1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Dobrovoljno Darivanje Krvi

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Klosharr, 12. Rujan 2007..

1. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

ak sam fulo pudforum, jebiga... dešava se... slobodno prebacite tamo di mislite da spada. tnx

---------------

vako... neki dan sam skužio da mi je već došo tromjesečni rok za novo doniranje. a već mi je trul0 ić solo...

pa ovim putem pozivam sve zainteresirane sa područja zagreba i okolice (kolko široke, ovisi o vašoj volji :nice: ) da mi se pridruže u ovom plemenitom pohodu. meni osobno odgovara subotnji termin. pa bi se mogli dogovoriti za ovu ili iduću subotu ( ni ja još nisam načistu kako ću stajati s vremenom, al idem ziher pa makar opet sam... :sad: ).

da riješimo nekoliko osnovnih pitanja

- ja sam već od prije donor, jel mogu s tobom? :lol: -> naravno da možeš. proceduru, vjerujem znaš... :mmm:

- ja nisam donor al bi htio... kaj moram napravit? :nice: -> prvo, moraš bit punoljetna osoba. to potvrđuješ tako da daš na uvid osobnu. onda fino jedan član osoblja unese tvoje podatke u registar (ime, prezime, adresa, takve pizdarije) i uzme ti par kapljica krvi iz prsta da provjeri razinu željeza u krvi jako jednostavnom u ultra brzom metodom. nakon toga odeš 2 i po do 3 metra dalje do doktorice koja ti izmjeri tlak i da ti da ispuniš upitnik (uglavnom pitanje poput jeste nedavno vadili zub, bili na operaciji/tetoviranju/pirsanju, jel patite od kakvih bolesti, jestel' na ljekovima sl.). nakon toga, ako sve prođe u redu odeš do još ljubaznog osoblja (pitam se dal će u smjeni bit ona zgodna sestra koja barata iglom ko carica? :mmm: *svrš*) koje obavi sam postupak extrakcije krvi iz tvojih vena. kompletna procedura traje između pola sata i 45 minuta (ovisi jel gužva i kolko ti je jak protok krvi :lol: )

- ok, spominjo si neke bolesti... šta ak imam nešto a neznam? -> nije problem. pri procesu extrakcije krvi uzima se mala količina (2 ampule) krvi koja se šalje u labos na analizu. prije nego se tvoja krv upotrijebi, mora biti odobrena od strane labosa. ukoliko u tvojoj krvi nađu tragove bolesti zalihe tvoje krvi odbacuju/uništavaju a na kućnu adresu ti pošalju pismenu obavijest o tome šta su našli (možebitno i rezultate testiranja, al to nisam ziher) i preporuku da se javiš svom liječniku za daljnje pretrage i možbitno liječenje. bez brige, nemreš nikog slučajno usosit, niti će ti takvo nešto ekipa u transfuziologiji uzet za zlo. :nice:

- a spominjo si i tetovaže i pirsanje...? -> oui. s time se osobno nisam susretao (nemam ni tetovaže ni pirsinga) al sam vidio da krv donira i ekipa sa tetovažama. neznam mnogo o tome. najbolje bi bilo da porazgovaraš o toj temi sa doktoricom/doktorom na licu mjesta i vidiš možeš li biti donor ili ne uz detaljno obrazloženje zašto, te postoji li mogućnost da ipak u neko dogledno vrijeme budeš donor.

- a ovaj, khm, jelte, droge...? :w00t: -> ajde, ne. kad se skineš sa tog na ćemu već jesi i skroz očistiš, onda se javi...

- a, alkohol? -> otrijezni se barem dan ranije i u međuvremenu se nemoj zapit opet... a ako si kronični alkos vido odgovor na prethodno pitanje... :nice:

- a, ovaj, ja se bojim igala, al bi opet htio bit donor... :nice: -> hej, ništa te ne košta da probaš. ak nemreš proći kroz to do kraja nitko ti neće zamjerit. a ko zna, možda se na ovaj način riješiš straha :nice: sve je moguće

- jel moj sexualni život ima utjecaja? -> oui. ak si u vezi samo sa jednom osobom suprotna spola eventualno će te još pitat dal imaš/si imao koju spolno prenosivu bolest or smth. al generalno gledano si ok. za sve ostalo će ziher postavit par dodatnih potpitanja i postoji mogućnost da te odbiju (ne se okomit na mene, nis ja piso ta pravila ja ih samo prenosim, kolko god glupo zvučala, valjda su tu s razlogom :mmm: )

ovo bi bile neke osnove. za više informacija posjetite http://www.hztm.hr/ , posebice sekciju q&a http://www.hztm.hr/index.asp?id=41

za sve donore organizirana je okrijepa u kantini petrove 3. dobivate potvrdu koja vam daje pravo na jedan obrok i piće po izboru (koji varira ovisno o dnevnom meniju koji pak varira at random). obrok nije kraljevskih proporcija, ali je dovoljan za rekuperaciju :mmm:

say, are you with me? :ok:

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.
  2. Sherpa

Sherpa Legenda

Well vidimo se onda u subotu na rucku i 2 deci vina nakon doniaranja krvi :nice:

3. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Ja bih donirala krv,ali zbog 2 gore navedene točke ne bih.
    Prva je ta da užasno mrzim pikice, a druga da nemam krvi za sebe,a kamoli za druge. Kaj to znači? To znači da sam vjerojatno anemična (don't know) i gotovo uvijek su mi hladne ruke i noge tak da....
    Al svaka čast onima koji su odvažni :nice:

4. loon

loon Novi Član

već sam davao prije, mogu i sad..... where do i sign up? :nice:

5. Versius

Versius shajzeshit

:nice: super ideja, veoma me zanima ali bar ne jos tjedan dva dok ne budem up and running bez ove viroze i tone ljekova u krvotoku

>< medvjedici

6. loon

loon Novi Član

ti mene pratiš okolo po forumu ili mi se čini :nice:

O.T. .... kad se dogovorite, preko msn_a javite kad i gdje :nice:

7. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

kao što rekoh, ja ćem da idem ovu ili iduću subotu. nisam još načisto jer neke stvari još nisu dogovorene do kraja tak da mi je raspored još podložan promjenama. javim zacementirano stanje najkasnije u petak u oko 7 ujutro.
    načelno, jab' tamo bil oko 1200-1300 (u petrovoj 3, da ne bi bilo zabune...)

8. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

stvarno, trebala bih i ja ponovno ići..
    raspitat ću se ima li nekakva akcija kod nas, a ako nema možda se čak i zaletim do petrove budući da sam u subotu u zagrebu..

hjooj. do sad sam bila samo jednom nadajući se da ću time prevazići svoju groznu fobiju od igala i krvi.
    čak je i dobro prošlo- relativno bezbolno i brzo. doktor je čak izjavio da nikada nije vidio brže istjecanje krvi. :nice:
    jest da sam malčice pokvarila dojam histerično se smijući od trenutka uvođenja igle i time navlačeći prijekorne poglede i pokoju psovku kroz zube od strane ostalih donora, no nema veze... :nice:

9. Eniyel

Eniyel Vampiruša

ja cu ici ali tek slijedece godine sa skolom jer jos nemam 18 :nice:

you ppl have fun :nice:

10. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

možeš ti bit i moralna podrška... :nice:

11. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Meni još nije prošlo tri mjeseca tako da sam još nekoliko tjedana miran od svađanja s doktoricom da li imam dost kila da dam krv i kako nisam anemičan nego sam zbilja stalno ovako blijed, jer je to normalno u mojoj familiji... :great:

12. Eniyel

Eniyel Vampiruša

možeš ti bit i moralna podrška... :great:

uvijek, you go guys :great: :great:

13. Thaxll'ssyllia

Thaxll'ssyllia Aktivan Član

Davala bi krv da se ne osjećam jako slabo nakon što mi ju izvade :great:

14. Nea

Nea curica

Nikada nisam mogla dati krvi...nikada nisam imala dosta kg i oduvijek sam anemična.... :great: :great:

Nadam se, kada dođe moje vrijeme, da će mi ostati makar jedan upotrebljiv organ za donaciju :great:

15. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Awww, prva zena koja ne vristi da je predebela.

Evo burek.

16. Sammael

Sammael Knjižničar

ak se ide sljedecu subotu, ne ovu, count me in.

17. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

bla-bla...
    da si u uvodnom postu napisao manje, možda bi i pročitao...
    ugl, donirao sam krv i mislim ponovno

sad kad sam već tu, informirajte me o doniranju plazme, kaže nightwalker da se u zg-u plaća oko 150 kn, al se mora nekakve pretrage radit prvo, pa tek tjedan dana kasnije doniraš

18. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

hm... uzasno se bojim igala no unatoc tomu bi dala krv... ali ne mogu jer kao i xypo nemam dovoljno kila.. puno mi fali...

nisam nikad ni bila tamo, kad sam pitala svoju doktoricu jel smijem skoro se pukla smijat.. bedara...

ali to je jako plemenit cin i jako cijenim ljude koji to rade...

19. Klosharr

Klosharr The Wild Rover

bla-bla...
    da si u uvodnom postu napisao manje, možda bi i pročitao...
    ugl, donirao sam krv i mislim ponovno

sad kad sam već tu, informirajte me o doniranju plazme, kaže nightwalker da se u zg-u plaća oko 150 kn, al se mora nekakve pretrage radit prvo, pa tek tjedan dana kasnije doniraš

na prvi dio - ljenčino... :fight:

u svezi drugog dijela...
    doniranje krvne plazme... razlika je jedino u postupku izdvajanja iste iz krvi. prolaziš isti postupak liječničkog pregleda kao i kod davanja 'pune krvi' - dakle, provjera kol. hemoglobina, krvnog tlaka itd. itd. razlika je što igla koju ti uvode u venu nije spojena na vrećicu za krv nego na stanični separator u kojemu se iz tvoje krvi izdvaja krvni pripravak - plazma, eritrociti, trombociti, leukociti. ostatak se vraća i tvoj krvotok. postupak traje duže ali ima brojne prednosti pred klasičnim doniranjem 'pune krvi'. za više detalja klikaj vamo.
    ovo za plaćanje nisam čuo. ja mislim da se ne plaća ništa, kao ni kod standardnog doniranja.
    ovo sa tjedan dana čekanja isto nisam ziher. znam da je poanta kod doniranja sa staničnim separatorom da se donor poziva na doniranje za određenog bolesnika, pri čemu je ključan faktor njihova krvna grupa. razmak između dva doniranja krvnim separatorom je puno kraći nego za standardno doniranje (za trombocite 3 dana, max 12 puta godišnje; za plazmu 7 dana, max 25 puta godišnje). može bit da je night nešto pobrkao. ili ja mislim na nešto sasvima drugo... ak oćeš mogu poslat konkretan upit direktno hztmu, al vjerojatno će se na odgovor čekati neko vrijeme...
    eh da, i ovo za dodatne pretrage... mislim da je to da bi se što točnije povezalo tebe (donora) sa bolesnikom kojemu treba točno tvoja krvna grupa/krvni pripravak...
    ak oćeš mogu poslat konkretan upit direktno hztmu, al vjerojatno će se na odgovor čekati neko vrijeme...

20. Belmorn

Belmorn Master of Whisperers

pročitao sam sve :)
    nije bed, informirao sam se u međuvremenu

Podijelite ovu stranicu