1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Definiranje Žanra

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od stribor, 28. Listopad 2007..

1. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

malo smo se uspavali, ajmo malo diskutirati.

znaci ovako: koja je razlika između fantasya i sword & sorcery ?

da li je potonji samo podzanr fantasya? ako je, sigurno ima i drugih ...

listam malo wikipediu, ima tu nekih informacija ali bih radije volio cuti vas.

ajmo!

2. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

ja sam prilično siguran da se radi o podžanru fantasyja. na kraju krajeva, ipak ima sorcery, ne?

3. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

Hm, nisam citao definicije ali ja imam nekakvu ovakvu predodzbu:
    Fantasy je sveobuhvatan, u korijenu rijeci je fantazija, odmak od realnosti makar on bio minoran kao u Kayevim knjigama ili radikalan - o nekakvim potpuno neuobicajenim stvarima kao o xy dimenzijama i necemu za sto nisamo nikad ni culi.
    Termin Sword&Sorcery blize sugerira srednji vijek, rani/kasni, mracno doba u kojem je narod praznovjeran a uceni se broje na prste. Obavezna je magija, moral je na niskoj razini, ubijanje i ratovi su svakodnevna pojava a tehnoloski razvoj je na razini zeljeznog doba. Naravno setting kao i stavke mogu varirati od conanovskog post-atlantida doba do konkvistadora ali feeling je uglavnom isti.

4. Ivanhoe

Ivanhoe Dr. Disco

Zna se što je fantasy, fantastika od crvenkapice do mitologije, forgotten realmsa, tolkiena i star warsa. Sword n' sorcery je samo jedan aspekt u žanru fantastike koji se bazira na srednjem vijeku i elementu magije a često i mističnim bićima.

5. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

malo kopkao na netu, kazu da je sword 'n sorcery nastao 50-tih godina pod izravnim utjecajem conanovih priča. navodno je naglasak na akciji glavnog junaka koji je gotovo uvijek nabildana mrcina s macem od 50 kila (sword element) koji obija i pljacka misteriozne hramove i grobnice na čijem kraju ga obično čeka poluludi čarobnjak (sorcery momenat).

zna se tko izvuče deblji kraj...

u svakom slucaju, zvuci mi jako staromodno.

kakav je danas fantasy popularan?

ja recimo volim low-magic (a la g.g.kay) a i steampunk me ful interesira, mada jos nisam procitao nista od to zanra...

6. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Popularno je sve i svašta :unsure:

Iako je originalna definicija sword and sorcerya upravo ovo što si rekao, mislim da je danas definicija toga ono što možemo vidjeti u Forgotten Realmisma i sličnim settinzima. Dakle medieval setting sa magijom i sve što uz nju ide poput nonhuman rasa, monstera itd, naravno ovisno o specifičnom settingu.

Ne znam koliko steampunka ima u literaturi, no animea na tu temu ima ko dreka. E da, zagooglaj za Girl Genius i dobit ćeš vrlo zanimljiv steampunk strip :)

Podijelite ovu stranicu