1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Definiranje Žanra

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od stribor, 28. Listopad 2007..

1. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

malo smo se uspavali, ajmo malo diskutirati.

znaci ovako: koja je razlika između fantasya i sword & sorcery ?

da li je potonji samo podzanr fantasya? ako je, sigurno ima i drugih ...

listam malo wikipediu, ima tu nekih informacija ali bih radije volio cuti vas.

ajmo!

2. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ja sam prilično siguran da se radi o podžanru fantasyja. na kraju krajeva, ipak ima sorcery, ne?

3. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

Hm, nisam citao definicije ali ja imam nekakvu ovakvu predodzbu:
    Fantasy je sveobuhvatan, u korijenu rijeci je fantazija, odmak od realnosti makar on bio minoran kao u Kayevim knjigama ili radikalan - o nekakvim potpuno neuobicajenim stvarima kao o xy dimenzijama i necemu za sto nisamo nikad ni culi.
    Termin Sword&Sorcery blize sugerira srednji vijek, rani/kasni, mracno doba u kojem je narod praznovjeran a uceni se broje na prste. Obavezna je magija, moral je na niskoj razini, ubijanje i ratovi su svakodnevna pojava a tehnoloski razvoj je na razini zeljeznog doba. Naravno setting kao i stavke mogu varirati od conanovskog post-atlantida doba do konkvistadora ali feeling je uglavnom isti.

4. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Zna se što je fantasy, fantastika od crvenkapice do mitologije, forgotten realmsa, tolkiena i star warsa. Sword n' sorcery je samo jedan aspekt u žanru fantastike koji se bazira na srednjem vijeku i elementu magije a često i mističnim bićima.

5. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

malo kopkao na netu, kazu da je sword 'n sorcery nastao 50-tih godina pod izravnim utjecajem conanovih priča. navodno je naglasak na akciji glavnog junaka koji je gotovo uvijek nabildana mrcina s macem od 50 kila (sword element) koji obija i pljacka misteriozne hramove i grobnice na čijem kraju ga obično čeka poluludi čarobnjak (sorcery momenat).

zna se tko izvuče deblji kraj...

u svakom slucaju, zvuci mi jako staromodno.

kakav je danas fantasy popularan?

ja recimo volim low-magic (a la g.g.kay) a i steampunk me ful interesira, mada jos nisam procitao nista od to zanra...

6. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Popularno je sve i svašta :unsure:

Iako je originalna definicija sword and sorcerya upravo ovo što si rekao, mislim da je danas definicija toga ono što možemo vidjeti u Forgotten Realmisma i sličnim settinzima. Dakle medieval setting sa magijom i sve što uz nju ide poput nonhuman rasa, monstera itd, naravno ovisno o specifičnom settingu.

Ne znam koliko steampunka ima u literaturi, no animea na tu temu ima ko dreka. E da, zagooglaj za Girl Genius i dobit ćeš vrlo zanimljiv steampunk strip :)

Podijelite ovu stranicu