1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Eutanazija

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Exxar, 3. Prosinac 2007..

1. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

S obzirom kako smatram da je eutanazija potpuno druga kanta crva od samoubojstva, prebacio bih raspravu iz doticnog topica u novi.

Dakle, sto mislite o eutanaziji? Ja osobno mislim da svaki mentalno zdrav covjek ima pravo umrijeti ako ce mu to skratiti patnje, ili ako misli da mu je doslo vrijeme i da iza sebe nece ostaviti oštećenu rodbinu. Naravno, stvaraju se problemi oko definicije mentalno zdravog covjeka, definiciji i verifikaciji patnje te potencijalno oštećene rodbine, i naravno mogućnosti da toj osobi eutanaziju omogući netko drugi, ukoliko ona sama to nije u stanju učiniti.

I prebacujem dorcino pitanje:
    a jesi li svjestan da je danas 20% smrti u nizozemskoj posljedica eutanazije? je li to normalno?

2. Sammael

Sammael Knjižničar

Dorca, ne nije. I to je druga krajnost.

Ali da imam jos tjedan dana zivota od recimo karcinoma pluca. Bolovi zadnjeg tjedna su toliki da morfij vise ne pomaze. Neznam jer shvacas koliko je to ali pokusat cu ti objasniti. Meni je dana mala doza morfija kad sam bio u takvim bolovima da sam plakao i nisam mogao micati se kad sam imao shigelu. Mala doza je bila dovoljna da U POTPUNOSTI obrise bol.
    Dakle bol koja je tolika da poelis vristati ali nemozes jel previse boli, nestane s malom dozom morfija. a bol zadnjih tjedan dana prije smrti od karcinoma pluca je tolika da niti jedna doza morfija ne pomaze.
    sad mi objasni zasto tom covjeku, na njegov zahtjev, nebi bilo omoguceno da umre mirno, od prevelike doze painkillera?

3. Shadowh86

Shadowh86 Novi Član

Ljudi na svijetu ima 7 milijarda
    A u africi ljudi umiru od gladi

Pa ako netko zeli umrijeti neka umre njegova porcija hrane ce se dati nekom afrikancu
    Kakve veze ima sto covjek umre
    To ima veze s pojedincem a kada gledas globalno to je nista
    Ljudi umiru svaki dan bilo to namjerno ili ne
    Bas kao sto netko ima pravo zivjeti zato netko nebi imao pravo umrijeti??
    Tko smo mi da mislimo o pojedincu?
    Ako mi neki frend zeli umrijeti ja bi ga podrzao samo ako je to VRLO dobar razlog.

4. Leviathan

Leviathan Aktivan Član

ako će mo gledati s vjerske strane, nemamo pravo uspavati čovjeka koji je 99% sigurnosti biljka, a i ako se probudi ostaje npr. invalid, a njegova je želja npr. bila da se uspava, tj, da ga se ubije. Podržavam samo u extrem slučajevima uz jakoo dobar razlog. Dobar razlog i ekstremni slučaj iz razloga što to doktor mora izvršiti, a bog zna hoće li to utjecati na njegovu psihu, hoće li on to doživjeti kao ubojstvo.

5. Veles

Veles ljuta zvijer

Dorca, ne nije. I to je druga krajnost.

Ali da imam jos tjedan dana zivota od recimo karcinoma pluca. Bolovi zadnjeg tjedna su toliki da morfij vise ne pomaze. Neznam jer shvacas koliko je to ali pokusat cu ti objasniti. Meni je dana mala doza morfija kad sam bio u takvim bolovima da sam plakao i nisam mogao micati se kad sam imao shigelu. Mala doza je bila dovoljna da U POTPUNOSTI obrise bol.
    Dakle bol koja je tolika da poelis vristati ali nemozes jel previse boli, nestane s malom dozom morfija. a bol zadnjih tjedan dana prije smrti od karcinoma pluca je tolika da niti jedna doza morfija ne pomaze.
    sad mi objasni zasto tom covjeku, na njegov zahtjev, nebi bilo omoguceno da umre mirno, od prevelike doze painkillera?

Prvo: problem je u tome što ti ne možeš odrediti koji je to zadnji tjedan prije smrti od karcinoma pluća ili bilo koje druge bolesti, kada bi smrtno bolesnome trebalo sasuti metak u čelo. Tjedan dana neljudske muke u kojima ti izgleda kao da će sigurno ocapiknuti, a nakon toga čovjek se odjednom polako počinje oporavljati. Slučajno znam o čemu pričam, jer moj je djed umro upravo od karcinoma pluća. I njemu je isto zadnjih par tjedana bilo pravo mučenje, međutim, stanje mu je osciliralo iz boljeg u gore i nakon par dana žive muke bol bi mu popustila tek toliko da bi smogao snage nakratko opet mogao biti "onaj stari". I on je na kraju već zazivao smrt usred tolike muke, međutim, da smo ga tada jednostavno zatukli, ja nikad ne bih dobio priliku da se oprostim s njime. Nakon konačnog mučenja, njemu se stanje nakratko počelo pobljošavati i u tome trenutku ja i on imali smo svoj posljednji razgovor u kojem smo se oprostili i pozdravili kao pravi prijatelji. Dva dana poslije zapao je u komu i umro mirno u snu, vjerojatno ni ne osjetivši ništa (što je, pretpostavljam, smrt kakvu bi svi smatrali "dostojnom").

To me dovodi do druge stvari, a to je činjenica da se eutanazijom ustvari ne pokušava olakšati bol umirućima, nego živima: jer većini ljudi se ili grozi ili gadi od smrtnih muka i patnji u bolesnoj starosti, radije ne bi to gledali i izbjegli bi da ikako mogu. Time, međutim, sami sebe ograničavaju za jedno iznimno vrijedno, makar i iznimno bolno životno iskustvo. S druge strane, čovjek suočen s opasnom bolešću naglo izgubi ideje o dostojanstvu, ponosu i sličnim sranjima, te je voljan podnijeti drastično spuštanje svoje kvalitete života samo da bi kako-tako preživio. Ne bi vjerovao kolike je muke i boli ljudski organizam u stanju stoički trpjeti kad mora, te koliko su ljudi sposobni spustiti svoj životni standard kad su suočeni s opasnom bolešću.

I treće: sve ovo što sam do sad napisao spada u kategoriju teorije. Praksa je nešto posve drugo. Ja nikako ne vidim načina kako bi se eutanazija mogla urediti u praksi a da istog trena ne dođe do enormnih zloporaba cjelokupnog sistema sa tragičnim posljedicama za nebrojene ljudske živote.

6. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

:snip: i umro mirno u snu, vjerojatno ni ne osjetivši ništa (što je, pretpostavljam, smrt kakvu bi svi smatrali "dostojnom") :snip:
    lol... a kao, kad te nakljukaju smrtonosnom dozom morfija je nešto drugačije? izgubiš osjet i zaspiš u kratkom roku... ono...

eh da, i s ovime se preselite u topic za eutanaziju koji postoji već odavno...

7. Veles

Veles ljuta zvijer

Ono... očigledno je takva smrt moguća i prirodnim putem, makar uz/nakon puno patnje...

A tebi ako je do kljukanja morfijem, samo izvoli...

8. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Tako je, ovdje se radi isključivo o nasilnim prestanku života relativno zdravih osoba, a ne uspavljivanjem nakon 25 godina bolesti.

9. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

a zašto ne prije toga? zar je dostojanstvenije mučiti se ko neznam šta prije nego kapucneš ili preskočiti taj dio?

10. Veles

Veles ljuta zvijer

Onda najbolje djetetu čim se rodi smrkskat glavu o najbliži zid, kako bi bili sigurni da će preskočiti sve muke i patnje koje ga bez sumnje čekaju u životu.

11. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

ja govorim o gornjem primjeru - rak pluća, zadnji stadij, enormni bolovi, i znaš da nećeš preživjet...

12. Veles

Veles ljuta zvijer

Zato da hrabro i stoički podneseš svoju sudbinu, a ne pobjegneš kao zadnja p :blush: :blush: :blush: :blush: ?

EDIT: I ovog, druže moderatore, i ovog isto!

13. Elvenstar

Elvenstar missing

Evo, dična moderatorica je sve preselila :blush: .

14. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

hvala ti dušo...

Zato da hrabro i stoički podneseš svoju sudbinu, a ne pobjegneš kao zadnja p :blush: :blush: :blush: :blush: ?
    aha... bi tebe vidio u takvoj situaciji... garant bi preklinjo i Boga, i Jahvea, i Allaha, i Buddhu, i sve svece, i sve znano i neznano u svemiru da ti neko skrati muke...
    ono, ak konju koji slomi nogu možemo smjestit metak u čelo, onda možemo čovjeku, koji je ionako već mrtav, skratiti patnje koje su mu tih zadnjih dana neminovne...

15. Veles

Veles ljuta zvijer

aha... bi tebe vidio u takvoj situaciji... garant bi preklinjo i Boga, i Jahvea, i Allaha, i Buddhu, i sve svece, i sve znano i neznano u svemiru da ti neko skrati muke...

Ako ti se da čekati, obzirom da si nešto mlađi od mene i pod uvjetom da se dovoljno paziš kroz naredna desetljeća, možeš slobodno doći na moju samrtničku postelju i promatrati. Ja se sad kladim u život da neće biti tako, pa da vidimo...

ono, ak konju koji slomi nogu možemo smjestit metak u čelo, onda možemo čuvjeku, koji je ionako već mrtav, skratiti patnje koje su mu tih zadnjih dana neminovne...

Meni nikad nije bilo jasno zašto se konja koji se ozlijedi ubija :blush: To mi je najgore divljaštvo. Ozlijeđenom stvorenju, bilo životinji bilo čovjeku, treba pomoći, a ne pucati.

16. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

zato šta konj skoro cijeli život provede na nogama. a da kost zacijeli treba nekoliko tjedana. nema tog konja kojega ćeš natjerati da cijelo to vrijeme leži kako ne bi pogoršao ozljedu i omogućio si pošten oporavak.
    to i zato šta takvog konja nećeš iz recimo šume (di si otišo na jahanje) vuć sve do staja or smth... radije ga eliminiraš nego da ga lešinari kljucaju na živo

a šta s prvog dijela tiče, ja statistički gledano imam najbolje šanse od svih na forumu da kapucnem prvi. il će mi otkazat jetra, bubrezi, herc, štaveć, ili ću psihički puknut i krenut radit sranja okolo do te mjere da će me neki specijalac MORAT skinut snajperom da me zaustavi...

17. Veles

Veles ljuta zvijer

zato šta konj skoro cijeli život provede na nogama. a da kost zacijeli treba nekoliko tjedana. nema tog konja kojega ćeš natjerati da cijelo to vrijeme leži kako ne bi pogoršao ozljedu i omogućio si pošten oporavak.
    to i zato šta takvog konja nećeš iz recimo šume (di si otišo na jahanje) vuć sve do staja or smth... radije ga eliminiraš nego da ga lešinari kljucaju na živo

To je, dakle, recimo dobar slučaj u kojem bi ti trebao neki opijat da konja omamiš, preneseš ga nekim vozilom u staju i držiš ga imobiliziranog dok mu noga ne zaraste. Hebate, taj konj je strgal nogu zato jer si ga ti išao jahati, a onda mu ti za nagradu prosviraš mozak. I onda se ja čudim kako ljudima padaju na pamet gluposti kao eutanazija?

a šta s prvog dijela tiče, ja statistički gledano imam najbolje šanse od svih na forumu da kapucnem prvi. il će mi otkazat jetra, bubrezi, herc, štaveć, ili ću psihički puknut i krenut radit sranja okolo do te mjere da će me neki specijalac MORAT skinut snajperom da me zaustavi...

Pa, ako ti je to životna želja :tired: Ja planiram postat bogat i poznat svojim djelima, oženit ženu koju volim, napravit hrpu djece koja će imati cijele vojske unučadi i doživjeti duboku starost u kojoj ćemo nas dvoje sjediti umotani u dekice pred kaminom, ja ću pušiti debele kubanke i piti viski s ledom, ona će listati kroz stari album obiteljskih fotografija i stalno ćemo jedno drugoga podsjećati kako smo dobro i lijepo proživjeli zajedno. Svjestan sam da sve to možda neće ispasti baš tako kako sam si ja zamislio, ali čini mi se a helluva better plan nego se s dvadeset godina nadati metku iz snajpera ili cirozi jetre, koji su nam tako i tako svima realna statistička mogućnost.

18. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

nisam reko da se tome nadam nego da za to imam puno veće šanse nego itk ovdje...
    ok, po ovome šta si za odgovorio po pitanju konja zaključujem da si ti jedan od onih koji se zalažu za očuvanje života pod svaku cijenu... e pa iznenađanje - život ima svoj početak i kraj i svaka individua ima pravo odrediti kakav će njen kraj biti ako mogućnost izbora postoji.
    dal bi odabrao eutanaziju da se nađem u onoj gorenavedenoj situaciji sa rakom (ili ekvivalentnoj)? hell yeah! puno lijepše, spokojnije i dostojanstvenije mi se čini ideja kljukanjem sedativima beyond the point of no return, nego da se tih tjedana mučim ko pseto. i nemoj mi samo spomnjati 'a uskratio bi svojoj rodbini priliku da se oproste?'. naravno da nebih. obavio bih to odmah nakon dijagnoze. nek se pripreme. a ak iz nekog razloga ne stignu pojavit se tada - tough luck. ja suze za njima neću liti. a za ono šta iza mene ostaje me tak i tak zaboli kara jer ionako više neću bit tu. postat ću ništavilo. ali ću ništavilo postati sa dostojanstvom jednoga čovjeka a ne kao patnik.
    ja sam svoje reko...

19. Thor

Thor Aktivan Član

Ja nebi nikad dopustio da me se eutanazira, nema šanse, nikad.

20. Sammael

Sammael Knjižničar

da sam u takvim bolovima, i uskoro cu umrjet (u roku od mjesec dana) okupio bih svoju obitelj
    oprostio se od njih. Rekao im koliko ih volim.
    I onda umro.

Da ih pustim da pate dok me gledaju u takvim mukama? Da je patim u takvim mukama radi par dana vise?
    Zasto?

Podijelite ovu stranicu