1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Fantasy U Svjetskoj Književnosti

Rasprava u 'Knjižnica' pokrenuta od Nea, 1. Siječanj 2007..

1. Nea

Nea curica

Razmišljam nešto ovih dana i nikako da odgonetnem koja je razlika između fantasya i bajki? :smile: Zbog čega je uveden pojam fantasya zapravo ako je to sve isto bajka? :bye:

2. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

bajke su price za djecu. obicno imaju trivijalne i jednostavne radnje, sa moralnim pouckom na kraju i jasnom granicom dobra/zla.
    fantasy obuhvaca i bajke ali isto tako moze imati i puno kompleksnije zaplete, radnje i svjetove opisane u par tomova...tako ja to vidim :smile:

3. Elvenstar

Elvenstar missing

Da, tako nekako bi i ja to objasnila. Bajke su za malu a fantasy za veliku djecu. :smile:

4. Psychaki

Psychaki Gost

Prvo, treba uzeti u obzir da je 'bajka' naziv književne vrste, a fantasy naziv jednog književnog žanra.
    Bajke imaju kraću formu i jednostavniju radnju, a protagonisti su jasno odijeljeni na crne-bijele likove, koji su ovisno o tom usmjerenju, karikirani i hiperbolizirani. Vrijeme i prostor najčešće su univerzalni, a krajnji cilj bajke najčešće je moralno-didaktički, tj. ostavlja nam pouku na kraju. Ona jest prvenstveno namijenjena djeci, i to tako da im u obliku kraće , a razumljive i zanimljive forme pruži neke osnovne pouke koje im roditelji, tj . društvo želi prenijeti i to tako da razumiju, ali i da im ostane u glavi (tj. da zapamte), tome ide u prilog često kratka forma.

Fantasy, naprotiv, kao žanr ima kompleksnije likove, koji nisu nužno potpuno dobri ili potpuno zli (iako podijela postoji, naravno), a radnja je duga i nije joj nužno cilj ostaviti neku pouku.
    Fantasy se čita više kao beletristika, iako je u svijetu "ozbiljnih književnosti" bajka po kvalitativnoj diversifikaciji (ovo je bilo jače od mene :bye: ) općeprihvaćenija, kao jedna tradicionalna forma, koja potječe još iz vremena usmene predaje.
    Tako se autore bajki prije uzima ozbiljnim književnicima nego autore fantasy romana.
    (Diskriminacija! :smile: )
    Fantasy se čita više iz "gušta" , a ima i mnogo razvijeniji psihološki element kod likova, i mnogo veći manevarski prostor kod radnje, koja je u bajki uopćena i jednostavnija . . .
    U bajkama također postoji više "klišeja" tj. arhitipova junaka, ljubavnih priča, aforizama....one često jednako, tj. slično počinju (Bilo jednom u jednoj zemlji ...>> prmijeti poveznicu univerzalnog vremena i prostora :tired:) , dok je fantasy, barem po meni, više originalniji , jer opet , ima više prostora za manevar, budući da je kao žanr raznovrsniji (naravno da i tu ima puno kopiranja i klišejiziranih stvari, ali se to ne može usporediti sa standardiziranom formom bajke . . .)

5. Nea

Nea curica

Baš odlični odgovori, hvala :sad:

A sada kad smo već kod toga... što mislie zašto se fantasy uglavnom doživljava kao beletristika i nema vrijednost za "prave" književnike/knjiž.kritičare/ostale? Zato što je relativno nova forma je mi se čini da nakon LOTR-a godinama tj. desetljećima nije bilo nekog pravog fantasy djela kao što su djela GG Kay i Martina? (ali dobro ja sam slabo s tim upoznata :sad: ) ili zato što trebaju godine da neki žanr bude priznat kao književna vrsta ili fantasy djela zbilja nemaju neku vrijednost? :blush:

6. Psychaki

Psychaki Gost

Zato jer se radi o književnoj diskriminaciji, kao i prema SF-u. 'Ozbiljni' književnici odbijaju fantasy i SF nazivati pravom književnošću, te ga uvrstiti u recimo, povijest književnosti, već SVE nazivaju šundom (naravno da i toga ima , no nikako cijeli žanr).
    No to je puno dublja tema, a i ja osobno imam nekog iskustva s tim (recimo, kad mi rad nije prošao dalje jer je SF iako nitko iz komisije nije imao konkretne zamjerke , već su tako iskazali subjektivno preziranje žanra).

O tome mislim za ovogodišnju farsu napisati rad tj. esej, pa kad ga zgotovim, mogu ti poslati ako te zanima, Nea. :unsure:

7. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Pa nemora biti fantasy, dječja bajka bogamazo a što gogoljeva Kabanica nema fantasija u sebu? Sve što osim realnih činjenica ili situacija/likova temeljenih an realnim iskustvima ima i zrnce nerealnosti u bilkojem pogledu - ima primjese fantasya.

A sad ako to premašuje u većoj mjeri realnu komponentu ko kod Tolkeina onda se naziva fantasy a ako ne... može nastati svjetski priznata knjiga

Izgleda da se za respektiranje mora znati pravi omjer...ali to je ionako karakteristika svakog pravog pisca.

Ali sa umjetničke strane jedna sapunica ne vidim zašto bi jedna ruska sapunjara iz realizma bila vrednija od poštenog fantasy djelca, osim što ima socijalnu i kulturnu komponentu tadašnjeg društva. Izgleda da je ovo zadnje bitnije za dobru knjigu.

8. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

ili fantasy djela zbilja nemaju neku vrijednost? :unsure:

Pa za ime Božije , Nea , sama čitaš fantasy , valjda možeš sama reći ima li neku vrijednost :think: :cry:

9. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

:think: Umrla bih bez fantasya. Imaju vrijednosti svima koji ih čitaju, kao bilo koja druga knjiga samo je razlika u tome što to djeci ne daju da čitaju za lektiru :unsure:

10. Nea

Nea curica

Pa za ime Božije , Nea , sama čitaš fantasy , valjda možeš sama reći ima li neku vrijednost :cry: :cry:

:unsure: to bi bilo subjektivno, mislim na općenito poimanje :cry:

Npr. zašto jedna Ana Karenjina ima toliku vrijednost i gdje je ta vrijednost? Mislim da su recimo (ovo je samo primjer ne bacajte kamenje :cry: ) ruski pisci samo bili u modi u određenom razdoblju pa postadoše klasici ili je život koji su opisivali, znajući Rusiju kao carsku zemlju obavijenu snijegom i zimom, bio cool za ostatak svijeta pa su im dali veću važnost nego što bi inače? :think:

11. Psychaki

Psychaki Gost

Ne diraj mi ruski realizam. To je konstanta - klasika- povijesno , zbog postavljanja nekih temelja , ali i konstanta zbog kvalitete.
    Nema te mode koja bi uzrokovala da nešto bude uvijek klasik. Potreban je i interes i velika umjetnička vrijednost .

12. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

@ Nea: A da pročitaš koji post iznad? :unsure:

A i opet da napomenem da ja nisam nikakvu extra kvalitetu vidio osim onoga što sam napisao. U glazbi je klasika druga stvar i tamo stvarno je prisutna danas teško dostižna umjetnost ali osim opisivanja povijesti ondašnjeg ruskog društva i same stepenice realizma u književnosti...s objektivne strane kao svestran čitač dakle ne kao jedan od mnogih koji pljuju po fantasyu a nisu ga ni čitali ne mogu ništ zaključiti da bi opravdao današnji trend/stav.

13. Psychaki

Psychaki Gost

Ti kažeš ^^
    Meni su određena djela ruskog realizma bolja od većeg opusa fantasyja , ali ovo zbilja ovisi o subjektivnom dojmu :unsure:

14. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Zašto ne realistički roman u nekom izmišljenom svijetu?

15. Psychaki

Psychaki Gost

Može - Jack London : Željezna peta

Iako svijet nije posve izmišljen u ovom slučaju. Možda još koji, no sada mi ne pada na pamet.

16. Midria

Midria Novi Član

Evo kako to ja vidim:

fantasy postoji još od davnina- sjetite se samo Zoranićevih planina, Arkadije pa čak i Danteove božanstvene komedije. U njihovo je tovrijeme sve bilo prihvačeno ofrlje...onak...dobro, ajde, poznat je plemić pa nema veze...sada su to dijela koja se jako cijene, uče se u školi, posvečuje im se veliki povijesni značaj (čitaj...malo previše se napuhuje). I tako će z anekih stotinjak godina...ili više(ako će još zemlje biti) biti i sa sadašnjim fatasy romanima: ono što mi sada govorimo: da je u dvadesetom i dvedeset i prvom stoljeću izražena plodnost fantasy pisasca, a najviše sće se spominjati uspješnice poput Tolkiena, GGkaya i Martina, Rowlingice i malog(velikog) Paolinija.

17. Sherpa

Sherpa Legenda

Danteove božanstvene komedije nikako ne spada u fantasy dijela. Sto se tice ranijih dijela iz antike to danas mozemo svrstavati u fantasy no u trenutcima kada je tako sto pisano u takvo sto se je vjerovalo i stvari su pisane kao stvarne price.

18. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Danteove božanstvene komedije nikako ne spada u fantasy dijela. Sto se tice ranijih dijela iz antike to danas mozemo svrstavati u fantasy no u trenutcima kada je tako sto pisano u takvo sto se je vjerovalo i stvari su pisane kao stvarne price.

Pa dobro, više su preteče toga..ali ne očekuješ valjda da povjerujem kak su ljudi mislili da je on stvarno bio kroz pakao, čistilište i raj (i to s Vergilijem) i to sve zapisao ??? Mislim jest srednji vijek, ali nisu neandertalci ljudi bili e :smile:

19. Sherpa

Sherpa Legenda

Definitivno nije prolazio kroz sve to, no on je tamo zive osobe vec smjestio u krugove pakla ili u raj kako mu se je tko svidjao. Time je kroz teoloska uvjerenja klasificirao ljude.

20. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

Definitivno nije prolazio kroz sve to, no on je tamo zive osobe vec smjestio u krugove pakla ili u raj kako mu se je tko svidjao. Time je kroz teoloska uvjerenja klasificirao ljude.

No dobro, valjda si se krivo izrazil prvo - ispalo je da si rekao da su ljudi vjerovali da je to true-story

Podijelite ovu stranicu