland
    Neki albumi burzuma i darkthronea imaju genijalne trenutke,

...onda jos par albuma

Nedavno sam otkrio LETUM, i preporucam svima koji vole dark ambient i post industrial na foru in slaughter nativesa i desiderii marginisa, s tom sto je letum minimalisticniji od prvog, a bolesniji(mracniji??) od drugog..

Svakome preporucam slusanje Ulvera, bilokoj album, bilokoja faza, svi imaju svoju car, meni osobno najdrazi albumi Ulvera su
    Bergtatt i Predition City

Inace nabavio sam soundtrackove od dva makedonska filma- "Dust" i "Before the rain"(mislim)

Soundtrack od dusta je genijalan, bolan, melankolican...soundtrack od Before..je nekako...mozda mistican ili nesto,a u oba je ukomponirana makedonska narodna glazba, instrumenti...genijalno!

Klasika... IGOR STRAVINSKY

3. igor rules
    totalni klasik prog

4. Psychaki

Psychaki Gost

Čajkovski

Rimski-Korsakov

Bach

Vivaldi

Mozart

. . .recimo . .ovako random, što mi pada na pamet od klasike , u zadnje vrijeme dosta rijetko slušam, jer sam rijetko u prikladnom raspoloženju , inače mi je klasična glazba uvijek bila podloga za pokušaje pisanja poezije i nekih kraćih modernističkih proznih crtica. . . :laugh:

5. Anack

Anack Novi Član

Ovih dana pojačano slušam Beethovenove klavirske sonate i simfonije, i gledam kako glazba sama od sebe stvara nešto u meni.. ranije mi je to napravio Mozart, dok sam gledao Amadeusa. Od neklasičnih Ulver, koje odnedavna slušam...
    ..malo je glazba, i u klasici i izvan nje, koja ti to napravi. U usporedbi s 'običnim' uživanjem u omiljenoj glazbi (koliko god ono bilo intenzivno), taj osjećaj da se posredstvom glazbe iz ničega pomalja nešto, veoma je rijedak. Ali kada se dogodi, spada u najdragocjenija individualna iskustva. Kažem individualna, jer će lako moguće moje 'muze' nekog drugog ostaviti ravnodušnima, kao i mene možda njihove...

Tko je vama na taj način poticajan?
    Ajd reci koje tocno sonate i simfonije, bas me zanima.

I ako ti se svidjaju Treca, Peta ili Deveta ( a znam da ti se svidjaju ), probaj slusati zadnje 3 od Tchaikovskoga, Cetvrtu i Osmu od Schuberta, zadnje 3 od Mozarta ( 39, 40, 41 ).. to je prvo sto mi pada na pamet, a da je slicno ( iako ni jedna nije ravna Beethovenovima ).

Ja sam nedavno otkrio Beethovenove gudacke kvartete. Prejako.

A inace, samo klasiku ionak slusam... jedina glazba koja govori ono sto se ne moze rijecima izraziti.

6. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Osim ako ti nije potrebno da ti glazba govori nego sam sebi stvaraš sliku. Zato je meni primitivnija glazba draža jer mi je um puno otvoreniji. Zvuči smiješno ali... :)

7. Anack

Anack Novi Član

Pa nitko nije rekao da je klasicna glazba "definirana". Zato je IMHO bolja od svih umjetnosti. Dobijes od nje ono sto ti vidis u njoj, ogranicena je samo tvojom mastom ( ajmo to tako reci ). I ne govorim ja sad da to ostala glazba nije ( a i ostale umjetnosti ), nego govorim ono sto ja mislim, da se neko nebi nasao uvrijedjenim.

8. Ajd reci koje tocno sonate i simfonije, bas me zanima.

I ako ti se svidjaju Treca, Peta ili Deveta ( a znam da ti se svidjaju ), probaj slusati zadnje 3 od Tchaikovskoga, Cetvrtu i Osmu od Schuberta, zadnje 3 od Mozarta ( 39, 40, 41 ).. to je prvo sto mi pada na pamet, a da je slicno ( iako ni jedna nije ravna Beethovenovima ).

Ja sam nedavno otkrio Beethovenove gudacke kvartete. Prejako.

A inace, samo klasiku ionak slusam... jedina glazba koja govori ono sto se ne moze rijecima izraziti.
    hehe, krenuo sam od prve, a sad je šesta na redu^^ sonate? prvih trideset i dvije, koliko ih imam;)

inače ne, nisam zagrizao na navedene brojke nego sam naprotiv ostao zapanjen divotom i izražajnošću sve i jedne dosada preslušane :laugh:

što se tiče ovog o glazbi...

I kod raznih modernih glazbenika uočavam veliki izražajni potencijal, naprimjer mi evo pada na pamet Vangelis. Njegov se senibilitet ponekad jednako jako manifestira kao i kod velikana klasike, romantike ili bilo koje epohe ranije ili kasnije, iako je de facto elektroničar. A ima toga još, bez da imalo liči na Vangelisa..
    Sa druge strane, čini mi se da su majstori od starine u svojim djelima otakli nešto kozmičko, što će zauvijek imati vrijednost i težinu - no, koliko znam, ni Bacha ni Mozarta se nije kovalo u zvijezde za njihova života, nego su ih tek nakon smrti prepoznali kao besmrtne i neponovljive. Tko će iz ovoga vremena biti tako prihvaćen i ovjekovječen jednoga dana, isto samo vrijeme može pokazati. Jedino mislim, teško da će sve to biti samo klasični i neoklasični kompozitori i izvođači, a da će vrijeme ugušiti neke izuzetne stvaralačke pojave zato, što su se okrenuli elektronici ili rocku kao mediju za izražavanje svojih ideja.
    U najmanju ruku, Hendrixa nikada neće zaboraviti :dry:

9. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Koliko je kod vas prisutno slušanje klasične glazbe i što vam ona predstavlja?

Kod mene je osjećaj kad slušam klasiku i metal potpuno identičan, iz razloga što sam patološki zaljubljena u melodiju, ritam i (dis)harmoniju.

I primijetih da mi je Bach često na repertoaru :caress:

10. Rusalka

Rusalka Aktivan Član

Koliko je prisutno?
    Svaki dan :laugh:

Kod mene se često vrte: Satie, Debussy, Saint-Saens, Orf, Grieg, Chopin :great:
    Bach mi je nekoć bio jako drag, ali nakon glazbene škole mi je popustilo zanimanje za njega (obzirom da je/bio obavezan za sviranje na ispitima).

Često slušam renesansnu i srednjevjekovnu (plesnu) glazbu (Praetorius, Widmann, Machaut, D`Arras, Attaignant, a dosta skladatelja iz tog razdoblja su anonimusi).

11. BlackSnake

BlackSnake DragónA

Skoro svakodnevno. Uglavnom slušamo Mozarta. Njega sam puno slušala u trudnoći, htjela sam vidjeti da li uistinu postoji tzv.mozart-efekt. Dokazao ga je moj DragonMaster! :hugz: :laugh:
    Smirivao ga je još kad je bio u trbuhu, a i danas djeluje bez ikakvih problema!
    Muž voli Chopina pa smo prije rođenja bebka bili na svakom koncertu u gradu. Sad nam to malo fali :lol:

12. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Bach mi je onak najbolji, pa ne znam svi ostali :) , Wagner mi je kul isto.. ma najcesce si uzmem neki cd i pustim , vazno da se uziva.
    Super mi je to slusat uz ucenje.

13. Jaktens Tid

Jaktens Tid Aristokat

Bach :loving:

a pazite ovo, tj. prisjetite se :D

mjuza :think:

bach + moz + beeth

14. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

O da, definitivno.
    Jedan od omiljenih skladatelja mi je Gabriel Faure ---> Faure
    Prvenstveno je poznat po liedovima (fr. naziva se ne mogu sjetiti) i komornim skladbama. Suvremenik Debussya, čini mi se da je ostao (nezasluženo) u njegovoj sjeni. Doduše, nije Faure pravi impresionist, ima kod njega naslijeđenih karakteristika romantizma.

Nadalje, volim Mahlerove simfonije, najdraže su mi Titan i Tragična.
    Beethoven mi je drag, kao i Liszt te Chopin. Mozart i ne baš...

Sad, kolko često slušam klasičnu glazbu...ne baš često, recimo - dva, tri puta mjesečno.

15. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Antonín Dvořák :loving:

16. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

nekad slušah intenzivnije; sad je to podosta rijetko i ide s ciljem postizanja određenog raspoloženja.
    nisam sigruna da mogu izdvajati same skladatelje (eventualno debbusy, beethoven); više sam fokusirana na odvojena djela i instrumente. ravelov bolero, orff, carmina burana, mozartov requiem, beethovenova peta simfonija, bizetova carmen (kad pjeva rinat shaham).

i gotovo sve u čemu ima violončela i sve što ikad igdje izvede sumi jo.:D

17. obyzouth

obyzouth Novi Član

Barem jednom tjedno slušam klasiku, i to uz spremanje stana, a sada ću i malo češće jer su mi krenuli ispiti, imam nekih top 50 i to uglavnom vrtim: Grieg, Tchaikovsky, Orff, Bach, Mozart, Rahmanjinov, Prokofiev, Ravel, Wagner, i da ne nabrajam.

18. Moonhunter

Moonhunter Novi Član

Premda volim i klasičnu glazbu, jednostavno nemam ništa pri ruci na kompu te ne slušam često. Ali zato ako čujem neku na radiju, moraš imat vraški dobar razlog da prebaciš stanicu prije kraja skladbe.

Klavir, gudala i orkestralne skladbe su mi najdraže. Nisam posebno opredjeljen za autore.

19. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Beethoven :laugh:
    i obožavam Puccinijeve opere...divne su...
    a što se tiće ostalog,sve pomalo...Jedna od najdražih skladbi mi je Vltava, definitivno....ta glazba je prekrasna :haha:

20. Mshai

Mshai Aktivan Član

Ima dana, tj. noći kada mi klasična glazba savršeno godi. Vrlo često znam slušati onu neku HRT stanicu u autu, koja pušta cjeli dan i noć klasiku, kad se vraćam kući u rano jutro. Rado se gubim cestama šuljajući se pred zorom uz skladbe Bacha, Mozarta, Wagnera, Beethovena, Schumanna, Chopina, Debussya... Što se tiče modernijih experimenata nevjerojatno mi je srcu draga, po mom najbolja stvar od Vangelisa - La petite fille de la mer. Eto vam linkić pa uživajte. :dizzy:

La petite fille de la mer - youtube

Podijelite ovu stranicu