1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Duša?

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Nea, 6. Prosinac 2006..

1. Nea

Nea curica

Kao prvo: ovdje ne želim spam, zaj♥♥anciju, podj♥♥avanje, pljuvanje i ostalo. :laugh:

Daklem, dokazano je da je težina tijela neke osobe 21 gram veća prije smrti tj. 21 gram manja nakon smrti.

E sada, pretpostavka je da taj 21 gram teži duša.

Mislite li da li postoji duša?

Ako postoji što bi onda ona bila?

Ako postoji što se s njom događa nakon smrti?

Ako ne postoji što je onda taj 21 gram razlike?

Nije bitno da li je za vas duša ono što kaže religija, ono što kaže fizika, medicina, materijalizma ili ateizma ili bilo što drugo. Jednostavno napišite svoje stajalište i/ili razmišljanje o duši. :caress:

2. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Kolko prije smrti? Ako je iste minute onda je zanimljivo ako je sljedeći dan onda je shitasti dokaz.

3. Nea

Nea curica

Koliko sam ja čitala (imala sam i članak ali sam ga izbrisala :caress: ) neposredno nakon smrti. Da li se radi o minutu ili par minuta ne znam, ali nikako ne nakon nekoliko sati.

4. Nechrarh

Nechrarh Gost

21 gram nestaje u istoj minuti kada nastupi smrt...bila jedna od tema na jednom predavanju sa treće godine....

5. Nea

Nea curica

:laugh: kako vi imate super predavanja... ajd napiši još nešto pliz :caress:

6. Nechrarh

Nechrarh Gost

:laugh: kako vi imate super predavanja... ajd napiši još nešto pliz :caress:
    Vjeruj mi sve su samo ne super i zanimljiva....profa je zapravo predavala o etici istraživanja te njezinim granicama i moralnim dilemama, pa je tako govorila i o duši, odnosno tom famoznom 21 gramu, i načinima kako su to mjerili, kako bi tražili ljude koji umiru te dopuštenje da ih mjere i zabilježavaju trenutak smrti....

7. Psychaki

Psychaki Gost

Mislim da duša ne postoji.
    Na to me navodi činjenica da je čovjek zapravo zbroj sjećanja i svojih akcija. Ako mu na neki medicinski način oduzmemo to, on prestaje tako funkcionirati (bolesti, ili oštećenje dijelova mozga).
    Također, ako se pod dušu misli i na karakterne osobine, i na njih je tako moguće djelovati.
    Eventualno bi ono esencijalno što određuje svakog pojedinca moglo biti jedinstveno , blizu duši, no nipošto cjelovit čovjek. Teško mi je to percipirati kao neki oblik energije ili nešto.
    Mislim da je to još jedan od bullshita nastao posredstvom ljudskog egoizma koji želi sačuvati svoje "ja", baš kao i uvriježenom religijskom promišljanju.
    Ne vjerujem u dušu, iako ne kažem da nije moguće i da u potpunosti odbijam povjerovati u to. Samo je jako, jako malo vjerojatno.

8. Nechrarh

Nechrarh Gost

Duša u "znanstvenom" smislu postoji....to je ono nešto što pokreče tijelo, um, pumpa krv itd....

9. Shadowh86

Shadowh86 Novi Član

Svaki covjek ima dusu
    Nema sumnje za onaj 21 gram da postoji ali kud on ide??

Meni je to vaznije pitanje

10. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

naravno da postoji dusa.. ljudsko tijelo je samo "ljuska".. a sad.. 21 gram??.. meni je to bunch of bullshit.. kak mozes necem sto je na "drugoj razini postojanja", astralu, mjerit tezinu?!... nebu islo..

11. Nechrarh

Nechrarh Gost

To se mjeri tako da se posebna vrsta vage stavi ispod ležaja na kojem čovijek umire, u trenutku smrti mjerilo na toj mikro vagi bi se smanjilo za točno 21 gram ( to je dokazano kod 90 posto ispitanika ) i zbog ovih 10 posto znanstevnici ni dan danas još nisu sigurni oko te teme te uglavnom pricaju kako je to sigurno vezano za vodu, temperaturu tijela, gibanje tijela.... ali do sada nisu dali nikakvo logično objašnijenje, pa za obične smrtnike sve to ostaje "misterija".
    Medicinari taj podatak o 21 gramu smatraju čistom spekulacijom i to na osnovi tog famoznog eksperimenta kojeg je 1907(?!). proveo Duncan MacDougall (brijem da se tako zvao). Svaki eksperiment mora biti repliciran i potvrđen, a s ovime to nije slučaj. Tih 21 gram se vjerojatno odnosi na znoj koji ispari zbog fiziološki promjena (voda, temperatura, itd ) u "trenutku" smrti, iako smrt nije trenutna. Ne umru sve stanice odjednom. Neki dijelovi mozga vjerojatno prestanu funkcionirati prije a neki kasnije.
    Što se stvarno događa sa dušom je već stvar religijskih nagađanja koja nemaju uporišta u znanosti. Znanost se bavi provjerljivim pojavama koje se mogu replicirati u kontroliranim uvjetima - e sada vi prosudite sami...

12. Psychaki

Psychaki Gost

Htjela sam reći da ne vjerujem u to da je duša djeljiva od tijela. (da ga može napustiti), u taj koncept duše ne vjerujem.

13. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

well.. psychaki u are wrong.. ak ne vjerujes crkvi ok, al nemozes zbog crkve postat zadrti materijalista.. npr. puno ljudi tvrdi da je imalo izvantjelesno iskustvo.. ili svjedocanstva ljudi koji su prezivjeli klinicku smrt.. ili imas primjer astralnog tijela..

14. Psychaki

Psychaki Gost

Nema to veze sa Crkvom.
    Mislim da "duša" bez mozga tj. tijela ne može funkcionirati u nekome obliku.
    To što neki imaju halucinacije nije mi nikakav dokaz. Uostalom da i jest, to je samo privremeno, no ne i trajno egzistiranje izvan tijela.

15. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

vjerujem u ono što se naziva dušom, ali ne u tom, religioznom smislu..
    duša je za mene um

16. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

sve puno materijalista na forumu.. eh..

17. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Nema to veze sa Crkvom.
    Mislim da "duša" bez mozga tj. tijela ne može funkcionirati u nekome obliku.
    To što neki imaju halucinacije nije mi nikakav dokaz. Uostalom da i jest, to je samo privremeno, no ne i trajno egzistiranje izvan tijela.

jako ti preporučam da pogledaš film Stay ili Ostati mrtav, zapravo da pogledaš dodatke na dvd-u, možda ćeš malo drugačije razmišljat, a mozda ne...so šu šu to your videostore :lol: ...

anyway on topic....da vjerujem u dušu i život poslije smrti, meni je naprosto neprihvatljivo da si nakon smrti samo hrana za crve i prašina...to je jako nekako glupa priča u koju nikada neću povjerovat...call it haven, call it astral, call it whatever you like, it is out there...

18. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

anyway on topic....da vjerujem u dušu i život poslije smrti, meni je naprosto neprihvatljivo da si nakon smrti samo hrana za crve i prašina...to je jako nekako glupa priča u koju nikada neću povjerovat...call it haven, call it astral, call it whatever you like, it is out there...

naravno, pa čemu sve ovo samo da bi se tu pojavili na par desetljeća i nestali ko da nas nije ni bilo... zapravo vjerujem u reinkarnaciju, u to da živimo više života i to svaki put sa svojom dušom.. ak me kužite..

19. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

vjerujem da nesto postoji ,
    ne vjerujem da je poslije smrti nista , nije mi logicno :)

(a i znam da postoje neka visa stanja uma , pa se nadam da se tamo "ode" nakon smrti , ili mozda ako nisi dovoljno razvijen zbilja bude nista)

20. Psychaki

Psychaki Gost

nadajte se da ste dovoljno važni :lol: :lol: :lol:

Podijelite ovu stranicu