1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Da Li Je Anarhija Utopija?

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Nea, 27. Ožujak 2007..

1. Nea

Nea curica

Anarhija je oblik društva u kojem bi se nastojalo poništiti svaki oblik nametnutog autoriteta; anarhisti vjeruju u čovjekovu prirodnu sposobnost autokontrole u društvu. Postojanje društvenih pravila i ugovora nije a priori isključeno u anarhiji, bitno je samo da je ta pravila i te ugovore slobodno odredila i prihvatila zajednica koje se ona i tiču i da nisu nametnuta odozgo, kao što se događa tamo gdje jedni ljudi imaju veću moć od drugih.

Ovako kaže Wikipedia. :lol:

Kao prvi primjer anarhistične organizacije navodi se Pariška revolucija...

No, nije li anarhija utopija? Da li i jedno društvo koje broji više od 1 člana :lol: može donijeti pravila s kojima će svi biti zadovoljnji? Zar u svakom društvo ne postoje tvrdoglave mazge koje neće priznati neko pravilo pa makar samo zbog toga da bi mogli tvrditi suprotno? I zar onda nisu potrebni isto tako jači (ne samo u fizičkom smislu) pojedinci koji bi tim mazgama rekli " e ne može"? :smile:

Da li su hipici bili pravi i jedini čru anarhisti? :lol: :lol: Iako samo vjerovatno zbog opuštajućih sredstava koje su svakodnevno rabili i bio je baš lijep ovaj svijet :lol:

2. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Anarhija jest utopija. Bio sam iznenadjen prije par godina kada sam slucajno procitao neki anarhistički manifesto i skuzio da sam po politickom opredjeljenju cisti anarhist :smile:

No da, ovakva anarhija je potpuno nemoguca nazalost...

3. Sherpa

Sherpa Legenda

Ljudsko drustvo je takvo da se uvijek nadje netko tko zeli biti na vlasti, a budimo realni anarhisticko drustvo bi bilo prekaoticno i vladalo bi apsolutno nezakonje. Da!!!! Anarhizam je utopija!

4. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Poptuno je nemoguće bez nekakvih struktura voditi nekakvo suvremenije društvo, jednostavno društvo kao takvo niej moguće. To bi bio povratak u nekakvo prirodno stanje i rat svakog protiv svakog, dakle stanje kaosa i nesigurnosti. Ljudi kao takvi nisu u mogućnosti ostvariti takvo društvo, jer su previše impulzivni i žude za moći i kontrolom, a nemoguće je da se svatko zadovolji svatko nekakvim sustavom "pravila" donošenih od strane jedne osobe, uvijek će se nakon nekog vremena naći netko tko će htjeti provoditi svoja pravila, tako da, to jest utopija, no nadasve zanimljiva za proučavanje. :belj:

5. Psychaki

Psychaki Gost

svakako da bi U to pija ! Ali alkohola ponestane , pa znate, kako to već ide, jel'
    Onda barem utopljena jest, u moru tih visokih, prijeko potrebnih normi što civilizaciji lanci nužni su!

6. Sin

Sin Paladin of Eydis

anarhija je tolika utopija da joj je drugo ime anarhijska utopija... :laugh: :laugh: :laugh: ma zezam se... nemoguce je da ljudi nemaju potrebu nametnuti se jedni drugima... to nam je u krvi... svima...

7. Ovisi o čovjeku. Anarhija je vrlo vjerojatno utopija za neke, ali moramo razmislit o tome kako bi se to iz anarhije nakon početnog uživanja stvorilo nešto više, što nam nije po volji. Ali to nije tema, pa, da, mislim da je anarhija utopija.

8. Seeker

Seeker semi-retired

Anarhija je utopija jer covjeku 'sloboda' nije urodjena, ovjek ce postojati oni koji misle da imaju pravo na vise od onoga sto im je zivot dodjelio (sto je zajednicko vise manje svima nama) i koji ce biti spremni gaziti po drugima da se docepaju svega sto misle da im pripada. Sve dok se Covjek evolucijom ne oslobodi agresije i pohlepe anarhija ce ostati utopija

9. Nechrarh

Nechrarh Gost

Anarhija je izmišljotina - pogledajte malo anarhističke organizacija - čak i one imaju vođu :think:

10. Sin

Sin Paladin of Eydis

cinjenica je da su ljudi ovce i da mi bez vodja svi naj♥♥ali... to sto nam vodje bas i nisu najbolji to je nasa krivica...

11. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Problem je u tome sto pametniji popusta... i onda imas kretene na pozicijama :lol:

12. suring

suring Novi Član

ne mora se to toliko raditi o kretenima nego o onima koji hoće i mogu si prigrabiti više nego svi ostali... i rade na tome cijelo vrijeme i to im je opsesija...pa samim tim je anarhija je utopija jer nema bića na svijetu koji uz to što želi mir, želi i topao obrok, krevet i sve egzistencijalno...a kako kad nitkone bi radio kad ne bi morao? kako bi svi imali i ponačali se oanko kako hoćemo kad nemamo...

13. Psychaki

Psychaki Gost

Anarhija. . . .je stanje duha.
    Stanje.

14. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

da, a ovako društva stalno ratuju i gine još više ljudi. Pojedinac je sve, pojedinac bi morao biti na rpvom mjestu. društvo je nastalo udruživanjem pojedinac, a društvo koje želi žrtvovati pojedince da bi samo opstalo ne zaslužuje više opstati.

15. Kron

Kron Novi Član

Anarhija kako je tu opisana je jedan bas lijepi SF pojam. Vjerovanje u "sposobnost samokontrole" se moze usporedivati sa vjerovanjem u jednoroge. :ninja:

Jedino mi nije jasno zasto je anarhisti, kada vec zale biti aktivni i pokusati promjeniti nesto, ne bave nekim slicnim i realnim stvarima.

Sve dok se Covjek evolucijom ne oslobodi agresije i pohlepe anarhija ce ostati utopija
    Zasto bi se evolucijom te osobine izgubile? Da nisu korisne za prirodnu selekciju nebi tu niti bile.

16. Elvenstar

Elvenstar missing

:fight: Ti ne vjeruješ u jednoroge ? :ninja:

17. kalthir

kalthir woof woof

Zasto bi se evolucijom te osobine izgubile? Da nisu korisne za prirodnu selekciju nebi tu niti bile.

Ovo je laicizam, pošto spavam pod biologijom, ali:
    Prirodna selekcija je u službi jačanja vrste, to jest opstanka iste. Ako bi se gubitak tih osobina pokazao korisnijim za opstanak vrste (a u današnjem svijetu po mnogočemu i bi) od prirodne selekcije, nije li realno očekivati gubitak tih osobina?

18. Versius

Versius shajzeshit

da, je ... :ninja:

ali agresivnost i pohlepa su povezane uz pojam ambicije i nekakve zelje za natjecanjem, a te dvije su basic u evoluciji, jer tjeraju znanost, kulturu i sve ostalo naprijed... ali naravno agresivnost se vise nece moci tolerirati na ti-mene-nervirati-ja-tebe-sakom-u-glavu nacin, a pohlepa nece biti mozda usmjerena na materijalna dobra vec na potragu za znanjem
    dakle, mislim da nije stvar gubitka tih osobina vec njihove modifikacije

19. Kron

Kron Novi Član

Da, promjene se mogu ocekivati, ali tesko da ce ici tim smjerom. Mislis da ce unutra sljedecih 500 generacija vise potomaka imati oni ljudi koji su prirodno manje agresivni i nesebicni? I tu sada jos treba gledati van kulturnih i drustvenih obicaja. Npr, fundametalni krscananin moze potiskivati svoju agresiju radi svojih uvjerenja ali to nema nikakvog utjecaja na njegove gene.
    A i mislim da je Versivus u pravu sa modifikacijama.

Sa druge strane....
    Za vecinu ljudi prirodna selekcija vise ne igra neku veliku ulogu. Skoro svi prezivljavaju i dalje prenose svoje gene. Ne zelim tu ulaziti u totalni off topic kakve ce to sve posljedice povuci za sobom u daljoj buducnosti i razvoju ljudske rase.

20. Pa, mislim da imaš pravo, al da ipak postoje neka ograničenja i u tome. Evo, dok mi se brat i sestra kolju a ja zaključavam vrata od sobe, mislim na to kako je ta tvrdnja zapravo točna. Postaje činjenica... Al kak mi nema staraca kod kuće, ona se pretvorila u svijet anarhije. Što je trebala bit utopija...

Podijelite ovu stranicu