1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Eragon

Rasprava u 'Filmovi' pokrenuta od Belmorn, 7. Prosinac 2006..

1. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

14.12. u kinima većinom svijeta kreće Eragon, ekranizacija istoimenog fantasy romana.
    Priča se vrti oko mladog Eragona koji je našao neobično jaje iz kojega se izlegne zmaj. Zahvaljujući mudrom pričopričalici Bromu (Jeremy Irons), Eragon odluči preuzeti ulogu jahača zmajeva i poraziti zlog Galbatorixa (John Malkovich).

2. Psychaki

Psychaki Gost

Eh, SAD bi bilo vrijeme da napokon počnem čitati tu knjigu. :lol:

3. Dark knight

Dark knight Novi Član

E,da taj film namjeravam ici pogledati........... :lol:

4. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

(...) i poraziti zlog Galbatorixa.

koje izuzetno glupo ime za glavnog negativca. vise mi baca na nekog alan ford lika nego ozbiljnog neprijatelja :smile: :cocky:
    inace ne ocekujem nista vise od Earthsea, fina fantasy pricica za pogledat i bok.

5. Seeker

Seeker semi-retired

knjiga nije bila losa, vidjet cemo kakav je film

6. Elvenstar

Elvenstar missing

Jedva čekam filmek, samo sumnjam da ću ga uspjeti pogledati u kinu :w00t: .

7. Nechrarh

Nechrarh Gost

:dry: Zmaj u filmu ima FULL PLATE!!!!! :w00t: :dry: :omg:

8. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Prica nije mogla biti isfuranija niti vise lame.

9. Nea

Nea curica

10. Nazgul_rulez

Nazgul_rulez Aktivan Član

To bih mogao ići pogledati onako iz sporta ...samo da nisu napravili opet neko sranje poput Dungeons & dragons :viking:

11. Seeker

Seeker semi-retired

vidjet chemo

12. shade_slayer

shade_slayer THe Duke

evo seeker,ulogirao sam se.ocemo zajedno ic gledat eragona?? :tired:

13. Xalik

Xalik Novi Član

Evo, nedavno sam pogledao film "Eragon", pa da napišem nekakav osvrt kad se već zavaravam da imam puno vremena. Nastao prema istoimenoj knjizi poprilično mladog (24 godine) američkog pisca Christophera Paolinia film je mnogo obećavao i zato sam malo požurio da vidim kako je cijela stvar ispala. Međutim, moram priznat da sam iskreno razočaran; ili su moja očekivanja bila previsoka ili film stvarno nema kvalitete koje može ponuditi; najviše mi se čini da su obije tvrdnje istinite. Samu knjigu nisam još stigao pročitat, osim nekih djelova koje sam kompletno nevezano za temu našao na netu, tako da sam se dodatno informirao o razrađenosti settinga i nisam pretjerno zadovoljan; dobro, može se reći da je fantasy svijet u knjizi još kako-tako dobro obrađen, ali u filmu to uopće nije došlo do izražaja – kao da su se bojali da gledateljima ne pruže previše podataka pa su samo ono bez čega se ne bi moglo prikazali. Ukratko, radnja je smještena u Alagaësiu, zemlju u kojoj su se za mir brinuli zmajevi i njihovi jahači, dok među njima nije došlo do razdora i velikih borbi koje je samo jedan jahač preživio; on nameće svoju strahovladu i za zemlju počinje doba patnje i straha. Poprilično zanimljiva priča kao osnova jednog settinga, ne sumnjam da je u knjizi daleko bolje razrađena, ali jako je teško temeljiti cijeli svijet samo na jednoj priči ne tako daleko u prošlosti; to siromaštvo građe uvijek se teže osjeti u filmu jer je ograničen vremenski tako da se samo osnove izlažu, ali redatelj ovdje zaboravlja da su upravo detalji ono što toliko zaintrigira fantasy publiku.

Dok sam se busom vraćao s projekcije razmišljao sam o ovoj kritici i zaključio da bi jedini razlog zbog kojeg bi taj film ponovno gledao bio da napišem potpunu kritiku jer se nakon jednog gledanja ne može pohvatati sve greške, nelogičnosti i scene preuzete iz drugih filmova. Jasno, ne može se od redatelja tražiti da stvori sasvim novi način snimanja, ali se barem očekuje nešto novo ili drugačije, da se vidi da je uložio i nešto svoje kreativnosti u stvaranje tog filma, a da nije koristio samo fore pohvatane na akademiji ili preuzete od drugih. Tako da, kada pogledate film, zadovoljno uzdahente i kažete: "Da, to je Stefen Fangmeier.". Međutim, ovdje on uopće (barem koliko sam ja uspio primjetiti) nije uopće došao do izražaja, većinu je scena preuzeo od kolega Petera Jacksona tako da imate osjećaj da gledate LOTR, a ne neki drugi film. Jasno, ne može se reći da neki način snimanja pripada Jacksonu i da ga drugi ne smiju koristiti, ali tako doslovno kopiranje bez imalo inovativnosti me jako razočaralo. Scenografija je na razini i vidi se da je puno truda uloženo u nju, ali u nekim je scenama redatelj previše naglavaša, jednostavno dosadi koliko god bila lijepa. Ovo se pogotovo odnosi na krajolike prikazivane iz velike daljine uz naglašenu glazbu u pozadini dok protagonsti putuju tim predjelima. Ono što je izbačeno, a meni se osobno sviđa, su detalji kao na onoj zelenoj padini prije dolaska Vardenima i slično, stvari koje mogu biti i jednostavnije a da se ništa od radnje ne propusti, ali ovako stvaraju baš onu pravu atmosferu. Efekti su također zadovoljavajući (već odavno nisam vidio moderni film s lošim efektima, ali čini mi se da se na to pazi više nego što bi se trebalo, a zapostavljaju se druge stvari, primjerice scenarij), ali osobno mi se ne sviđa kako su napravili zmaja, tj. Saphiru. Ovo nije prigovor efektima koliko samoj ideji oko izgleda zmaja; skraćivanjem nosa dobila je manje zastrašujuć i moglo bi se reći tupav izraz lica, što definitivno ne ide uz jednog zmaja. Kostimografija također skoro pa zadovoljavajuća, vidi se da su se potrudili oko izrade odjeće za glavne likove (primjerice Durza je dosta lijepo odjeven i detalji su na mjestu), ali statisti nisu prikladno obučeni i to malo narušava ugođaj koji film želi postići.
    Glazba je solidna, zapravo ništa posebno a opet dovoljno za jedan klasičan film, dobro da se nisu sjetili i to preuzeti od Gospodara Prstenova... Pošto je svugdje bilo mjesta film sam gledao u kinu Teatro Fenice koje ima zadovoljavajuće ozvučenje, i tu sam ostalo malčice impresioniram zvučnim efektima koji su zmajevo polijetanje dočarali između ostalog i tresenjem stolica i osjaćajem kao da pod podrhtava. E da, ako me nešto stvarno iživciralo onda je to bio glas Saphire; pričao sam puno puta s likicama koje profesionalno pjevaju i stvarno obožavam alt, ali ovo je očajno zvučalo: pokušali su prikazati mentalnu komunikaciju zmaja i jahača tako što su za zmajev (ili bolje zmajičin da vas stalno ne zbunjuje) glas stavili kompjuterski izmjenjen alt, što je na kraju zvučalo tako iritantno da sam stalno pomišljao kako bi poludio da stalno moram u mislima slušat taj glas kad bi mentalno komunicirao s zmajem. Što se glumaca tiče tu nisam baš izbirljiv tako da baš i nemam neke kritike, recimo da su više-manje dobro obavili posao.
    Jedna od stvari koje su me posebno naljutile bilo je silno pojednostavljivanje što se objašnjenja magije tiče; čitao sam negdje na netu jedan od brojih priručnika za igranje Wizarda u D&D-u (ovaj se bavio pitanjem kako opisivati vlastite čarolije i njihovo porijetlo), i kao dobar primjer navodi upravo neke citate iz "Eragona" – riječ nije samo nešto što imenuje neku stvar, riječ je ta stvar, i tako magija zapravo počinje. Ovdje je to objašnjeno u dvije jednostavne rečenice (svaka oko 3-4 riječi) i to me jako razočaralo; isto tako, cijeli se film prebrzo odvija. Primjerice, dal' bi se situacija puno promjenila da je mali zmaj ostao kod Eragona pet godina i postupno odrastao, nego su oni baš morali da magično naraste u par sekundi... A isto i za Eragona; bio je seljak do pred par dana, sad odjednom među najvećim ratnicima u svijetu. Mislim, OK, ali ne u nekoliko tjedana, da su to rasporedili na nekoliko godina sumnjam da bi utjecalo na samu radnju i njezinu smislenost, a mislim da bi bilo daleko bolje.

Da već polako i završim, ja sam razočaran ovim filmom od kojeg sam očekivao nešto puno kvalitetnije; ovako ispada da se od cijele stvari isplatilo dat' samo 5 kuna za kokice. U neku mi je ruku drago što sam ga pogledao jer ja ipak ne mogu a da ne pogledam sve što ima veze s fantasyem, ali ne mogu ga preporučiti onima koji se premišljaju. Nije film baš toliko katastrofalno loš, ali nije ništa posebno... Barem ako se mene pita...

14. Nechrarh

Nechrarh Gost

Samo par ispravaka/informacija... :unsure:

Tip koji je napisao knjigu (kada ju je napisao) imao je samo 16 godina.....znači da sada ima 20....
    Knjiga i film su namjenjeni mlađoj populaciji, znači djeci i teenagerima ( pa nam je vjerojatno zbog toga toliko naivan i bezveze )
    I redaltelj je debitant - pa se jasno vidi sa mu je ovo ipak bio malo preveliki zalogaj :tired:
    E da i zmaj je žensko, pa zato tako i izgelda....

15. Seeker

Seeker semi-retired

@shade, neznam kad cu i dali cu ici, sad me uhvatila neka prehlada pa moram prvo vidjeti koliko ce zbiljno biti

16. shade_slayer

shade_slayer THe Duke

dobro sam ti ozdravi.. :lol:

17. abominacije

abominacije (/:=D

film... losh?
    ali... kako?
    pa... imao je... u najavi... macheve... i oklope... i charolije... a i glumi john malkovich...
    kak...
    mmm....
    *sob*
    ...
    ...
    *becomes emo*
    ...
    ...
    *slashesh wrists*

18. Nechrarh

Nechrarh Gost

Išel sam ga gledati bez nekih većih očekivanja, odnosno znao sam da je za djecu ( jer je napravljen od djeteta )...i kao takav, sam po sebi, ( znači kao film namjenjen djeci - to mu j eciljana publika ) ispao je sasvim OK..... za neke zahtjevnije mala preporuka - zaobidjite ga....ili ga pogledajte sa nekim djetetom ( sin, kćer, mali bratić....... )

19. Aelis

Aelis Pokémon trenerica

glas Saphire; pričao sam puno puta s likicama koje profesionalno pjevaju i stvarno obožavam alt, ali ovo je očajno zvučalo: pokušali su prikazati mentalnu komunikaciju zmaja i jahača tako što su za zmajev (ili bolje zmajičin da vas stalno ne zbunjuje) glas stavili kompjuterski izmjenjen alt, što je na kraju zvučalo tako iritantno da sam stalno pomišljao kako bi poludio da stalno moram u mislima slušat taj glas kad bi mentalno komunicirao s zmajem.
    Ali glas nije ništa preveć kompjutorski - it's Rachel Weisz. :nice:

No da, film je kralj trasha. Možda (sigurno) mi je greška bila što sam dan prije pročitala knjigu koja je osrednje-dobra, ali film je fakat dosta loš. Efekti su dobri, glumci su u redu, sve ostalo - nula bodova. Oh i da, film ima veze s knjigom isto koliko i ja s baletom. :nice: Uzeti su glavni likovi i kostur kostura priče, ali u biti to nema veze s knjigom. Slobodno prvo pogledajte film pa tek onda pročitajte knjigu, mislim da ćete tako biti u malko boljoj situaciji što se filma tiče, a neće vam spojlati apsolutno ništa osim jednog događaja. :/

20. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

ja cu samo jos jednom rec da jedva cekam sinkronizaciju zato sto ce tako film jedino valjat..

joj, opet mi se smije kad se sjetim :lol: :lol:

Meni je mala Safir najbolja glumica tamo :yeah:
    Ona scena di joj visi rep od stakora iz malih ustasaca.. aaaaaawwwwwwwwwwww!! :lol:
    ja sam se zaljubila u tog zmajica..

a Malkovich (zbog kojeg sam isla gledat film) pojavljuje se u tri scene.. ako i toliko :laugh:

Podijelite ovu stranicu