1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Emigracija Iliti Amo Ča.

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Ayllwyn, 27. Kolovoz 2013..

1. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Ima netko iskustva?

Ako se Marlene još smuca po forumu, može nam detaljnije opisati kako se ona odlučila na korak iseljavanja i kako je to sve išlo?

J. i ja smo ozbiljno počeli razmišljati o zelenoj karti, samo nemam blage veze kakvi su amerima uvjeti za useljavanje stranaca. Imate ideje?

2. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Uopće nemam ideje kamo bismo mogli zapravo otići. Što više tražim po netu, sve mi se više čini da ima posla za neke uber tražene poslove (npr. doktori, fizičari..) ili jeftinu radnu snagu (vozači kamiona, bauštela i slično). Ne znam uopće što je s nama koji smo između. Sa humanističkim fakultetom nema posla sve mi se čini, a ako to znači da sam zapela u hrvatskoj, onda se idem izučavati za švelju jebiga, niš mi drugo ne preostaje. :sad:

3. Decadent Sympozium

Decadent Sympozium Prvi anti-heroj Eydisa kao takav

Ne planiram otići van dok ne vidim mogu li ovdje nešto postići. Ako mogu, radije sam riba u jezeru nego li riba u moru.

Aka, Faint Smile, Lord i 1 drugoj osobi se sviđa ovo.
  4. autumn

autumn |-O

to je upravo to, ili strucnjaci ili radna snaga. Ja sam izmedju, ni vrit ni mimo. Iako, vani bi s poslom "radne sage" mogla pristojnije zivjeti nego ovdje.
    Moj dragi odavno pizdi da oce van, jos debelo debelo prije krize. Njega nervira hrvatski mentalitet, ljudi i drzava u kompletu. Kako nam je bilo iznadprosjecno dobro s financijske strane do prije 5 godina, ja kao lokalpatriota nisam htjela ni cut za to. Moj grad, moji prijatelji, moja mama! Necu van :laugh:
    i onda, primanja su nam se strmopizdila, izdaci narasli i doslo je dijete.
    Moram priznati da bi sad da se vratim unazad otisla u roku keks.
    Ne toliko radi novaca koliko radi prilika za moju malu jednog dana.

5. El Viejo Dragon

El Viejo Dragon Enciklopedija beskorisnog znanja

Pitanje je kamo van?

I svima treba biti jasno da je prvih pet godina čisto odricanje dok se ne stvori baza na kojoj se može početi graditi i razvijati. Osim ako ste dr.med., medicinska sestra ili neki uberznanstvenik ili programer.

Moje iskustvo sa Nijemcima i Austrijancima je da je sve to isti qratz kao i kod nas, samo imaju više para i države im još nisu ošle u PM, mada lagano klize prema nama.

Priča naših starih o Germanima koji marljivo i pedantno rade, odlažu šraf k šrafu a čavel k čavlu je nažalost izumrla.

6. autumn

autumn |-O

previse mi poznatih zivi vani da pusim to d aj eisto.
    je, puno puno im je gore nego je bilo.
    ali vani se ne desava da dvoje zaposlenih nemaju za plin platiti, i ne znaju od cega kupiti hranu na kraju mejseca. na primjer.

7. El Viejo Dragon

Ja ti samo velim da nije sve med i mlijeko. Ima tu ekipe koja se vratila iz Kanade i SAD-a. Ima i ekipe koja je ostala, uglavnom u Njemačkoj i Austriji.

Kako reče neki tjedan susjedov mali (sad je zapravo velik), programer u Njemačkoj: novac više nije toliki problem, ali ga je zamijenilo toliko drugog sranja...

8. autumn

autumn |-O

ekipa koja se vraca u pravilu ode s premalo love i s previse ocekivanja.

a druga sranja..... ja sam pre stara da me zanimaju vise. daj mi da zivim normalno od postenog rada, da ne razmisljam imam li ili nemam novaca da dijete upisem na gimnastiku, da mi ne mora mama uskakati i pomagati. Daj mi da znam da mi dijete ima buducnost u drzavi, da joj mogu reci "ajde skoluj se pa ce ti biti bolje" bez da se crvenim jer lazem.
    Ocu da mogu otici na izlet, da mogu natankat auto i da mogu platiti pizzu vani.
    drugo.... j♥♥e mi se.

9. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

mene užasava i sama pomisao, ali to je valjda moja tica u glavi. naći se negdje gdje moraš vagati svaku rečenicu u razgovoru, jer ne govoriš svojim jezikom, PONOVO saviajti gnijezdo nakon što sam ga savio...mada, kako su me moji poslodavci počeli tretirati...

10. autumn

autumn |-O

tako sam nekako i ja mislila, iako ne za jezik, ako je engleski to u roku od par mejseci savladas. ali ovo, kretanje iz samog pocetka, zastrasujuce.
    ali sad, kako se situacija razvija i kako gledam malu moju, da ce u tome zivjeti......
    nekako ne vidim d ace ovdje ikad biti bolje.

11. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

mislim da se više manje svi slažemo da se otići mora, ali pitanje je kako i gdje, pa bih voljela raspravu usmjeriti u tom smjeru. POgotovo na "KAKO".

Dobro, ali ti imaš već to savijeno gnijezdo, ja ga moram saviti, a hrvatska je trulo drvo na kojemu ne želim živjeti.

12. autumn

autumn |-O

pa. prvo moras ustediti.
    drugo, moras odluciti di.
    i moras odluciti kako.
    pod kako mislim naci posao odavdje ili otici tamo pa traziti. i kakav posao, oces li citati ili pucas na mejsto u struci.
    i tako dalj i tako dalje.

kanada ima working holliday vizu npr

13. El Viejo Dragon

Kad je jedan moj prijatelj, ne mogavši nakon diplome (veleučilište, elektrotehnika) naći posao, sa curom (dr.med.) razmišljao o emigraciji u Australiju, situacija je bila slijedeća:

ONA - može doći gola i bosa, ponudili odmah izbor tri grada/bolnice gdje joj garantiraju posao
    ON - može doći na 6 mjeseci sa IIRC 1000EUR/mjesec u džepu, ili manje ako si sam nađe posao i poslodavac mu da granciju da ga posao čeka

Tak da definitivno ako niste traženi kadar probajte naći posao unaprijed, osim ako imate familiju/poznanike kod koje možete neko vrijeme stanovati.

A ako uspijete uštediti silne novce koji vam trebaju za odlazak, razmislite kako ste to uspjeli (jer ja nemogu ušparat više od 500kn/mjesec ako se odreknem knjiga i maketa) i morate li stvarno otići.

14. autumn

autumn |-O

moja frendica je iznajmila stan i na godinu se vratila starcima s obitelji.

15. El Viejo Dragon

E, prva liga. Ako nema natezanja sa stanarima kao moji.

16. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Vraćanje u Pulu kod mojih nije opcija jer tamo nemam posao, tu nemam koji stan iznajmiti, a ako odem kod mojih više ću potrošiti nego uštedjeti.

17. autumn

autumn |-O

gle, ili moras ustedjeti ili imati posao koji te ceka. nema trece :D ok, ima, familija koja te spremna uzdrzavat 6 mj dok si nadjes posao.
    ali d ato imas vani mislim da ne bi tvarala topik :D

18. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Da :D

Imam tetu u Italiji, ali ona mi nije opcija. Italija je sad došla maltene kao hrvatska, poslova nema ništa i konstantno im raste nezaposlenost.

ja oću preko bare :D Ali tu se javlja onaj problem koji sam već navela, da nema baš izbora poslova za nas iz sredine. :dry: Ne znam za koji bi se posao mogla prijaviti, da poslodavac garantira, a da nije za posao doktora, nuklearnog fizičara ili programera. :sad: Tko će garantirati fonetičaru, j♥♥e se njima za to.

19. autumn

autumn |-O

j♥♥e im se. ali trebaju roblje. sad je bio ili je jos sajam poslova za radnike bas, za kanadu i usa

20. El Viejo Dragon

Ayll, USA je za tebe najlošija opcija, nemaš posla = nemaš para = crkni što se nas tiče.
    Sve ostale opcije su malo bolje.

Podijelite ovu stranicu